BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Svazenka zvonkovitá

23. 09. 2024 Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 348x

Třetím kulturním druhem z rodu svazenek je svazenka zvonkovitá (Phacelia campanularia Gray), které se česky říká také svazenka modrá. Je u ní registrována jediná odrůda Elizabeta, která byla vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu pícninářském Troubsko.

Proseeds

Popis a využití

Svazenka zvonkovitá je jednoletá bylina. Přirozeně se vyskytuje v Sonorské a Mohavské poušti. Lodyhy jsou nápadně zbarvené do červena až do fialova a vytváří rozložité trsy, které dorůstají výšky 20–50 cm. Listy jsou jednoduché s dlouhým řapíkem. Čepel je srdčitá až vejčitá, oválná až zakulacená, na okrajích nepravidelně zubatá až vroubkovaná. Barva listů je šedozelená s načervenalým řapíkem, okrajem a žilkováním (obr. 1). Stonky i listy jsou porostlé chloupky.

Nakvétá velmi brzy (obr. 2) a kvete časněji než svazenka vratičolistá nebo svazenka shloučená (v době květu svazenky zvonkovité se nachází teprve ve fázi tvorby listů - obr. 3). Začíná kvést po 40–60 dnech od výsevu a kvetení u ní trvá 4–6 týdnů. Květenstvím je vijan s několika zvonkovitými květy s čárkovitými kališními cípy, šedozelené, načervenalé nebo nafialovělé barvy a nápadnou nálevkovitou korunou, která je jasně modrá až fialová a dlouhá 1,5–4,0 cm. Má 5 tyčinek, které jsou dlouhé a mají modrofialovou nitku a bíložluté prašníky. Po opylení se vytváří mnohosemenné tobolky. Vegetační doba je krátká, plody velmi rychle dozrávají a rostliny po odkvětu rychle ukončují vegetaci. Zralá semena jsou vrásčitá, rezavohnědá a velmi drobná. HTS je jen 0,58 g.

Je to medonosná rostlina, která má velmi rychlý nástup kvetení a je dobrým zdrojem potravy pro opylovače. Je vhodná do nektarodárných směsí, zejména ve směsi se svazenkou shloučenou, kdy nakvétá dříve než svazenka shloučená a prodlužuje tak celkovou dobu kvetení porostu. Do směsi svazenek lze přidat i svazenku vratičolistou, ale její podíl v porostu musí být nízký jinak dojde k potlačení ostatních druhů. Na obrázku 4 je vidět rozdíly v kvetení svazenek, kdy svazenka zvonkovitá postupně dokvétá, zatímco svazenka vratičolistá je teprve ve fázi tvorby poupat a svazenka shloučená je ve fázi prodlužovacího růstu. Také se pěstuje jako okrasná plodina.

Na půdu je nenáročná. Vyhovují jí sušší, lehčí dobře propustné půdy optimálně písčité až hlinité. Prosperuje jak na chudých písčitých půdách, tak na půdách úrodných a dobře zásobených živinami, za předpokladu že jsou dobře odvodněné. Nevhodné jsou pro její pěstování zamokřené a kyselé půdy, ale nevadí jí půdy zásadité. Rozsah pH je u ní 7–10. Má ráda slunná stanoviště a jako pouštní rostlina je odolná suchu. Snáší roční srážky v rozmezí 100–800 mm. Je teplomilná, ale klíčí a vzchází už při poměrně nízkých teplotách a odolává chladu až do -10 °C.

Na semeno se vysévá ve stejném termínu jako svazenka vratičolistá tj. v první až druhé polovině dubna. Časnější výsev je vhodnější zejména z hlediska nižšího výskytu pozdně jarních plevelů. Má krátkou vegetační dobu a lze ji vysévat opakovaně, může se i sama přesévat. Vysévá se mělce, maximálně do hloubky 1 cm, do úzkých řádků 12,5 cm a výsevek je u čistosevu okolo 1–1,5 kg/ha.

Obr. 1: Mladý porost svazenky zvonkovité
Obr. 1: Mladý porost svazenky zvonkovité

Obr. 2: Kvetoucí porost svazenky zvonkovité
Obr. 2: Kvetoucí porost svazenky zvonkovité

Obr. 3: Nakvétající svazenka zvonkovitá ve směsi se svazenkou shloučenou
Obr. 3: Nakvétající svazenka zvonkovitá ve směsi se svazenkou shloučenou

 Obr. 4: Kvetoucí svazenka zvonkovitá ve směsi se svazenkou shloučenou a svazenkou vratičolistou
Obr. 4: Kvetoucí svazenka zvonkovitá ve směsi se svazenkou shloučenou a svazenkou vratičolistou

Škodliví činitelé a možnosti ošetření porostů

Choroby a škůdci

Podobně jako ostatní druhy svazenek netrpí chorobami ani škůdci, pouze na zamokřených, utužených půdách se vyskytují problémy s padáním klíčních rostlin, a proto je vhodné se takovým pozemkům při pěstování vyhnout. Chemicky se proti chorobám a škůdcům neošetřuje.

