Škůdci
Vybraní škůdci řepky - výsledky a zkušenosti z pokusů
02. 07. 2019 Škůdci Zobrazeno 1204x
Ozimá řepka se z pohledu ekonomiky vyplatí pěstovat, a proto se také její plochy v České Republice ustálily okolo 400 tis. hektarů. Pěstební technologie jsou velmi náročné na počet vstupů i míru používání hnojiv a pesticidů zvláště v oblastech, které nejsou pro pěstování řepky optimální. S růstem ploch v posledních letech souvisí také přirozený nárůst škodlivých činitelů především živočišného původu.
Ochranu proti stonkovým krytonoscům komplikuje oteplování a rezistence blýskáčků vůči pyretroidům
22. 06. 2019 Škůdci Zobrazeno 1433x
Oba hlavní druhy stonkových krytonosců, krytonosec řepkový (obr. 1a) a krytonosec čtyřzubý (obr. 1b), se neliší pouze vzhledem, ale též některými vlastnostmi. Rozdíly v bionomii obou druhů, které ovlivňují úspěch zásahu proti těmto škůdcům, se stávají zřetelnější více v posledních letech. „Jakoby“ se z jednoho škůdce stávali škůdci dva. Rozlišovat mezi těmito druhy je, a zřejmě především bude, praktická potřeba.
Ochrana cukrovky proti škůdcům po roce 2019
17. 06. 2019 Škůdci Zobrazeno 1783x
Evropská komise v roce 2018 zakázala moření osiv polních plodin insekticidními látkami se skupiny neonikotinoidů - thiamethoxam, clothianidin, imidacloprid. Toto rozhodnutí zasáhne v budoucnu významně systém ochrany cukrovky proti škůdcům.
LG Ambassador je hybrid střižený na míru
Vysoký výnos, přizpůsobivost, schopnost lépe hospodařit s dusíkem, tolerance chorobám a pevné šešule jsou vlastnosti, které se letos hodí více než jindy. Začneme tím nejdůležitějším - výnosem semen. LG Ambassador čerstvě obsadil v testování ÚKZÚZ SDO 2019–21 spolu s dalšími dvěma hybridy dělené 1. místo s výnosem 119 % na průměr liniových odrůd. Tento výsledek je velmi robustní, protože pochází z 35 lokalit a tří let zkoušení.
Řízení hmyzí rezistence - mandelinka bramborová, obaleč jablečný a mera skvrnitá
22. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1599x
V tomto příspěvku je využití zásad řízení hmyzí rezistence popsáno na škůdcích s výskytem rezistence vůči insekticidům na našem území, které způsobují pěstitelům brambor a ovocných plodin největší problémy. Řízení hmyzí rezistence je popsáno pro mandelinku bramborovou, obaleče jablečného a meru skvrnitou. Popsaný stav řízení je platný pro ČR a pro poslední období do roku 2018.
Odrůdové rozdíly v preferenci škůdců řepky a možnosti využití pro diferencovanou ochranu
13. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1267x
Jednotlivé odrůdy řepky mají pro některé druhy škůdců rozdílnou atraktivitu. Jsou-li rozdíly mezi dvěma odrůdami dostatečně významné, lze je využít pro diferencovanou ochranu proti škůdcům, pokud jsou obě odrůdy vysety na stejném pozemku. Přednostně se ošetří škůdci preferovaná odrůda řepky vysetá podél okraje pozemku a méně atraktivní odrůda se ponechá bez ošetření.
Rezistence řepkových škůdců proti různým druhům insekticidů
05. 04. 2019 Škůdci Zobrazeno 2123x
Za stavu, kdy je rezistence některých škůdců realitou, je nutné změnit přístup k ochraně porostů, které tito škůdci poškozují. Jedná se vždy o změnu typu od jednoduššího ke složitějšímu. Mluví se o anti-rezistentních postupech (strategiích). Základem pro jejich smysluplné uplatnění je především dobrá znalost toho, u kterých škůdců a ke kterým účinným látkám (nebo skupinám látek) rezistence vznikla.
Stonkoví krytonosci na ozimé řepce
03. 04. 2019 Škůdci Zobrazeno 1694x
Podobně jako v minulých letech i v roce 2018 byly zaznamenány škodlivé výskyty obou druhů stonkových krytonosců a lze předpokládat nárůst plošné škodlivosti především krytonosce řepkového i do budoucích let.
