Výrobky Energen v cukrové řepě a pšenici
02. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1544x
Porosty pšenice mají dle teritoriích velký rozptyl růstových fází. Od BBCH 31 u pozdnějších výsevů ve vyšší nadmořské výšce, po fázi vymetaných pšenic raných odrůd v jižních oblastech Moravy. Klíčící a vzcházející porosty cukrových řep byly, a to zvláště v českém teritoriu poškozené mrazy a došlo k jejich přesevům. Návrh vedení porostů cukrovky naleznete ve videu popisujícím technologii využití výrobků Energen. Dle portálu Intersucho i dle předpovědí je před námi většinově další minimálně 14denní přísušek s pouze drobnými srážkami.
Cukrová řepa – ošetření porostů
Protože se jedná o rostliny, které mohou být ve fázi od klíčení až do fáze listových růžic s 3 páry pravých listů, budeme pracovat s porosty, které mají minimálně již pravé listy. Na malé rostlinky doporučujeme na první impuls 0,25 l/ha Energen Stimul Plus, od 5 kg/ha do 3% močoviny, 2 kg/ha cukru. Pokud je malá listová plocha, pak doporučujeme co nejmenší dávku vody 50 až 120 l/ha, dle možností postřikovače. Až porost zareaguje, klidně již za 7 dní můžeme dát vyšší dávku 0,25 l/ha Energen Stimul Plus, k tomu 0,25 l/ha Energen Fulhum Plus, plné hnojivo s dominancí fosforu, od 5 kg/ha do 3% močoviny, 5 kg/ha cukru. Můžeme přidat bór.
Tam, kde je dostatek vláhy, zcela jasně do cukrové řepy upřednostníme Energen Foliár Plus v dávce 0,5 l/ha, který razantně podporuje tvorbu chlorofylu, zvětšuje listovou plochu, podporuje buněčné dělení a podporuje růst kůlového kořene cukrové řepy, což je výhodné zvláště tam, kde v budoucnu hrozí přísušky. Na cukrovou řepu se ještě podrobně podíváme na konci období chladna abychom udělali jistou inventuru stavů a další doporučení do porostů. U cukrové řepy můžeme aktuálně spojit regenerační tankmix s insekticidními postřiky.
V přednášce o cukrové řepě hovoříme v úvodu o roku 2023, dále o používání jednotlivých výrobků Energen v cukrové řepě, a nakonec dokumentujeme pokusy z cukrové řepy na YouTube:
Pšenice ozimá – telegrafická připomenutí
U raných odrůd pšenice v nejteplejších regionech, které jsou již v metání doporučujeme již klasickou kombinaci. Energen Aktivátor Plus v dávce 0,3 l/ha v období aplikace fungicidu na praporec až do klasu. Při dostatku vláhy fungoval na farmách lépe, s vysokým navýšením výnosu a vysokou ekonomickou návratností 0,5 l/ha Aktivátoru.
V kombinaci s Aktivátorem doporučujeme použít mimokořenovou výživu – plné rozpustné hnojivo s dominancí fosforu (1,5 kg/ha P2O5), 5–8 kg/ha síranu amonného, okolo 0,3 až 0,5 l/ha zinečnatého hnojiva a 3 až 5 kg/ha cukru. Dochází ke zvýšení HTZ, OH, dusíkatých látek, snížení propadu zrna pod sítem a tím pádem i vyšší výnos, kvalitního, a zvláště většího zrna.
U mnoha porostů pšenic je stále slabší kořenová soustava, proto doporučujeme i v polovině sloupkování práci s kořeny (Fulhum) a u hustších porostů s ředěním porostů (Apikál). Podrobnější doporučení naleznete ve článcích na našem webu www.energen.info.
Do porostů ve sloupkování doporučujeme mimo Energenů, práci s fosforem (1,5 kg/ha P2O5 - 3–5 kg/ha Fertisol, Fortefeed), který je důležitý pro kvalitní vývoj klasu. A u porostů s vyšší mírou poškození i cukr 3 až 5 kg/ha a do 5% močoviny na list. (V suchu raději do 8 % síranu amonného).
Na tomto místě by bylo vhodné připomenout přednášku, ve které hovoříme o práci s produktivitou klasu, což je v letošním roce velmi aktuální:
Další články v kategorii Stimulace