Plevele

Svazenka zvonkovitá je rychle rostoucí rostlinou, ale dosahuje poměrně nízkého vzrůstu, a proto má nižší konkurenceschopnost. Pro její pěstování jsou vhodné nezaplevelené pozemky s nízkým tlakem plevelů. Velký význam má kvalitní zpracování půdy a předseťová příprava, které omezí rozvoj vzcházejících plevelů. Pokud plevele svazenku přerůstají, lze u ní k omezení rozvoje plevelů provést přesečení nad porostem svazenky.

V současné době je do ní registrován pouze jeden přípravek, a to Laudis s účinnou látkou tembotrione proti dvouděložným plevelům. Aplikuje se v dávce 1,0–1,5 l/ha a obvykle je u něj dobrá selektivita. Zvýšená fytotoxicita se může vyskytnout při nepříznivém počasí po aplikaci. Na plevele účinkuje velmi dobře. Výjimkou je pohanka svlačcovitá, na kterou má tento přípravek nižší účinnost. V semenných porostech svazenky zvonkovité může být pohanka svlačcovitá velmi problematickým plevelem, který silně komplikuje sklizeň osiva. Pozemkům zapleveleným tímto plevelem je proto lepší se při pěstování semenných porostů vyhnout.

pokusných variantách u ní byly zkoušeny další účinné látky propaquizafop (Agil 100 EC), qizalofop-P-ethyl (Targa Super 5 EC), mesotrione (Callisto 480 SC) a metamitron (Goltix Top), metamitron s quinmerac (Goltix Titan) a metazachlor (Butisan 400 SC). Aplikace byla provedena v BBCH 12–14 a dávky přípravků jsou uvedeny v grafech 1 a 2, které znázorňují fytotoxicitu ke svazence v letech 2020 a 2023.

Nejvyšší fytotoxicita byla zjištěna u účinné látky mesotrione v kombinaci s účinnou látkou propaqizafop, kdy byla zaznamenána zvýšená fytotoxicita (do 30 %). U ostatních účinných látek a kombinací byla dobrá selektivita (do 20 %). Příznaky fytotoxicity byly chlorózy, nekrózy a omezení růstu. Propaqizafop a qizalofop-P-ethyl jsou účinné látky graminicidů a jejich účinnost na jednoděložné plevele byla velmi dobrá. Ostatní účinné látky jsou určeny proti dvouděložným plevelům. Účinná látka mesotrione měla nejvyšší fytotoxicitu, ale byla u ní zaznamenána dobrá účinnost na nejčastější dvouděložné plevele, tj. na merlík, heřmánkovec, rdesno blešník a také na pohanku svlačcovitou. U účinných látek metamitron, metamitron s quinmeracem a mezazachlor byla účinnost na nejčastější plevele nižší než u tembotrione nebo mesotrione.

Graf 1: Fytotoxicita herbicidních přípravků v roce 2020 v postupných termínech hodnocení
Graf 1: Fytotoxicita herbicidních přípravků v roce 2020 v postupných termínech hodnocení

Graf 2: Fytotoxicita herbicidních přípravků v roce 2023 v postupných termínech hodnocení
Graf 2: Fytotoxicita herbicidních přípravků v roce 2023 v postupných termínech hodnocení

Sklizeň

U svazenky zvonkovité se sklízí semenné porosty na osivo. Dozrává velmi rychle a sklízí se cca po 70–80 dnech od výsevu. Během dozrávání velmi dobře ukončuje vegetaci a u nezaplevelených porostů není potřeba desikace a je u ní možná přímá kombajnová sklizeň v plné zralosti. Tobolky po dozrání pukají, a přestože výdrol semen není tak intenzivní jako u ostatních druhů svazenek, opoždění sklizně může vést ke ztrátám sklizeného osiva.

Závěrem

Svazenka zvonkovitá neboli modrá je medonosná rostlina s krátkou vegetační dobou a časným nástupem kvetení. Je odolná a netrpí chorobami ani škůdci.

Nejvýznamnějšími škodlivými činiteli jsou u ní plevele. Je registrován jeden přípravek - Laudis, který se používá v dávce 1,0–1,5 l/ha a je určen proti dvouděložným plevelům. Byly zkoušeny také další přípravky. Proti jednoděložným plevelům byly testovány Agil 100 EC a Targa Super 5 EC, které měly dobrou účinnost i dobrou selektivitu. Proti dvouděložným plevelům byly vyzkoušeny čtyři přípravky (Callisto 480 SC, Goltix Top, Goltix TitanButisan 400 SC). Byla u nich dobrá selektivita až zvýšená fytotoxicita (do 30 %), která byla zjištěna u kombinace přípravku Callisto 480 SC s Agilem 100 EC. Nejlepší účinnost na dvouděložné plevele byla u přípravku Callisto 480 SC.

Seznam použité literatury je k dispozici u autorů.

Příspěvek byl zpracován za podpory Ministerstva zemědělství, institucionální podpora MZE-RO1721.

Související články

Pěstování plodin a protierozní ochrana

20. 09. 2024 Ing. Jiří Kapička a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 579x

Nejen pokusy s řepkou v Červeném Újezdu

17. 09. 2024 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha Technologie pěstování Zobrazeno 388x

Bylinky s.r.o.: Žádné problémy s plísní díky DryGairům

29. 08. 2024 Ing. Ján Jemelka; Royal Brinkman Technologie pěstování Zobrazeno 333x

Svazenka shloučená

31. 07. 2024 Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 664x

Další články v kategorii Technologie pěstování

detail