Energen - 4 roky spolupráce na suchém jihu Moravy na Statku Miroslav
07. 04. 2025 Stimulace Zobrazeno 1696x
Aktuálně se jaro posunulo do období nižších teplot a v předpovědi příštích 14 dní by teploty neměly být nadprůměrné. To by mělo podporovat mírný pomalejší růst porostů pšenic a řepek. Což je výhodné zvláště pro slabší porosty, protože takovýto průběh počasí by mohl porosty mírně morforegulovat. Na většině území již spadly nějaké srážky, a to pomohlo k pohybu dusíku do zóny kořenů. Pokud tedy teploty nevyletí nahoru a budou alespoň průměrné srážky, mohly by se porosty v dubnu vyvíjet o něco lépe, než jsme původně očekávali. Velkou pozornost je však nutné věnovat tomu, že v půdě není velká rezerva vláhy, a proto považujeme za velmi důležité již nyní s porosty pracovat dle metodik, které již několik let využíváme na Jižní Moravě. Pojďme se proto podívat na tuto víceletou spolupráci, která může zvláště pro slabší porosty obilnin, v regionech ohrožených suchem, mnoho napovědět.
Na Statku Miroslav jsme zahajovali spolupráci, se svolením pana majitele, s agronomem Kamilem Poulem před 4 roky. První pokus byl proveden v období covidu19 v pěstitelském roce 2019/2020 z tohoto pokusu je následující souhrnná přednáška s několika vstupy z vegetace.
V prvním roce poloprovozních pokusů na Statku Miroslav bylo velmi suché jaro. Petr Král s Kamilem Poulem vedli porost pšenice, odrůda Julie. A postavili po vzájemné dohodě celou strategii na relativně vysoké intenzitě. Oba zajímalo, jak moc budou porosty reagovat. Výsledkem byl oproti kontrole velmi vyrovnaný porost, kde bylo zřejmé, že výnosově dopadne dobře, ale co nebylo zřejmé, byla ekonomika takto vedeného porostu. Výsledek nám ukázal, že by sice ekonomika mohla být lepší, ale grafy ukázaly velmi pěkná čísla.
V následujících letech jsme se vraceli na Statek Miroslav nejenom poradensky, ale také dokumentačně s kamerou a zde se můžeme podívat na několik videí, která dáváme do odkazů. Zajímavé je, že v průběhu let byly i různé průběhy počasí a že dokonce v jednom roce došlo i na auxinový zásah Apikálem díky dostatku srážek a velké hustotě porostů.
Dodnes mě mrzí, že jsem odmítl (Jarda Mach) natočit finální video z porostu pšenice odrůdy Viriato, který byl vysetý 23. 9. 2020 s výsevkem 1,5 MKS. Zde je odkaz na úvodní video z podzimu 2020.
Video z podzimní návštěvy (17. 12. 2020):
Video z jarní návštěvy (25. 3. 2021) Viriato:
Vzhledem k hustotě porostu vypadalo Viriato jako rýže. Jednotlivé trsy byly vysoce odnožené a také poškozené virózami. Přikládám fotodokumentaci, která nevypadá špatně, ale procházka porostem mě trochu vyděsila. A protože vedle Statku Miroslav je sídlo RAGT v Branišovicích, tak se na poli s námi zastavil také Petr Laml. A na jeho slova už nikdy nezapomenu. Říkal, Jardo nepodceňuj ten porost. Viriato patří mezi odrůdy, které umí i na poslední parazitické odnoži s pár řadami zrn v klasu, udělat pěkný, velký zrna. Měl pravdu, porost udělal nejvyšší výnos na farmě v roce 2021. Přes 9 t/ha
Foto z návštěvy porostu Viriata na začátku června 2021
V pěstitelském roce 2021/2022 jsme se opět v provozních pokusech věnovali odrůdě Viriato. Byla to trochu omluva této odrůdě za její podcenění v předchozím roce.
Kontrolní pozemek dosáhl 7,5 t/ha varianta ošetřená technologií Energen 8,5 t/ha.
