Evropský rekord v robotickém setí řepky
12. 08. 2020 Precizní zemědělství Zobrazeno 4001x
Polní robot Agrointelli Robotti se secím strojem Kverneland Monopill právě dokončil setí řepky na 30 ha poli v Královéhradeckém kraji, čímž po krátké době vytvořil opět nový, minimálně plošný evropský rekord, v robotické zemědělské operaci.
První autonomní testovací platforma v Evropě
21. 07. 2020 Precizní zemědělství Zobrazeno 3845x
VIDEO YouTube - Společnost Leading Farmers CZ zkušebně propojila robotický nosič Robotti s půdní testovací platformu Veris MSP3. Tímto spojením vznikla první skutečně komerčně použitelná a zcela autonomní testovací platforma v Evropě. Testování proběhlo na pozemcích ZD Dolní Újezd u Litomyšle, kde aktivně spolupracují na ověřování této technologie.
Robotti seje rekordy
20. 04. 2020 Precizní zemědělství Zobrazeno 4406x
První z autonomních polních robotů Agrointelli Robotti nasazených do provozu v českém zemědělství zasel 20 ha kukuřice u Slovče na Nymbursku. Tento výkon je dosavadním evropským rekordem v robotickém setí, který bude hned v dalších dnech překonán setím na Olomoucku.
Pro větší uplatnění precizního zemědělství
24. 02. 2020 Precizní zemědělství Zobrazeno 4955x
Dosahovat stabilně vysokých výnosů a zároveň snižovat náklady lze pomocí metod precizního zemědělství. Zatímco při konvenčním hospodaření se seje, hnojí i ošetřuje celý pozemek jednotně, nové technologie umožňují hospodařit na různých částech jednoho pole odlišně. Pěstitel může využít variabilní hnojení, setí i ochranu rostlin.
Využití variabilních aplikací ve společnosti Agra Řisuty s.r.o.
27. 11. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 6665x
Každý agronom si je vědom výnosové variability pozemků v rámci jednoho půdního bloku. Jde o přirozený stav, se kterým se v České Republice bohužel příliš nepracuje. Avšak právě efektivní využití variability jednotlivých honů je jednou z největších příležitostí, jak významně zlepšit ekonomiku rostlinné výroby a snížit ekologickou zátěž způsobenou nehospodárným využíváním hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.
Využití bezpilotních prostředků ve sběru dat a řízení vstupů
22. 11. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 6604x
Pořízení snímků pozemků nebo jakéhokoliv zájmového území z výšky přináší ve většině případů zajímavé informace a souvislosti, kterých si při obchůzce jen stěží povšimneme. Vysokou popularitu proto získává obor, který nese název dálkový průzkum Země, zkráceně DPZ. Tuto skutečnost umocňují stále více dostupnější snímky satelitní a technika bezpilotních prostředků.
Přehled aktivit společností působících v oblasti precizního zemědělství, 2020
01. 11. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 5072x
Podrobný přehled činností hlavních společností působících na českém trhu v oblasti precizního zemědělství, umožňující porovnání šíře nabídky prováděných analýz a navazujících služeb. Obsahuje také možnosti vzájemného propojení a se zemědělskou technikou, kdy může být využíváno prostředků obsažených v zemědělské mechanizaci, nebo naopak za pomoci vlastního řešení, nezávislého na použité technice.
My Data Plant
01. 11. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 6805x
Co je to My Data Plant? Služba poskytující Mapy stavu porostu, Aplikační mapy hnojení dle stavu porostu i Zonaci půdních rozdílů pro variabilní setí a základní hnojení na základě jedinečné analýzy multispektrálních satelitních snímků. K čemu je to dobré? Aktuální mapy stavu porostu získáte automaticky v online Portálu My Data Plant v průměru každých 10 dní, v sezóně obvykle častěji.
Agdata
01. 11. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 7111x
Ačkoliv již dlouhé roky vídáme na farmách moderní traktory s autopiloty a centimetrovou přesností, automatické krmné nebo dojící roboty a další užitečné technologie, samotné řízení farem je často vedeno papírově, v lepším případě pomocí systémů instalovaných na lokálních počítačích náchylných k částečným nebo v mnoha případech úplným ztrátám dat.
FarmSight
01. 11. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 7699x
Pojmy jako precizní zemědělství, Smart Farming nebo Zemědělství 4.0 už v České Republice hluboce zakořenily. Základním prvkem digitalizace v zemědělství je navigace, která je stavebním kamenem dnes již téměř většiny nově prodaných strojů John Deere. Využití navigace však tvoří pouze malou část dnešních možností moderního zemědělce. Pojďme si další z nich přiblížit v tomto článku.
