BASF
BASF
BASF

AGRA

Škůdci

Kohoutci - škůdci obilnin

Kohoutci - škůdci obilnin

19. 05. 2011 Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Škůdci Zobrazeno 24017x

Patrně nejnápadnějšími škůdci v zelených porostech obilí jsou drobní brouci kohoutek černý Oulema melanopus a kohoutek modrý Oulema galleciana. Oba druhy jsou zařazeni v zoologickém systému do čeledi mandelinkovitých (Chrysomelidae).

Blýskáček řepkový

Blýskáček řepkový

20. 03. 2011 Ing. František Muška, Ph.D.; Brno Škůdci Zobrazeno 14169x

Poškození řepky olejky blýskáčkem řepkovým [blýskáčik repkový] (Melighetes aeneus) se projevuje nepravidelně vykousanými otvory do poupat, která následně opadávají. Šešule se netvoří nebo se stáčejí.

Limagrain
Limagrain

OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY

Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“

Krytonosec kořenový - škodlivost a ochrana

Krytonosec kořenový - škodlivost a ochrana

01. 03. 2011 Ing. Pavel Kolařík, Doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 12838x

Česká republika v posledních několika letech získala pověst „makové velmoci“ a to především z důvodů složité byrokratické situace při pěstování této plodiny v ostatních evropských zemích. Z důvodu toho jsou kladeny vysoké požadavky na kvalitu a kvantitu sklizeného produktu.

Rozklad slámy kukuřice

Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě

Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.

Žraví škůdci zeleniny (1.)

Žraví škůdci zeleniny (1.)

23. 01. 2008 Ing. Eva Hrudová, Ph.D. Škůdci Zobrazeno 36042x

Zelenina, stejně jako ostatní plodiny, bývá napadána řadou škůdců, kteří znehodnocují konzumní části. V některých případech mají vliv na snížení kvality poškozené rostliny, jindy rostlinu zcela zničí. V současné době, kdy zákazník požaduje zboží prvotřídní kvality, nelze výskyt škůdců podceňovat.

Jak omezit škodlivost plžů

Jak omezit škodlivost plžů

23. 01. 2008 Ing. Josef Gall Škůdci Zobrazeno 13931x

V České republice se na větší ploše než v západní Evropě ujaly minimalizační, tzv. půdoochranné pěstitelské systémy (s omezenou kultivací půdy) z důvodu zdražování pohonných hmot, snížení pracovních sil v prvovýrobě, a tím potřeby zvýšení produktivity práce atd. Minimalizační systémy však s sebou nesou mnoho negativ. Začíná sílit tlak škůdců a chorob, které dříve silně omezovala tradiční orba.

Slimáci a nový škůdce - plzák španělský

Slimáci a nový škůdce - plzák španělský

22. 03. 2006 Ing. Josef Gall Škůdci Zobrazeno 36866x

Kromě našich plžů se na škodách na zahradních i polních kulturách začíná podílet i plzák španělský. V některých oblastech České republiky se v důsledku vlhkého počasí v průběhu několika minulých let objevil silný výskyt slimáků, kteří způsobují výrazné škody v porostech ozimé řepky, lokálně bylo zaznamenáváno i poškození vzcházejících porostů ozimých obilnin a cukrovky i máku.

Škodlivost plžů

Škodlivost plžů

22. 03. 2006 Ing. Josef Gall Škůdci Zobrazeno 11996x

V polních kulturách způsobují slimáci výrazné škody zejména v porostech ozimé řepky. Lokálně bylo zaznamenáváno i poškození vzcházejících porostů ozimých obilovin, cukrovky i máku. U zahradních plodin způsobují škody zejména v zelinářství, na jahodách a na okrasných rostlinách. Poškozují nadzemní a často i podzemní části mnoha druhů rostlin.

Škůdci ve skladech

Škůdci ve skladech

14. 11. 2005 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D. Škůdci Zobrazeno 51915x

V zemědělských skladech budovách a provozech je možné se setkat s celou paletou chorob a škůdců, kteří jsou buď vyhraněně skladištní a nebo škodí jak v porostech tak i ve skladovaných produktech. Tyto škůdci nezpůsobují jen ekonomické ztráty na obilí, ale vlivem jejich působení dochází k nenávratnému hygienickému poškození.

Podzimní ochrana řepky proti škůdcům

Podzimní ochrana řepky proti škůdcům

25. 08. 2005 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D. Škůdci Zobrazeno 13705x

Výskyt a škodlivost podzimních škůdců kolísá podle ročníku, lokality a dalších faktorů, které působí na výskyt škůdců. Nezanedbatelný význam ve vzrůstajícím počtu populací těchto škůdců má také nárůst ploch pěstované řepky. Zejména v teplejších oblastech, které jsou méně vhodné k pěstování řepky, dochází k napadení dřepčíky a krytonosci. Významné jsou škody hlavně pokud je dlouhodobě teplé a suché počasí v období vzcházení řepky.

1 .. 10 11 12 13 14 15
detail