Škůdci
Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2020
13. 02. 2021 Škůdci Zobrazeno 1386x
Mšice jsou drobný savý hmyz, který bývá často považován za vysoce škodlivý v zemědělství, zahradnictví i lesnictví. Škody jsou způsobeny přímým sáním na rostlinách. Nejčastěji jde o listy, ale význam mají i pro plody, květenství a kořeny. Významnější jsou ovšem nepřímé škody, způsobené přenosem rostlinných virů.
Výhodné předplatné časopisu Agromanuál na rok 2024
Při objednání předplatného na rok 2024 do 1.12.2023 získáte navíc zdarma vydání Agromanuálu 11-12/2023 a exkluzivní nástěnný kalendář na rok 2024. Akce platí pro nové předplatitele.
Hraboš polní - noční můra zemědělců
18. 12. 2020 Škůdci Zobrazeno 2811x
V loňském roce došlo v jarním období na území ČR k mimořádným výskytům hraboše polního, což v některých oblastech, především střední a jižní Moravy, bylo příčinou značných hospodářských ztrát. Stejně tak tomu bylo např. na území Holandska, Německa, Slovenska, Rakouska či Španělska. Podobná situace, avšak v mnohem menším měřítku, se opakovala i v roce letošním, kdy hraboš postihl především oblast severozápadních Čech.
Invazní vrtule ovocných plodin v podmínkách ČR
16. 12. 2020 Škůdci Zobrazeno 3771x
Ještě do nedávné doby vnímali pěstitelé ovoce v ČR, jako škůdce z řad vrtulí, pouze jeden druh a to vrtuli třešňovou Rhagoletis cerasi (Linnaeus, 1758). Avšak s rozvojem globalizace, celosvětového transportu rostlinného materiálu, ovoce, migrace obyvatel planety z různých částí světa atd., došlo k invazi nových, v ČR nepůvodních druhů vrtulí.
Hraboš polní zůstává stále problémem v našem zemědělství
02. 12. 2020 Škůdci Zobrazeno 3552x
Stručně si zopakujeme, jaké podmínky vedly k velké explozi populací hraboše polního v roce 2019. V roce 2018 byly zvýšené stavy hrabošů hlášeny zvláště na podzim. Byla příznivá zima, kdy chyběly holomrazy a počátek roku byl suchý a teplý.
Škodcovia kapustovín (4): Škodcovia poškodzujúci listy rastlín
30. 11. 2020 Škůdci Zobrazeno 3490x
Listy kapustovín poškodzujú vošky najme druh voška kapustová - Brevicoryne brassicae, molice: druh molica lastovičníková - Aleyrodes proletella a strapky: druh strapka tabaková - Thrips tabaci. Významné škody na listoch môžu spôsobiť húsenice motýľov: moličky kapustovej - Plutella xylostella (= maculipennis), mory kapustovej - Mamestra brassicae, mory kelovej - Lacanobia oleracea a tiež húsenice mory gama - Autographa gamma.
Dřepčík olejkový a jeho citlivost k insekticidům
06. 11. 2020 Škůdci Zobrazeno 3560x
Dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala) je velmi důležitý škůdce řepky ozimé zejména na Britských ostrovech a v celé řadě oblastí kontinentální Evropy charakteristických především teplými podzimy přecházejícími do mírných a vlhkých zim. Zde se jedná o dlouhodobý problém. Jeho význam ovšem vzrůstá i v Čechách.
Mšice na ozimé řepce
04. 11. 2020 Škůdci Zobrazeno 2096x
Řepka ozimá je napadána celou řadou škůdců, mezi ně patří, samozřejmě, také mšice. Typickým druhem škodícím na této plodině je mšice zelná (Brevicoryne brassicae), na podzim má však větší význam výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae), která se kromě přímých škod sáním významněji podílí na přenosu virů, především viru žloutenky vodnice (TuYV).
Invazní škůdci ovocných plodin v ČR
29. 10. 2020 Škůdci Zobrazeno 5009x
V ovocných sadech se vyskytuje mnoho druhů živočišným škůdců, které jistě každý pěstitel dobře zná a umí si s nimi poradit. Jsou to většinou naše původní druhy a i přestože dokáží napáchat velké hospodářské škody, ochrana proti nim je již dobře popsána a praktikována.
