Posuny v citlivosti nosatčíků rodu Apion k účinným látkám insekticidů
04. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 231x
Porosty víceletých pícnin, a to hlavně dominantně pěstovaný jetel luční, jetel nachový a vojtěška setá, zaujímají svojí výměrou stále významné procento zemědělské půdy. Mají velmi mnoho důležitých funkcí v obhospodařované krajině. Tyto porosty i v současnosti představují bohatý zdroj potravy využívaný v živočišné výrobě. K dalším jeho významným benefitům patří hlavně přirozená fixace vzdušného dusíku pomocí hlízkových bakterií. Řadí se mezi plodiny, které zlepšují svým kořenovým systémem strukturu půdního profilu, dobře zapojené porosty pak omezují větrnou či vodní erozi, snižují výpar a v neposlední řadě slouží i jako přirozené životní prostředí pro hmyz. Vyskytuje se jich zde celá řada - užitečných, škodlivých, opylovačů nebo vzácných druhů. Porosty slouží jako zdroj potravy či místa pro jejich vývoj i přezimování.
Bionomie, škodlivost, ochrana
Za nejvýznamnější škůdce jetele lučního jsou považováni nosatčíci rodu Apion (obr. 1) a Protapion, jejichž škodlivá činnost je důležitá především v porostech využívaných pro pěstování semene. Samičky kladou vajíčka na bazální části jetelových kvítků, kde je vyvíjející se larvičky následně svým žírem poškozují. Jedna larvička dokáže poškodit 7–11 jetelových kvítků.
Lze proti nim použít dostupné metody nepřímé a přímé ochrany. V rámci přímé ochrany proti dospělcům byl a je stále hojně využíván pyretroidní přípravek Karate se Zeon technologií 5 SC (lambda-cyhalothrin). U tohoto škůdce je z důvodu opakovaných aplikací naplněn předpoklad zvýšení rizika vyselektování méně citlivé (rezistentní) populace k dané skupině účinných látek.
Na území České republiky se dle dostupných zdrojů vyskytují rezistentní populace dalších významných hmyzích škůdců. Jedná se o blýskáčka řepkového, jehož populace jsou rezistentní vůči pyretroidům, populace mandelinky bramborové rezistentní vůči pyretroidům a organofosfátům, populace obaleče jablečného vůči organofosfátům (phosalonu), regulátorům růstu (diflubenzuron), regulátorům vývoje (fenoxycarb) a diacylhydrazinům (indoxacarb), populace mery skvrnité vůči inhibitorům tvorby chitinu, pyridabenu, organofosfátům, a také hojně používaným pyretroidům. U dalších účinných látek dochází k posunu v jejich účinnosti na hmyzí škůdce.
Význam plošného monitoringu rezistence je v současné době velmi důležitý nejen u druhů, u kterých již problémy s rezistencí zaznamenány byly, ale i u druhů, kde dosud (jak v laboratorních, tak v polních podmínkách) žádné problémy zaznamenány nebyly. A to především z důvodu účinného dopadu antirezistentních postupů. Je možno tak předejít praktickým problémům s kontrolou škůdců v polních podmínkách a zachování použitelnosti (optimální účinnosti) insekticidů po delší dobu. Toto je možné jen, když jsou posuny v citlivosti škůdců odhaleny včas, tedy v době, kdy je frekvence rezistentních jedinců v populacích ještě nízká.
Cílem naší práce bylo shromáždit a laboratorně otestovat populace hmyzích škůdců víceletých pícnin (nosatčíci rodu Apion) z různých pěstitelských oblastí ČR pro zjištění vývoje stavu citlivosti k vybraným účinným látkám.
Obr. 1: Nosatčíci rodu Apion na hlávce jetele
Testování rezistence
Laboratorní metodou použitou pro hodnocení citlivosti k insekticidům byl lahvičkový test (Adult vial test) doporučovaný organizací Insecticide Resistance Action Committee (IRAC). Pro pyretroidy (lambda-cyhalothrin, tau-fluvalinate) je určena Metoda č. 011 (Met 011, verze 3, pro přípravek Mospilan MIZU 120 SL (acetamiprid), pak metoda č. 021. Metody jsou detailně popsány na stránkách IRAC: http://www.irac-online.org. Roztoky insekticidů se aplikují do skleněných lahviček se známým vnitřním povrchem (v našem případě: 37,97 cm2) ve velmi nízkých koncentracích pomocí dávkovacích pipet. Jako rozpouštědlo slouží aceton. Cílem aplikace je dosáhnout rovnoměrného pokrytí vnitřních stěn testovacích lahviček příslušnou dávkou účinné látky: určitá dávka v μg úč. l./cm2 povrchu lahvičky odpovídá určité dávce/ha. Mezi testovanými dávkami je zařazena i kontrola (= 0 μg úč. l./cm2) a dávka odpovídající dávce registrované. U lambda-cyhalothrinu bylo testováno 6 různých dávek, u tau-fluvalinatu, indoxacarbu a přípravku Mospilan MIZU 120 SL (acetamiprid) pak 5 různých dávek. U každé ověřované populace, resp. insekticidu, byla každá dávka testována ve 3 opakováních (= 3 lahvičky od každé dávky).
