Chemap Agro s.r.o.

My Data Plant

01. 11. 2019 Tomáš Driml; Kleffmann Group, s.r.o Precizní zemědělství Zobrazeno 1781x

Co je to My Data Plant? Služba poskytující Mapy stavu porostu, Aplikační mapy hnojení dle stavu porostu i Zonaci půdních rozdílů pro variabilní setí a základní hnojení na základě jedinečné analýzy multispektrálních satelitních snímků. K čemu je to dobré? Aktuální mapy stavu porostu získáte automaticky v online Portálu My Data Plant v průměru každých 10 dní, v sezóně obvykle častěji.

Proseeds

Uvidíte tak rozdíly ve vitalitě porostu všech vybraných pozemků jako na dlani. Nejen místa s trvale či aktuálně nízkou vitalitou, ale i jejich rozsah s rozlišením 5m × 5m. Na základě rozdílů ve vitalitě porostu si rychle vytvoříte mapu pro variabilní hnojení, kterou můžete upravit dle vlastních zkušeností, znalosti pozemku či jiných zdrojů dat. Můžete tak zamezit zbytečnému plýtvání hnojivem do míst, kde není potřeba a lépe rozdělit množství hnojiva pro pozemek s cílem vyššího výnosu nebo ušetření hnojiva. Na základě multispektrálních satelitních snímků služba umožňuje zjistit také zonaci půdních rozdílů, tedy vytvořit mapu pro variabilní setí či základní hnojení s cílem maximálně využít ekonomický potenciál lokálních půdních podmínek. Více na www.mydataplant.com/cs/

Například pan Ing. Tomáš Volkai řídí rostlinnou výrobu několika zemědělských podniků na Slovensku, např. podniku Dubina s.r.o. poblíž Trebišova. Jeho cílem je přinášet do procesu rostlinné výroby moderní technologie, které mají smysl i v dlouhodobém měřítku a komplexně zapadají do jeho strategie.

O službě My Data Plant se dozvěděl již na mezinárodním veletrhu TechAgro 2018 v Brně, kde ji společnost Kleffmann Group uvedla na český a slovenský trh. Z aktuálně tří nabízených modulů si na podzim téhož roku objednal Mapy stavu porostu a Aplikační mapy hnojení dle stavu porostu. Má traktor vybaven GPS navigací, takže terminál pozná, kde se v rámci pole nachází a tedy jakou dávku hnojiva v daném místě aplikovat. Dále vlastní rozmetadlo Sulky Econov X50+, které je propojeno přes ISOBUS s terminálem Quartz 800, který umožňuje automatickou změnu dávky podle aplikační neboli předpisové mapy. Předpisovou mapu si vytvoří v online Portálu My Data Plant a nahraje ji do terminálu. „My Data Plant používám především pro variabilní hnojení dle aktuálního stavu porostu. Oceňuji rychlost přípravy aplikačních map, je to nenáročné na agronomův čas. Službu navíc využiji ke sledování vitality v Mapách stavu porostu, které věrně odhalují půdní heterogenitu a rozsah snížení vitality či poškození porostu,“ uvádí hlavní užitek pan Volkai.

Pozemky si uživatelé mohou v online Portálu My Data Plant snadno filtrovat třeba podle aktuální plodiny a z výběru na základě Map stavu porostu vytvářet aplikační mapy hromadně, což ocení především větší podniky. Aplikační mapy lze vytvořit pro průmyslová i organická hnojiva, což využijí i podniky v ekologickém režimu. Lze si zvolit také strategii hnojení, tedy podpoření silnějších či slabších částí porostu větší či menší dávkou hnojiva. Pro pana Volkaie není cílem ušetřit hnojivo, ale aplikovat ho dle aktuálních potřeb porostu. Využívá i možnost jednoduché a přehledné úpravy aplikačních map. Služba totiž umožňuje všechny aplikační mapy zkontrolovat a manuálně upravit zóny s každou dávkou. Je tak docíleno efektivního využívání vstupů s ohledem na jedinečnou kombinaci faktorů ovlivňujících výnos u každého pozemku zvlášť tak, aby variabilní aplikace dávala smysl.

„Portál My Data Plant je přehledný a s technickou podporou jsem nadprůměrně spokojen. Na další sezónu uvažuji o rozšíření licence o Zonaci půdních rozdílů, protože již mám secí stroj, který umožňuje variabilní setí dle předpisové mapy,“ popisuje rozvoj precizního zemědělství ve svém podniku.

Je něco, co bychom měli vylepšit? „Mapy stavu porostu bez zásahu oblačnosti, tedy častější snímky. Jinak jsem ale spokojen,“ poskytuje s úsměvem na závěr cennou zpětnou vazbu. Algoritmus služby byl již optimalizován pro zvýšení frekvence satelitních snímků a intenzivně se pracuje na vývoji dalšího zvýšení frekvence jejich dostupnosti. Kleffmann Group připravuje pro službu My Data Plant i další moduly. Zákaznický servis naslouchá potřebám zemědělců, takže vývojáři službu neustále vylepšují.

Související články

Varistar® - variabilní aplikace od A do Z

03. 11. 2020 Ing. Martina Semrádová; Agrinova Services s.r.o. Precizní zemědělství Zobrazeno 2024x

Leading Farmers CZ

03. 11. 2020 Ing. Václav Jirka; Leading Farmers CZ, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 1854x

Next Farming - Chytrá řešení

03. 11. 2020 Vlastimil Jeroným Vonšovský; FarmFacts GmbH Precizní zemědělství Zobrazeno 1793x

PreFarm®

03. 11. 2020 Ing. Radomír Šmoldas, Ph.D.; MJM agro, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 1969x

Další články v kategorii Precizní zemědělství

Soufflet Agro - webinar
AG NOVACHEM s.r.o.
Limagrain - kukuřice- 2021
Agro Aliance
Slunečnice - Syngenta
Agromanuál - personální

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

detail