A co jsme tehdy doporučovali? Od ledna nepršelo. Tlak sucha na porosty byl maximální. I na hloubku 2 rýčů jsme na některých místech nenarazili na funkční kapilární vodu. Co jsme doporučili? Přednostně nouzové přihnojení porostů přes list. Například 10% roztokem DAM nebo SAM ve 300 až 400 litrech vody/ha. Do toho obecně doporučujeme 1,5 kg P2O5 v listovém NPK hnojivu s dominancí fosforu. (například Fortefeed, Fertisol) Upřednostňujeme komplexní plná hnojiva s obsahem mikroprvků. Do pšenic je pak výhodné přidat pro podporu tvorby kořenů 0,25 a do slabších porostů 0,5 l/ha Energen Fulhum Plus. (Optimálně v dělené opakované dávce). Při naší návštěvě 9.4.2022, začínala probíhat diferenciace klasu a takovouto komplexní aplikací ovlivníme ve fázi odnožování až prvého kolénka zvýšení počtu řad v klasu.
Shrnující video z několika návštěv i s výsledky:
Z roku 2023 máme video z odrůdového pokusu odrůd pšenic RWA Czechia. Výsledky jednotlivých odrůd byly velmi pěkné, ale nutno říci, že průběh počasí byl vláhově velmi příznivý. A proto jsme tento rok, pro zředění porostů a zvýšení produktivity klasu výjimečně použili i Energen Apikál.
Výnosy jednotlivých odrůd v pokusu: WPB Calgary 9,52 t/ha, Bernstein 7,36 t/ha, Apostel 9,76 t/ha, Gordian 9,68 t/ha, Gentleman 9,60 t/ha, Barranco 8,72 t/ha, Asory 8,73 t/ha, Campesino 9,52 t/ha, Axaro 9,33 t/ha. Asory nakonec doplatilo výnosově na svoji vysokou odnoživost. Z tohoto sortimentu se na plochy dostalo v dalších letech „éčkové“ Axaro.
Video z odrůdového pokusu:
V letošním roce 2025 jsme natočili video, kde jsme společně s agronomem Kamilem Poulem deklarovali výsledky 4 let naší spolupráce. Průměrné navýšení výnosu v pšenici, bylo při různém průběhu počasí za poslední 4 roky 1,5 t/ha. Nebylo to nikdy jenom samotné používání výrobků ENERGEN. Byla to vždy doporučená metodika, kterou si Kamil Poul často modifikoval podle aktuálního vývoje počasí. A Petr Král byl buď na telefonu, nebo spolu prošli porosty a probrali přibližné varianty postupu. Protože v suchých regionech vždy rozhoduje počasí a srážky, které Vás někdy pustí do výnosu 9 t/ha a někdy jenom 5 t/ha. Tyto regiony jsou jenom o vodě. Ale právě proto, má smysl používat i drobné páky, které mohou ovlivnit růst kořenů, dynamiku vývoje porostů v čase, odnožování a udržení odnoží v suchu, diferenciaci klasu a počet řad v klasu. Dále omezení redukcí řad v klasu z nedostatku výživy a sucha – nebo obojího, kvalitní plnění klasu ve finále…Prostě v takto suchých regionech, kde je pšenice často pod tlakem vývoje počasí má význam pravidelně procházet porosty, dívat se na kořeny, řezat včas klas, abychom viděli proces jeho diferenciace v hlavním i vedlejších stéblech a pak aktuálně reagovat.
Videoaktualita s doporučenou metodikou do slabších porostů v přísuškových regionech:
A než přidáme závěrečná shrnutí a doporučení, musíme poděkovat. Nejprve děkujeme Kamilovi Poulovi za jeho ochotu zkoušet s námi technologie vedení porostů a práci s ENERGENY. Za jeho zvědavost a taky za humor, který s ním můžeme sdílet na poli. A druhé poděkování je majitelům Statku Miroslav, kteří nás z nadhledu sledovali a dali Kamilovi prostor. To není úplně obvyklé. Děkujeme
Jak pracovat morforegulačně a fyziologicky s různými typy porostů ozimých obilnin?
- Slabší porosty. Provádět průběžnou kontrolu stavu kořenové soustavy a pokud nebude dostatečně silná, tak doporučujeme pracovat s kořeny. Protože zvláště u slabších porostů je důležité podporovat až do fáze druhého kolénka růst kořenů. Zde doporučujeme Energen Fulhum Plus v dávce 0,5 l/ha, nebo v dělené dávce 0,25 l/ha. To umožní, díky vyšší produkci cytokininů z kořenových špiček, snižovat apikální dominanci hlavního stébla a dotahovat růst slabších, vedlejších odnoží. Tento stabilizující účinek je dlouhodobý. Ke krácení slabších, opožděných a nevyrovnaných porostů doporučujeme dominantně CCC a můžeme použít do 10% močoviny, která indukuje tvorbu cytokininů v listech a synergicky podporuje dotahování slabších odnoží s výše uvedeným Fulhumem a krácením.
