Střídání plodin omezuje riziko snížení výnosu za špatných podmínek
30. 05. 2025 Technologie pěstování Zobrazeno 425x
Vědci z Agricultural Research Service (ARS) Ministerstva zemědělství USA hledají řešení pro stále se zhoršující klimatické podmínky. Rostoucí teploty a nepředvídatelné počasí totiž zvyšují nejistotu na farmách v USA. Agroekologové ARS se proto inspirovali historií, kde hledali možnosti řešení tohoto problému, a to je dovedlo k lepšímu pochopení výhod střídání plodin.
Pěstování různých plodin v osevních postupech probíhá již po tisíciletí. Jejich střídání přispívá k obnově zdraví půdy, omezuje výskyt škůdců i chorob a snižuje riziko jejich šíření. Zároveň zvyšuje udržitelnost zemědělských systémů a zmírňuje dopady nepříznivého počasí. Jeho širší uplatnění však brzdí ekonomická nejistota, nedostatek finančních pobídek a omezené informace o dlouhodobých přínosech.
Vědci ARS analyzovali data z 20 dlouhodobých pokusů, které probíhaly až 60 let, aby porovnali výsledky různých osevních postupů v Severní Americe. Jejich cílem bylo posoudit změny výnosů jednotlivých plodin, jako je kukuřice nebo sója, za různých pěstebních podmínek v osevních postupech. Zároveň sledovali výnosy celého osevního postupu, nejen jeho složek. Zkoumáním obou mohli kvantifikovat výhody a kompromisy střídání plodin. Výnosy jednotlivých plodin byly obvykle vyšší ve všech pěstebních podmínkách, pokud byly pěstovány v rozmanitějším střídání plodin. Výnosy celého osevního postupu závisely na tom, které plodiny v něm byly pěstovány. To ukazuje, že složení osevního postupu bylo významnějším faktorem než výkonnost jednotlivých plodin. Různorodější střídání plodin zlepšilo výnos celých osevních postupů i za špatných podmínek, což potvrzuje, že pestré osevní postupy mohou omezit riziko snížení výnosu v měnícím se klimatu.
Získané výsledky přispívají k rostoucímu množství důkazů, které jsou nezbytné pro odstranění překážek, jež brání přijetí udržitelných zemědělských postupů. Žádné dlouhodobé studie na více místech se ale nepokusily porozumět vlivu změny střídání plodin na výkonnost celého osevního postupu i jeho dílčích plodin současně.
Mnoho farmářů čelí při diverzifikaci svých osevních postupů četným překážkám. Různorodější osevní postupy mohou být složitěji zvládnutelné a mohou vyžadovat nové vybavení. Farmáři se také musí naučit pěstovat nové plodiny a porozumět tomu, jaké plodiny jsou vhodné do jejich pěstebních podmínek. Mohou z toho mít prospěch, protože rozmanitější střídání plodin pomáhá snížit množství hnojiv nebo pesticidů, potřebných k udržení produktivity. To je vítaná zpráva pro farmáře, kteří čelí dalšímu zdroji nestability - výkyvům cen dusíkatých hnojiv.
Ačkoli jsou efektivní, může trvat roky, než se rozmanitější osevní postupy projeví ve výsledcích, a proto jsou dlouhodobé polní pokusy cenným zdrojem důkazů. Síť DRIVES (Diverse Rotations Improve Valuable Ecosystem Services) zkombinovala data z 20 dlouhodobých pokusů, aby prozkoumala dopady rozmanitosti plodin v různých regionech a výrobních systémech.
Síť DRIVES rozšiřuje svou databázi pokusů, čímž farmářům poskytne přesnější odhady přínosů a nákladů spojených s rozmanitějšími osevními postupy. Kromě ekonomické výkonnosti se zaměří také na dopady střídání plodin a odolnost pěstebních systémů vůči nepříznivému počasí. Propojením dlouhodobých údajů o výnosech s klimatickými proměnnými, jako je deficit tlaku vodních par nebo teplotní stres, budou vědci schopni určit, kdy a jak střídání plodin přispívá ke snížení zranitelnosti zemědělských systémů.
Dlouhodobé polní pokusy jsou velmi důležité pro zachycení dynamiky pomalu se měnících proměnných, jako jsou charakteristiky půdy nebo reakce za nevyzpytatelných podmínek, např. v době sucha. Obě tyto proměnné jsou základem pro pochopení toho, jak se zemědělské systémy mohou přizpůsobit změně klimatu. Síť DRIVES má za cíl propojit data z dlouhodobých pokusů s informacemi o střídání plodin v Severní Americe a zpřístupnit je veřejnosti.
Tento výzkum, publikovaný v časopise One Earth, bude pokračovat v rámci ARS s vědci z 12 univerzit a dalších výzkumných organizací i nadále.
Zdroj: Bybee-Finley K.A. et al. (2024): Rotational complexity increases cropping system output under poorer growing conditions. One Earth, 7(9): 1638–1654, https://doi.org/10.1016/j.oneear.2024.07.008
Další články v kategorii Technologie pěstování