BASF
BASF
BASF

AGRA

Stravitelné, suchovzdorné, spolehlivé - hybridy kukuřice Syngenta

25. 12. 2021 Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D.; Syngenta Osivo a sadba Zobrazeno 365x

Společnost Syngenta pravidelně přináší na trh nové a výkonnější hybridy nejen v silážním, ale i v zrnovém segmentu. V loňském roce měli pěstitelé k dispozici šest nových materiálů - SY Amfora, SY Invictus, SY Ambador, SY Ignis, SY Solandri a SY Minerva. V letošní sezóně přidáváme další dva hybridy, první označený kódem SA0669 (SY Liberty) a SY Nomád. S loňskými novinkami máme velké plány. Pojďme si je blíže představit a také trochu připomenout přínosy našich speciálních šlechtitelských programů Powercell™ a Artesian™.

Proseeds

Powercell - vysoce stravitelné hybridy

Označení pro naši genetiku vysoce stravitelných silážních hybridů se stále více dostává do povědomí pěstitelů. A rozhodně to není náhoda, neboť hybridy SY Campona a SY Gordius pravidelně obsazují první příčky v kvalitě na ÚKZÚZ. Syngenta je díky tomuto speciálnímu šlechtitelskému programu schopna nabídnout pěstitelům kromě vysokých výnosů také excelentní stravitelnost vlákniny a s novou generací také vysoký obsah škrobu v siláži, což je kombinace, kterou na trhu prakticky neuvidíte. Powercell hybridy fungují spolehlivě na mléko i bioplyn.

Z výživářského hlediska můžeme přínos Powercell genetiky velmi lehce ukázat přes produkci mléka na modelovém příkladu.

Při průměrném výnosu kukuřičného hybridu cca 15 t/ha, 30 % škrobu, sušině 33 % atd.

S každým +1 % stravitelnosti vlákniny = přibližně +185 l mléka/ha, vynásobíme cenou 9 Kč/l mléka = +1 665 Kč/ha. Genetika Powercell dosahuje v průměru +2–3 % stravitelnosti vlákniny, takže se dostáváme až na 3× 1 665 Kč = +4 995 Kč/ha na mléce jen díky stravitelnosti.

S vyšším výnosem či obsahem škrobu (+1 % škrobu = cca +200 l mléka/ha) se samozřejmě tento benefit výrazně zvyšuje, což je směr, na který jsou šlechtěny nové Powercell hybridy, zejména SY Amfora, SA0669 (SY Liberty) a SY Kardona. Odpověď na otázku, zda se pěstování hybridů Powercell vyplatí, nechám na vás.

Artesian – genetika suchovzdorných hybridů Syngenta

V případě standardního průběhu počasí je výkonost hybridů na úrovni či lehce nad výkonností klasických hybridů. Čím více se ale v sezóně projevuje sucho, tím větší pozitivní rozdíl ve výnose Artesian hybridy pěstitelům přináší.

Novinky pro sezonu 2021/22

SA0669 - SY Liberty (FAO 220 S)

Žhavá novinka v silážním segmentu z genetiky Powercell. Jedná se o genetiku, která vychází ze stejné produktové řady jako SY Amfora = vysoký výnos, vysoká stravitelnost, vysoký obsah škrobu. Když k tomu ještě přidáme excelentní počáteční růst a toleranci vůči chladu, tak máme v rukou ideální hybrid do vyšších a chladnějších poloh.

SY Nomad (FAO 240 S)

Velmi univerzální Powercell hybrid pro produkci mléka i bioplynu. Vysoká kukuřice s mohutným olistěním, vykazuje výborné hodnoty v testování na bioplyn v Německu. Výnosově velmi stabilní i na sušších lokalitách.