Příprava lahviček před vlastním testem: do testovací lahvičky byl z příslušného zásobního roztoku přenesen 1,0 ml tekutiny. Lahvičky s roztokem byly bezprostředně po aplikaci umístěny na otáčející se válečky rolleru. Po odpaření acetonu zůstala na vnitřních stěnách rovnoměrně rozprostřená vrstva konkrétní účinné látky.
Do připravených lahviček se vkládali dospělci (10 imag/lahvička) odebraní z určité lokality. Reakce brouků na jednotlivé dávky účinné látky byly hodnoceny po 24 hodinách. Na základě charakteru reakcí jsou brouci zařazení do kategorie 1 (živí a aktivní jedinci) či 2 (jedinci postižení a mrtví jedinci).
Pro každou testovací lahvičku (dávka a opakování) je vyjádřen počet brouků v kategorii 1 a počet brouků v kategorii 2. Na základě podílu brouků v kategorii 2 je stanoveno procento mortality pro jednotlivé dávky a opakování. Tyto hodnoty jsou využity pro vyjádření procent účinností a hodnot letálních dávek (LD50, LD90 a LD95). Pro jednotlivé sběry (= populace) byly stanoveny hodnoty účinnosti pro jednotlivé testované dávky (dle Abotta; 1925). K vyjádření hodnot letálních dávek (LD50-95 v g úč. l./ha) je využit software Polo Plus (LEORA software; metoda probitová regrese). V případě pyretroidů je na základě zaznamenaných výsledků populacím přiřazen určitý stupeň rezistence (resp. citlivosti) dle kategorizace užívané v IRAC (tab. 1).
Tab. 1: Stupně citlivosti ve vztahu k laboratorní účinnosti dle IRAC
Výsledky
Smýkáním porostů jetele lučního byly získané vzorky hmyzu (nosatčíci rodu Apion) pro provedení vlastních laboratorních testů citlivostí. Na základě účinnosti dosahující 100 % při 20% dávce vyplývá, že se na počátku testování v ČR vyskytovaly k účinné látce lambda-cyhalothrin pouze citlivé populace. Vypočtené hodnoty LD jsou pro tyto populace hluboko pod úrovní registrované dávky (7,5 g úč. l./ha). Od roku 2022 došlo v posunu v citlivosti v případě této účinné látky. V souboru testovaných populací byly zjištěni kromě citlivých i středně rezistentní a rezistentní jedinci (tab. 2).
Vypočtené hodnoty LD se také v porovnání s minulými lety sledování výrazně zvyšují. Nejspíše byl zaznamenán okamžik postupného získání necitlivosti tohoto škůdce k této účinné látce, podobně jako u dalších hmyzích škůdců. Celkem bylo k této látce za celé sledované období otestováno 33 českých populací. Hodnoty LD50, LD90 a LD95 jsou znázorněny v tabulce 3 a změny v podílovém zastoupení v grafu 1.
Pyretroidy s účinnou látkou tau-fluvalinate nejsou v ČR proti nosatčíkům rodu Apion registrovány. Přesto v rámci prováděných testů dochází v posunu jejich citlivosti jako v případě dalších hmyzích škůdců. Na počátku testování byly zaznamenány pouze citlivé populace, v následných testech pak převažují populace necitlivé k dané účinné látce s tím, že se to týká především oblasti Vysočiny (tab. 4, 5, graf 2).
Testované neonikotionidní přípravky se v ochraně proti nosatčíkům v provozních polních podmínkách běžně používaly. Evropská komise rozhodla svým nařízením č. 2020/23 ze dne 13. 1. 2020 o neschválení účinné látky thiacloprid, proto byl místo ní v dalších letech do testů zařazen acetamiprid. Na základě provedených testů byly na území ČR zjištěny pouze populace citlivé k dané skupině účinných látek (tab. 6, 7, 8, 9; graf 3, 4).
