Vše pro luskoviny
15. 02. 2025 Osivo a sadba Zobrazeno 165x
Pěstování luskovin nabývá na významu, což dokládají i plochy, které v posledních letech narůstají. Na semináři v Kočí u Chrudimi představila APZL aktuální trendy v pěstování především hrachu a sóji, která si nachází stále více příznivců díky snadné agrotechnice, ekonomickým výsledkům a dalším přínosům.
Význam luskovin
Luskoviny mají pro zemědělství nezastupitelný význam, konstatovala Ing. Radmila Dostálová z Agritecu Šumperk. Dominantní luskovinou v ČR je hrách, který byl v roce 2024 pěstován na 53 tis. ha s nejvyššími plochami ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Průměrný výnos byl však dlouhodobě nejnižším dosaženým, činil jen 1,81 t/ha. Důvodů bylo několik, především mírná zima umožnila škůdcům snadné přezimování a po zasetí došlo k nepřízni počasí a pomalému vzcházení. To posunulo počátek vegetace do pozdějšího období a docházelo i k vyššímu napadení škůdci. Na porostech se nacházeli netradičně blýskáčci, kteří vyžírali poupata a nedošlo tak k nasazení semen.
Tradiční plodinou je také lupina, která však dosáhla nízkých výnosů 1,6 t/ha, což spolu s chybějící ochranou způsobuje, že se plochy stále omezují. Úspěšnější bylo pěstování bobu s výnosem 2,28 t/ha.
Plochy sóji se již tři roky po sobě pohybují nad 25 tis. ha a je předpoklad dalšího nárůstu. Průměrný výnos je 2,48 t/ha. Sója se za posledních 20 let rozšířila i do okrajových oblastí, čímž dále narůstá množství vhodných lokalit pro pěstování, kde rostliny netrpí suchem a poskytují dostatečný výnos.
Pomoci udržet domácí produkci luskovin by měla i s společná iniciativa APZL a ČMŠS, které podaly žádost na snížení parametrů klíčivosti osiva hrachu, sóji, lupiny, vikve a bobu až na 70 %. To proto, že vzhledem k problematické sklizni by mohl být pro jarní výsev 2025 osiva nedostatek.
Ověřování vlastností odrůd
Ověřování vlastností odrůd pro SDO probíhá na ÚKZÚZ a pěstitelům přináší objektivní informace, které vycházejí z testování v různých oblastech. Díky tomu může dojít k popsání rizikových vlastností, uvedl Ing. František Vytiska z ÚKZÚZ. Odrůdy hrachu pro SDO se zkouší na 13 lokalitách v rámci stanic ÚKZÚZ i soukromých pokusných stanic, takže je možné získat přehled vlastností v teplejších a studenějších oblastech pěstování.
V roce 2024 došlo na všech lokalitách k silnému napadení chorobami, především padlím a plísní hrachu, k čemuž se přidala také infekce dalších chorob. Loňský rok byl pro sóju příznivější než pro ostatní luskoviny díky posunutí vegetace. Snahu navýšit plochu pěstování dokládá i zájem o registraci nových odrůd. Paradoxně v nejteplejších oblastech vyšly výnosově nejlépe velmi rané odrůdy, protože pozdnější odrůdy zde již trpěly suchem a porosty nouzově dozrály bez možnosti nalití semen. Do sortimentu zkoušených odrůd přibyly tři velmi rané a dvě rané odrůdy.
Luskoviny jako meziplodiny a doprovodné plodiny
Od roku 2025 budou muset zemědělci splnit podmínku založení neprodukčních ploch na výměře alespoň 5 % bez omezení jejich struktury, resp. s max. podílem 60 % pro meziplodiny. K dispozici budou různé přepočítávací koeficienty, např. pro meziplodiny 0,3 nebo pro N vázající plodiny 0,5. Koeficienty budou součástí nařízení vlády k přímým platbám.
Od podzimu 2025 se zpřísní protierozní opatření, čímž dojde k nárůstu významu pěstování luskovin, které se stávají významným zdrojem osiv do půdoochranných směsí. Luskoviny jsou navíc nenáročné na hnojení, dusík nevyžadují, naopak ho do půdy dodávají.
Základem směsí pro omezení eroze je svazenka, která není příbuzná s jinými druhy a má mohutný kořenový systém s příznivým dopadem na strukturu půdy. Zajímavou možností pro jarní plodiny je využití ozimé pelušky, kterou je v následné plodině možné snadno zasáhnout běžnými herbicidy. Není tak omezeno využití na produkci pro německé mlékárny, které vyžadují nepoužívání glyfosátu. Významné je také zařazení ozimé vikve do směsí s ozimým žitem nebo ozimým ovsem a následné použití produkce pro výživu skotu. Připravuje se rovněž využití vikve bengálské, která je rychleji rostoucí, může konkurovat ostatním plevelům a následně bezpečně vymrzne během zimy. Příznivé je také využití malosemenného bobu, který snižuje náklady na osivo a zároveň má příznivý účinek na půdu díky mohutnému kořenovému systému.
Představení nové odrůdy hrachu
Novinku v sortimentu žluto semenných hrachů LG Corvet představila Ing. Marcela Horníková, odborná poradkyně společnosti Limagrain. Jedná se o nejvýnosnější hrách ve 2. roce zkoušení registračních zkoušek ÚKZÚZ s výnosem 114,4 % oproti kontrole, s vysokým obsahem NL v semeni a nízkou aktivitu trypsin inhibitoru. Ta je důležitá pro dobré trávení. Jedná se o středně rannou–ranou odrůdu s dobrým zdravotním stavem, odolnou zejména komplexu viróz a padlí hrachu. Odolnost poléhání je vysoká, rychlost počátečního růstu rovněž vysoká, výška rostlin cca 90 cm.
LiquiFix - registrován do mnoha plodin
Moderní tekutý inokulant LiquiFix pro snadné a vysoce účinné očkování osiva sóji před výsevem prezentoval Ing. Luděk Novák ze společnosti Agrinova Consulting. Tekutá formulace dovoluje pohodlnou aplikaci neošetřeného osiva sóji nebo osiva s nejasnými podmínkami skladování. Kvalitní inokulace osiva přispívá k rychlému a stejnoměrnému vzcházení plodiny s rychlým zapojením porostu. Současně jsou potlačovány vzcházející plevele.
Přípravek se používá k ošetření osiva sóji, hrachu, lupiny a dalších luskovin v mnoha evropských zemích i jinde ve světě.
Ověřování vlastností odrůd pro SDO prezentoval Ing. František Vytiska z ÚKZÚZ
Další články v kategorii Osivo a sadba