BASF
BASF
BASF

AGRA

Technologie pěstování

Meziplodiny a kompost omezují vodní erozi

Meziplodiny a kompost omezují vodní erozi

08. 09. 2018 Ing. Barbora Badalíková; Ing. Jaroslava Novotná, Ph.D.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o. Troubsko Technologie pěstování Zobrazeno 4610x

Stále aktuální problémy vodní eroze nás nutí přistupovat k řešení, které by snížilo nežádoucí působení vodní eroze na minimální míru, což je nutné jak z hlediska ochrany půdního fondu, tak i zachování výnosotvorné stability pěstovaných plodin.

Hrách - pomocná plodina v ozimé pšenici

Hrách - pomocná plodina v ozimé pšenici

07. 09. 2018 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 7449x

Systémy využívající souběžné pěstování dvou a více plodin na pozemku nejsou z historického hlediska nic nového. Jejich využití vždy bylo spojeno s potřebou řešení aktuálních problémů zemědělské výroby. Zásadním způsobem se v nich odráží míra poznání vzájemných vztahů mezi organizmy a vývoj nových technologických postupů.

Proseeds
Energen

Slabý nárůst kořenů limituje výnos porostů pšenice

Na cca 50 % výměry pšenic jsou porosty, které jsou stále silně nevyrovnané s velkým nepoměrem nadzemní části a kořenů. Ty nemají často objem ani potřebný výkon. Nevyrovnaným porostům se silným hlavním stéblem a slabšími odnožemi můžeme pomoci.

Sucho a reakce pšenice

Sucho a reakce pšenice

06. 09. 2018 RNDr. Ilja Tom Prášil, CSc. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 7572x

Sucho obecně znamená nedostatek vody v daném systému. V různých oborech je pak tento nedostatek vody konkrétně definován. Např. v meteorologii je sucho uváděno jako záporná odchylka srážek od normálu za určité časové období. V zemědělství je sucho spojováno s nedostatkem vody v půdě, kdy omezený příjem vody kořeny nestačí vyrovnat požadavek rostlin na vodu a projeví se snížením výnosu plodin.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Přínos neprodukčních ploch

Přínos neprodukčních ploch

01. 09. 2018 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál, Ing. Anna Talašová, VÚRV Praha Technologie pěstování Zobrazeno 5320x

Při pěstování plodin se často setkáváme s částmi pozemků, které jsou problematické nejen z hlediska výnosu, ale například i obdělatelnosti běžnou technikou. Právě na takovýchto plochách je možno praktikovat některé z možných agroenvironmentálních opatření, přispívajících k druhové rozmanitosti a zároveň díky podpoře představuje i zajímavou možnost získání podpory.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Svazenky - modrofialové krásky na poli

Svazenky - modrofialové krásky na poli

28. 08. 2018 Mgr. Helena Hutyrová a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 48493x

Rod Phacelia náleží do čeledi stružkovcovitých (Hydrophyllaceae) a čítá okolo 200 druhů pocházejících ze Severní a Jižní Ameriky. V současné době se u nás zatím k pěstování využívají pouze dva druhy: svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia Benth.) a svazenka shloučená (Phacelia congesta Hook.). Svazenka vratičolistá k nám byla dovezena koncem 19. století.

Ovlivňují pěstované hybridy či pesticidní ošetření návštěvnost slunečnice opylovači?

Ovlivňují pěstované hybridy či pesticidní ošetření návštěvnost slunečnice opylovači?

03. 08. 2018 Ing. Martina Stejskalová, Doc. Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 3971x

Slunečnice je v České republice druhou nejvýznamnější olejninou. Její plochy se pohybují v posledních letech okolo 20 000 ha. Průměrná produkce se pohybuje okolo hranice 60 tis. tun nažek. Přesto, že slunečnice zdaleka nedosahuje plochy řepky, v některých oblastech má své nezastupitelné místo, zejména teplejších oblastech naší republiky. V rámci zemí Evropské unie je ČR v produkci nažek na 9. místě.

