Regulace rezistentní chundelky a sveřepů má na podzim řešení
05. 11. 2024 Plevele Zobrazeno 728x
V poslední době roste stále výrazněji význam podzimní regulace plevelů v ozimých obilninách. Důvodem je šance účinně potlačit široké spektrum ozimých plevelů během jejich počátečního vývoje a zabránit tak jejich negativnímu konkurenčnímu vlivu při podzimním vývoji obilnin.
Pouze jarní herbicidní zásah běžně používanými herbicidy na přerostlé plevele nemusí být vždy dostatečně efektivní, a to především proti rezistentním formám celé řady jednoděložných plevelů. V České republice se běžně setkáváme s rezistentními populacemi chundelky metlice vůči ALS inhibitorům (sulfonylmočoviny), inhibitorům ACC (pinoxaden) a PS II (chlortoluron). Stejně tak se objevují i rezistentní formy psárky polní a sveřepu jalového, problémem je také rozšiřující se lipnice roční. V případě možnosti výskytu rezistentních plevelných trav, máme možnost ošetření novým herbicidem Vulcanus SC, který obsahuje účinnou látku s odlišným mechanismem účinku, a je proto v případě popsané rezistence velmi účinný. Jeho použití je možné právě na podzim.
Novinka Vulcanus SC obsahuje účinnou látku flufenacet. Herbicid vykazuje velmi dobré výsledky při hubení rezistentních forem trávovitých plevelů v ozimých obilninách. Řeší lipnici roční, psárku polní, sveřepy, chundelku metlici, významně potlačuje mrvku myší ocásek a pomáhá v boji také proti některým dvouděložným plevelům.
V prodeji bude samostatně a v balíčku Sumimax Vulcanus Pack. Vhodný je totiž jeho TM s herbicidem Sumimax, který obsahuje ojedinělou účinnou látku flumioxazin. Ta sama o sobě hubí rezistentní formu chundelky metlice. Sumimax zvládá prakticky celé plevelné spektrum. Účinek se dostaví již za 1–3 dny po aplikaci. U té je potřeba dodržet správné načasování. Herbicid působí přes půdu i přes listy. Aplikace je možná PRE a také CPOST ve stádiu pšenice BBCH 10–14, kdy začínají být vidět kolejové řádky. Zásadní je však vývojové stádium plevelů. Sumimax nejlépe funguje v době vzcházení plevelných rostlin nebo ve fázi jejich děložních listů. To platí jak pro dvouděložné plevele, tak pro zmíněnou chundelku. V této vývojové fázi si Sumimax snadno poradí také s řepkou. Pro prodloužení účinnosti proti chundelce metlici (včetně rezistentní formy) a proti lipnici roční je třeba aplikovat Sumimax v TM s novinkou Vulcanus SC v dávce 0,2 l/ha. Zmiňovaný cenově zvýhodněný herbicidní balíček Sumimax Vulcanus Pack je určen k ošetření plochy 25 ha ozimé pšenice. Tuto kombinaci přípravků je možné aplikovat jak PRE i CPOST, a to bez omezení v OP II. st. podzemních vod. Pro rozšíření účinnosti na další výše zmíněné trávy (psárku polní, sveřepy) navýšíme dávku herbicidu Vulcanus SC na 0,4 l/ha (ideálně PRE). Sumimax aplikujeme vždy v dávce 60 g/ha.
Snad jedinou nevýhodou ekonomicky výhodného ošetření Sumimaxem je jeho registrované použití pouze do pšenice. Z naší nabídky však můžete zvolit přípravek Reskator. Nejúčinnější podzimní třísložkový herbicid určený pro hubení chundelky metlice a širokého spektra dvouděložných plevelů, který lze aplikovat ve všech ozimých obilninách. Obsažené látky diflufenican, florasulam a penoxsulam pronikají do rostlin povrchem listů a lodyh, kde jsou rozváděny akropetálně a bazipetálně. Herbicid je přijímán také klíčícími rostlinami a kořenovým systémem. Zasažené plevele velmi rychle po postřiku zastavují růst, následně jsou pozorovatelné rozvíjející se barevné změny a deformace. Během 4–6 týdnů dochází k úhynu zasažených plevelů a dlouhý reziduální účinek zabraňuje vzcházení později klíčících plevelných rostlin. Reskator aplikujeme v dávce 1,0 l/ha od 1. listu až do 3. odnože (BBCH 11–23). Chundelku ošetřujeme do fáze 2. pravého listu. Dvouděložné plevele je ale možno regulovat až do fáze 10 pravých listů.
Letošní nabídka herbicidů rozšířená o specialistu na trávovité plevele Vulcanus SC vám poskytne silné komplexní herbicidní řešení v ozimých obilninách. Potěší nejen účinností, ale také cenovou úrovní.
Další články v kategorii Plevele