Chemap Agro s.r.o.

Nový insekticid proti mšicím nejen do řepky

30. 08. 2020 Ing. Pavel Hasman; Belchim Cro Protection Škůdci Zobrazeno 418x

Po ukončení moření osiva řepky přípravky ze skupiny neonikotinoidů se na podzim začala objevovat celá řada škůdců, jejichž škodlivý výskyt jsme nemuseli do té doby řešit. Jedním z těchto škůdců jsou i mšice.

Proseeds

Účinek mnohých foliárních insekticidů proti mšicím selhává, jak z důvodu rezistence, tak z důvodu toho, že dané přípravky nedokážou účinkovat na spodní straně listů řepky. Tedy tam, kde se mšice nachází. Zároveň s letošním ukončením dalších účinných látek se problém ještě prohloubí.

Přípravek Teppeki znali v minulosti jen pěstitelé chmele a ovocnáři avšak v loni na podzim se podařilo rozšířit registraci přípravku Teppeki proti mšicím i do řepky a cukrovky.

Teppeki obsahuje účinnou látku flonicamid, je to účinná látka ze zcela jiné chemické skupiny než ostatní insekticidy i se zcela jiným mechanizmem účinku (IRAC29). Tato skupina neobsahuje žádnou jinou účinnou látku, pouze flonicamid. Teppeki účinkuje systémově a translaminárně, proto spolehlivě hubí mšice i na spodní straně listu. Nástup účinku je pozvolnější, mšice sice již jednu hodinu po aplikaci přestávají sát, a tím poškozovat listy i přenášet virózy, ale na rostlině je stále najdeme, k jejich úhynu dochází za 2–3 dny (graf 1). Teppeki spolehlivě hubí mšice za nízkých i vysokých teplot a uspěje jak proti mšici broskvoňové tak i makové, které se vyskytují na řepce či cukrovce nejčastěji. Registrovaná dávka do řepky je 100 g/ha, do cukrovky 140 g/ha. Za zmínku ještě stojí dlouhodobý účinek tohoto přípravku, který je cca 2–3 týdny v závislosti na intenzitě růstu rostliny.

Prvotním ošetřením při pěstování řepky však nebývá ochrana proti mšicím, ale herbicidní ošetření. Zde je výhodné použít přípravky z „rodiny“ Rapsan.

Rapsan Plus je přípravek, který je možné použít preemergentně tak i časně postemergentně až do fáze 4 listů plodiny. Pro vysokou účinnost je potřeba provést aplikaci, když jsou plevele maximálně ve fázi dvou děložných listů. Právě vysoká flexibilita aplikace patří mezi velké výhody tohoto přípravku. Můžeme tak lépe přizpůsobit termín aplikace časovým možnostem, stavu porostu či počasí. Rapsan Plus obsahuje dvě účinné látky metazachlor, který je přijímán především kořenovým systémem při vzcházení a quinmerac, který je přijímán také kořeny a částečně listy. Optimální dávka je 2,0 l/ha. Protože i zde je hlavní účinek přes půdu, je potřeba k vysoké účinnosti vlhkost a zde můžeme využít právě flexibilní termín aplikace a na srážky si tzv. počkat.

Osvědčenou klasikou je použití přípravku Rapsan 400 SC obsahující samostatnou účinnou látku matazachlor. Zde můžeme použít preemergentně s herbicidy na bázi clomazonu. Nebo se Rapsan 400 SC také osvědčuje, v posledních letech ve stále populárnějších, systémech dvojího herbicidního ošetření. Kdy Rapsan 400 SC aplikujeme preemergentně nebo časně postemergentně v dávce 1,5 l/ha a následně na podzim provedeme druhé herbicidní ošetření s přípravky obsahující růstové herbicidy (např. picloram, clopyralid, atd.)

Graf 1: Vliv Teppeki na mšice a jejich tvorbu medovice
Graf 1: Vliv Teppeki na mšice a jejich tvorbu medovice

Související články

Bázlivec kukuřičný na jižní Moravě v roce 2019

31. 08. 2020 Ing. Pavel Kolařík, Ing. Karla Kolaříková; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 329x

Škodcovia kapustovín (2): Škodcovia poškodzujúci mladé vzchádzajúce rastliny

26. 08. 2020 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta, s. r. o. Nitra Škůdci Zobrazeno 415x

Škodcovia kapustovín (1): Škodcovia poškodzujúci korene

11. 08. 2020 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta, s. r. o., Nitra Škůdci Zobrazeno 439x

Významní škůdci luskovin

30. 07. 2020 Ing. Marek Seidenglanz a kol. Škůdci Zobrazeno 592x

Kohoutci rodu Oulema v porostech lesknice kanárské a ochrana proti nim

24. 07. 2020 Ing. Pavel Kolařík, Ing. Karla Kolaříková; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 454x

Další články v kategorii Škůdci

detail