Chemap Agro s.r.o.

Nedělejte z herbicidního ošetření pšenice vědu

21. 10. 2017 Ing. Jakub Řezanina; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 378x

Pokud si v odborné literatuře přečtete, že přípravek náleží do skupiny PPO, tedy inhibitorů protoporfyrinogen - oxidázy, asi vás tato informace příliš nezasáhne. Trošku víc už vás asi bude zajímat ujištění, že přípravek nepatří do žádné z rezistencí ohrožených skupin, ke kterým lze naopak řadit sulfonylmočoviny, fenylmočoviny, či inhibitory ACCázy. Jednoduše řečeno: účinná látka flumioxazin v přípravku SumiMax je stále těžkým kalibrem proti všem klíčovým plevelům včetně chundelky metlice v ozimé pšenici.

Agronutrition

Na zkušenosti a postřehy jsme se zeptali ve dvou rozdílných krajích. V Podkrkonoší jsme navštívili pana Mádleho ze Zemědělského družstva Podchlumí se sídlem v Dobré Vodě u Hořic. Družstvo obhospodařuje 1240 ha zemědělské půdy. Kromě tradičních komerčních plodin je zde i dlouholetá tradice pěstování a zpracování zelí.

Moje otázka je jednoduchá: Proč používáte přípravek SumiMax?

Každoročně řeším, čím ošetřit skoro 400 ha ozimé pšenice. Pokud zohledním riziko přezimování a hlavně nejistou výši výkupní ceny komodity, je SumiMax jasnou jedničkou. I v případě posílení účinku o 5–7 g Gleanu jde o velice příznivou cenu.

V jaké fázi vývoje pšenice SumiMax používáte?

Pokud mi to počasí dovolí, tak nejčastěji v 1. až 2. listu. V loňském roce jsem bohužel nestihl ošetřit celou plochu. Co se týče oprav na jaře, tak v některých letech na některých plochách řeším opravu pcháče nebo ovsa hluchého. Ale to jsou plevele, které samozřejmě nejsou v kompetenci Sumimaxu. Letos bych rád SumiMaxem ošetřil celou plochu.

Pokud se z Mladé Boleslavi vydáte jihozápadně, dojedete po devíti kilometrech do městysu Bezno. V nejrozlehlejším a nejvíce zabydleném Středočeském kraji jsme se na zkušenosti s používáním přípravku SumiMax zeptali pana Ing. Khýna z Rolnického družstva Bezno.

Ani zde nemůžeme začít jinou otázkou: Proč používáte přípravek SumiMax?

Důvodů, proč používáme na podzim herbicid SumiMax, je celá řada. Za prvé jsme se po delší době používání sulfonylmočovin potýkali s problémem rezistentní chundelky metlice. Díky pravidelnému střídání účinných látek a hlavně zařazení SumiMaxu do systému podzimní ochrany chundelku téměř neřešíme. Samozřejmě musím zmínit i další výhody, jako je zajímavá cena ošetření a absence různých omezení, které chemickou ochranu ztěžují.

Jak se vám se SumiMaxem pracuje?

Používáme ho už řadu let a myslím, že už jsme se s ním naučili pracovat. Kvůli cukrové řepě v osevním postupu nepoužíváme Glean. Velkou předností přípravku je skutečnost, že v případě suchých podmínek je možné PRE aplikaci posunout až do CPOST, aniž by docházelo k problémům se selektivitou.

Při CPOST aplikaci je hodně důležité počkat na suchý porost, aby nedošlo k nežádoucím projevům fytotoxicity (drobné tečky na listech). Ty sice v žádném případě neznamenají snížení výnosu, ale je dobré porost zbytečně nestresovat.

Stejné reference na zaběhnutý přípravek bychom mohli sbírat napříč regiony. Spolehlivost, velký plevelohubný záběr, široké aplikační okno, absence jakýchkoliv omezení, malé dávkování a ještě k tomu fantasticky nízká cena za ošetřený hektar. Zkrátka a dobře, tam, kde herbicidní ošetření pšenice řeší SumiMaxem, nemusí dělat z postřiků žádnou vědu.

inz

Související články

Buriny v sóji a ich regulácia

13. 06. 2018 Ing. Peter Mižík; Agrofert, o. z. Agrochémia Plevele Zobrazeno 158x

Nimbus® Gold - inovace v preemergentní herbicidní ochraně řepky ozimé

04. 06. 2018 Ing. Marek Šmika; BASF spol. s r.o. Plevele Zobrazeno 214x

Herbicidní strategie do kukuřice od společnosti AgroProtec

02. 06. 2018 Ing. Jiří Kabeš; AgroProtec Plevele Zobrazeno 94x

Efektivní regulace nejvýznamnějších plevelů kukuřice

03. 05. 2018 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 433x

Titan systém odplevelení cukrovky
Šlape jako hodinky

30. 04. 2018 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Plevele Zobrazeno 163x

Další články v kategorii Plevele

Agro Aliance
AG NOVACHEM s.r.o.
DuPont CZ s.r.o.
Sumi Agro s.r.o.
Kniha Biologie a regulace plevelů  - Novinka 2018
DuPont
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
24%
6%
2%
18%
3%
46%
detail