SY Amfora (FAO 260 S/Z)

Tomuto hybridu věnuji speciální pozornost. Jedná se o nejnovější generaci hybridů Powercell, která se oproti předchozím generacím vyznačuje kromě vysokého výnosu a stravitelnosti také excelentním obsahem škrobu, což potvrzují i data z ÚKZÚZ. Dlouhodobé výsledky ukazují obsah škrobu nad 35 %, stravitelnost na úrovni hybridů SY Campona a SY Gordius, které pravidelně vítězí ve stravitelnosti na ÚKZÚZ. Když k tomu ještě přidáme nejlepší hodnocení v odolnosti vůči chladu, tak jsem přesvědčen, že pěstitelé budou s tímto hybridem nad míru spokojeni.

SY Invictus (FAO 230 S/240 Z)

Tento hybrid se vyznačuje excelentními výnosy hmoty z ha bez ohledu na ročník a stanoviště. Jedná se o velmi vysokou kukuřici, která má univerzální využití pro siláž na mléko, bioplyn, ale také na zrno. Kvalitou siláže se pohybuje velmi blízko genetice Powercell, avšak přísným měřítkem SY Invictus těsně neprošel. To však znamená, že i vs. klasické hybridy má nadstandartní parametry kvality.

SY Glorius (FAO 260 S/Z)

Tento hybrid nejlépe popisují oficiální čísla. První místo ve výnosu siláže na ÚKZÚZ 2018–19. Nejvyšší rostlina v našem portfoliu raných silážních hybridů. Artesian gentika, kterou používáme pro suchovzdorné hybridy, byla potvrzena taktéž na ÚKZÚZ. Když k tomu přidáme, že tento hybrid je pěstován i na zrno, tak získáme vysoce výkonný a současně flexibilní hybrid.

SY Ambador (FAO 260 S/Z)

Letošní sezona přinesla již na jaře zvýšený požadavek na ranější koňské zuby. SY Ambador doplňuje segment našich hybridů SY Fenomen a SY Fregat. Jedná s o Artesian hybrid s vysokým zrnovým potenciálem a současně velmi dobrou sklizňovou vlhkostí zrna. Velmi dobře doplňuje špičku a svou suchovzdornost potvrdil ve státních odrůdových zkouškách na Slovensku, kde dosáhl výnosů nad 110 % při jedné z nejnižších sklizňových vlhkostí.

SY Ignis (FAO 320 S/Z)

Nový Artesian hybrid ve středně pozdním segmentu, který nahradil v našem portfoliu hybrid SY Dartona. Jedná se o velmi flexibilní materiál s vysokými výnosy zrna a dobrou ekonomikou sušení. Díky vyššímu vzrůstu ho lze použít i do siláže.

SY Solandri (FAO 360 S/Z)

Hybrid s excelentním výnosovým potenciálem zrna. Přestože se nejedná o genetiku Artesian, tak vykazuje i velmi stabilní výkony na sušších lokalitách. Je typický velmi robustním klasem. Díky mohutnému habitu rostliny se hodí také pro silážní využití.

SY Amfora - Unikátní kombinace výnosu, špičkové stravitelnosti  a obsahu škrobu v siláži
SY Amfora - Unikátní kombinace výnosu, špičkové stravitelnosti a obsahu škrobu v siláži

Závěr

Pevně věřím, že vám článek přinesl potřebné informace a doufáme, že některé z hybridů kukuřice Syngenta se stanou základem pro Vaši produkci siláže či zrna a pomohou Vám v podnicích či na farmách navýšit profit. Za tým Syngenty bychom všem chtěli popřát klidné prožití podzimních a zimních měsíců bez lock-downů a jiných pohrom. V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na náš tým obchodních zástupců, kontakt na toho svého naleznete na www.syngenta.cz.

Související články

Seznam doporučených odrůd ječmene ozimého, 2022

17. 08. 2022 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 90x

Řepka olejka ozimá - novinky pro zásev 2022

11. 08. 2022 Ing. Petr Zehnálek; ÚKZÚZ Hradec nad Svitavou Osivo a sadba Zobrazeno 223x

Odrůda, která poráží hybridy

07. 08. 2022 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 175x

Čtrnáct tun z hektaru i bez ošetření

06. 08. 2022 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 223x

Další články v kategorii Osivo a sadba

detail