Plevele
Saracen Max - bez plevelů, bez starostí
01. 04. 2021 Plevele Zobrazeno 1618x
Přináší zcela nové možnosti v ochraně ozimých a jarních obilnin proti dvouděložným plevelům na jaře. Posouvá hranice v herbicidní ochraně obilnin díky svým jedinečným vlastnostem, které ocení každý pěstitel.
Vliv střídání plodin na výskyt plevelů
22. 03. 2021 Plevele Zobrazeno 3171x
Plevelné rostliny jsou ze všech škodlivých organizmů nejvíce svázány se stanovištěm, tedy půdou a jak zásobou semen v půdě „tzv. semenná banka“, tak vytrvalými orgány zajišťujícími reprodukci plevelných rostlin, jako například oddenky, kořenové výběžky, hlízy, cibulky aj. Plevelová společenstva jsou však dále ovlivňována celou řadou faktorů, které na ně působí krátkodobě i dlouhodobě. Proto procházejí stále poměrně složitým vývojovým cyklem.
Práce s porosty ozimů v přísušku až hlubokém suchu
Pokud se podíváme na mapky z portálu Intersucha, tak vidíme, že na Moravě a Slovensku bude dopad nedostatku vláhy velmi silný. Pokud to spojíme s tím, že máme vysoké procento porostů obilnin, které byly vyseté velmi pozdě, tak díky vláhovému průběhu jara ztrácíme čas pro dobré odnožování a obecně pro kvalitní nárůst hmoty všech ozimých obilnin.
Inovace v jarních herbicidech do obilnin: Řešení přesně na míru jsou k dispozici
14. 03. 2021 Plevele Zobrazeno 2296x
Podzimní počasí loňského roku mnohde nedovolilo uskutečnit odplevelení ozimých obilnin, a tak tento nezbytný úkon se přenese do letošního jara. Spolu s ošetřením jarních obilnin tak bude představovat zvýšenou pracovní zátěž pro pěstitele. Společnost ADAMA přináší do své tradičně široké nabídky kompletního jarního odplevelení obilnin i letošní herbicidní novinku, která výborně doplní arzenál řešení.
Očekávané restrikce a jejich dopad na regulaci plevelů
11. 03. 2021 Plevele Zobrazeno 4305x
Dochází k postupnému omezování přípravků s horším ekotoxikologickým profilem, či nevyhovující současným požadavkům z pohledu osudu v prostředí. Jde především o triaziny, triazinony, substituované močoviny, acetamidy, nitrily, některé růstové herbicidy, ale i mnohé další látky.
Korvetto proti plevelům řepky na jaře
27. 02. 2021 Plevele Zobrazeno 4100x
Naprostá většina ploch řepky byla již ošetřena v počátku vegetace loni v létě. Pokud byl použit Metazamix s Belkarem, tak už nebude zapotřebí nějaký další zásah. V případě, že se po tradiční základní ochraně přeci jen objeví nějaké dvouděložné plevele, lze si pomoci na jaře nedávno registrovaným širokospektrálním herbicidem Korvetto.
Rostoucí význam ozimých jednoděložných plevelů na zemědělské půdě
26. 01. 2021 Plevele Zobrazeno 3268x
Cílem regulace plevelů na orné půdě je postupně snížit zaplevelenost, co nejvíce eliminovat konkurenci plevelů vůči kulturním rostlinám při zachování diverzity plevelných druhů v agroekosystému.
Faktory ovlivňující účinnost a selektivitu herbicidů
12. 01. 2021 Plevele Zobrazeno 5976x
Účinnost herbicidů je ovlivňována mnoha vnějšími faktory. Znalost vztahů mezi vnějšími podmínkami a účinností herbicidů je proto velmi významná při volbě herbicidu, jeho dávky, případně použití vhodného adjuvantu. Z povětrnostních podmínek jsou důležité především srážky, vlhkost vzduchu i půdy, teplota, intenzita slunečního záření a proudění vzduchu. Účinnosti půdních herbicidů ovlivňují rovněž půdní vlastnosti a způsob a kvalita zpracování půdy.