Lýkožrout smrkový a české lesy II. - Možnosti kontroly a obrany
27. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 2401x
Současná kůrovcová kalamita postavila před lesníky (včetně vlastníků lesa) při snaze o její řešení řadu praktických problémů, se kterými jsme se dosud v takové míře nesetkali. K jejímu rozvoji přispěla celá řada faktorů.
Lýkožrout smrkový a české lesy I. - Historie a současnost
12. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 3065x
Lýkožrout smrkový patří dlouhodobě k nejvýznamnějším škůdcům lesních porostů ve střední a severní Evropě. Se stoupajícím podílem smrku v našich lesích jeho význam postupně narůstal. Jde o typického sekundárního a fyziologického škůdce. Napadá především čerstvě odumřelé stromy (dřevo), proto je důležité včasné zpracování polomů nebo odstranění dříví z těžby z porostů, a teprve při přemnožení napadá i zdánlivě zdravé stromy.
Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (44): Řízení hmyzí rezistence I. – obecné zásady
09. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 1352x
V tomto příspěvku jsou popsány zásady řízení hmyzí rezistence. Významnou součástí naplňování těchto zásad je monitoring rezistence škodlivých organizmů vůči pesticidům a antirezistentní strategie, které patří k významným opatřením pro uplatňování systému integrované ochrany rostlin, respektive pro naplňování zásady č. 9 z vyhlášky o obecných zásadách integrované ochrany rostlin.
Tmavka švestková - tvrdá realita
04. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 5747x
V roce 2015 se čtenáři tohoto časopisu mohli seznámit s tehdy novým invazním škůdcem peckovin, tmavkou švestkovou (Eurytoma schreineri). Uběhly tři roky, a je načase zhodnotit, co za tu dobu dokázala tmavka, a co my. Realita je tvrdá.
Makadlovka jihoamerická - nový invazní škůdce rajčat
22. 02. 2019 Škůdci Zobrazeno 6311x
V minulém roce způsobila makadlovka Tuta absoluta (Tuta absoluta Meyrick, 1971) větší škody na porostech rajčat a poprvé i brambor na jižní a střední Moravě. Jednalo se o oblast Břeclavska ve Velkých Němčicích a Starovicích a Olomoucka kolem Litovle na více lokalitách a v okresech Prostějov a Přerov. Jeden nález pochází z Čech (okres Kutná Hora).
Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2018
31. 01. 2019 Škůdci Zobrazeno 1534x
Mšice jsou drobný savý hmyz s velmi složitými vývojovými cykly. Mnohé druhy jsou také považovány za výrazně škodlivé. Škody způsobené sáním mohou být často značné a dochází při něm k přímému poškození rostlin. Za závažnější problém ovšem bývá pokládán přenos rostlinných virů těmito vektory. Celosvětově je popsáno cca 5 000 druhů mšic a v České republice se druhová početnost uvádí na 780 druhů. Za vážné škůdce je považováno přibližně 30 z nich.
Ochrana obilnin proti hmyzím přenašečům virových patogenů
05. 11. 2018 Škůdci Zobrazeno 1935x
Výměra ozimých obilnin se dle dat ČSÚ v České republice v posledních letech pohybovala mezi 900 a 1000 tis. ha, z čehož ozimá pšenice byla pěstována na výměře nad 700 tis. ha, plocha ozimého ječmene se pohybovala kolem 110 tis. ha, výměra tritikale v posledních letech klesla k 30 tis. ha a žito se v posledním období pěstuje na výměře do 30 tis. ha.
Sledování hmyzích druhů v porostech víceletých pícnin na vybraných lokalitách jižní Moravy v roce 2017
26. 10. 2018 Škůdci Zobrazeno 1399x
Pěstování polních plodin na velkých lánech ovlivňuje zásadním způsobem vzhled a využití okolní krajiny. Monotónní používání stále stejných osevních sledů sestávající se z pěstování obilnin a olejnin výrazně ovlivňuje přirozené systémy krajiny. Je to důsledek především pěstování „vysoko ziskových“ plodin.
Mšice na ozimé řepce
22. 10. 2018 Škůdci Zobrazeno 1999x
Po letech, kdy mšice pro řepku neznamenaly vážnou hrozbu, se situace změnila. Zásadní problém však není výskyt, pro tuto plodinu typické, mšice zelné (Brevicoryne brassicae), ale stal se jím podzimní výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae).
