Hnojení
Hnojenie repky olejnej v jesennom období
30. 08. 2019 Hnojení Zobrazeno 2330x
Repka olejná patrí spoločne s ozimnou pšenicou k dlhodobo najrozšírenejším poľným plodinám v Slovenskej republike, ktoré sa vysievajú v jesennom období, pričom osevné plochy pri repke olejnej predstavujú v súčasnom období cca 150 tis. hektárov. Repka predstavuje veľmi významnú tržnú komoditu, ktorá významne ovplyvňuje ekonomiku poľnohospodárskych podnikov.
Vliv hnojení statkovými hnojivy na obsah oxidovatelného uhlíku a přístupného fosforu v dlouhodobém pokusu
30. 05. 2019 Hnojení Zobrazeno 1516x
Co historie agrochemie pamatuje, je neustále kladen důraz na prospěšnost organického hnojení na stabilitu půdní úrodnosti a to jak z hlediska fyzikálního, chemického a biologického. Touto problematikou se zabývají téměř všechna zemědělská výzkumná pracoviště ČR, včetně zemědělských universit, akademií věd, ale každé pracoviště z jiného pohledu. Získané závěry platí dodnes a jsou shrnuty v různých publikacích a metodikách výživy rostlin.
Využití digestátu při hnojení kukuřice
24. 05. 2019 Hnojení Zobrazeno 2729x
Digestáty ze zemědělských bioplynových stanic vyrobené anaerobní fermentací rostlinné biomasy a statkových hnojiv patří mezi typová organická hnojiva 18.1.e dle přílohy 3 vyhlášky č. 474/2000 Sb. (min. 25% spalitelných látek v sušině, min. 0,6 % Ntot. v sušině). V roce 2018 bylo v ČR provozováno více než 380 zemědělských BPS a produkce digestátu v nich byla stanovena na více než 7,4 mil. tun.
LG Ambassador je hybrid střižený na míru
Vysoký výnos, přizpůsobivost, schopnost lépe hospodařit s dusíkem, tolerance chorobám a pevné šešule jsou vlastnosti, které se letos hodí více než jindy. Začneme tím nejdůležitějším - výnosem semen. LG Ambassador čerstvě obsadil v testování ÚKZÚZ SDO 2019–21 spolu s dalšími dvěma hybridy dělené 1. místo s výnosem 119 % na průměr liniových odrůd. Tento výsledek je velmi robustní, protože pochází z 35 lokalit a tří let zkoušení.
Zkušenosti se stabilizovanými dusíkatými hnojivy při pěstování pšenice ozimé
01. 04. 2019 Hnojení Zobrazeno 3431x
K dosažení požadovaného výnosu a kvality zrna pšenice ozimé je nezbytný mj. přísun dostatečného množství dusíku jako základní živiny. Jeho spotřeba v ČR je na poměrně vysoké úrovni a činí v průměru 109,6 kg na každý hektar zemědělsky využívané půdy. Tato hodnota převyšuje spotřeby dusíkatých hnojiv na konci osmdesátých let minulého století, tzn. je vyšší než na konci socialistického způsobu hospodaření.
Příjem a využití dusíku ozimou řepkou na jaře a možnosti hnojení
19. 03. 2019 Hnojení Zobrazeno 2523x
Ozimá řepka je plodina s vysokými nároky na živiny. Tato skutečnost je obecně známá, avšak ne vždy jsou při pěstování podmínky, které by umožňovaly dostatečné využití živin z půdy nebo aplikovaných hnojiv. Problémy může způsobovat nejen průběh počasí, ale také například zdravotní stav porostu. S efektivitou využití živin také úzce souvisí druh používaných hnojiv (formy aplikovaných živin) a významně ji může ovlivnit také termín aplikace.
Vliv statkových hnojiv na bilanci fosforu v dlouhodobých pokusech
05. 03. 2019 Hnojení Zobrazeno 1327x
K bilancování fosforu byly využity výsledky z dlouhodobého výživářského pokusu, který patří mezi nejstarší stacionární polní pokusy v České republice. Pokusy byly založeny v Praze-Ruzyni v roce 1955, a to nejdříve na 9 honech a v současnosti jsou na 5 honech a z nich byly vybrány hon č. 2, 3 a 4. Tyto vybrané hony mají shodné složení osevních sledů a stejné dávky minerálních hnojiv, ale jsou hnojeny různými statkovými hnojivy.
Význam organických látek v půdě chmelnic
24. 02. 2019 Hnojení Zobrazeno 1802x
Vzhledem ke svému původu je chmel nejen značně vlhkomilný, ale i náročný na vyšší obsah organických látek v půdě. Zvýšenou potřebu těchto látek v podstatě umocňuje i okopaninová pěstební kultura chmele (v minulosti: odkopávka a přikopávka chmelových rostlin, prorývání půdy v meziřadí, opakované kypření atd.; dnes: odorávka a přiorávka chmelových řadů, plečkování, orba apod.
