BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Ochrana rostlin a pěstování

Tango® Flex - Nová konstelace úspěchu

Tango® Flex - Nová konstelace úspěchu

09. 03. 2022 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Choroby Zobrazeno 1521x

V roce 2021 společnost BASF zavedla novou řadu nejmodernějších fungicidů na bázi účinné látky Revysol (mefentriflukonazol). Pro časnou jarní aplikaci od fáze konce odnožování až po praporcový list je bezesporu ideální volbou fungicid Tango Flex (balíček Revystar + Flexity).

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

07. 03. 2022 Ing. Stanislav Malík; BASF spol s r.o. Choroby Zobrazeno 1147x

Fungicid Flexity obsahuje účinnou látku metrafenon.Tato fungicidní látka se systémovým působením patří do skupiny tzv. benzofenonů (fungicidní skupina B6). Z této skupiny je metrafenon jedinou účinnou látkou, která se v našich podmínkách používá v ochraně obilnin proti houbovým chorobám, je tedy velmi vhodná jako základ antirezistení strategie.

Proseeds
Energen

Stále platný popis aktuálního stavu a rizik vývoje porostů

Po celý únor, díky vyšším teplotám a srážkám, probíhala intenzivní regenerace porostů na lehčích půdách. Nyní, na začátku března, obilniny rychle směřují do aktivního růstu, bohužel často s nedostatkem N, Mg, S, a Ca. U řepky přistupuje další problém. Krytonosec, který přezimuje jako dospělec, má již odpracováno a nakladeno.

Principy biologické ochrany proti houbovým chorobám rostlin

Principy biologické ochrany proti houbovým chorobám rostlin

04. 03. 2022 Mgr. Dominik Bleša, Mgr. Pavel Matušinský, Ph.D., Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek, Bc. Kateřina Blažková; Agrotest fyto, s. r. o., Kroměříž Choroby Zobrazeno 1421x

Houby a houbám podobné organizmy jsou nejvýznamnějšími patogeny rostlin způsobující každoročně velké ztráty na zemědělských produktech. Pro zajištění kvalitní produkce nezávadných potravin je vhodné houbové patogeny, ale i jiné škůdce redukovat, a to pomocí správných agronomických a dalších pěstebních postupů s využitím pesticidů.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Ochrana ovocných sadů v březnu

Ochrana ovocných sadů v březnu

02. 03. 2022 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT LABORATORY spol. s r.o. Sady a vinice Zobrazeno 710x

Březen je měsíc, kdy se příroda pomalu začíná probouzet k životu a nejinak je tomu i v ovocných sadech. Oproti únoru, kdy se územní teploty podle dlouhodobého normálu (1981–2010) stále drží pod bodem mrazu (-0,9 °C), činí březnový průměr +2,9 °C.

Počasí a výsledky odrůdových pokusů se sójou v roce 2021

Počasí a výsledky odrůdových pokusů se sójou v roce 2021

28. 02. 2022 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Osivo a sadba Zobrazeno 1642x

Srpen lze hodnotit jako teplotně nadnormální (1,5 °C pod N), s průměrnou měsíční teplotou 18,8 °C. Srážkově byl srpen nadnormální (138 % N). Rozložení srážek bylo velmi nevyrovnané (silně rozdrobené), a to i na poměrně malém území.

Jak na pěstování sóji?

Jak na pěstování sóji?

27. 02. 2022 Ing. Ondřej Průša; Prograin Zia, s.r.o Osivo a sadba Zobrazeno 6633x

Sója luštinatá je stále zajímavější plodinou pro farmáře. Osevní plocha sóji v roce 2021 dosáhla maxima s výměrou 19 679 ha. V porovnání s předchozím rokem přibylo 5 534 ha sóji. Společnost Prograin Zia, s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou osiva sóji 22 let. Za toto relativně dlouhé období jsme vyzkoušeli různé postupy pěstování sóji.

Rezidua herbicidů v půdě a jejich vliv na následné plodiny

Rezidua herbicidů v půdě a jejich vliv na následné plodiny

25. 02. 2022 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 3837x

Problematika reziduí pesticidů rezonuje ve veřejném i odborném prostoru čím dál častěji. Nejčastěji jsou za tímto účelem analyzovány vzorky povrchových i podpovrchových vod a potravin, začíná se však také s monitoringem půd (ÚKZÚZ). Vytváří se tímto způsobem tlak na zemědělce, jako na hlavní znečišťovatele prostředí, zejména vod, kde jsou často rezidua pesticidů nacházena i v nadlimitních koncentracích.

Choroby a škůdci pohanky

Choroby a škůdci pohanky

24. 02. 2022 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Ochrana obecně Zobrazeno 2138x

Pohanka obecná (Fagopyrum esculentum Moench, Polygonaceae) se jako kulturní plodina pěstuje pro semena, která lze využít podobně jako zrna pšenice nebo ovsa. Pohanka se pěstovala již ve 2.–1. století př. n. l. v Číně a Himálaji, které se považují za místa původního výskytu. Postupně se rozšířila přes Rusko do Německa a ostatních zemí Evropy a následně do Severní Ameriky.

