Problémy s regulací plevelů v ozimé řepce

26. 09. 2022 RNDr. Tomáš Spitzer, Ph.D.; Agrotest fyto, s.r.o. Plevele Zobrazeno 2352x

Podzimní termín regulace plevelů v ozimé řepce byl a stále zůstává základním pěstebním opatřením pro její úspěšné pěstování. Je to dáno velmi úzkým spektrem dostupných a použitelných herbicidně účinných látek a koncentrací termínu pro aplikaci do termínu preemergentního nebo časně postemergentního.

To poskytuje výhodu v tom, že po zasetí ozimé řepky a provedení aplikace herbicidů není potřeba se cca 10–14 dní o ní dále starat a uvolnit si tak čas pro jiné podzimní práce. Na druhé straně stále častější sušší počasí v tomto období způsobuje často slabší účinnost těchto aplikací. Poslední roky je sušší průběh počasí v druhé polovině srpna a počátkem září poměrně pravidelný a tento trend by nahrával spíše termínům aplikací časně postemergentním a postemergentním. Výběr herbicidů pro tyto termíny aplikací je sice velmi omezený, ale v posledních letech se objevují nové možnosti použití vyloženě postemergentních herbicidů.

Nejškodlivější plevele v ozimé řepce

Z pohledu škodlivosti plevelných druhů v ozimé řepce jsou za nejškodlivější stále považovány heřmánkovité plevele, svízel, mák vlčí (obr. 1), pcháče a brukvovité plevele, jako jsou penízek rolní, úhorník a hulevníky (obr. 2). Tyto plevele mají potenciál s řepkou růst po celou dobu její vegetace a škodlivě působit až do termínu sklizně. Kromě toho produkují velké množství semen, které stále více zvětšují jejich půdní zásobu. Heřmánkovité plevele, merlíky, a také úhorník a hulevníky dokáží produkovat z jedné rostliny přes 5 000 semen.

Většina herbicidů nebo jejich kombinací dokáže tyto plevele spolehlivě kontrolovat ať už preemergentně za vhodných vláhových podmínek, tak i časně postemergentně v případě sucha po zasetí. Patří sem hlavně přípravky na bázi acetamidů, např. metazachlor, pethoxamid, dimethachlor, dimethenamid a napropamide nebo kombinace těchto účinných látek. Pro rozšíření spektra účinnosti na svízel, hluchavky a ptačinec se acetamidy kombinují s herbicidy na bázi účinné látky clomazone. U účinné látky clomazone je ale známá citlivost řepky k této látce projevující se zbělením okrajů listů a zbrzděním růstu. Stává se to hlavně na lehkých půdách, po velkých srážkách a při přestřicích na okrajích pozemků. Alternativou ke clomazone je účinná látka quinmerac, která je k řepce šetrnější při zachování účinnosti proti svízeli a dalším plevelům.

V ozimé řepce je v současnosti používáno ve větší či menší míře proti dvouděložným plevelům cca 13 herbicidně účinných látek a jejich kombinací v řadě přípravků různých firem. Většina z nich je ale určena pro preemergentní nebo časně postemergentní aplikaci. Vzhledem k měnícímu se klimatu a oteplování, a také tlaku na omezení preventivních pesticidních zásahů ve prospěch cílených aplikací v rámci precizního zemědělství by bylo žádoucí rozšířit aplikační okno do klasických postemergentních aplikací v termínu BBCH 12–14 a eventuálně i v pozdějším termínu BBCH 14–16. To by umožnilo provést kvalitní herbicidní ochranu i v případech vzcházení plevelů po srážkách až koncem srpna a v září, a také při vzcházení plevelů v tzv. vlnách nebo ohniscích podle vláhových podmínek na konkrétních polích.

