Chemap Agro s.r.o.

Nedělejte z herbicidního ošetření pšenice vědu

21. 10. 2017 Ing. Jakub Řezanina; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 445x

Pokud si v odborné literatuře přečtete, že přípravek náleží do skupiny PPO, tedy inhibitorů protoporfyrinogen - oxidázy, asi vás tato informace příliš nezasáhne. Trošku víc už vás asi bude zajímat ujištění, že přípravek nepatří do žádné z rezistencí ohrožených skupin, ke kterým lze naopak řadit sulfonylmočoviny, fenylmočoviny, či inhibitory ACCázy. Jednoduše řečeno: účinná látka flumioxazin v přípravku SumiMax je stále těžkým kalibrem proti všem klíčovým plevelům včetně chundelky metlice v ozimé pšenici.

Agronutrition

Na zkušenosti a postřehy jsme se zeptali ve dvou rozdílných krajích. V Podkrkonoší jsme navštívili pana Mádleho ze Zemědělského družstva Podchlumí se sídlem v Dobré Vodě u Hořic. Družstvo obhospodařuje 1240 ha zemědělské půdy. Kromě tradičních komerčních plodin je zde i dlouholetá tradice pěstování a zpracování zelí.

Moje otázka je jednoduchá: Proč používáte přípravek SumiMax?

Každoročně řeším, čím ošetřit skoro 400 ha ozimé pšenice. Pokud zohledním riziko přezimování a hlavně nejistou výši výkupní ceny komodity, je SumiMax jasnou jedničkou. I v případě posílení účinku o 5–7 g Gleanu jde o velice příznivou cenu.

V jaké fázi vývoje pšenice SumiMax používáte?

Pokud mi to počasí dovolí, tak nejčastěji v 1. až 2. listu. V loňském roce jsem bohužel nestihl ošetřit celou plochu. Co se týče oprav na jaře, tak v některých letech na některých plochách řeším opravu pcháče nebo ovsa hluchého. Ale to jsou plevele, které samozřejmě nejsou v kompetenci Sumimaxu. Letos bych rád SumiMaxem ošetřil celou plochu.

Pokud se z Mladé Boleslavi vydáte jihozápadně, dojedete po devíti kilometrech do městysu Bezno. V nejrozlehlejším a nejvíce zabydleném Středočeském kraji jsme se na zkušenosti s používáním přípravku SumiMax zeptali pana Ing. Khýna z Rolnického družstva Bezno.

Ani zde nemůžeme začít jinou otázkou: Proč používáte přípravek SumiMax?

Důvodů, proč používáme na podzim herbicid SumiMax, je celá řada. Za prvé jsme se po delší době používání sulfonylmočovin potýkali s problémem rezistentní chundelky metlice. Díky pravidelnému střídání účinných látek a hlavně zařazení SumiMaxu do systému podzimní ochrany chundelku téměř neřešíme. Samozřejmě musím zmínit i další výhody, jako je zajímavá cena ošetření a absence různých omezení, které chemickou ochranu ztěžují.

Jak se vám se SumiMaxem pracuje?

Používáme ho už řadu let a myslím, že už jsme se s ním naučili pracovat. Kvůli cukrové řepě v osevním postupu nepoužíváme Glean. Velkou předností přípravku je skutečnost, že v případě suchých podmínek je možné PRE aplikaci posunout až do CPOST, aniž by docházelo k problémům se selektivitou.

Při CPOST aplikaci je hodně důležité počkat na suchý porost, aby nedošlo k nežádoucím projevům fytotoxicity (drobné tečky na listech). Ty sice v žádném případě neznamenají snížení výnosu, ale je dobré porost zbytečně nestresovat.

Stejné reference na zaběhnutý přípravek bychom mohli sbírat napříč regiony. Spolehlivost, velký plevelohubný záběr, široké aplikační okno, absence jakýchkoliv omezení, malé dávkování a ještě k tomu fantasticky nízká cena za ošetřený hektar. Zkrátka a dobře, tam, kde herbicidní ošetření pšenice řeší SumiMaxem, nemusí dělat z postřiků žádnou vědu.

inz

Související články

Komplexní podzimní herbicidní ochrana obilnin - Mertil

16. 09. 2018 Ing. Jaroslav Bašta; Agro Aliance Plevele Zobrazeno 140x

Brasan s Teridoxem dá vyniknout vašim porostům řepky

15. 09. 2018 RNDr. Ondřej Skala; Syngenta Czech s.r.o. Plevele Zobrazeno 99x

Možnosti herbicidní ochrany ozimé řepky v podzimním období

14. 09. 2018 Ing. Antonín Vaculík, Ph.D.; AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s.r.o. Šumperk Plevele Zobrazeno 295x

MaxRaptor - Predátor plevelů k Vašim službám

28. 08. 2018 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Plevele Zobrazeno 137x

S japonskými bojovníky po boku

22. 07. 2018 Ing. Dušan Sem; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 166x

Další články v kategorii Plevele

Agro Aliance
AG NOVACHEM s.r.o.
Bayer CropScience
Zetrola Magnello Pack - Syngenta
Kniha Biologie a regulace plevelů  - Novinka 2018

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
25%
6%
4%
17%
5%
43%
detail