Mšice broskvoňová na ozimé řepce - aktuální poznatky o její rezistenci a účinnosti vybraných insekticidů
08. 10. 2020 Škůdci Zobrazeno 2180x
Mšice broskvoňová (Myzus persicae, Sulzer) je polyfágní druh, který se živí na širokém spektru rostlinných druhů. Mezi primární hostitele, na kterých mšice. broskvoňová v našich podmínkách přezimuje ve formě vajíčka, patří broskvoň (Prunus persica L.) a kustovnice cizí (Licium halimifolium Mill.). V průběhu roku okřídlení dospělci přeletují na sekundární hostitele, mezi které patří řada plevelných i kulturních druhů rostlin.
Škodcovia kapustovín (3): Škodcovia poškodzujúci stonky mladých rastlín
05. 10. 2020 Škůdci Zobrazeno 2688x
Stonky mladých rastlín poškodzujú larvy dvoch druhov krytonosov, ktorých jedným menom nazývame stonkové krytonosi. Sú to dva druhy chrobákov z čeľade Curculionidae: krytonos štvorzubý - krytonosec čtyřzubý (Ceutorhynchus pallidactylus) a krytonos repkový - krytonosec řepkový (Ceutorhynchus napi).
Bázlivec kukuřičný na jižní Moravě v roce 2019
31. 08. 2020 Škůdci Zobrazeno 1567x
V loňském roce byl bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera LeConte) poprvé od prvního výskytu zaznamenán ve všech oblastech České republiky, kde se pěstuje kukuřice setá.
Nový insekticid proti mšicím nejen do řepky
30. 08. 2020 Škůdci Zobrazeno 1945x
Po ukončení moření osiva řepky přípravky ze skupiny neonikotinoidů se na podzim začala objevovat celá řada škůdců, jejichž škodlivý výskyt jsme nemuseli do té doby řešit. Jedním z těchto škůdců jsou i mšice.
Škodcovia kapustovín (2): Škodcovia poškodzujúci mladé vzchádzajúce rastliny
26. 08. 2020 Škůdci Zobrazeno 5188x
Na mladých rastlinách kapustovej zeleniny škodí niekoľko druhov skočiek (dřepčíků). Najvýznamnejšie sú druhy z rodu Phyllotreta: skočka kapustová - dřepčík zelný (Phyllotreta nemorum), skočka poľná - dřepčík polní (Phyllotreta undulata), skočka čierna - dřepčík černý (Phyllotreta atra) a skočka čiernonohá - dřepčík černonohý (Phyllotreta nigripes).
Škodcovia kapustovín (1): Škodcovia poškodzujúci korene
11. 08. 2020 Škůdci Zobrazeno 3861x
Rastliny kapustovej zeleniny napáda mnoho druhov fytofágov počas celej vegetácie, už od vzchádzania pri pestovaní priesad až po zber na poli. Korene mladých rastlín v pôde môžu byť poškodené medvedíkom obyčajným, drôtovcami, pandravami, larvami siatíc a iným pôdnymi polyfágmi škodcami. Zo špecializovaných škodcov korene poškodzujú larvy krytonosa kapustového a larvy kvetárky kapustovej.
Významní škůdci luskovin
30. 07. 2020 Škůdci Zobrazeno 5766x
Z luskovin, které se na našich polích vyskytují nyní, jsou hrách a bob těmi, které se tady pěstují nejdéle. Byly na území současných Čech a Moravy vysévány prokazatelně již v prvních stoletích našeho letopočtu (1.–2. stol. n. l.).
Kohoutci rodu Oulema v porostech lesknice kanárské a ochrana proti nim
24. 07. 2020 Škůdci Zobrazeno 1918x
Mezi hlavní vyskytující se hmyzí škůdce lesknice kanárské patří kohoutci rodu Oulema. Lesknice kanárská (Phalaris canariensis L.) je jednoletý druh z čeledi lipnicovitých, dorůstající do výšky 50–100 cm (obr. 1).
