Výživa a stimulace cukrovky i ostatních okopanin
22. 09. 2025 Stimulace Zobrazeno 777x
Společnost ChemapAgro s.r.o. představuje Topsil novinku v listové výživě, která obsahuje směs výživy a cíleně vybraných aminokyselin. Přípravek Topsil obsahuje synergicky působící prvky křemík, draslík a bór a vybrané aminokyseliny zlepšující růst a odolnosti rostlin. Každý z těchto prvků má vlastní funkce, ale jejich vzájemné interakce zvyšují biologickou účinnost a zajišťují optimální podmínky pro bulvy (hlízy) a celkovou vitalitu rostlin.
Křemík v rostlinách zvyšuje odolnosti rostlin vůči suchu - chrání rostliny proti nadměrné ztrátě vody, má vliv na zesílení buněčných stěn a pletiv, tvorbou ligninu, a podporuje příjem dalších živin. Draslík je jedním ze základních prvků ve výživě podílejících se na energetické bilanci rostlin, ukládání asimilátů a tvorbě cukrů. Má vliv na funkci průduchů, snižuje transpiraci a tím zvyšuje odolnost proti suchu. Bór má vliv na syntézu růstových látek, fotosyntézu i funkci kořenů. Zpevňuje pletiva rostlin, zvyšuje sušinu a ovlivňuje tvorbu cukrů.
Převážnou část živin čerpá cukrovka od počátku června do poloviny srpna, kdy také vrcholí růst listů. Proto je zapotřebí směřovat veškerá agrotechnická opatření včetně hnojení do první poloviny vegetace, aby byla podpořena tvorba listů a ve druhé polovině vegetace růst bulev a optimální ukládání sacharózy v bulvách. Vhodným přípravkem do technologie může být Topsil, který doporučujeme zařadit s prvním a následujícím fungicidním ošetřením v dávce 1,0 l/ha. Pomůže rostlinám zvýšit odolnost nejen proti suchu a vysokým teplotám v letním období, ale také posílí asimilaci a ukládání asimilátů v bulvách (hlízách), zvýší toleranci ke škůdcům a chorobám, a podpoří zesílení buněčných stěn. Bonusem přípravku je jeho vysoce alkalické pH 11, které na povrchu listu vytváří nevhodné prostředí pro rozvoj houbových patogenů (střídání pH). Často působí také jako safener pro fungicidní ochranu.
V technologii pěstování brambor pro zvýšení výnosového potenciálu doporučujeme aplikaci listového hnojiva Topsil 1,0 l/ha ve dvou aplikacích s fungicidním ošetřením. První termín aplikace je při uzavírání řádků, druhou aplikaci je vhodné provést po 4 týdnech. Vše výše uvedené potvrzují výsledky obsažené v tabulce 1, získané z maloparcelkových a poloprovozních pokusů cukrovky a brambor ošetřených přípravkem Topsil 2× 1,0 l/ha. Zjištěné přínosy jasně ukazují vliv aplikace na zvýšení výnosu bulev a hlíz, včetně výnosu cukru a škrobu.
Správně zvolená a načasovaná výživa křemíkem, draslíkem, bórem a směsí aminokyselin zajistí:
- lepší hospodaření s vodou - regulaci transpirace,
- vyšší odolnost proti stresovým podmínkám (sucho, vysoké nebo nízké teploty),
- zesílení buněčných stěn,
- lepší asimilaci a ukládání asimilátů,
- vyšší toleranci ke škůdcům a chorobám,
- lepší příjem a transport živin,
- vyšší výnos a kvalitu sklizených bulev a hlíz.
Tab. 1: Vliv aplikace 2× 1,0 l/ha Topsil + fungicid na výnos cukrovky a brambor (2024)
|
Cukrovka |
||
|
lokalita |
výnos bulev |
výnos cukru |
|
Opavsko |
+23 % |
+12,8 % |
|
Kutnohorsko |
+27 % |
+25,8 % |
|
Olomoucko |
+30 % |
+49,0 % |
|
Brambory |
||
|
lokalita |
výnos hlíz |
výnos škrobu |
|
Žďársko |
+4,3 % |
+16,6 % |

Obr. 1: Vliv aplikace přípravku Topsil na velikost bulev cukrovky (Opavsko, 13. 10. 2024)

Obr. 2: Vliv aplikace přípravku Topsil stav rostlin bramboru (Žďársko, 20. 8. 2024)
Další články v kategorii Stimulace









































RSS
RSS