Nová půdoochranná opatření při pěstování brambor
30. 03. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 9353x
Eroze půdy probíhá v přírodě přirozeně bez vážných škodlivých důsledků. V zemědělské krajině však může hrozit riziko mnohonásobně zrychlené eroze, která má za následek vážné a nevratné poškození krajiny, ztrátu půdní úrodnosti svažitých pozemků a další dopady.
Monitoring zemědělského sucha v České republice
23. 03. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 6654x
Za posledních 170 let se průměrná roční teplota na území ČR zvýšila o 1,3 °C, zatímco roční úhrny srážek se nemění. Důsledkem je vyšší výpar a častější výskyt nedostatku vláhy v půdě, což označujeme jako zemědělské sucho. To se v posledních letech v naší republice stává nejvýznamnějším hydrometeorologickým extrémem redukující výnos polních plodin.
OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY
Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“
Praktické zkušenosti s hlubokým kypřením půdy
28. 07. 2015 Technologie pěstování Zobrazeno 16100x
Hluboké kypření se v dnešní době stává velkým fenoménem a to z několika důvodů. Mezi hlavní důvody patří úspora času a financí. Za další lze považovat ochranu proti vodní erozi a úsporu vláhy. Mnoho zemědělců, kteří využívají nebo využívali minimalizaci, zjistili, že se potýkají s půdním utužením. Půdní utužení se však může objevit i u těch, kteří zpracovávají půdu konvenčně - orbou. Při orbě se půdní utužení tvoří pouze v hlubší vrstvě půdy.
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.
Stav řepek a agronomická doporučení pro jaro 2014
17. 02. 2014 Technologie pěstování Zobrazeno 10393x
I přes opožděné žně se podařilo většinu ploch ozimé řepky zasít v agrotechnickém termínu. Porosty nám vzešly včas a vyrovnaně. Se vzcházením nebyly problémy ani na Moravě, jižním a východním Slovensku. Vlivem sucha, ale i nižších teplot se na přelomu září a října růst zastavil, následně pokračoval až od poloviny října. Řepky oproti předchozím dvěma podzimům ale nepřerůstaly.
Hodnocení obsahu dusíku, vlhkosti půdy, životaschopnosti a obsahu cukrů u ozimých obilnin v letošní zimě
14. 02. 2014 Technologie pěstování Zobrazeno 9014x
V polovině ledna, před ochlazením, které pak trvalo asi 14 dnů, jsme provedli odběry půd za účelem zjištění obsahu minerálního dusíku v půdě. Odběry byly provedeny na třech lokalitách, zahrnujících okresy Kroměříž, Prostějov a Uherské Hradiště. Zjištěné výsledky jsme srovnávali s dlouhodobým normálem (40letá řada výsledků z odběrů prováděných u Kostelce u Holešova).
Souhrn poznatků o přezimování ozimů v ČR na jaře 2012
14. 03. 2012 Technologie pěstování Zobrazeno 13765x
V minulých dnech jsme zaměřili pozornost na stav přezimování ozimých plodin. Mrazivé počasí od 25. ledna do poloviny února a rovněž absence sněhu na části území především v nížinách byly prvními neblahými signály o možných poškozeních ozimů.
Bleskový průzkum životaschopnosti ozimé pšenice a ozimé řepky na střední Moravě
18. 02. 2012 Technologie pěstování Zobrazeno 9376x
Letošní zima byla po dlouhou dobu takřka přímořského rázu. Porosty ozimů, které především v moravských oblastech strádaly z počátku podzimu nevídaným nedostatkem srážek, postupem času dokázaly využít dlouhodobé vysoké vlhkosti ovzduší i při nepatrných srážkových úhrnech a většinou vytvořily zapojené porosty. Ozimé řepky díky mírnému podzimu vstoupily do vegetačního klidu v optimálních fázích růstu, často až v nadmíru bujném růstu.
Úspěšné přezimování řepky s Caryxem
09. 09. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 9319x
Caryx je nový inovativní fungicid s morforegulačním účinkem, který pomůže vašim porostům řepky dobře překlenout zimní období a zaručuje vitální nástup porostů v předjaří. Podzimní aplikace je významným intenzifikačním opatřením v pěstitelské technologii, které dlouhodobě přináší výnosový efekt cca 10 % navíc oproti neošetřené kontrole.
Předsklizňové aplikace a aplikace na strniště
20. 05. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 11140x
Žně již klepou na dveře a všichni si pamatujeme, jak probíhala sklizeň v roce 2010. Nepříznivé počasí neustále komplikovalo sklizňové práce ve všech oblastech České republiky a ty se pak natahovaly, čímž se snižoval výnos a kvalita sklizené produkce. I v letošním roce bude důležité dosáhnout dobrých kvalitativních parametrů sklizených produktů, protože pouze kvalitní obilí se bude dobře prodávat.
Ochrana proti polehnutí = základ výnosu a kvality jarního sladovnického ječmene
15. 04. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 15200x
Oprávněné použití morforegulatorů má pozitivní vliv na: snížení polehnuti a lámavosti stébla, na výnos zrna, na kvalitu zrna (snížení výskytu porůstání, zahnědlých špiček, infekce fuzariózami a výskyt plísní), snadnost sklizně, výkonnost sklizňové techniky a výnosové ztráty. Efekt na potencionální výnos je závislý na termínu, ve kterém k poléhání dochází.
Oskeruše
19. 03. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 34842x
Cílem projektu je prosadit téměř zapomenutý a vzácný druh oskeruši domácí – jeřáb oskeruši (Sorbus domestica) – ovocný strom s řadou nej a se širokou ekologickou valencí do povědomí celé Evropy. Využít jeho krajinářského, potravinářského, lesnického i lékařského významu pro naši i příští generace v Evropě.
Informace o regenerační schopnosti rostlin ozimé řepky na území Moravy a Slezska
11. 03. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 9227x
Průběh počasí letošní zimy lze charakterizovat jako období chladné, výrazně kolísavé v obdobích vyšších či naopak velmi nízkých teplot a v předjaří srážkově nedostatečné. Navíc na většině moravských polí nebyla v předjaří žádná sněhová pokrývka, což znamenalo, že mrazy a chladné východní proudění působily přímo na nechráněné porosty ozimů a to řepek i obilnin.
Pásové zpracování půdy v porostech silážní kukuřice
10. 03. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 16734x
Obecně je pásové zpracování půdy (strip-tillage) definováno jako zpracování půdy v pruzích ve směru řádků vysévané plodiny, jehož plošný podíl nepřesáhne více než jednu čtvrtinu povrchu pozemku. Principem pásového zpracování je kombinace výhod plošného zpracování půdy a setí do nezpracované půdy (no-till).