Škůdci
Krytonosci na ředkvi olejné
01. 12. 2023 Škůdci Zobrazeno 1705x
Na polích se můžeme ojediněle setkat s bíle kvetoucí olejninou (obr. 1), ředkví olejnou (Raphanus sativus, var. oleiferus) patřící do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Květy ředkve olejné jsou v řídkém hroznu, bílé, někdy až nafialovělé, kvetou velmi dlouho, 30–40 dnů. Plod je velký, válcovitý, zobanitý, nečlánkovaný struk. Semena leží ve struku v houbovité dřeni, jsou kulatá nebo podlouhlá.
Užitečné organizmy (48): Mšicomaři (III)
14. 11. 2023 Škůdci Zobrazeno 1535x
Dospělci mšicomarů jsou podobní dalším drobným blanokřídlým, které bez lupy s dostatečným zvětšením od sebe těžko odlišíte. Naopak mumie v koloniích jsou patrné pouhým okem a podle kokonu pod tělem mšice lze určit i zástupce tribu Praini. K odlišení rodů a druhů je již zapotřebí kvalitní stereomikroskop, kterým se dá spočítat např. počet a délka chloupků na pochvě kladélka.
Luxus, Kalbex a Inka - špičkové pšenice pro každého agronoma
Doba, kdy bylo možné pouze volit mezi výnosem a kvalitou, je pryč. Moderní agronomie si žádá odrůdy, které zvládnou obojí - a ještě více. Pšenice nové generace ze Selgenu přinášejí řešení nejen pro náročné pěstitele, ale i pro měnící se klimatické a ekonomické podmínky. Seznamte se s trojicí – Luxus, Kalbex a Inka, která nastavuje nový standard.
Biologická ochrana proti sviluškám ve skleníkové produkci plodové zeleniny
16. 10. 2023 Škůdci Zobrazeno 4507x
Se škodlivostí svilušek se kvůli jejich široké polyfagií setkáme napříč zemědělskými plodinami. Škody způsobují na ovocných dřevinách, zelenině, polních plodinách, okrasných rostlinách i bylinkách.
Absolut-ně efektivní pšenice
Kvalita zrna potravinářské pšenice z posledních 2 ročníků vykazovala nižší obsah bílkovin v zrnu. Naplno se projevilo, jak je důležité dbát na rozložení rizik při pěstování potravinářské pšenice i volbu konkrétní odrůdy. Řešením je určitě volba odrůd s kvalitu E, ale tato kvalita je zpravidla vykoupena o něco nižším výnosovým potenciálem. Kvalitou na úrovni (často i nad úrovní) elitních odrůd, a přitom vynikající výnos zrna srovnatelný s nejvýnosnějšími „A" pšenicemi poskytuje středně raná německá odrůda s názvem Absolut.
Mandelinka bramborová „super škůdcem“
13. 10. 2023 Škůdci Zobrazeno 2908x
Mandelinka bramborová si vyvinula rezistenci vůči více než 50 různým druhům insekticidů, kvůli čemuž je tento hmyz „super škůdcem”, který způsobuje škody na bramborách po celém světě.
Energen - cukrová řepa a další plodiny
Cukrová řepa ve většině teritorií uzavírá propojení v řádcích a současně jsou na většině ploch vyřešené i herbicidy. To je moment, kdy můžeme, v závislosti na vláhovém vývoji i vývoji porostu začít ovlivňovat tvorbu výnosu. Další aktuální plodiny, kde v současnosti děláme zásahy výrobky Energen jsou brambory, kukuřice, mák, ošetření pšenic s posledním fungicidem, hrách, sója a samozřejmě i réva vinná a ovocné sady.
Užitečné organizmy (47): Mšicomaři (II)
11. 10. 2023 Škůdci Zobrazeno 2165x
Se vzrůstající plochou skleníků a fóliovníků se zvyšuje i dostupnost bioagens pro naše pěstitele, kteří mohou využít mšicomary k regulaci mšic na zelenině a okrasných rostlinách. Maloobchodní balení si mohou koupit také zahrádkáři do skleníků nebo zimních zahrad.
Vliv aplikace Albit Max spolu s fungicidy nebo mimokořenovými hnojivy na révu vinnou
V letošním roce pokračuje projekt sledování působení stimulujícího přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav révy vinné. Sledování a vyhodnocování běží již čtvrtým rokem, a navíc bylo rozšířeno o další vinohrad. V každém roce sledování působení Albitu Max pozitivně působil na všech pozorovaných odrůdách révy vinné v porovnání s kontrolní neošetřenou variantou.
Dřepčíci rodu Phyllotretta a dřepčík olejkový - jaká je současná situace s rezistencí vůči insekticidům?