Podzimní hnojení chmelnic
24. 02. 2019 Hnojení Zobrazeno 1731x
Chmel jako víceletá rostlina (bylina) krátkého dne náleží mezi naše nejintenzivnější plodiny. Je velmi náročný nejen na prostředí (stanoviště), ale i na pěstební péči. Nároky chmele na prostředí, včetně nároků na živiny, jsou do značné míry determinovány jeho genetickým základem, který se velmi dlouhé období formoval na jeho původních přirozených stanovištích.
Cílená zonální aplikace organických kapalných hnojiv
21. 01. 2019 Hnojení Zobrazeno 1919x
Způsoby aplikace organických kapalných hnojiv na orné půdě jsou stále diskutovanou otázkou. Kromě otázky optimalizace termínů aplikace a dávek kapalných organických hnojiv v rámci pěstebních systémů jsou hledány nové technické a technologické možnosti zapravení kapalných organických hnojiv do půdy.
Yara Crop Nutrition - ověřený komplexní plán výživy pro řepku
22. 12. 2018 Hnojení Zobrazeno 1424x
V sezoně 2016/17 zorganizoval Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) pokusy, ve kterých se vzájemně porovnávala výkonnost jednotlivých pěstebních technologií, které jsou dostupné na českém trhu. Celkem se do těchto pokusů přihlásilo 16 dodavatelů přípravků na ochranu rostlin a výživy, kteří zadali celkem 20 variant programů výživy a ochrany.
Biostimulace a podzimní přihnojení řepky ozimé pro založení porostů s perspektivou vysokých výnosů
10. 12. 2018 Hnojení Zobrazeno 1775x
Pokud chceme maximalizovat ekonomickou výkonost řepky, je třeba zásadním způsobem kladně ovlivňovat výnosotvorné prvky. Nutností je zabezpečení optimálních podmínek pro růst rostlin a eliminaci stresů. Časná biostimulační výživa rostlin z pohledu TIMAC AGRO nabízí cílené výživářské řešení. Taktéž vhodně zvoleným podzimním hnojením značně ovlivníme formování budoucího výnosu. Důležitost vybilancované výživy u řepky ozimé se zdá být zcela zásadní.
Účinek NPK a statkových hnojiv na výnosy zrna a slámy pšenice ozimé
07. 11. 2018 Hnojení Zobrazeno 3141x
Pšenice je v České republice nejvíce pěstovaná obilnina, od roku 2007 do roku 2017 se pěstovala v průměru na 829 tis. ha a průměrný hektarový výnos byl v těchto letech 5,6 t (ČSÚ). Výnosy pšenice jsou ovlivněny širokou škálou vlivů, nejvýznamnější jsou ale tři: výživa, půdně-klimatické podmínky a varieta pšenice, vybrána k setbě.
Přihnojení řepky dusíkem v průběhu podzimního růstu
29. 10. 2018 Hnojení Zobrazeno 2268x
Uplynulý ročník 2017/18 potvrdil významnou roli hnojení ozimé řepky v podzimním období pro stabilizaci výnosů semen. V podzimním období v důsledku příznivých povětrnostních podmínek došlo k vysokému využití dusíku z aplikovaných hnojiv rostlinami, zatímco při pozdějším a rychlém nástupu jara s nedostatkem srážek bylo jarní hnojení málo efektivní. Ještě v době květu řepky byly podstatné rozdíly mezi porosty přihnojenými a nepřihnojenými na podzim.
Výživa a hnojenie ozimnej pšenice na jeseň
26. 09. 2018 Hnojení Zobrazeno 9239x
Efektívne a racionálne hnojenie porastov poľných plodín predstavuje komplikovaný proces analytickej práce, výsledky ktorej sa viac či menej úspešne uplatňujú v technologickom procese výživy rastlín, ktorá sa v podmienkach Slovenska podieľa na realizácii genetického potenciálu pestovanej plodiny približne 35%.
Hnojení ozimé řepky na podzim
05. 09. 2018 Hnojení Zobrazeno 4202x
Úspěšné pěstování ozimé řepky se neobejde bez zajištění odpovídající výživy. Přestože je řepka na poli téměř celý rok (srpen až červenec), období příjmu živin je mnohem kratší a je výrazně ovlivněno průběhem počasí a dalšími faktory (chorobami, škůdci, půdními vlastnostmi).
Fungování formulovaných listových hnojiv YaraVita - Suspense nebo chelát na list?
06. 06. 2018 Hnojení Zobrazeno 2166x
Na trhu se objevuje celá škála listových hnojiv v různých formách. Z fyzikálního hlediska jde o suspenze nebo pravé roztoky, po chemické stránce to jsou hlavně cheláty, sírany, a také oxidy příp. hydroxidy. Mezi jednotlivými formami listových hnojiv mohou být pochopitelně rozdíly jak v rychlosti příjmu, tak množství přijatých živin a rovněž délce trvání účinku takového hnojiva.
