Chundelka metlice neztrácí expanzi a agresivitu
18. 10. 2016 Plevele Zobrazeno 4937x
Chundelka metlice (Apera spica-venti) patří k původním plevelům našich polí (archeofytům), ale ještě v polovině minulého století zaplevelovala především lehčí a chudší půdy na rozdíl od ovsa hluchého, který dominoval na půdách těžších, úrodnějších.
Další specifickou vlastností tohoto plevele byl výskyt pouze v ozimých obilninách, ozimé řepce, na úhorech, eventuálně v první seči víceletých pícnin. V současné době chundelka metlice zapleveluje všechny druhy půd a většinu plodin v celé ČR a regulace jejího výskytu by nebyla možná bez použití účinných herbicidů. Důkazem jsou zaplevelené okraje polí a terénní překážky, kam potřikovače s herbicidem obtížně dosáhnou (obr. 1).
Regulace výskytu chundelky metlice v dřívějším malovýrobním zemědělství, které neznalo herbicidy, spočívala především ve vláčení ozimých obilnin zjara a v tehdejším používání nakypřeného povrchu půdy po zasetí ozimů, kdy drobné obilky chundelky, vzcházející z povrchových vrstev půdy, se nemohly dobře uplatnit. Proto hromadný výskyt chundelky v ozimech byl pravidelný po vlhkých a teplých podzimech a na lehkých půdách, které vzcházení drobných obilek lépe umožnily i za sucha.
Expanze chundelky metlice do všech oblastí ČR začala až v druhé polovině minulého století s nástupem velkovýrobních technologií pěstování plodin. Z hlavních příčin hromadného výskytu nutno uvést:
- utužování povrchu půdy po zasetí k dosažení lepšího vzcházení kulturních rostlin a všeobecné používání mělčího zpracování půdy;
- větší zhutnění půd používáním těžších mechanizačních prostředků;
- dřívější zakládání porostů plodin zjara i na podzim s minimální předseťovou přípravou půdy;
- větší zastoupení plodin zakládaných na podzim;
- dlouhodobé používání herbicidů s účinkem pouze na dvouděložné plevele (2,4-D, MCPA).
Hromadnému šíření pomohly i časté mírné zimy a postupné rozšiřování populací vzcházejících i zjara (graf 1).
Umožnila to i doslova obrovská rozmnožovací schopnost tohoto plevele, který intenzívně odnožuje (obr. 2) a vytváří na rozvětvených latách tisíce obilek, které se mohou šířit i větrem na velké vzdálenosti.
Výše uvedené skutečnosti jsou i příčinou, že v současné době se chundelka metlice vyskytuje běžně i v jarních obilninách a dokonce i v cukrové řepě, která je zakládána brzo zjara s minimem předseťové přípravy. Zatím se chundelka metlice nevyskytuje v kukuřici, bramborách, slunečnici aj., poněkud později vysévaných plodinách, ale je otázkou času, kdy se rozšíří později zjara vzcházející populace chundelky metlice ve větším rozsahu.
Graf 1: Rytmus vzcházení chundelky metlice během roku
Obr. 1: Rozšíření chundelky metlice na okrajích pole
Obr. 2: Rozvětvený trs dozrálé chundelky metlice
Předpoklady úspěšné regulace chundelky metlice v současnosti
Jak je uvedeno výše, má chundelka metlice všechny předpoklady postupného rozšiřování a dlouhodobého setrvání na poli, zvláště pak po hromadném používání mělkého zpracování půdy, kdy drobné obilky se mohou ve většině vzejít již v následném roce.
V našem dlouholetém sledování se nepotvrdily literární údaje o krátké životnosti obilek v půdě. Naopak na lokalitách s dlouhodobým pěstováním zeleniny a jiných plodin, kde se uplatnit a dozrát nemohla a s vyloučením zaplevelení větrem z ohnisek z okolí, se vyskytla ještě po 8 letech v zařazené ozimé pšenici.
Možnosti úspěšné regulace spočívají v tom, že se již ve větším rozsahu používá hlubší předseťová příprava a současné secí stroje vytvářejí i v nakypřené půdě pevné lůžko pro osivo a povrch půdy mimo řádek neutužují. Tím se dlouhodoběji zabrání vzcházení drobných obilek chundelky z povrchových vrstev půdy.
Závěr
Používání účinných herbicidů proti chundelce metlici v přezimujících plodinách je v současné době nutností, ale je nutno respektovat skutečné zaplevelení chundelkou, která vzchází v závislosti na průběhu povětrnostních podmínek (graf 2) v období říjen až duben a je možno zvolit podzimní nebo jarní aplikaci herbicidů.
Odstranění ohnisek intenzivního rozšíření chundelky metlice na okrajích pozemků a v okolí různých překážek uvnitř pozemku je nutností, neboť drobné obilky se mohou šířit větrem na velké vzdálenosti. Touto skutečností je možno vysvětlit proč i agresivnější polní plevele z čeledi lipnicovitých, např. psárka polní, sveřepy, ježatka kuří noha, oves hluchý, se tak rychle horizontálně nešíří, jako právě chundelka metlice.
Graf 2: Závislost výskytu chundelky metlice v ozimé pšenici na podzimních srážkách
Další články v kategorii Plevele