Službu My Data Plant používají velké i malé podniky. Jak jsou spokojené?
16. 07. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 7046x
Co je to My Data Plant? Služba poskytující Mapy stavu porostu, Aplikační mapy hnojení dle stavu porostu i Zonaci půdních rozdílů pro variabilní setí a základní hnojení na základě jedinečné analýzy multispektrálních satelitních snímků. K čemu je to dobré? Aktuální mapy stavu porostu získáte automaticky v online Portálu My Data Plant v průměru každých 10 dní, v sezóně obvykle častěji.
Mezi technologickými startupy zvítězil projekt pro zemědělství - Varistar
18. 06. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 6095x
Letošní ročník soutěže Nápad roku 2019 již zná své vítěze ve všech kategoriích. Cílem soutěže Nápad roku, která se v České republice koná již od roku 2007, je pomáhat všem, kdo mají na papíře nebo ve fázi rozjezdu zajímavý podnikatelský nápad, s jeho uvedením na trh.
Půdní blok a jeho parametry ve vztahu k obhospodařování (4) - Erozní a odtokové poměry
27. 02. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 7811x
Česká republika a její zemědělská krajina je morfologicky velice pestrá. Morfologie terénu je jedním z faktorů, které ovlivňují hydrologické a erozní procesy na zemědělské půdě. Aby tyto procesy byly v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje, je třeba jim přizpůsobit obdělávání, tvar a velikost zemědělských pozemků.
5 mýtů o precizním zemědělství v rostlinné výrobě aneb jak jednoduše začít
08. 02. 2019 Precizní zemědělství Zobrazeno 7004x
Od kolegů zemědělců už jste možná někdy slyšeli větu: „50 let to děláme stejně, tak proč to měnit?“. Ano, tradice je tradice. Má to však háček… vlastně hned několik. Dnes je již známo, že spousta postupů a přípravků, které se aplikovaly v rostlinné výrobě minulého století, bylo lichých. Půda nějakou dobu poskytovala nadstandartní výnosy za cenu její degradace a znečištění životního prostředí.
Půdní blok a jeho parametry ve vztahu k obhospodařování (3) - Prostorové charakteristiky půdních bloků v ČR
12. 11. 2018 Precizní zemědělství Zobrazeno 10051x
Zemědělské pozemky velmi výrazně ovlivnilo období kolektivizace, kdy se odstraňovaly krajinné prvky, prováděly terénní urovnávky apod., vše pod taktovkou vyšší efektivnosti. Zároveň ale došlo k narušení ekologické stability území, krajina se stala zranitelnou a s tímto problémem se potýkáme dodnes.
Půdní blok a jeho parametry ve vztahu k obhospodařování (2) - Hranice půdního bloku a souvrať
28. 09. 2018 Precizní zemědělství Zobrazeno 8637x
Velikost a tvar půdního bloku přímo ovlivňuje obvod pozemku a délku souvratě. Hranice pozemku představuje kontaktní plochu agrofytocenózy s okolními přírodními společenstvy a antropocenózami. Délka obvodu půdního bloku v integraci s jeho tvarem a způsobem pohybu zemědělských souprav určuje následně plochu souvratí na pozemku.
Půdní blok a jeho parametry ve vztahu k obhospodařování (1) - Obecné principy
02. 07. 2018 Precizní zemědělství Zobrazeno 11630x
Prostorové rozmístění zemědělsky využívaných půdních bloků a jejich parametry z hlediska obhospodařování jsou dány nejen historickým vývojem krajiny a změnou vlastnických vztahů k půdě v návaznosti na politickou a ekonomickou situaci, ale odráží se v něm i vývoj systémů hospodaření. Zásadní vliv na parametry půdních bloků má však také vývoj mechanizačních prostředků, jimž jsou dané parametry přizpůsobovány.
Meteorologická síť ISIDOR
27. 04. 2018 Precizní zemědělství Zobrazeno 8753x
Na základě spolupráce Centra precizního zemědělství při ČZU v Praze a firmy EMS Brno byl v letošním roce zahájen projekt ISIDOR. Cílem projektu je tvorba meteorologické sítě automatických meteorologických stanic zajišťující v první fázi monitoring teploty vzduchu a srážek s následnou interpolací hodnot vyjádřenou mapou srážek a teploty vzduchu.
Význam precizního zemědělství v EU
03. 07. 2017 Precizní zemědělství Zobrazeno 6905x
Společnost Yara otevřela 23. května 2017 dveře svého globálního agronomického výzkumného a vývojového centra více než 70 odborníkům, zemědělcům, zástupcům průmyslu a členům institucí EU a vlád členských států. Všichni účastníci se zúčastnili workshopu zaměřeného na hlavní úkoly precizního zemědělství.