Podzimní ochrana ozimých obilnin s novinkou od společnosti INNVIGO

30. 09. 2024 Ing. Jaromír Šuk; INNVIGO Agrar CZ s.r.o. Plevele Zobrazeno 394x

K jednomu z nejdůležitějších ošetření pro kvalitní a zdravý porost patří využívání herbicidů. A to obzvláště na pozemcích s výskytem problémových plevelů jako je například chundelka metlice, ale i ostatních dvouděložných plevelů (chrpa polní, mák vlčí, svízel přítula, violka rolní) či výdrolu řepky.

Společnost INNVIGO vám může nabídnout unikátní herbicidní přípravek obsahující tři známé účinné látky: diflufenican, florasulamflufenacet. Díky tomuto složení je možné zasáhnout široké spektrum podzimních plevelů vyskytujících se v obilninách.

Cezaro 574 SC

Letošní novinkou z portfolia herbicidů je přípravek Cezaro 574 SC. Jedná se o inovativní a ojedinělý herbicid na českém trhu kombinující reziduální a kontaktní účinek, který lze na podzim aplikovat do ozimých obilnin jako je pšenice, tritikale, žito a ječmen. Díky třem mechanismům účinku se jedná o výhodného partnera při antirezistentních strategiích.

Flufenacet je látka se systemickým účinkem zařazená mezi inhibitory syntézy mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Je přijímán především kořeny a hypokotyly klíčících plevelů. Flufenacet zůstává v půdě po mnoho týdnů po ošetření, což vede k zachování vysoké herbicidní účinnosti i v pozdějším období. Nejlepšího herbicidního efektu se dosáhne při jeho použití v raných vývojových fázích plevelů, tedy v době klíčení nebo krátce po vyklíčení, ve fázi děložních listů.

Diflufenican je látka, která účinkuje při kontaktu (v malé míře se v rostlině přemisťuje) a řadí se mezi inhibitory biosyntézy karotenoidů, barviv, která se podílí na fotosyntéze. Při absenci těchto struktur dochází k vyblednutí tkání listů a rozpadu buněk, což je patrné zejména u nových tkání. Diflufenican zůstává po aplikaci delší dobu na povrchu půdy, kde vytváří tenkou vrstvu, která účinkuje na klíčící mladé, aktivně rostoucí plevele při kontaktu. Je přijímán plevely v době klíčení, především děložními i pravými listy a částečně i kořeny.

Florasulam blokuje účinky rostlinných enzymů - aminokyselin acetolaktát syntetázy (ALS), což v důsledku vede ke zbrzdění růstu a vývoje plevelů. Je přijímán děložními a pravými listy plevelů. První účinky se objeví po několika dnech. Symptomy se objevují nejprve v horních částech meristémů růstu rostliny jako chlorózy a nekrózy. Nové horní listy vadnou a po nich postupně i listy ze spodních částí rostliny. U některých druhů plevelů dochází ke zčervenání žilek listů. K odumření listů dochází v optimálních povětrnostních podmínkách po 7–10 dnech, avšak za nepříznivých podmínek teprve po 6–8 týdnech.

Nejlepšího herbicidního efektu se dosáhne při aplikaci přípravku na plevele v jejich raných vývojových fázích, tedy v době jejich klíčení nebo krátce po vyklíčení. Aplikace by měla být provedena optimálně ve fázi 2–3 listů obilnin (BBCH 12–13) a to v dávce 0,4 l/ha. Ovšem lze aplikovat již od fáze 1. listu obilniny díky nulové fytotoxicitě na kulturní plodiny.

Související články

Ochrana sóji v roce 2024 se zaměřením na plevele

20. 04. 2025 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 78x

Zaplevelení a hustota porostů jarního ječmene

18. 04. 2025 Ing. Jan Winkler, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 180x

Mezerovité porosty ozimých obilnin a jejich zaplevelení

16. 04. 2025 Ing. Jan Štrobach, Ph.D., Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc.; Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i., Praha-Ruzyně Plevele Zobrazeno 199x

Další články v kategorii Plevele

detail