Listová výživa polních plodin v jarním období
24. 05. 2025 Výživa a stimulace Zobrazeno 134x
Společnost CHEMAP AGRO nabízí vedle tradičních stimulátorů růstu a vývoje polních plodin také celou řadu produktů pro listovou výživu. Od počátku rozšiřování nabídky společnosti v tomto segmentu byl brán zřetel především na účelnost, cílenost a efektivitu použití těchto přípravků. Cílem bylo nabídnout přípravky s okamžitým účinkem, a to i v době zhoršených podmínek pro příjem živin přes list.
V první fázi jsme do nabídky zařadili hnojiva k doplnění nebo odstranění deficitů mikroprvků. Právě u mikroprvků se jeví jako účelné a ekonomicky nejvýhodnější, dodávat je rostlinám formou listové výživy a to nejen k odstranění případných deficitů, ale k pokrytí zvýšených nároků některých plodin na konkrétní mikroživinu. Na trhu jsou již řadu let hnojiva Lister, koncipovaná jako jednosložkové koncentráty mikroživin - mangan, zinek, měď, železo, molybden či dokonce kobalt. Vedle jednosložkových hnojiv Lister, nabídku doplňují dvě hnojiva s kombinací mikroživin určená pro obilniny nebo olejniny s názvem Lister Komplex. Jako nejvhodnější formu mikroprvků pro takováto hnojiva jsme jednoznačně zvolili chelátovou formu živin a jsme rádi, že se postupně název hnojiv stal synonymem pro plně chelátová hnojiva na českém trhu.
Chelátem je v případě hnojiv nazývána vazba organické sloučeniny na vícevazebný kationt, kterým je většinou kov. Výhodou vazby mikroprvků na organickou sloučeninu v podobě chelátu, je lepší vstřebávání takových sloučenin živými organizmy ve srovnání s čistou minerální (iontovou) formou. Námi použité sloučeniny EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová) nebo DTPA (kyselina diethylentriamintetraoctová), jsou schopny vytvářet komplexní sloučeniny s ionty kovů pomocí svých sodných, draselných nebo amonných solí. Standardně se využívá sodná sůl chelatizačního činidla. V našich hnojivech ale využíváme draselných i amonných solí, které jsou sice nákladnější, ale vykazují výrazně stabilnější vazbu a jsou i samy o sobě dalším zdrojem důležitých živin.
Takto vázané mikroprvky jsou poté rostlinami lépe přijímány než jako samotné kationty. Příjem je nejen výrazně rychlejší, ale rostliny fakticky využijí až 5× více živin, které ulpí na ošetřeném povrchu rostlin, než je tomu u minerálních (iontových) forem. Rozdíly však v tomto směru kolísají s konkrétním mikroprvkem, největší jsou u zinku, následně u železa, molybdenu a mědi. To pro praxi znamená, že pro stejný efekt mimokořenové výživy postačí podstatně nižší dávky chelátovaných mikroprvků, což následně přináší i ekonomickou úsporu. Ovšem ještě větší ekonomický efekt se skrývá v prakticky neomezené kombinovatelnosti chelátových hnojiv s dalšími pesticidy i hnojivy. Přípravky Lister nemají zásadní vliv na pH postřikové jíchy, ani nereagují v TM směsích s jinými látkami, zejména účinnými látkami přípravků na ochranu rostlin. Nedochází ke srážení ani ve složitých tank-mixech, stejně jako nedochází k případnému negativnímu ovlivnění účinnost tvořením nerozpustných či disfunkčních chemických vazeb.
Výsledky pokusů často postihují nejen rychlost příjmu, ale i dlouhodobou využitelnost živiny v rostlině, která je hodnocena vztahem (koeficientem) podílu mikroprvku k některé z makroživin, ke které má daný mikroprvek úzký vztah a přímo ovlivňuje efektivitu jejího příjmu nebo využitelnosti.
V dalších letech přistoupila společnost CHEMAP AGRO i k rozšíření nabídky o kombinovaná hnojiva s makro- a mikroživinami. Obchodně je označujeme zkratkami K1, K2 a K3, podle jejich určení. I zde se snažíme vyzdvihnout především podíl mikroprvků a také u těchto hnojiv využíváme chelátové vazby. NPK jsou pouze podpůrné s vědomím, že je nelze dostatečně dodat mimokořenovou výživou, ovšem v podmínkách deficitů jsou platnou složkou. Výživa makroprvky z půdy je výrazně závislá na teplotě půdy v časných fázích vývoje a dostatečné vlhkostí půdy v pozdějších vývojových fázích. Často proto doporučujeme kombinovaná hnojiva s obsahem fosforu v raných fázích jarní vegetace ozimů i do časně setých jarních obilnin.
Důležitými hnojivy pro mimokořenovou výživu jsou v posledních letech i hnojiva se sírou. Společnost CHEMAP AGRO má v nabídce hned 3 hnojiva pro specializovanou dodávku síry během vegetace. Folit Síra s elementární formou síry pro časné použití s důležitými vedlejšími fungistatickými účinky, Folit ThioSulf s thiosíranovou formou síry pro rychlou dodávku tohoto prvku do rostlin, dobře kombinovatelnou s jinou výživou, či PPP, včetně aplikace v čistém DAM. Posledním hnojivem z této skupiny je přípravek Aktifol Sulf, kdy je opět thiosíranová forma doplněná unikátními nosiči Amix. Takto formulované hnojivo je velmi vhodné do kombinace s fungicidní ochranou zejména v pšenici. Obdobně je koncipován přípravek Aktifol Mag pro použití s fungicidy v jarním ječmeni. K těmto přípravkům připravujeme samostatné články. Fungistatický efekt sírnatých přípravků není zanedbatelný. Často v technologii pěstování obilnin nahradí první fungicid.
Zcela novým přípravkem pro obilniny a okopaniny je v letošním roce přípravek Topsil, který obsahuje synergickou kombinaci křemíku, draslíku, bóru a volných aminokyselin. Přípravek významně zpevňuje pletiva, reguluje hospodaření s vodou v rostlinách, zvyšuje jejich odolnost a má velmi vyrovnané výsledky ve zvyšování výnosu a jakosti produkce napříč plodinami. O jeho účinku a použití přineseme samostatný článek.
Dlouhodobé přesné maloparcelkové pokusy i zkušenosti z praxe poukazují na fakt, že zavedení chelátových forem mikroživin a další listové výživy do technologií pěstování polních plodin je správným krokem. Ačkoliv v minulosti byla tato hnojiva využívána především u speciálních plodin, dnešní stav jednoznačně poukazuje na výhodnost jejich obecného použití. Rychlá reakce rostlin, použití i ve složitých TM směsích, zefektivnění příjmu makroživin ze základního hnojení, zkvalitnění a stabilizace produkce, to vše jsou důvody proč využít právě tyto formy hnojiv, a to i za problematických vegetačních podmínek. Při intenzivnějších pěstebních technologiích je cílené doplňování mikro- i makroprvků naprosto nezbytné.
Další články v kategorii Výživa a stimulace