Efektivní využití dusíku v zemědělství: N-Lock Super od Cortevy
21. 11. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 147x
Inovovaná formulace N-Lock Super, od společnosti Corteva Agriscience Czech s.r.o., přináší revoluci v používání tekutých organických hnojiv. Díky stabilizaci dusíku nejen snižuje náklady na hnojení, ale také chrání životní prostředí před znečištěním nitrátovým dusíkem. Tento produkt je ideální pro zemědělce s bioplynovými stanicemi či hospodářskými zvířaty, kteří hledají efektivní způsoby využití kejdy a digestátu.
V průběhu letošního roku jsou velice proměnlivé a spíše nestabilní, jak ceny průmyslových hnojiv, tak i ceny zemědělských komodit. Sice je to o něco veselejší než vloni, ale rozhodně vývoj nesplňuje představy zemědělců. Tato nejistota nutí každého zemědělce více přemýšlet, kdy a jaká nakoupit hnojiva a jak zefektivnit jejich použití. Ti pěstitelé, kteří mají přístup i k organickým hnojivům, zvláště tekutým (digestát, kejda, močůvka atd.) zřejmě využijí přípravek N-Lock Super, a tím ušetří nejen náklady na hnojení.
N-Lock Super
Inovovaná formulace N-Lock Super vychází známého N-Locku, produkt ale již nesedimentuje a zůstává dlouhodobě v tekutém stavu. Jedná se o stabilizátor dusíku využitelný zejména s tekutými organickými hnojivy (kejda, digestát apod.). Obsahuje mikroenkapsulovanou formulaci nitrapyrinu (300 g/l) a má jedinečnou vlastnost - zpomalí přeměnu dusíku z amoniakálního na nitrátový.
Působení přípravku
V České republice je mnoho podniků, kterým v areálu vyrostly bioplynové stanice nebo chovají hospodářská zvířata na kejdových technologiích. Z obojího vzniká velké množství organických hnojiv - kejdy, močůvky a digestátu. Hnojení organickými hnojivy tohoto typu má několik výhod. Podnik nemusí vydávat velké částky za minerální hnojiva, do půdy se vrací i jiné látky než dusík a hnojením uvolňují kapacitu svých skladovacích zařízení - což je nyní v mnoha případech hlavní důvod, proč se digestát vyváží. Pokud k digestátu, kejdě, či močůvce přidáte ještě N-Lock Super, zvýšíte značně využitelnost dodaného dusíku pro rostliny a zvýšíte ochranu životního prostředí snížením proplavování nitrátového dusíku do spodních vod.
Digestát, kejda, močůvka apod. obsahují především rychle uvolnitelný a účinný amonný dusík (NH4+), který je v tomto stavu dobře přijímán rostlinami. Zároveň ale podléhá i nitrifikaci, tedy přeměně na dusík nitrátový. Ten je velmi náchylný k proplavování do spodních vod a jeho využitelnost se tím snižuje. Přípravek N-Lock Super zabráněním přeměny amonného na nitrátový dusík pomáhá udržovat tuto dobře přijatelnou formu v kořenové zóně po dlouhou dobu. To vede zpravidla i k vyššímu výnosu a zlepšení dalších sledovaných parametrů (např. pšenice nebo řepka). Bez N-Locku Super by se část dusíku vyplavila do spodních vod i s negativním dopadem na životní prostředí.
Podzimní aplikace N-Lock Super
Pozitivních výsledků dosáhly podzimní aplikace hnojiv s N-Lockem Super na strniště předplodiny. Až 60 % dusíku aplikovaného na podzim bylo k dispozici i v jarním období. Při nepoužití N-Locku Super bylo naopak až 60 % aplikovaného dusíku na jaře již pro rostliny nedostupných.
Jednotná dávka je 1,7 l/ha pro všechny plodiny, kterou je třeba rozmíchat v aplikační technice (aktivní míchání) nebo použít aplikátory při plnění. Ideální je při nebo po aplikaci zapravit a dusík je tak stabilizován až do jara.
Při aplikaci do porostu (např. od 4. listu řepky) je třeba aby v následujících 7 dnech spadlo alespoň 10 mm dešťových srážek, které N-Lock Super proplaví do půdy, a tam stabilizuje dusík.
Pozitivní efekt N-Locku je zohledněn i v Nitrátové směrnici, zde inhibitory nitrifikace své místo zaslouženě mají. Pokud chcete například na podzim hnojit pod jařiny ve III. aplikačním pásmu a používáte hnojiva s rychle uvolnitelným dusíkem (kejda, digestát), je nutné použít inhibitor nitrifikace N-Lock. Zároveň je zde podmínka pro použití dávkovacího zařízení pro řízenou homogenizaci inhibitoru s hnojivem (injektáž během aplikace nebo při plnění fekálu). Pozor, od 1. 7. 2024 došlo k novele této směrnice a jsou v ní mimo jiné upraveny podmínky použití inhibitorů nitrifikace, právě na konci období hnojení. Tyto podmínky jsou specifické podle klimatické oblasti a doporučuji je nastudovat.
Pro mnoho podniků se silnou živočišnou výrobou či bioplynovými stanicemi je konec léta a podzim ideálním termínem pro vyprázdnění skladovacích jímek a lagun od kejdy, digestátu apod. V minulosti jsme se těchto materiálů spíše zbavovali, ale dnes je možné i díky N-Locku Super efektivní využítí i na podzim a ušetřit prostředky za dusík do jara. Zároveň díky omezenému proplavování dusíku do spodních vod dochází k ochraně zdrojů pitné vody.
Další články v kategorii Výživa a stimulace