BeFlex, Fenix, Foker, Chlortoluron - spolehlivá herbicidní ochrana ozimých obilnin
04. 12. 2020 Plevele Zobrazeno 3141x
Výskyt plevelů v ozimých obilninách a jejich podzimní škodlivost souvisí s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostu. Zvláště časně seté porosty jsou vystaveny vysokému tlaku plevelů již na podzim, kdy se konkurenčně uplatňují především plevele spodního patra (ptačinec, rozrazil, hluchavka, penízek, kokoška pastuší tobolka, kakost, zemědým, violka, výdrol řepky aj.).
Poslední koncert pro plevele
17. 11. 2020 Plevele Zobrazeno 3034x
Včasné odstranění konkurence širokého spektra plevelů již na počátku růstu obilnin je velmi důležité. Nejen z tohoto důvodu nabývá na významu podzimní herbicidní ochrana. Nízká variabilita osevních postupů a agrotechniky přináší vyšší požadavky na udržitelné používání herbicidů, jako rozhodujícího nástroje v integrované ochraně proti plevelům.
Problematika regulace jednoděložných plevelů v ozimé řepce
09. 11. 2020 Plevele Zobrazeno 3260x
Druhové spektrum plevelů na orné půdě se neustále mění vlivem vývoje technologií pěstování plodin. Významně se na změnách spektra plevelů v posledním desetiletí projevilo především snížení počtu plodin, tzv. plodin tržních, které přinášejí zemědělcům zisk. Nejrozšířenějšími jsou ozimé obilniny (pšenice, ječmen) a ozimá řepka.
Podmítka - významný nástroj pro regulaci zaplevelení
02. 11. 2020 Plevele Zobrazeno 7404x
Podmítka patří mezi tradiční pracovní operace následující po sklizni plodin, zanechávající strniště. Její termín je definován starým zemědělským úslovím „za kosou pluh“, to znamená co nejdříve po žních. Podmítku řadíme mezi operace základního zpracování půdy. Provedení podmítky mění podmínky půdního prostředí a také zasahuje do životního cyklu semen plevelů.
Bizon a Rally proti plevelům v ozimých obilninách
18. 10. 2020 Plevele Zobrazeno 3895x
Při setí ozimů je nejvyšší čas se rozhodnout, jakým způsobem a kdy ošetřit porosty proti plevelům. Ideální je herbicid, který je spolehlivý a má velmi široké spektrum účinnosti na plevele a s dostatečnou rezidualitou v půdě brání vzcházení plevelům až do jara.
Změny v citlivosti plevelů k některým herbicidům - pohled do světa
16. 10. 2020 Plevele Zobrazeno 3167x
Česká republika se svou polohou nachází na pomezí kontinentálního a přímořského klimatu, což kromě jiných faktorů ovlivňuje i výskyt plevelných druhů, které na našem území významně škodí. V tomto článku se budeme zabývat druhy, které se vyskytují v České republice, Evropě, ale i ostatních částech světa a pokusíme se porovnat jejich vlastnosti a agrotechnická opatření, které ovlivňují výskyt těchto ...
Podzimní herbicidní ošetření ozimých obilnin: současné možnosti a budoucnost
12. 10. 2020 Plevele Zobrazeno 2742x
V posledních letech výrazně vzrostl význam podzimního herbicidního ošetření. Hlavní příčinou je široký sortiment herbicidů, které, při vhodných povětrnostních podmínkách, dokáží potlačit většinu běžně se vyskytujících ozimých plevelů. Riziko selhání účinnosti postemergentních herbicidů používaných na podzim je relativně malé.
Komplexní herbicidní ochrana pšenice ozimé
03. 10. 2020 Plevele Zobrazeno 3886x
Po zasetí ozimé pšenice je nutné vybrat správný herbicid, který zajistí komplexní a spolehlivý účinek na všechny problematické plevele, které se na podzim v této plodině objevují. Již přes 10 let se k regulaci plevelů v ozimé pšenici používá přípravek Sumimax. Za dekádu si tento herbicid oblíbila celá řada agronomů.
