Užitečné organizmy (1) - Parazitoidi škůdců
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1846x
Užitečné organizmy zahrnující predátory a parazitoidy tvoří základní kámen systému biologické a integrované ochrany rostlin. Znalosti o predátorech jsou mezi zemědělskou veřejností na relativně dobré úrovni, ale znalost parazitoidů je nedostatečná i mezi aplikovanými entomology.
Parazitoidů je přitom mnohem více druhů než predátorů a mají na regulaci škůdců v agrocenózách mnohem vyšší vliv, i když často na první pohled nepozorovatelný. Zvýšit povědomí o parazitoidech je cílem tohoto seriálu, který postupně představí hlavní taxonomické skupiny parazitoidů, vliv na vybrané škůdce a možnosti podpory jejich výskytu. První díl seriálu je věnován základním pojmům, které jsou nezbytné pro pochopení textu v dalších dílech.
Parazitoid je organizmus, který se vyvíjí zpravidla na jednom hostiteli a na konci vývoje jej usmrtí. Tím se liší od predátora, který během vývoje zahubí spoustu jedinců/kořisti (např. larvy slunéček). Parazit je naopak druh, který svého hostitele většinou nezabíjí, neboť je na něm existenčně závislý a jeho smrt by ohrozila i parazita samotného (např. veš, blecha).
Druhová diverzita hmyzu je vysoká (v ČR dosud potvrzeno okolo 30 000 druhů), životní strategie variabilní, což vede k výskytu vysokého počtu výjimek potvrzujících pravidlo, které neumožní druh jednoznačně zaškatulkovat. Najdou se přechody mezi jednotlivými skupinami, které nesplňují ani jednu z definic (některé larvy stejného druhu se vyvíjejí jako parazitoidi, jiné jako predátoři - v závislosti na druhu/velikosti hostitele). Nebo v čeledi, která obsahuje parazitoidy, se najde druh, který se vyvíjí jako predátor a obráceně.
Síť pavouka po manipulaci - zvyšuje ochranu uprostřed visícího kokonu lumka (označen šipkou)
Kokon lumčíka D. coccinellae pod paralyzovaným hostitelem
Potravní řetězec - housenka, ektoparazitoid (P1) a hyperparazitoidi (P2–P4)
Přítomnost endoparazitoida může prozradit zpomalení růstu hostitele (drobné, světlé housenky obaleče jablečného zimující na kmenu)
Užitečný nebo škodlivý?
Nejvíce parazitoidů zemědělských škůdců je zastoupeno mezi blanokřídlými (Hymenoptera: Parasitoida) a dvoukřídlími (Diptera: Tachinidae). Z pohledu člověka jsou zpravidla parazitoidi bráni jako užiteční, ale není tomu tak vždy. Některé druhy chalcidek přešly sekundárně na rostlinnou potravu a škodí na různých plodinách, např. tmavka švestková (Eurytoma schreineri). Další druhy parazitoidů napadají jiné užitečné organizmy (predátory, parazitoidy a opylovače) a mohou snižovat účinnost přirozené regulace škůdců nebo při vniknutí do chovů snížit produkci bioagens. Krkolomná situace, kdo je užitečný a kdo škůdce, nastává u hyperparazitoidů, kdy jedinci stejného druhu mohou být užiteční i škodliví současně, v závislosti na kterém z hostitelů, v potravním řetězci, se vyvíjejí.
Zabývat se škodlivostí parazitoidů napadajících užitečné organizmy má smysl v uzavřených prostorách skleníků, kde mohou negativně ovlivnit účinnost biologické ochrany.
Ve venkovních podmínkách je téměř nemožné ovlivnit výskyt „škodlivých“ parazitoidů napadajících ty „užitečné“, proto je smysluplnější věnovat energii podpoře vysoké druhové diverzity parazitoidů a nechat regulaci na přírodě, která to za nás vyřeší sama a lépe.
Manipulace hostitelů
Parazitoidi mohou cíleně ovlivňovat chování hostitele s cílem získat nějakou výhodu. Např. larvy lumků parazitující na pavoucích krátce před kuklením „donutí“ pavouka utkat síť tak, aby lépe chránila kuklu lumka před jeho nepřáteli. Docílí toho vypouštěním dosud neidentifikovatelných látek do těla pavouka, který pak udělá to, co larva potřebuje. Poté je zkonzumován a nestravitelný zbytek těla odhozen.
Jiný způsob manipulace hostitele využívá lumčík Dinocampus coccinellae (většina parazitoidů nemá české jméno). Larva lumčíka před opuštěním těla hostitele (dospělce slunéčka) vyvolá jeho paralýzu a pod jeho tělem si sepřede kokon. Slunéčko přežívá obvykle dalších několik dní a chrání kokon před predátory/parazitoidy. Občas se stává, že slunéčko přežije a po odeznění paralýzy začne relativně normálně fungovat. V laboratorním pokusu bylo pozorováno i kladení vajíček parazitovanou samicí slunéčka.
Dělení parazitoidů do skupin podle různých kritérií I) Vývoj hostitele:
II) Místo vývoje larvy:
III) Počet hostitelů:
IV) Počet larev na hostiteli:
V) Počet nepříbuzných jedinců/druhů současně na hostiteli:
|
Hyperparazitoid - larva parazitoida (primární parazitoid - P1) je parazitována jiným parazitoidem (hyperparazitoid či sekundární parazitoid - P2). Méně často se vyskytuje i terciární (P3) či kvarterní (P4) parazitoid - je to taková hmyzí matrjoška složená z 5 figurek, přičemž housenka je z nich největší. |
Článek vznikl za podpory projektu MZe-RO0418.
Další články v kategorii Škůdci