Energen - krácení obilnin
14. 04. 2025 Stimulace Zobrazeno 1004x
Vzhledem k tomu, že se v nížinách dostáváme ke krácení obilnin, rozhodli jsme se probrat toto téma. Mluvíme o něm každý rok, ale přichází nám dotazy, kde se chcete ujistit o konkrétním stavu porostu a zásahu do něj. A proto přicházíme s každoročním opakováním tohoto tématu. Dále v textu naleznete souhrnná doporučení do jednotlivých plodin. Těm se budeme podrobněji věnovat v dalších článcích.
Základní a poměrně komplexní informace naleznete v následujícím videu. A samozřejmě doplňujeme toto video i textem ve článku.
Jak pracovat morforegulačně a fyziologicky s různými typy porostů ozimých obilnin?
- Slabší porosty. Provádět průběžnou kontrolu stavu kořenové soustavy a pokud nebude dostatečně silná, tak doporučujeme pracovat s kořeny. Protože zvláště u slabších porostů je důležité podporovat až do fáze druhého kolénka růst kořenů. Zde doporučujeme Energen Fulhum Plus v dávce 0,5 l/ha, nebo v dělené dávce 0,25 l/ha. To umožní, díky vyšší produkci cytokininů z kořenových špiček, snižovat apikální dominanci hlavního stébla a dotahovat růst slabších, vedlejších odnoží. Tento stabilizující účinek je dlouhodobý. Ke krácení slabších, opožděných a nevyrovnaných porostů doporučujeme dominantně CCC a můžeme použít do 10% močoviny, která indukuje tvorbu cytokininů v listech a synergicky podporuje dotahování slabších odnoží s výše uvedeným Fulhumem a krácením.
- Velmi dobře odnožené a silné porosty. Zde doporučujeme do krácení přidat dle hustoty porostu od 0,3 do 0,5 l/ha Energen Apikál, který zvyšuje apikální dominanci hlavních stébel. To způsobí silný přesun živin do klasů hlavních stébel a významně to pak ovlivní omezení redukcí řad na bázi klasů. Jde o přesun energie směrem ke kvalitní tvorbě výnosu. Do krácení těchto porostů budeme doporučovat trinexapacethyl, který synergicky pomáhá odhazovat nejslabší odnože a společně s Apikálem zvyšovat produktivitu klasu hlavních stébel.
- Střední porosty s optimální hustotou. U těchto porostů je výhodné použít krácení, které je neutrální k hustotě porostu a kvalitně je zakrátí. Například 0,2 l/ha trinexapacethylu a 0,5 l/ha CCC. (nebo samotné prohexadion calcium). Ke krácení doporučujeme 0,1 l/ha Energen Apikál. To ostatně doporučujeme paušálně do všech krácení, kde Apikál není. Přípravky na krácení porostů berou klasům část živin a rozprostírají ji do všech listů. To může negativně ovlivnit vývoj klasu, proto je výhodné použít ke krácení nízkou dávku Apikálu, který většinu živin vrátí přednostně do klasů a pozitivně tak ovlivní jejich produktivitu.
Jak správně používat Energen Apikál s auxinovým účinkem do obilnin?
Auxiny ve vyšších dávkách – např. Apikál 0,5 l/ha mohou v případě, že přijde období silného sucha, které má také auxinový účinek, ředit porosty. Pokud nejsou porosty husté a jsme v přísuškové oblasti, je výhodné s aplikací vyšších dávek Apikálu počkat, nebo je dávkovat postupně a výsledek si kontrolovat. Aplikační okno na ředění porostů a zvýšení produktivity klasu Apikálem začíná ve fázi BBCH 30 a končí v polovině sloupkování. V suchých regionech doporučujeme počkat, jak naředí porosty příroda a teprve potom zasáhnout. Je to hra na jistotu. Navíc u auxinů, na rozdíl od antigiberelinů krátících porosty, není v první polovině sloupkování délka klasu pro použití auxinů rozhodující. Na vývoj klasu, zvýšení počtu řad v klasu působí auxin vždy pozitivně. Apikálem u hustých porostů omezíme redukce zrn v klasu, zvýšíme HTZ a obsah dusíkatých látek. Navíc má Apikál stejnou hladinu huminových látek jako Fulhum, a proto stejně kvalitně pracuje s kořeny, a to bude letošní jaro rozhodující.
Jaké je riziko používání konkrétních účinných látek do slabších porostů a do porostů kde se nám zvyšuje apikální dominance hlavního stébla?
Do takovéhoto typu porostů patří čistá podpora kořenů (Fulhum) a zásahy vyrovnávající a dotahující odnože – močovina, CCC a mangan. A nepatří do nich auxiny!!! To většinou víte, ale chceme upozornit na to, že nitrofenoláty a fenolické látky obecně zpomalují odbourávání auxinů v rostlinách. To na chvíli podpoří tvorbu kořenů, ale po nějaké době kumulativním účinkem v čase, zvyšuje hladinu auxinů a tím i apikální dominanci, podpoří růst hlavního stébla a ředí porosty. Pak odstraňuje odnože v době, kdy si již nevzpomínáte, že jste je použili. U hustých porostů super. Letos je to ale většinou velké riziko, protože „utíká“ hlavní stéblo a vysoké procento porostů naopak potřebuje odnože dotahovat.
Jaké je další obecné riziko používání konkrétních účinných látek?