Perspektivní ošetření osiva luskovin

Perspektivní ošetření osiva luskovin

23. 02. 2022 Ing. Pavel Procházka, Ph.D. a kol. Osivo a sadba Zobrazeno 1408x

Jednou z možností, jak efektivně a relativně levně stimulovat osivo luskovin před jeho výsevem, je moření a inokulace. U osiva luskovin je více než účelné se zabývat vitalitou osiva a zároveň i možnostmi, jak jeho vitalitu zvýšit.

Choroby řepy: Listové choroby řepy (3)

Choroby řepy: Listové choroby řepy (3)

22. 02. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2206x

Na listech řepy cukrovky můžeme pozorovat nejen listové skvrnitosti nebo padlí, ale také rzivost a plísňovitost řepy. Obě jmenované choroby se vyskytují zřídka a nezpůsobují závažné ztráty na výnosu řepy.

Průběh pěstitelského ročníku obilnin a ozimé řepky 2020/21 na území Moravy a Slezska

Průběh pěstitelského ročníku obilnin a ozimé řepky 2020/21 na území Moravy a Slezska

21. 02. 2022 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek a kol. Ochrana obecně Zobrazeno 1329x

Společnosti Zkušební stanice Kluky, spol. s r. o. a Agrotest fyto, s. r. o. provozují službu „Monitoring - Signalizace - Doporučení“ od roku 2010 a zaměřují se na sledování škodlivých činitelů v porostech zemědělských plodin. Naše pracoviště působí v rámci území Moravy a Slezska. Tento příspěvek je výroční zprávou projektu, kterou v Agromanuálu pravidelně zveřejňujeme.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2022

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2022

18. 02. 2022 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2496x

Nejpozději během předjarního řezu musíme ze stromů odstranit i mumifikované zbytky plodů jádrovin a peckovin napadených moniliniovou hnilobou, dále odstranit letorosty, případně konce letorostů u jabloní a angreštu napadených padlím.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2022

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2022

17. 02. 2022 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2029x

Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy -15 až -20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při teplotách -7 až -15 °C, ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin, krycí listy vegetačního vrcholu snesou i nižší teploty vzduchu.

Odrůdy hrachu polního, sóje a lupiny úzkolisté pro jarní zásev 2022

Odrůdy hrachu polního, sóje a lupiny úzkolisté pro jarní zásev 2022

16. 02. 2022 Ing. František Vytiska; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 1863x

Sortiment odrůd nabízený pěstitelům se stále vyvíjí a mění. Zde je obsažen Přehled odrůd lupiny úzkolisté a Seznam doporučených odrůd hrachu a sóje, které ÚKZÚZ vydává ve spolupráci s Komisí pro doporučování odrůd hrachu polního a sóje. Ty mohou uživatelům usnadnit orientaci v širokém sortimentu nabízených odrůd.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2020/21

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2020/21

15. 02. 2022 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Brno Choroby Zobrazeno 1286x

Průběh vegetace a výskyt škodlivých organizmů úzce souvisí s průběhem počasí na dané lokalitě. Během vegetačního období 2020/21 měl zásadní význam zejména neobvykle chladný průběh jara doprovázený nejprve nedostatkem a následně přebytkem srážek, které výrazně ovlivnily jak růst a vývoj rostlin, tak výskyt jednotlivých škodlivých organizmů.

Ochrana proti chorobám a škůdcům u brambor v roce 2021

Ochrana proti chorobám a škůdcům u brambor v roce 2021

14. 02. 2022 Ing. Ervín Hausvater, CSc., Ing. Petr Doležal, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 2118x

Z hlediska výskytu škodlivých činitelů to byl ročník velmi vhodný především pro plíseň bramboru v nati i na hlízách a pro bakteriózy, u škůdců byl pak zaznamenán lokálně silný výskyt mandelinky bramborové. To bylo jako vždy podmíněno průběhem povětrnostních podmínek. Byl to rok s velmi chladným jarem a výrazně zpožděnou vegetací, s teplým létem a s vysokými srážkami v červenci a v srpnu (graf 1 a 2).

Úspěšné šlechtění kukuřice v německé společnosti FarmSaat

Úspěšné šlechtění kukuřice v německé společnosti FarmSaat

09. 02. 2022 Ing. Marek Podrábský; SEED SERVICE s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1403x

Úspěšný příběh bavorského šlechtitele kukuřice firmy FarmSaat se začal psát v údolí Dunaje v bavorském Straubingu. Bývalý manažer velké osivářské firmy p. Swen Wolke a renomovaný německý šlechtitel kukuřice p. Ludwig Feldmeier založili v roce 2007 firmu, která se zahájila zcela nový způsob prodeje osiva kukuřice založený na tom, že se distributory osiv stali farmáři, kteří byli spokojeni s novými hybridy.