Hodnoty LD dávek se drží na velmi nízké úrovni a v rámci ochrany je tak velmi vhodné tyto látky používat pro minimalizaci jejich škodlivosti. V roce 2022 v důsledku velmi vysoké citlivosti na jednotlivé koncentrace (již ty nejmenší) nebylo možné spočítat hodnoty LD pro tohoto škůdce. Naproti tomu u blýskáčků je patrné, že u těchto látek jsou minimální hodnoty LD (LD50, LD90) v průběhu posledních několika let vyšší v porovnání s předchozími roky testování, a i variabilita v rámci provedených testů bývá velmi vysoká.
Graf 1: Změny v podílovém zastoupení populací nosatčíků rodu Apion s různým stupněm rezistence (resp. citlivosti) vůči lambda-cyhalothrinu v jednotlivých ročníkových kolekcích v ČR v průběhu monitoringu (2018–2023)
Graf 2: Změny v podílovém zastoupení populací nosatčíků rodu Apion s různým stupněm rezistence (resp. citlivosti) k tau-fluvalinatu v jednotlivých ročníkových kolekcích v ČR v průběhu monitoringu (2018, 2020 a 2023)
Graf 3: Podílové zastoupení populací nosatčíků rodu Apion s různým stupněm rezistence (resp. citlivosti) vůči neonikotinoidu (Biscaya 240 OD) v ČR v 2020
Graf 4: Změny v podílovém zastoupení populací nosatčíků rodu Apion s různým stupněm rezistence (resp. citlivosti) vůči neonikotinoidu (acetamiprid) v jednotlivých ročníkových kolekcích v ČR v průběhu monitoringu (2022–2023)
Tab. 2: Průměrné úrovně mortality a stupně rezistence (popř. citlivosti) pro lambda-cyhalothrin (24 hodin) u populací nosatčíků rodu Apion (2018–2023)
Tab. 3: Odhadované hodnoty LD50, LD90 a LD95 pro lambda-cyhalothrin a rezistenční poměry (RR) u populací nosatčíků rodu Apion (2018–2023)
Tab. 4: Průměrné úrovně mortality a stupně rezistence (popř. citlivosti) pro tau-fluvalinate (24 hodin) u populací nosatčíků rodu Apion (2018, 2020, 2023)
Tab. 5: Odhadované hodnoty LD50, LD90 a LD95 pro tau-fluvalinate a rezistenční poměry (RR) u populací nosatčíků rodu Apion (2018, 2020 a 2023)
Tab. 6: Průměrné úrovně mortality a stupně rezistence (popř. citlivosti) pro přípravek Biscaya 240 OD (thiacloprid) (24 hodin) u populací nosatčíků rodu Apion (2020)
Tab. 7: Odhadované hodnoty LD50, LD90 a LD95 pro přípravek Biscaya 240 OD (thiacloprid) a rezistenční poměry (RR) u populací nosatčíků rodu Apion (2020)
Tab. 8: Průměrné úrovně mortality a stupně rezistence (popř. citlivosti) pro úč. l. acetamiprid) (24 hodin) u populací nosatčíků rodu Apion (2022–2023)
Tab. 9: Odhadované hodnoty LD50, LD90 a LD95 pro pro úč. l. acetamiprid) a rezistenční poměry (RR) u populací nosatčíků rodu Apion (2023)
Závěr
Prostřednictvím laboratorních testů resistence (citlivosti) vůči vybraným skupinám účinných látek byly otestovány v letech 2018–2023 populace nosatčíků rodu Apion (hlavního hmyzího škůdce jetele lučního).
U pyretroidu lambda-cyhalothrin dochází k posunu v jeho citlivosti. Začínají převažovat spíše necitlivé populace a dochází i k postupnému navyšování hodnot LD u daných citlivých populací.
U účinné látky tau-fluvalinate je daná situace nejhorší, zde ale není žádný přípravek k použití v České republice proti nim registrován.
V případě neonikotinodních přípravků je situace na základě laboratorních testů nejpříznivější - na našem území se v porostech jetele lučního vyskytují pouze citlivé populace a hodnoty LD jsou pro danou skupinu účinných látek na velmi nízké úrovni.
Výsledek byl získán na základě řešení výzkumného projektu QK21010332 „Mechanizmus rezistence řepkových škůdců proti insekticidům, jejich výchozí citlivost k novým insekticidům a dopad insekticidních aplikací na vývoj larev škůdců a jejich přirozených nepřátel“, který financuje MZe ČR prostřednictvím NAZV a z institucionální podpory MZE-RO1724
Další články v kategorii Škůdci