Výživa a hnojení ječmene křemíkem
05. 06. 2018 Hnojení Zobrazeno 2327x
Křemík patří z pohledu výživy polních plodin mezi užitečné prvky. Tvoří hlavní složku zemské kůry. Zde se nachází v silikátových minerálech, které se chemickým i fyzikálním zvětráváním postupně rozpadají, což vede k uvolnění křemíku a jeho transformaci do jílovitých minerálů, případně může být absorbován kořeny rostlin.
Nevyzpytatelné hnojení sírou u jarního ječmene
25. 04. 2018 Hnojení Zobrazeno 2321x
Jarní ječmen, obdobně jako jiné plodiny, vyžaduje pro své fyziologické procesy síru. S ohledem na funkce síry v rostlinách je však otázkou, jak může síra ovlivnit výnos a následnou kvalitu zrna právě u sladovnického ječmene. Najít odpovědi na tyto otázky se soustředí vědecké studie. V tomto příspěvku se pokusíme dosavadní poznatky shrnout a interpretovat pro praktické využití.
Hnojení ozimé řepky na jaře je důležité, ale také celkem složité
23. 04. 2018 Hnojení Zobrazeno 4146x
Ozimá řepka již na podzim vytváří dobře zakořeněné rostliny a značnou biomasu nadzemní hmoty. Pochopitelně za předpokladu, že je včas a dobře založený porost, „přeje“ počasí, jsou dobré půdní vlastnosti a nebude výrazně poškozena škůdci. Takový dobrý porost přijme během podzimního růstu 25–30 % z celkové potřeby dusíku, obdobně tomu může být i u síry nebo bóru. U ostatních živin jako např.
Hnojení jarního ječmene
23. 02. 2018 Hnojení Zobrazeno 7988x
Jarní ječmen vyžaduje téměř stejné množství živin jako ozimá pšenice, ale jeho osvojovací schopnosti a jsou výrazně nižší. To platí zejména v počátečních fázích růstu. Později, při vytváření zrna, již některé živiny zase doplnit nemůžeme. Při plánování potřeby hnojení proto musíme být u této plodiny pečlivější, tak abychom zajistili dostatečnou výživu v průběhu celé vegetace.
N-Lock - efektivní hnojení nejenom kukuřice
08. 02. 2018 Hnojení Zobrazeno 2520x
Po suchu v roce 2017 se řada podniků se silnou živočišnou výrobou či s bioplynovými stanicemi o vysokém výkonu koukla pěkně na dno silážním žlabům. Díky úspěšnému roku 2016 to neznamenalo žádné dramatické ekonomické dopady, nicméně je pravděpodobné, že plocha zejména silážní kukuřice v roce 2018 vzroste. Tam, kde v rámci osevních postupů či díky dalším omezením (svahy apod.
Změny fyzikálních vlastností půdy po aplikaci digestátu
29. 01. 2018 Hnojení Zobrazeno 5973x
Digestát s bioplynem reprezentují konečné produkty anaerobní digesce. Výsledkem je na metan bohatý plyn, který je využíván k produkci elektřiny, zatímco digestát může být zhodnocen v zemědělství. Na rozdíl od dobře prozkoumaných biomas, jako je vyhnilý kal a kompost, působení digestátu na půdní prostředí z hlediska fyzikálních vlastností není moc dobře známé.
Současný stav agrochemického zkoušení půd, vývoj obsahu přístupných živin a půdní reakce
12. 01. 2018 Hnojení Zobrazeno 3750x
Agrochemické zkoušení zemědělských půd (AZZP) je pravidelnou kontrolou stavu přístupných živin, půdní reakce a potřeby vápnění garantovanou státem, jejíž výsledky slouží vlastníkům a uživatelům zemědělské půdy.
Bilancia draslíka v poľnohospodárskych pôdach - sú jej výsledky objektívne?
10. 01. 2018 Hnojení Zobrazeno 1735x
V minulých číslach časopisu boli uverejnené príspevky týkajúce sa výpočtu bilancií fosforu a draslíka v pôdach vychádzajúce z rôznych poľných pokusov. Radi by sme nadviazali na danú problematiku, avšak v žiadnom prípade nechceme spochybňovať správnosť výsledkov. Chceme iba poukázať na presnosť či nepresnosť výpočtov bilancie.
Bilance draslíku z pokusu hnojeného kapalnými statkovými hnojivy
07. 11. 2017 Hnojení Zobrazeno 1537x
Tento příspěvek navazuje na část, která pojednává o hodnocení bilance fosforu z pokusu hnojeném statkovými hnojivy - 2. hon. V části věnované fosforu je popsána podrobná metodika pokusu (viz Agromanuál č. 8/2017, str. 68).