Až do nedávna byly postemergentní aplikace herbicidů v řepce brány jako doplňkové k potlačení plevelů, které takzvaně utekly po preemergentní aplikaci, ale díky zavedení herbicidu Belkar (picloram + halauxifen-methyl) a Clearfield odrůd řepky ošetřovaných širokospektrálním herbicidem na bázi účinné látky imazamox se stává z tohoto termínu standardní možnost pro kompletní ochranu řepky proti plevelům srovnatelnou s pre- nebo časně postemergentním zásahem.

Letní plevele v ozimé řepce

Kromě ozimých plevelů nabývají na důležitosti také některé letní plevele vzcházející po zasetí řepky na podzim ve velkých množstvích. Jsou to hlavně merlíky (obr. 3), pohanka svlačcovitá, laskavec a rdesna. Z počátku jejich výskyty v ozimé řepce nebyly považovány za nebezpečné. Tyto plevele zůstávají ve spodním patře porostu a většinou nepřežijí zimu. To platilo, pokud bylo jejich množství a hustota nízká a jednalo se jen o pár kusů na metr čtvereční. Se zúženými osevními sledy, ve kterých se dnes často střídá jen 4–5 plodin, dochází k tomu, že se selektují plevele, kterým tato situace vyhovuje. Pokud se k tomu přidá skutečnost opakovaného používání stejných herbicidně účinných látek, tak dochází k další selekci například penízků (obr. 4), violek, merlíků atd., které v hustých populacích škodí vzcházející ozimé řepce. V posledních 3–5 letech není vzácností vidět na podzim porosty řepky bíle kvetoucí penízkem nebo řepku s přerůstajícím merlíkem a laskavcem.

Pokud si vezmeme za modelový příklad těchto „malých“ plevelů merlíky a účinnost nejpoužívanějších herbicidů v ozimé řepce na ně, tak zjistíme, že účinnost preemergentních aplikací je nejčastěji v rozmezí 75–90 % a časně postemergentních 70–80 % (Jursík M., Soukup J.; 2017). Za nepříznivých povětrnostních podmínek hlavně za sucha se pak účinnost dále snižuje. To je pak důvodem, proč se v posledních letech vyskytují pole ozimé řepky s přerostlým penízkem, merlíkem i laskavcem v září a říjnu.

Likvidace merlíku postemergentně je problematická. Galera Podzim má deklarovanou dobrou účinnost jen do výšky merlíku 5 cm, Belkar účinkuje velmi dobře i na přerostlé plevele (obr. 6), ale musí být kombinován s preemergentně aplikovaným Metazamixem, a tak při rostoucím problému s merlíky v osevním sledu je pro řepku v současnosti k dispozici pro likvidaci i přerostlých merlíků jen Clearfield technologie. Tato technologie je z herbicidního pohledu výborná a umí i vyčistit nový zásev řepky od výdrolu řepky z předchozích sezon (obr. 5), ale je potřeba při jejím využívání brát v potaz celý osevní sled vzhledem k výskytu clearfieldového výdrolu řepky odolného například vůči sulfonylmočovinovým herbicidům používaných v obilninách. V sezonách 2016/17, 2017/18 i 2018/19 jsme navíc ověřili další nepříjemnou skutečnost týkající se výskytu merlíků v nových podzimních osevech řepky, a sice to, že tyto merlíky jsou v některých letech schopné dozrát a vytvořit klíčící semena, která dále zvyšují již tak velkou zásobu semen v půdě. To dokáží i penízky a kokošky v případě dlouhého a teplého podzimu.

Úbytek účinných látek při pěstování řepky

Pěstitelé ozimé řepky se ale do budoucna budou potýkat kromě měnícího se klimatu a tlaku veřejnosti a politiků na ekologičtější pěstování, také s úbytkem povolených účinných látek a s různými novými omezeními u těch zbylých. Restrikce účinných látek probíhá i u jiných plodin, ale ozimá řepka je plodina, která pro dosažení vysokého výnosu potřebuje poměrně intenzivní nasazení nejrůznějších pesticidů. Ozimá řepka má celou řadu významných škůdců na podzim i na jaře, a také houbových chorob, jejichž eliminace se staly dnes již standardními součástmi pěstební technologie.

