BASF
BASF
BASF

AGRA

Postřikovač ARA stříká jen na plevele

20. 09. 2022 Ing. Václav Jirka; Leading Farmers CZ, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 551x

Technologie pro precizní zemědělství jsou již více než 20 let hlavní doménou společnosti Leading Farmers CZ, a.s. Za tu dobu drží v zavádění precizních prvků řadu prvenství v českém zemědělství. V roce 2002 instalovala první GPS autopilot; ty se dnes staly běžnou součástí traktorů. Před více než třemi lety nasadila do běžného použití v ČR první autonomní polní robot od dánské firmy Agrointelli, který s výkonem 150 HP je prvním zemědělským robotem schopným nasazení v běžné praxi, zejména v přesném setí a plečkování. Nyní českým zemědělcům představuje první prakticky použitelný ultrapřesný postřikovač, který umožňuje zasáhnout postřikovou kapalinu pouze cílové rostliny. Tedy např. rozeznávat jednotlivé plevele a ošetřit postřikem jen tyto rostliny.

Proseeds

Postřikovač Ecorobotix ARA je skutečným převratem v chemickém ošetření rostlin, když dokáže přesným zacílením postřiku ušetřit až 90 % postřikové kapaliny bez toho, aby byla omezena vyžadovaná účinnost ošetření. Švýcarští vývojáři připravili skutečně dokonalý stroj, který pomocí senzorů a speciálního softwaru rozeznává rostliny a řídí sadu zvláštních trysek rozmístěných s odstupem 4 cm tak, aby zasáhly pouze cílovou rostlinu. Tou nemusí být pouze plevel.

Postřikovač může pracovat v několika režimech. Jedním je skutečně vyhledávání plevelů v porostu a aplikace herbicidu pouze na plevelné rostliny. Dále je to opačný režim, kdy je postřik aplikován pouze na kulturní rostlinu (fungicidy, listová hnojiva atd.) a není zbytečně aplikováno na půdu nebo právě plevele. Stroj může rovněž aplikovat např. totální herbicid v režimu all-green, tedy na vše co je zelené, např. po sklizni na strništi.

Postřikovač ARA je po dodání od výrobce zcela připraven k práci a instaluje se na běžný traktor. V předním závěsu je nádrž na postřikovou kapalinu, která může být vybavena též přímou injektáží koncentrátů. Vzadu je samotný postřikový rám o záběru 6 m vybavený senzory a tryskami. Systém má vlastní osvětlení, takže může pracovat i v noci. Aplikační software je v tuto chvíli připraven pro cukrovku, řepku, sóju, cibuli, salát, šťovíky na loukách a připravují se další plodiny např. kukuřice. Uživatel díky softwaru rovněž zpětně získává aplikační mapy svých pozemků pro případnou analýzu.

Postřikovač Ecorobotix ARA přináší velkou ekonomickou úsporu pro zemědělce a zároveň zcela zásadní omezení dopadů chemické ochrany rostlin na životní prostředí. Právě toto je precizní zemědělství od Leading Farmers CZ.

www.leadingfarmers.cz

Související články

Varistar - přínosy variabilních aplikací ověřujeme v dlouhodobých pokusech

07. 02. 2023 Ing. Martina Semrádová; Varistar, s. r. o. Precizní zemědělství Zobrazeno 457x

Zakládání porostů sóji s využitím principů precizního zemědělství

28. 11. 2022 Ing. Pavel Procházka, Ph.D. a kol. Precizní zemědělství Zobrazeno 522x

AG Tracker - Nástroj pro progresivní řízení zemědělské firmy

20. 09. 2022 Ing. Pavel Palas; AG info, s.r.o. Precizní zemědělství Zobrazeno 749x

PREFARM® - komplexní, flexibilní a za nejlepší cenu

20. 09. 2022 Ing. Radomír Šmoldas, Ph.D.; MJM agro, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 1465x

Varistar® - Váš spolehlivý partner pro variabilní aplikace

20. 09. 2022 Ing. Martina Semrádová; Varistar, s. r. o. Precizní zemědělství Zobrazeno 618x

Další články v kategorii Precizní zemědělství

detail