Výskyt makovicových škůdců v porostech máku a ochrana proti nim
22. 07. 2020 Škůdci Zobrazeno 2339x
Mák setý patří k plodinám, který je svým pěstitelským rozšířením charakteristický pro celou naši republiku. Pěstuje se ve všech oblastech s tím, že největší plochy byly v loňském roce ve Středočeském kraji a na Vysočině. Celková plocha pěstovaného máku pak činila 35 778 ha. Díky danému rozšíření následně vzrůstá i potřeba ochrany porostů proti vyskytujícím se škodlivým organizmům.
Ochrana brambor proti mandelince bramborové a výsledky pokusů s insekticidy v roce 2019
17. 07. 2020 Škůdci Zobrazeno 5432x
Integrovaná ochrana proti tomuto nejdůležitějšímu žravému škůdci u brambor spočívá v preventivních agrotechnických opatřeních a v přímém ničení škůdce. To lze provést nechemickými nebo chemickými metodami popřípadě kombinací obou metod.
Škodcovia cesnaku a cibule
06. 07. 2020 Škůdci Zobrazeno 33201x
Rastliny cesnaku a inej cibuľovej zeleniny napáda mnoho druhov fytofágov počas celej vegetácie. Mnohé z nich škodia aj po zbere na uskladnených produktoch, ale len niekoľko z nich sa vyskytuje častejšie a spôsobujú významné zníženie kvality a kvantity úrody.
Larvy stonkových krytonosců v roce 2020
26. 06. 2020 Škůdci Zobrazeno 1927x
V průběhu května byl proveden v rámci monitoringu MSD na území celé České republiky průzkum napadení stonků řepky larvami stonkových krytonosců na 150 pozorovacích stanovištích (za českou část garant Zkušební stanice Kluky, za moravskou část garant Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž).
Praktické poznámky a postřehy z boje proti hrabošům
18. 06. 2020 Škůdci Zobrazeno 3189x
Tento příspěvek vznikl na přelomu ledna a února roku 2020, v době, kdy jsme se přiblížili ročnímu výročí přímé konfrontace s kalamitním výskytem těchto hlodavců. Za tu dobu se udála řada skutečností, které by měly být uchovány v paměti a být upozorněním i varováním, jak snadno se může po staletí fungující systém pěstování kulturních rostlin narušit.
Přezimování kříska polního a WDV na ozimech
07. 06. 2020 Škůdci Zobrazeno 1232x
Po abnormálně teplých zimách se mohou vyrojit spekulace o přezimování některých škůdců a jejich atypické škodlivosti v následném jarním období. Stává se to i v případě kříska polního (Psammotettix alienus), který přenáší virus zakrslosti pšenice (WDV).
A ještě stále hraboš?
25. 05. 2020 Škůdci Zobrazeno 2723x
Letošní mírná zima nám zase dělá starosti. Hraboši jsou stále aktivní, kolonie rostou, plochy plodin ubývají a dokonce již byly nalezeny gravidní samičky. To jsou důvody, proč se Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) rozhodl povolit plošnou aplikaci pesticidu na plochy polí nejvíc poškozené hraboši.
Škůdci máku v jarním období
22. 05. 2020 Škůdci Zobrazeno 2645x
Mák setý se v České republice pěstuje každoročně s rozdílnou výměrou. Závisí to na průběhu povětrnostních podmínek a zvládnutí technologie pěstování, včetně komplexní ochrany před hmyzími škůdci i houbovými chorobami.
Babôčka bodliaková - najúspešnejší migrant medzi škodcami
20. 05. 2020 Škůdci Zobrazeno 5789x
Roku 2019 na rôznych lokalitách Slovenska ale aj v iných štátoch strednej Európy bol neprehliadnuteľný silný výskyt motýľov, ale aj lariev motýľa babočky bodliakovej (obr. 1). Motýle poletovali na rôznych biotopoch. Boli na porastoch rôznych rastlín, najviac ale na sóji. Čo sa stalo, prečo zrazu taký veľký počet motýľov?