29. 09. 2023 Škůdci Zobrazeno 2545x
V této roce 2022 byla řepka ozimá zaseta na 352,4 tis. ha, což je osevní plocha vyšší 10 tis. ha než v roce 2021. Někteří zemědělci již mají obavy z budoucnosti pěstování řepky, přičemž jako hlavní důvod se jeví postupně se omezující spektrum přípravků na ochranu rostlin, kdy hlavně u insekticidů je tento problém markantní. K dispozici je několik účinných látek, ale ty patří k pyrethroidům I. a II.
PROFYTO - Obchodní značka vybraných přípravků na ochranu rostlin
Díky neustálému tlaku společnosti a státních orgánů na snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin se snižuje množství registrovaných účinných látek a v některých případech bývá i problematická jejich dostupnost. V případě některých chorob a škůdců se už nyní dostáváme do situace, kdy velmi těžko hledáme účinné a efektivní řešení, protože zastoupení účinných látek jednoduše chybí.
Účinnější regulace hraboše polního povolena
25. 09. 2023 Škůdci Zobrazeno 1662x
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejnil možnost aplikace přípravků na ochranu rostlin při řešení pokračujících vzestupných výskytů hraboše polního na území České republiky.
Biologická ochrana proti vrtalkám ve skleníkové produkci plodové zeleniny
25. 09. 2023 Škůdci Zobrazeno 2843x
Při produkci skleníkové zeleniny se může v porostech vyskytovat několik druhů minujících škůdců. Je pro ně specifické to, že se živí listovým mezofylem a pletiva epidermis zůstávají nepoškozená. Vzniká tak poškození, které se definuje jako mina. Mezi minující škůdce vyskytující se ve skleníku řadíme skupinu druhů z rodu vrtalka (Liriomyza; dvoukřídlí: Diptera). Vlivem žíru jejich larev se na listech tvoří miny v podobě chodbiček.
Užitečné organizmy (46): Mšicomaři (I)
12. 09. 2023 Škůdci Zobrazeno 1768x
Mšicomaři patří mezi známější parazitoidy díky své schopnosti přeměnit napadené mšice v nápadné mumie, které jsou v kolonii zdravých mšic nepřehlédnutelné. Některé druhy se množí a vysazují do skleníků k ochraně porostů proti mšicím.
Insekticidní účinky esenciálního oleje z fenyklu obecného na hmyz
30. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 2085x
Rok od roku se snižuje počet povolených účinných látek insekticidních přípravků syntetického původu, proto je důležité se poohlédnout po možných alternativách. Mezi takové alternativy patří mikrobiální přípravky (přípravky na bázi entomopatogenních bakterií a virů), či přípravky na bázi rostlinných látek neboli botanické pesticidy. V současné době jsou některé takové přípravky dostupné jak v České republice, tak i v ostatních zemích EU.
Moderní trend v monitoringu výskytu a ochraně před zavíječem kukuřičným
29. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 1539x
Přesná a vypovídající indikace výskytu škůdce v porostu není často nejjednodušší. Náročný je bezesporu monitoring náletu motýlů zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis). Díky programu Smapp Lab se však zavíječi blýská na horší časy.
Poškození lesních porostů bobrem a možnosti eliminace škod
21. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 3049x
Bobr je rozšířen po větší části severní polokoule v říčních a lužních nivách. V současnosti rozlišujeme dva samostatné druhy, a to bobra kanadského (Castor canadensis) ze severní Ameriky a bobra evropského (Castor fiber), který žije v Evropě a Asii. Dříve byly považováni pouze za podruhy jednoho druhu
Postupy biologické ochrany proti molicím na plodové zelenině ve skleníku
17. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 4187x
Mezi obávané savé škůdce plodové zeleniny ve skleníku řadíme molice. V těchto porostech se objevují pravidelně. Pravděpodobnost jejich výskytu během pěstebního cyklu je téměř 100%. Nejčastěji jde o druh molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum), avšak s dovozem sadbového materiálu ze zahraničí se k nám příležitostně dostává také molice bavlníková (Bemisia tabaci), jejíž neevropské populace jsou ...
Užitečné organizmy (45): Lumčíkovití
22. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 2466x
Lumčíkovití (Braconidae) jsou v naší fauně zastoupeni asi 850 druhy, ale předpokládá se výskyt více než 1 500 druhů, v Evropě dokonce 3 500 druhů. U této čeledi je faunisticky lépe než ČR prozkoumáno Slovensko, kde dlouhá léta působil M. Čapek. U nás ještě hodně druhů na své objevení teprve čeká. Lumčíci patří mezi významné regulátory zemědělských a lesních škůdců, někteří se chovají a vysazují jako bioagens do skleníků i venkovních plodin.