Dřepčík olejkový - stále významný škůdce řepky na podzim
04. 10. 2018 Škůdci Zobrazeno 2535x
Dřepčík olejkový se stal na našem území významným škůdcem řepky po roce 2013. Přispěly k tomu jak zákaz moření osiva řepky neonikotinoidy, tak několik teplých zim od roku 2013. V posledních letech se škodlivé výskyty dřepčíka olejkového rozšiřují do regionů, kde dosud neškodil.
Přirození nepřátelé škůdců řepky a jejich význam
21. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 2996x
Předchůdci současných fytofágních druhů hmyzu, kteří se kdysi v dávné minulosti adaptovali na rostlinnou potravu, získali jistou konkurenční výhodu před svými příbuznými, kteří evolučně uvízli na úrovni masožravců. Objevili pro sebe dosud nikým nevyužívaný prostřený stůl plný potravy.
Semenní škůdci jetele lučního a ochrana proti nim
20. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 1741x
Jetel luční pěstovaný na semeno se v posledních několika letech řadí k plodinám, kde se postupně zvyšuje množitelská plocha v rámci České republiky. Celková plocha semenářských víceletých jetelovin činila v roce 2017 18 473,35 ha, z toho pak zastoupení jetele lučního bylo 7651,12 ha. Celkem se množilo 50 různých odrůd jetele lučního. Naopak semenné porosty vojtěšky seté činily v daném roce pouze 1628,85 ha.
Hospodářsky významné druhy fytoparazitických háďátek na území ČR
19. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 5347x
Mezi významné a v praxi bohužel často přehlížené škůdce polních plodin patří fytoparazitická háďátka (zástupci kmene Nematoda - hlístice). Hlavním důvodem tohoto nepříznivého stavu je náročná diagnostika těchto živočichů.
Přírodní látka v boji proti slimákům a plzákům - Ironmax Pro
16. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 2030x
V březnu letošního roku byl zaregistrován nový moluskocid - Ironmax Pro s účinnou látkou fosforečnan železitý (24,2 g/kg) od francouzského výrobce DeSangosse, ve formě vysoce trvanlivých a tvarově pravidelných modrých granulí.
Mění se škodlivost zavíječe kukuřičného v ČR? - Aneb výstupy monitoringu ÚKZÚZ
04. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 1216x
Četnost zavíječe kukuřičného v posledních letech graduje, a to v souvislosti se zvyšujícími se plochami pěstované kukuřice jako energetického zdroje pro bioplynové stanice. Kukuřice se pěstuje ve vysokém zastoupení i v oblastech, ve kterých se ještě před 10 lety její podíl pohyboval okolo 10 %. S posunem pásma pěstování kukuřice se posouvají i její škůdci.
Zdravý start rostlin začíná mořením aneb poslední sezona s insekticidními mořidly obilnin
27. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 1439x
Čas žní se blíží a za dveřmi je opět nová sezona. Je na vás, jaké odrůdy si vyberete a je i na vás, čím ochráníte jejich genetický potenciál. Fungicidní moření ozimých obilnin je téměř samozřejmostí, neboť každý již ví, že choroby přenosné osivem a půdou nelze regulovat foliární aplikací. Jiná situace je zatím u insekticidního moření obilnin.
Aktuální změny v používání rodenticidů v deratizační praxi
17. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 2809x
Synantropní hlodavci - myš domácí, krysa obecná, potkan obecný - patří mezi významné škůdce v zemědělských skladech a potravinářských provozech. Díky své přizpůsobivosti, nenáročnosti a rychlému rozmnožování jsou schopni v krátké době osídlit prakticky každé prostředí s dostatkem potravy a úkrytů.
Integro a Nurelle D v boji proti zavíječi a bázlivci
02. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 1989x
Plodinou, kde se v letních měsících dělají pesticidní zásahy je kukuřice. Do té právě nalétávají zavíječi a následně v období květu bude třeba ještě pohlídat výskyt bázlivce. Zavíječ se v porostu dost špatně diagnostikuje, a tak je někdy nutkání aplikaci nedělat. Bohužel skutečné napadení zavíječem je viditelné až v pozdějším období, kdy jsou již housenky zažrány v rostlinách a úspěšnost aplikace přípravku proti zavíječi je již nulová.