Postřikovač, který stříká jen na plevele, je tu
28. 09. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 144x
Precizní technologie jsou součástí moderního zemědělství. Přesné autopiloty, plodinové senzory či drony zajišťují šetrný pojezd techniky a variabilní aplikaci vstupů. Stojíme však na prahu další změny. S rozvojem robotiky a umělé inteligence spějeme od dosahovaných úspor v jednotkách procent k desítkám procent ušetřených vstupů při zachování nebo i dalším zvýšení výnosů.
Výkonné polní roboty AgXEED
Polní roboty klasické traktorové konstrukce AgXeed pracují na našich polích. Pásový AgXeed AgBot 5.115T2 má výkon 115 kW a zvládá veškeré polní práce od orby až po přesné plečkování či aplikace. Díky diesel-elektrickému pohonu dosahuje velmi zajímavých trakčních vlastností. Naproti tomu kolový AgXeed AgBot 2.055W4 je se 75 kW určen zejména pro plečkování a přesné aplikace. Oba typy jsou vybaveny výkonnou hydraulikou vzadu i vpředu a vývodovým hřídelem. Ovládání a programování probíhá přes uživatelsky přátelský SW v tabletu. Bezpečnost je zajištěna na několika úrovních a je pro výrobce na prvním místě. Roboty lze objednat a provozovat.
Postřikovač ARA stříká jen na plevele
Fenoménem se stává ultrapřesný postřikovač Ecorobotix ARA. V ČR již pracuje několik kusů a uživatelé oceňují dosažení až 95% úspory postřiků. Díky své konstrukci a SW s prvky umělé inteligence rozeznává postřikovač jednotlivé plevele a postřik cílí jen na ně. Pěstovaná plodina a půda zůstává nezasažena. Přínosy jsou nejen finanční, ale i environmentální. Stroj se instaluje na traktor a může pracovat i v opačném režimu, tzn. že aplikuje např. fungicidy nebo listovou výživu pouze na cílovou plodinu. V současné době je k dispozici software pro řepku, kukuřici, cukrovku, sóju, cibuli, špenát, čekanku, salát, fazole, šťovíky na loukách.
Plodinové senzory N-Sensor pro aplikaci N
Pod pojmem plodinový senzor se nejčastěji rozumí Yara N-Sensor ALS 2. Tento stále zdokonalovaný senzor pro variabilní aplikaci N podle okamžité potřeby rostlin přináší optimální způsob hnojení ve vegetačním období. Jeho výkonné senzory umožňují instalaci na střechu traktoru, což přináší největší skenovaný záběr, ale rovněž i uživatelskou jednoduchost, neboť není potřeba nic rozkládat. Řada Yara N-Sensor je v ČR dlouhodobě využívána a má zde metodickou i inovační podporu. SW je každoročně aktualizován o nové odrůdy a je možno vkládat i mapy výnosového potenciálu. Instalovat lze na rozmetadla či postřikovače s variabilní dávkou.
Autopiloty PTx Trimble
Využívat navigaci naučil české zemědělství Trimble. Navigační systémy a autopiloty PTx Trimble zůstávají nejrozšířenějšími na našich zemědělských podnicích díky své spolehlivosti a servisnímu zázemí. Nejnovější řada GFX nabízí tři typy displejů různých velikostí a cenových úrovní pro všechny zemědělce. Samozřejmostí je možnost ISOBUS komunikace, ovládání sekcí, variabilní aplikace a připojení několika typů PTx Trimble pilotů, které lze instalovat jak na starší traktory s dobrým servořízením, tak na ty nejnovější s CAN přípravou. V nabídce jsou též značkové podnikové RTK stanice pro vytváření vlastního signálu ± 2,5 cm.
I letos je možné žádat na precizní technologie dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu SZP na období 2023–2027. Podrobnější informace naleznete na webu Ministerstva zemědělství ČR a přes přiložený QR kód.
Robot AgXeed a Ecorobotix ARA jako „autonomní ultrapřesný postřikovač“ již jezdí i u nás
Ecorobotix ARA rozeznává jednotlivé plevele a přípravek přesně zacílí
Kromě kolového robotu můžete u nás potkat i pásový AgXeed AgBot 5.115T2
Yara N-Sensor ALS 2 je nová generace těchto ověřených plodinových senzorů
Autopiloty PTx Trimble jsou stále nejpoužívanější v českém zemědělství
S pomocí podnikových RTK stanic PTx Trimble řídíte celou flotilu vašich strojů
Další články v kategorii Precizní zemědělství