Posuny v citlivosti insekticidů u hmyzích škůdců víceletých pícnin
19. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1604x
U porostů víceletých pícnin (vojtěška setá, jetel luční) se vyskytuje celá řada hmyzích druhů, kteří svou činností snižují množství a kvalitu sklizeného produktu. Aby došlo k zabránění takovýchto ztrát, je nutno tyto semenné porosty ošetřovat pomocí dostupných insekticidů. V posledních letech vlivem omezování a restrikcí účinných látek dochází k neustálému úbytku volby dostupné a zároveň i efektivní chemické ochrany.
Monitoring rezistence hlodavců vůči antikoagulantním rodenticidům v ČR
18. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 2471x
Rodenticidy patří mezi dominantně používané nástrahy proti synantropním hlodavcům (myš domácí, potkan obecný, krysa obecná) v zemědělských a potravinářských provozech i v komunální sféře. V současné době je pro použití v rodenticidech schváleno osm různých antikoagulantních účinných látek (ú. l.), které mají stejný mechanizmus účinku, ale liší se mírou své toxicity.
Obnova kalamitních holin po kůrovcové kalamitě
10. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1968x
Současnou kalamitu členíme obvykle do tří etap, které se liší příčinami i rozsahem. První dvě etapy se nevymykaly z rámce předchozích velkých kalamit, třetí etapa se vymyká všem parametrům a má zcela katastrofické dopady na naše lesy a jejich budoucnost.
Hodnocení vzorků na přítomnost skladištních škůdců ve vztahu k reklamacím
08. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1785x
Skladované obilí je citlivé k napadení mnoha druhy skladištních škůdců. V příznivých podmínkách dochází k rychlému rozvoji populací těchto škůdců, což sebou přináší negativní dopady pro skladovatele. Škůdci totiž patří mezi hlavní biotické faktory negativně ovlivňující kvalitativní parametry zrna používaného pro potravinářské (sladovnický ječmen, potravinářská pšenice pro mlýny) i krmné účely.
Fix-IT - tak trochu jinak proti savým škůdcům
05. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1766x
Vloni jsme uvedli na trh zcela nový produkt Fix-IT s jedinečným, fyzikálním, způsobem účinku. Jedná se o pomocný prostředek sloužící k velmi rychlé kontrole savých škůdců ve všech plodinách. Nepodléhá povinné evidenci pesticidů a lze použít i v ekologické produkci.
Mšice na cukrovce
30. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 2048x
Mšice patří stále k závažným škůdcům cukrovky. Způsobují přímé škody sáním, ale jejich nebezpečnost spočívá především ve schopnosti přenášet vir žloutenky řepy (BYV) a vir mírného žloutnutí řepy (BMYV).
Měnící se škodlivost a dynamika letu zavíječe kukuřičného
29. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1900x
Zavíječ kukuřičný je v posledních letech velmi diskutovaným škůdcem. Ještě před patnácti lety se věřilo, že technologie dokonalého drcení posklizňových zbytků kukuřičné hmoty tohoto škůdce vyžene na pomyslný okraj seznamu škůdců kukuřice.
Motýl Chloridea virescens - riziko pro řadu plodin v Evropě
25. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1947x
Výskyt motýla Chloridea virescens je dosud znám pouze na americkém kontinentu, kde je polyfágním škůdcem hospodářsky významných plodin, zejména bavlníku, kukuřice, rajčat a tabáku. Tento druh byl vyhodnocen ve studii EPPO o rizicích škůdců spojených s dovozem plodů rajčat jako potenciální hrozba pro pěstování této plodiny.
Možnosti ochrany proti klopuškám z čeledi Miridae u semenných porostů vojtěšky seté
24. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1968x
Vojtěška setá se stále řadí k plodinám, které zaujímají významné místo v rámci pěstovaných zemědělských plodin. Její bonus spočívá především jako významný přerušovač osevních sledů - zlepšuje půdní strukturu, pomocí hlízkových bakterií fixuje vzdušný dusík, omezuje erozi a slouží jako přirozený areál výskytu pro celou řadou hmyzích druhů - užitečných (obr. 1) včetně opylovačů ale i škodlivých.
Užitečné organizmy (44): Parazitoidi štítenky zhoubné
20. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 2199x
Štítenka zhoubná (Diaspidiotus perniciosus, dříve řazena do rodu Quadraspidiotus) patří mezi nejškodlivější druhy štítenek u nás i z celosvětového hlediska. Pochází z východní Asie, odkud se rozšířila pomocí člověka do celého světa. V ČR byla zjištěna již ve třicátých letech, ale vyšší škodlivost se projevila až po druhé světové válce, zejména na ovocných stromech.
Bázlivec kukuřičný - první výsledky testování na rezistenci
19. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1875x
Již od roku 2019 monitorujeme citlivost bázlivce kukuřičného k registrovaným účinným látkám insekticidů. V letech 2020 až 2022 již probíhalo plnohodnotné laboratorní testování.