Odrůdy ječmene se špičkovou sladovnickou kvalitou

Odrůdy ječmene se špičkovou sladovnickou kvalitou

03. 02. 2022 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1839x

V České republice se pěstuje sladovnický ječmen pro dva odlišné směry výroby piva. Zhruba 10 % produkce tvoří krmné odrůdy, polovinu produkce tvoří odrůdy pro výrobu piva s CHZO České pivo a cca 40 % připadá pro odrůdy určené k výrobě standartních tipů piv.

Nové druhy houbových patogenů na dřevinách a okrasných rostlinách III. - Zdomácnělé patogeny lesních dřevin

Nové druhy houbových patogenů na dřevinách a okrasných rostlinách III. - Zdomácnělé patogeny lesních dřevin

02. 02. 2022 Mgr. Karel Černý, Ph.D. a kol. Sady a vinice Zobrazeno 1659x

Posledním a vpravdě kruciálním testem, kterým invazní patogeny procházejí na cestě ke zdomácnění, je jejich adaptace na naše domácí dřeviny a přírodní prostředí. Obě tyto bariéry - tj. rezistence potenciálních nových hostitelů a přírodní (zejména klimatické) poměry představují zkoušku velmi náročnou a prochází jí úspěšně pravděpodobně jen velmi malý počet introdukčních událostí.

Silážní novinky potvrdily své kvality

Silážní novinky potvrdily své kvality

01. 02. 2022 Ing. Jana Doležalová, Ph.D.; Bayer s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1331x

Dekalb® šlechtění zemědělských plodin patří dlouhodobě ke světové špičce ve svém oboru. Z portfolia zemědělských plodin, na které se společnost zaměřuje, nalezneme v České republice odrůdy silážní i zrnové kukuřice a ozimé řepky. Za úspěchem a kvalitou materiálů stojí nejen dlouholetá precizní práce šlechtitelů, ale i vysoká míra investic do samotného výzkumu a vývoje, která je pro pokrok nezbytná.

Novinky v ječmeni pro České pivo

Novinky v ječmeni pro České pivo

01. 02. 2022 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s. r. o. Osivo a sadba Zobrazeno 1623x

České pivo je unikátní svou chutí i kvalitou a musí být vařeno jen ze tří základních surovin - vody, chmele a ječného sladu vyrobeného ze schválených a doporučených odrůd jarního ječmene. K nejdůležitějším odrůdám Bojos, Laudis 550 a Malz v segmentu českého piva se nově přidávají nastupující velmi perspektivní novinky LG Ester a LG Stamgast.

Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2021

Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2021

28. 01. 2022 Ing. Petr Ackermann, CSc.; Ekovín Brno Sady a vinice Zobrazeno 2496x

Výskyt chorob i abiotikóz ovlivňuje především počasí. V důsledku proměnlivosti počasí se každoročně mění podmínky pro šíření i výskyt v porostech. Výskyt ovlivňují také charakter lokality a porostu, aktuální vnímavost hostitele nebo jeho částí a množství zdrojů infekce.

Současná situace s lýkožroutem smrkovým v našich lesích

Současná situace s lýkožroutem smrkovým v našich lesích

26. 01. 2022 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.; Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i. Škůdci Zobrazeno 1676x

Lýkožrout smrkový - Ips typographus L. - patří mezi nejvýznamnější lesní škůdce téměř celé Evropy a části Asie. Přednostně obsazuje čerstvě odumřelé smrky (vyvrácené a zlámané stromy, vytěžené dříví) nebo silně oslabené jedince. Oslabené smrky zvyšují možnost překonání obranyschopnosti napadaných jedinců. Při přemnožení pak napadá i smrky zdánlivě zcela zdravé.

Choroby kukuřice

Choroby kukuřice

24. 01. 2022 Ing. Nikol Zimová, RNDr. Jan Nedělník, Ph.D.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o. Troubsko Choroby Zobrazeno 2431x

Kukuřice setá (Zea mays L.) je jednou z nejvíce pěstovaných plodin na našem území. V dřívějších dobách se na našem území pěstovala zejména jako minoritní plodina. Svoji popularitu získala až ve druhé polovině 20. století. Dle Českého statistického úřadu, byla v letošním roce (2021) kukuřice pěstována na 318 tis. ha. V loňském roce (2020) se kukuřice pěstovala celkem na 313 tis. ha, z toho na zeleno a na siláž 234 tis.

Choroby řepy: Listové skvrnitosti řepy (pokračování)

Choroby řepy: Listové skvrnitosti řepy (pokračování)

21. 01. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1456x

V minulém čísle jsme se seznámili s významnými patogeny řepy - Cercospora beticola a Phoma betae, způsobující listové skvrnitosti řepy cukrovky a dalších druhů rodu Beta. Podobné příznaky na listech vyvolává i další patogen Ramularia beticola.

1 .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 .. 75
detail