- Velmi dobře odnožené a silné porosty. Zde doporučujeme do krácení přidat dle hustoty porostu od 0,3 do 0,5 l/ha Energen Apikál, který zvyšuje apikální dominanci hlavních stébel. To způsobí silný přesun živin do klasů hlavních stébel a významně to pak ovlivní omezení redukcí řad na bázi klasů. Jde o přesun energie směrem ke kvalitní tvorbě výnosu. Do krácení těchto porostů budeme doporučovat trinexapacethyl, který synergicky pomáhá odhazovat nejslabší odnože a společně s Apikálem zvyšovat produktivitu klasu hlavních stébel.
- Střední porosty s optimální hustotou. U těchto porostů je výhodné použít krácení, které je neutrální k hustotě porostu a kvalitně je zakrátí. Například 0,2 l/ha trinexapacethylu a 0,5 l/ha CCC. (nebo samotné prohexadion calcium). Ke krácení doporučujeme 0,1 l/ha Energen Apikál. To ostatně doporučujeme paušálně do všech krácení, kde Apikál není. Přípravky na krácení porostů berou klasům část živin a rozprostírají ji do všech listů. To může negativně ovlivnit vývoj klasu, proto je výhodné použít ke krácení nízkou dávku Apikálu, který většinu živin vrátí přednostně do klasů a pozitivně tak ovlivní jejich produktivitu.
Jakým způsobem můžeme výživově ovlivnit produktivitu klasu?
- Kořeny - toto jaro je prioritou masivní podpora tvorby a růstu kořenů? Je zcela smysluplné vybudovat velkou, silnou a bohatou kořenovou soustavu, aby i v přísušku udržovala kontakt s kapilární vodou. Může to být rozhodující moment. V pozdějším období to již pravděpodobně nedoženeme.
- Energie - Slabé porosty nejlépe zvládají stresové podmínky (nadbytek vláhy, sucho), jestliže jim poskytneme dodatečnou energii. Nešetřete s ní. Ti z Vás, kteří to mají odzkoušené, ví, o čem mluvíme. Proto doporučujeme 3–5 kg cukru/ha. Má to opravdu význam. Můžete použít i melasu.
- Fosfor - Jeho dostatek v rostlinách má rozhodující vliv na kvalitní vývoj klasu a vlastně i všech generativních orgánů. Souvisí i s rychle dostupnou energií, protože se po aplikaci ukládá do ATP, která je zdrojem pohotové energie. To úzce souvisí i s aplikací cukru. Proto doporučujeme alespoň 1,5 kg P2O5 opakovaně v mimokořenové výživě. V praxi například 3–5 kg/ha (Fertisol, Fortefeed). Nedostatek fosforu v této fázi omezuje počet řad v klasu a následně nedostatek fosforu zvyšuje redukce řad v klasu, pokud nastanou méně příznivé podmínky růstu.
- Kapalná močovina - v dávce od 5 kg/ha do 10 %. Je z fyziologického hlediska zajímavá tím, že prakticky okamžitě indukuje v listech tvorbu cytokininů i chlorofylu a tím snižuje apikální dominanci vyrovnává odnože a podporuje větvení. Pokud rychle nerozhýbeme porosty, budeme ztrácet cenné dny pro tvorbu výnosu.
- Do porostů, na kterých nám záleží, doporučujeme přidat po 0,3 l/ha B, Zn, Mn a Cu – které silně ovlivní příjem makroživin a současně podpoří vyrovnaný vývoj porostu. Mít o 40% vyšší příjem N, P, K, Mg, S je otázka volby, jestli chci, nebo nechci abych efektivně využíval základní výživu. (Pokusy Ing. Karel Říha)
V hlavním období růstu doporučujeme 0,1–0,2 l/ha Energen 3D Plus. Razantně pomáhá zadržet v porostech vodu a podporuje příjem, zpracování a zabudování dusíkatých látek. Letos v ceně „3Déčka“ je k dispozici Energen Cleanstorm.
Tato doporučení platí jak pro ozimé pšenice měkké, tak i „durumky“ – a pro ně po stránce ekonomické významně více. Na naředění porostu Apikálem velmi silně reagují kvalitní produktivitou klasu i husté porosty ozimých ječmenů.
Další články v kategorii Stimulace