Herbicidní ochrana komonice bílé
05. 09. 2020 Plevele Zobrazeno 2481x
Komonice bílá (Melilotus albus Medik.) je na našem území volně rostoucí bobovitá rostlina. Kromě pěstování v jetelotravních směskách, kde je komonice lákadlem pro včely, je pěstována v samostatných kulturách jako pícnina nebo pro semenářské využití. V monokultuře, zejména při využití širšího sponu pěstování, může být vyšší zaplevelení porostu, které lze díky několika registrovaným přípravkům úspěšně regulovat.
Zhodnocení výsledků porovnávacích herbicidních pokusů v ozimé řepce
30. 08. 2020 Plevele Zobrazeno 3020x
V pěstitelských letech 2018/19 a 2019/20 proběhly na demonstračním a pokusném pozemku Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na ČZU porovnávací herbicidní pokusy v řepce ozimé. Cílem pokusů bylo porovnat účinnost a selektivitu běžně používaných herbicidů v různých aplikačních termínech.
Problematika aplikace neselektivních herbicidů na strniště
21. 08. 2020 Plevele Zobrazeno 3092x
Systém regulace plevelů je velmi komplikovaný a vzhledem k širokému spektru plevelných druhů, počtu pěstovaných plodin a rozdílným půdně klimatickým podmínkám v ČR poměrně složitý a především dlouhodobý.
Invazní plevele: Ostrožka východní
20. 08. 2020 Plevele Zobrazeno 5814x
Ostrožka východní se stává stále častějším plevelem ozimých obilnin a ozimé řepky, především ve středních, západních a severních Čechách a na jižní Moravě. Jedná se o rostlinu atraktivního vzhledu, která na polích upoutá pozornost nejen pěstitele - vzhledem k zajímavé barvě květů a výšce rostliny ji lze i při ojedinělém výskytu jen těžko přehlédnout.
Nejpoužívanější kompletní herbicidní řešení v řepce
01. 08. 2020 Plevele Zobrazeno 3483x
Herbicidy BASF do řepky ozimé jsou českými zemědělci dlouhodobě nejpoužívanějším řešením na trhu. Nabízejí spolehlivé a účinné řešení na široké spektrum plevelů, jsou vícesložkové a s moderní formulací. Základem dvou hlavních přípravků je kombinace metazachloru a dimethenamidu-P, které se doplňuji a vytvářejí tzv. kombi-efekt.
Invazní plevele: Laskavce
21. 07. 2020 Plevele Zobrazeno 6876x
Nejvýznamnějším druhem laskavce na orné půdě je bezesporu laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus), který je jedním z nejčastějších plevelů okopanin a jiných širokořádkových plodin především v teplejších oblastech.
Invazní a nebezpečné druhy plevelů v porostech kukuřice
03. 07. 2020 Plevele Zobrazeno 6689x
Plevele představují pro pěstitele kukuřice stále hlavní problém. Přítomnost plevelů snižuje výnos zrna i biomasy a jejich regulace je finančně i časově náročná.
Ochrana a zejména regulace plevelů v sóji v roce 2019
30. 06. 2020 Plevele Zobrazeno 3047x
Rok 2019 se vyznačoval značně atypickým průběhem počasí, což se v posledních letech začíná stávat téměř pravidlem. Hlavní problematická období z pohledu růstu a ochrany sóji uvádíme níže.
Přípravky pro postemergentní aplikaci v kukuřici
07. 06. 2020 Plevele Zobrazeno 3388x
Základním pravidlem pro efektivní ochranu postemergentními herbicidy je načasování, tj. aplikovat herbicidy včas, ideálně do 5.--6. listu kukuřice, kdy plevele jsou v raných růstových fázích a nehrozí fytotoxicita přípravků pro kukuřici.
Vliv technologií pěstování plodin na změny ve společenstvech plevelů
01. 06. 2020 Plevele Zobrazeno 3282x
Zemědělské výroba zaznamenala velké změny v posledních 30 letech. Podstatně se zúžilo spektrum pěstovaných plodin, klasické osevní postupy se přestaly dodržovat, přistoupilo se k minimálnímu zpracování půdy a intenzita používání herbicidů významně poklesla. Tyto změny se významně projevily na zaplevelenosti polí. Vzhledem k nevhodnému střídání plodin došlo k výraznému posunu ve spektru zaplevelení.