První zkušenosti s restringováním nejpoužívanějších insekticidních látek již máme - po zákazu moření osiva neonikotinoidními insekticidy došlo k extrémnímu nárůstu výskytu a škodlivosti dřepčíka olejkového a po zákazu thiaclopridu a chlorpyrifosu k nárůstu škodlivosti stonkových krytonosců, hlavně krytonosce čtyřzubého.

Co se týče herbicidně účinných látek, tak platnost schválení některých látek končí v letošním roce. Jedná se přitom o ty nejpoužívanější preemergentně nebo časně postemergentně aplikované látky, jako je metazachlor, clomazone, picloram a dimethachlor. Jestli tyto látky budou pokračovat dále nebo budou vyřazeny, je obtížné předpovědět. Je ale velmi pravděpodobné, že i když budou povoleny pro další období, budou mít nová omezení, například snížení maximální dávky na hektar, omezení četnosti použití v sezoně, zvětšení ochranné vzdáleností ošetřené plochy od hranice oblasti využívané zranitelnými skupinami obyvatel atd. To opět dále ztíží a zkomplikuje pěstování ozimé řepky na výnosové a kvalitativní úrovni, na jaké jsme byli zvyklí posledních cca 10 let.

Z hlediska omezení škodlivosti plevelů v ozimé řepce bude potřeba se více orientovat na časně postemergentní a čistě postemergentní aplikace, využívat Clearfield technologie a některé plevele (hlavně vytrvalé) řešit v jiných plodinách v rámci osevního sledu, protože v ozimé řepce nebude možnost zásahu.

Bude potřeba do budoucna zapojit do pěstebních technologií také meziplodiny, setí do mulče, plečkování a další nechemické technologie, aby se pěstování polních plodin stalo alespoň udržitelným.

Některá environmentální opatření, jako například oddělovací mezipásy, biokoridory, remízky atd., která na jednu stranu zpestří krajinu, ale z pohledu pěstitele řepky to budou také stálé zdroje škůdců a plevelů. Je velmi pravděpodobné, že čistá, bezplevelná pole budou v budoucnu jen ve vzpomínkách starých agronomů a farmářů stejně jako pětitunové výnosy ozimé řepky.

Obr. 1: Silné zaplevelení ozimé řepky heřmánkem, svízelem a mákem vlčím
Obr. 1: Silné zaplevelení ozimé řepky heřmánkem, svízelemmákem vlčím

Obr. 2: Hulevník v ozimé řepce
Obr. 2: Hulevník v ozimé řepce

Obr. 3: Merlík bílý v ozimé řepce na podzim
Obr. 3: Merlík bílý v ozimé řepce na podzim

Obr. 4: Penízek rolní v ozimé řepce na podzim
Obr. 4: Penízek rolní v ozimé řepce na podzim

Obr. 5: Cleravis dokáže zlikvidovat i výdrol řepky v řepce
Obr. 5: Cleravis dokáže zlikvidovat i výdrol řepky v řepce

Obr. 6: Belkar si poradí i s přerostlými plevely v ozimé řepce na podzim
Obr. 6: Belkar si poradí i s přerostlými plevely v ozimé řepce na podzim

Související články

Integrovaný přístupu při regulaci sveřepu jalového je nezbytný

14. 03. 2025 Prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D., Ing. Michaela Kolářová, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 221x

Faktory ovlivňující účinnost a selektivitu herbicidů na jaře

10. 03. 2025 Prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 325x

Expanzivní šíření rezistence plevelů vůči ALS inhibitorům

05. 03. 2025 Prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 316x

Akris®, Wing-P® a Slalom® - ideální odplevelení kukuřice v PRE a CPOST termínu

02. 03. 2025 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r.o., Plevele Zobrazeno 181x

Další články v kategorii Plevele

detail