Plevele
Vliv technologií pěstování plodin na změny ve společenstvech plevelů
01. 06. 2020 Plevele Zobrazeno 3292x
Zemědělské výroba zaznamenala velké změny v posledních 30 letech. Podstatně se zúžilo spektrum pěstovaných plodin, klasické osevní postupy se přestaly dodržovat, přistoupilo se k minimálnímu zpracování půdy a intenzita používání herbicidů významně poklesla. Tyto změny se významně projevily na zaplevelenosti polí. Vzhledem k nevhodnému střídání plodin došlo k výraznému posunu ve spektru zaplevelení.
Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (10): Slnečnica hľuznatá a slnečnica ročná burinná
29. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 4504x
Trváca rastlina s podzemkovými hľuzami a mohutnou koreňovou sústavou. Pri zplanelých jedincoch majú hľuzy vretenovitý tvar. Výška rastlín dosahuje do 300 cm. Stonky sú väčšinou priame, drsno chlpaté, v hornej časti rozkonárené. Listy sú striedavé, vajcovité, na okraji pílkovité, rubovej strane belavo páperisté, dlhé 10–20 cm, široké 5–10 cm. Úbory majú priemer 15–20 cm, žltej farby.
Porosty ozimé pšenice a řepky z první poloviny března 2025
V posledních dnech do mnoha míst v ČR a SR spadlo od 12 do 40 mm srážek. Dusík, který čekal na povrchu půdy se po srážkách začal přemisťovat do kořenové zóny. Současně přišlo ochlazení, které bude ještě pár dní trvat a v podstatě by mělo trochu otužovat porosty. Růstová fáze porostů není většinou tak daleko, aby mrazy způsobily velké škody...
Regulace trávovitých plevelů v kukuřici
23. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 5675x
Trávy jsou velmi významnou skupinou plevelů kukuřice a to nejen v ČR, ale všude, kde se tato plodina pěstuje. Nejčastěji je kukuřice zaplevelována takovými trávovitými plevely, které se dokáží nejlépe přizpůsobit jejím agroekologickým požadavkům, přičemž se jedná obvykle o plevele s tzv. C4 metabolizmem, které dokáží při fotosyntéze efektivněji využívat vodu. K těmto plevelům patří ježatky, čiroky, béry, troskuty, kalužnice a rosičky.
GREEN ON – unikátní spojení výživy a stimulace rostlin
Společnost NOVUM CZech, s.r.o. získala výhradní zastupení pro distribuci listových hnojiv GREEN ON od německé firmy Phytoplanta pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Tyto produkty se vyznačují velmi vysokou přijatelností živin, snadnou manipulací, zcela bezproblémovou mísitelností s přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva jsou koncipována svým složením na míru každé plodině.
Změny druhového spektra plevelů v jarním ječmeni
18. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 3233x
Jarní ječmen v minulosti patřil a stále patří k našim tradičním plodinám. Počátky jeho pěstování u nás jsou spojeny se vznikem zemědělství. Jarní ječmen je brzo setá jařina s poměrně mělkým kořenovým systémem, vyžadující přítomnost živin v hloubce pro své kořeny dostupné. Vzcházející rostliny jsou velmi citlivé na sktrukturu půdy a nesnášejí tzv. zamazání. Proto je důležitá kvalitní předseťová příprava půdy za vhodných vlhkostních podmínek.
První zkušenosti s Conviso Smart cukrovou řepou v ČR
17. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 5113x
V posledních letech dochází k poměrně dynamické restrikci účinných látek pesticidů, přičemž tento trend bude pravděpodobně pokračovat (programové priority nové Evropské komise).
Regulace plevelů v bramborách - současnost a perspektivy
17. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 3918x
Plevele jsou u brambor (podobně jako u většiny ostatních kulturních plodin) velmi významným škodlivým činitelem. V závislosti na druhovém spektru a intenzitě výskytu mají negativní vliv zejména na výnos hlíz.
Expanze vlhkomilných plevelů na orné půdě
13. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 4848x
Druhové spektrum plevelů na zemědělské půdě je ovlivňováno mnoha faktory, které je v krátkodobých i dlouhodobých obdobích mohou výrazně ovlivnit. Plevelné rostliny doprovázejí plodiny od počátku zemědělství a patří mezi nejproblematičtější škodlivé činitele.
Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (9): Stoklas - česky sveřep - Bromus
08. 05. 2020 Plevele Zobrazeno 3891x
Rod u nás zahŕňa niekoľko druhov jednoročných až viacročných tráv z čeľade lipnicovité (Poaceae). Niektoré z nich patria medzi archeofyty a sprevádzajú poľné kultúry od vzniku poľnohospodárstva a možno v začiatkoch aj slúžili ako súčasť zbieraných rastlín, napr. stoklas roľný a obilný.
Herbicidy do všech podmínek pro spolehlivé odplevelení kukuřice
26. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 3202x
Herbicidní ochranu kukuřice není možné řešit jednotným standardním postupem, protože vlhkostní podmínky v období setí kukuřice jsou každý rok rozdílné. Proto je třeba nabídnout takové přípravky, které dokážete využít v době vlhka preemergentně, ale nastane-li sušší období, použijete tytéž přípravky spolehlivě v časně postemergentním termínu. Přípravek tak nezůstane skladem.
Plevele v obilninách na jaře neutečou
25. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 2922x
Husar® Star je nový herbicid pro jarní ošetření pšenice ozimé, tritikale ozimého a žita ozimého. Působí proti velmi širokému spektru trávovitých a dvouděložných plevelů. Granulovaná formulace přináší možnost aplikovat se smáčedlem Mero® nebo v kapalném hnojivu DAM 390. Jeho použití není vyloučeno z OP II. stupně podzemních a povrchových vod. Kombinace se smáčedlem podporuje účinnost i za méně příznivých suchých nebo chladných podmínek.
Jak na jarní plevele v obilí - Tři inovovaná řešení jsou k dispozici
21. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 2898x
Společnost ADAMA přináší zajímavá řešení s dobrým poměrem užitku a ceny a s širokou registrací. Vedle inovovaného balíčku Trimmer 500 + Tomahawk (dříve zvaný Legend) a loňské novince Tomigan XL, je zde k dispozici třetí jednodušší varianta, dvousložkový herbicid Elegant 2FD. Pěstitel tak může na jaře odplevelit svá obilná pole účelně, ekonomicky a na míru.
Ochrana porostů řepky ozimé proti plevelům v jarním období
20. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 2417x
Letošní průběh zimního období zatím nijak nevybočuje z průběhu zim za posledních několika let zpět. I v letošním vegetačním roce, jsme svědky toho, že prakticky až do začátku ledna jsou teploty nadprůměrně vysoké, zatím bohužel s minimem sněhových srážek, a i průběh počasí nahrává spíše tomu, aby vegetovaly nejen rostliny ozimé řepky, ale bohužel také široké spektrum plevelů.
Invazní plevele - (8) Kokotice ladní
17. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 5059x
Původem severoamerická parazitická kokotice ladní se v teplejších oblastech našeho státu šíří jak na nezemědělské, tak i na zemědělské půdě. V posledních letech se s ní setkáváme čím dál častěji především v porostech víceletých pícnin, analogicky k výskytu v jižnějších částech Evropy se ale pravděpodobně v budoucnu může stát i parazitickým plevelem na dalších plodinách, především na cukrovce.
Zakládání porostů máku a možnosti regulace plevelů
16. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 6644x
Mák je drobnosemenná plodina, je proto velmi náročný na založení porostu a podmínky při vzcházení. Příprava půdy a založení porostu jsou pro úspěch pěstování rozhodující. Pokud v této fázi dojde k nějakému pochybení, může to být pro daný porost i zničující. Mák je při dobrém výnosu obvykle výrazně zisková plodina, vyplatí se proto jeho pěstování věnovat potřebnou péči.
Jak odplevelit obilniny přípravky bez omezení?
16. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 3419x
Vliv přípravků na ochranu rostlin na životní prostředí je v posledních letech v centru zájmu nejenom odborníků, ale i laické veřejnosti, která si vynucuje jejich větší omezení. V praxi tak již agronom nemůže hledat vhodný přípravek jen dle účinku na cílový škodlivý organizmus, ale i dle možnosti jejich skutečné aplikace na daném pozemku.
Jarní regulace trávovitých plevelů v porostech ozimých obilnin
12. 04. 2020 Plevele Zobrazeno 3792x
Trávy jsou nejvýznamnější skupinou plevelů, což platí celosvětově, v Evropě, ale také v České republice. V tropických a subtropických oblastech patří k nejvýznamnějším trávovitým plevelům ježatky, čiroky, béry, troskuty, kalužnice, či rosičky. Tyto druhy obvykle disponují tzv. C4 metabolizmem, který dokáže daleko efektivněji hospodařit s vodou a dokáží se tedy uplatnit i v aridních oblastech.
Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (8): Glejovka americká - klejicha hedvábná (Asclepia syriaca)
26. 03. 2020 Plevele Zobrazeno 5029x
Trváca jedovatá bylina z čeľade glejovkovité - Asclepiadaceae, po poranení silne roní bielu šťavu. Podzemok je dlhý, plazivý a dužnatý, 2–3 cm hrubý. Stonka priama, nerozkonárená 100–200 cm vysoká, husto plstnatá s centrálnou dutinou. Listy sú striedavé, iba zriedka v praslenoch s krátkymi stopkami.
Herbicidní ochrana kukuřice v časných růstových fázích
22. 03. 2020 Plevele Zobrazeno 1732x
Časně postemergentní herbicidní ochranou kukuřice zasáhneme plevele v jejich nejcitlivějších růstových fázích, to je krátce po vzejití. Přípravek Adengo je účinný a komplexní herbicid pro řešení plevelů na začátku vegetace kukuřice. Splňuje požadavky na spolehlivou účinnost, dlouhodobé působení a velmi dobrou selektivitu. Použití je bez omezení v ochranných pásmech II. stupně zdrojů povrchových a podzemních vod.
Invazní plevele (7) - Lilek leskloplodý
01. 03. 2020 Plevele Zobrazeno 6283x
Lilek leskloplodý se v posledních letech čím dál častěji vyskytuje v porostech zeleniny a okopanin, a to především v teplejších oblastech České republiky. Na řadě polí je dnes mnohem častějším a významnějším plevelem, než poměrně běžný lilek černý, se kterým bývá tento druh občas zaměňován.
Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (7) - Zlatobyle a astry
25. 02. 2020 Plevele Zobrazeno 3607x
Zlatobyľ kanadská (zlatobýl kanadský, Solidago canadensis): Trváce rastliny z čeľade astrovité s vretenovitým hlavným koreňom s početnými horizontálnymi koreňovými výbežkami. Stonky sú vzpriamené, rovné a nerozkonárené, v spodnej časti drevnatejúce, už zospodu bohato olistené, vysoké 30–150 cm, dolu lysé, v hornej časti husto chlpaté.
Možnosti herbicidní ochrany kmínu kořenného proti nežádoucímu zaplevelení
06. 01. 2020 Plevele Zobrazeno 4470x
Kmín kořenný prodělal v posledních několika letech dramatický vývoj a turbulence jak co se týká vývoje realizačních cen komodity, tak především změnami v registru herbicidů použitelných do porostů kmínu. Tyto změny, ovšem ke smůle pěstitelů, se týkaly prakticky pouze ukončení registrace herbicidu do porostu kmínu kořenného nebo zákazu určité účinné látky obecně.
Herbicidní ochrana jetelovin
20. 12. 2019 Plevele Zobrazeno 7224x
Při ošetřování jetelovin herbicidy se u nich setkáváme s rozdílnou reakcí podle druhu. Při zvolení nesprávného herbicidního přípravku či termínu aplikace může dojít k projevům fytotoxicity vedoucí až k úplnému znehodnocení porostu. Nejčastějšími symptomy jsou deformace listů, chlorózy, nekrotické skvrny či zakrslost rostlin (obr. 1).
Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (6): Iva a konopa
10. 12. 2019 Plevele Zobrazeno 3927x
Jednoročná, mohutná rastlina zavlečená na naše územie zo Severnej Ameriky, vysoká 30–300 cm. Stonka je priama, na obryse okrúhla, holá alebo niekedy chlpatá.
Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (5): Durman a ľuľok
30. 10. 2019 Plevele Zobrazeno 7310x
Uvedené rastliny sú jedovaté s vysokým obsahom alkaloidov vo všetkých častiach rastliny a silno zapáchajúce.
Herbicidní rezistence v Evropě i v ČR nabývá na významu
21. 10. 2019 Plevele Zobrazeno 4323x
Zemědělci v Evropské unii jsou vystaveni postupnému omezování účinných látek herbicidů. Řada účinných látek byla zakázána nebo byly sníženy jejich dávky či omezeny pouze na jednu aplikaci za několik let. Evropské právní předpisy týkající se používání pesticidů v zemědělství budou v budoucnu přísnější a řada členských států již schválila národní akční plány pro udržitelné používání pesticidů.