V loňském jaře 2024 byla na většině území vysoká vláhová jistota. Jistě si pamatujete, že jsme doporučovali do cukrových řep i jinak mírně rizikový Energen Foliár Plus. Mnozí z Vás jste si v loňském roce odzkoušeli i do pšenic, řepek a dalších plodin výrobky na bázi cytokininů a obecně stimulační povahy, které razantně stimulují, ale také podporují společně se silným nárůstem hmoty i vysoký odpar vody z rostlin. Na mnoha místech na začátku jara 2025 byly velmi prospěšné i tyto aplikace. V současnosti, ale porosty začínají, nebo i trpí silným nedostatkem vláhy a zkušenost loňského roku bude zavádějící. Věnujeme se práci se porosty v suchu a ovlivněním zadržení vody v porostech již velmi dlouhou dobu, a proto si Vás dovolíme na toto riziku upozornit. Přikládáme mapku z Intersucha, která ukazuje na rozložení regionů s nedostatkem vláhy.
Přikládáme odkaz na video s Kamilem Krausem, kde podrobně dokumentujeme, jak výrobky Energen pracují v suchu. Máme rozsáhlé dlouhodobé pokusy s vysokou statistickou průkazností, protože chceme vědět jak jednotlivé výrobky a účinné látky pracují v rostlinách. Přímo pod videem na YouTube si můžete najít témata a časy, která Vás zajímají a prokliknout se do nich.
Jakým způsobem můžeme výživově ovlivnit produktivitu klasu?
- Kořeny – toto jaro je prioritou masivní podpora tvorby a růstu kořenů? Je zcela smysluplné vybudovat velkou, silnou a bohatou kořenovou soustavu, aby i v přísušku udržovala kontakt s kapilární vodou. Může to být rozhodující moment. V pozdějším období to již pravděpodobně nedoženeme.
- Energie – Slabé porosty nejlépe zvládají stresové podmínky (nadbytek vláhy, sucho), jestliže jim poskytneme dodatečnou energii. Nešetřete s ní. Ti z Vás, kteří to mají odzkoušené, ví, o čem mluvíme. Proto doporučujeme 3 až 5 kg cukru/ha. Má to opravdu význam. Můžete použít i melasu.
- Fosfor – Jeho dostatek v rostlinách má rozhodující vliv na kvalitní vývoj klasu a vlastně i všech generativních orgánů. Souvisí i s rychle dostupnou energií, protože se po aplikaci ukládá do ATP, která je zdrojem pohotové energie. To úzce souvisí i s aplikací cukru. Proto doporučujeme alespoň 1,5 kg P2O5 opakovaně v mimokořenové výživě. V praxi například 3 až 5 kg/ha (Fertisol, Fortefeed). Nedostatek fosforu v této fázi omezuje počet řad v klasu a následně nedostatek fosforu zvyšuje redukce řad v klasu, pokud nastanou méně příznivé podmínky růstu.
- Kapalná močovina – v dávce od 5 kg/ha do 10 %. Je z fyziologického hlediska zajímavá tím, že prakticky okamžitě indukuje v listech tvorbu cytokininů i chlorofylu a tím snižuje apikální dominanci vyrovnává odnože a podporuje větvení. Pokud rychle nerozhýbeme porosty, budeme ztrácet cenné dny pro tvorbu výnosu.
- Do porostů, na kterých nám záleží doporučujeme přidat po 0,3 l/ha B, Zn, Mn a Cu – které silně ovlivní příjem makroživin a současně podpoří vyrovnaný vývoj porostu. Mít o 40% vyšší příjem N,P,K,Mg,S je otázka volby, jestli chci, nebo nechci abych efektivně využíval základní výživu. (Pokusy Ing. Karel Říha)
- Využíváme vyšší dávky bóru (až 0,5 l/ha) pro zpevnění pletiv. Následně do všech aplikací 0,1 až 0,2 l/ha B.
Doporučení do dalších plodin
Řepka ozimá – V hlavním období růstu řepek doporučujeme dávku 0,5 l/ha Energen Stimul Plus. Razantně pomáhá zadržet v porostech vodu a podporuje příjem, zpracování a zabudování dusíkatých látek a tvorbu kořenů.
Jarní ječmeny a oves – Jarní ječmeny začínají odnožovat. Vzhledem k velkým regionům s nedostatkem vláhy, bude mít vytvoření silných, velkých kořenů a mohutného čerpadla kořenového vlášení u všech porostů jařin, rozhodující vliv na míru čerpání dodané výživy. Velké kořeny tvoří vysoký výnos, podpoří odnožování a stabilizují porosty při negativním průběhu počasí na jaře. Zde doporučujeme Energen Fulhum Plus v dávce 0,5 l/ha, nebo v dělené dávce 0,25 l/ha v kombinaci s P, B, Mn, Cu a Zn. A nezapomínáme na kapalnou močovinu.
Přikládáme odkaz na video s z Unčovic, kde jsme s předstihem natáčeli video ze 450 ha jarního ječmene vysetého na podzim, které je dnes dostatečně ilustrační i pro ječmeny vyseté na jaře.
A ještě jedno připomenutí z loňského roku.
Ozimé Ječmeny – U ozimých ječmenů, zvláště pak u šestiřadých, dosahujeme při jejich krácení již několik let výborných výsledků kombinací 0,5 l/ha Apikálu a 0,5 l/ha Modusu. Zde pak u hustých porostů dochází k navýšení výnosu o 0,5 až 1 t/ha.
Odkaz: https://youtube.com/shorts/jYBq7DxioKA?si=q_9rOkxI9z5bVBMj
Dobrý průběh počasí a dobré ceny komodit přejí Petr Král a Jarda Mach
Další články v kategorii Stimulace