Čiroky v marginální oblasti Beskyd a výzkum energetických plodin pro zvýšení ochrany půdy s využitím trav a jetelovin

Čiroky v marginální oblasti Beskyd a výzkum energetických plodin pro zvýšení ochrany půdy s využitím trav a jetelovin

25. 07. 2018 Ing. Jan Frydrych a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 5104x

Významnou součástí obnovitelných zdrojů energie je travní biomasa. Pěstování trav pro energii rozšiřuje možnosti potenciálu jejího využití pro průmyslové účely. Dosavadní poznatky nabízejí možnost využít suchou biomasu trav spalováním a vlhkou zpracovat anaerobní digescí na bioplyn. Výzkumem spalování trav a využitím biomasy pro bioplyn se zabývala OSEVA vývoj a výzkum s.r.o. v Zubří ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky Praha.

Ochrana půdy proti vodní erozi hlubokým rýhováním mezi řádky v širokořádkových plodinách

Ochrana půdy proti vodní erozi hlubokým rýhováním mezi řádky v širokořádkových plodinách

23. 07. 2018 Josef Schut; Břežany Technologie pěstování Zobrazeno 5285x

Jednou z  možností protierozní ochrany půdy je vlastní postup, který byl prezentován na konferenci o kukuřici v  Jílovém již v  roce 1983. Jedná se o výsev žita do každého meziřadí kukuřice upraveným secím strojem, který současně seje kukuřici i žito v jedné operaci.

Inovace meziřádkové kultivace porostů silážní kukuřice

Inovace meziřádkové kultivace porostů silážní kukuřice

19. 07. 2018 Ing. Tomáš Javor, DiS. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 5757x

Zpracování půdy během vegetace nebo-li plečkování bylo v minulosti běžným agrotechnickým zásahem regulující zaplevelení. S vývojem rostlinné výroby má však kultivace jiné důležité cíle. Dnes se vyskytuje více než 70 % zhutněných půd, které snadno podléhají rozplavování agregátů a tvorbě slévavé málo propustné struktury. Zvláště citlivá kukuřice neprospívá v raném růstu a vývoji v půdě s povrchovým škraloupem.

Půdní blok a jeho parametry ve vztahu k obhospodařování (1) - Obecné principy

Půdní blok a jeho parametry ve vztahu k obhospodařování (1) - Obecné principy

02. 07. 2018 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. a kol. Precizní zemědělství Zobrazeno 9000x

Prostorové rozmístění zemědělsky využívaných půdních bloků a jejich parametry z hlediska obhospodařování jsou dány nejen historickým vývojem krajiny a změnou vlastnických vztahů k půdě v návaznosti na politickou a ekonomickou situaci, ale odráží se v něm i vývoj systémů hospodaření. Zásadní vliv na parametry půdních bloků má však také vývoj mechanizačních prostředků, jimž jsou dané parametry přizpůsobovány.

Nektarodárné biopásy

Nektarodárné biopásy

14. 06. 2018 Ing. Anna Šrámková; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 13846x

Nektarodárné biopásy jsou tzv. agroenvironmentálně-klimatickým opatřením, které mohou čeští zemědělci využívat od roku 2015 s dotací 15 091 Kč na hektar porostu podle kurzu v tomto roce. Nektarodárné biopásy jsou příležitostí, jak zhodnotit části pozemků, kde se nevyplácí investovat do intenzivní produkce.

Význam agrotechnických faktorů při pěstování ozimé pšenice v systému bez živočišné výroby

Význam agrotechnických faktorů při pěstování ozimé pšenice v systému bez živočišné výroby

11. 06. 2018 Doc. Ing. Vladimír Smutný, Ph.D., Ing. Petr Vrtílek, Ing. Tamara Dryšlová, Ph.D., Ing. Lubomír Neudert, Ph.D., Prof. Ing. Jan Křen, CSc.; Mendelova univerzita v Brně Technologie pěstování Zobrazeno 7579x

Ozimá pšenice (Triticum aestivum L.) je dlouhodobě nejpěstovanější obilninou na orné půdě v České republice. Její osevní plochy se pohybují na úrovni 780 tis. ha (2015–2017), z čehož vyplývá, že jde o jednu z nejvýznamnější tržních komodit, která významně ovlivňuje ekonomiku zemědělských podniků, především těch, které hospodaří bez živočišné výroby.

Porovnání strip-till a klasické technologie pěstování kukuřice

Porovnání strip-till a klasické technologie pěstování kukuřice

11. 05. 2018 Ing. Jaroslav Tomášek, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze, Jakub Schamberger; Zemědělské obchodní družstvo Mrákov Technologie pěstování Zobrazeno 7158x

Kukuřici řadíme mezi rizikové plodiny, které nemůžeme pěstovat klasickou technologií na půdách silně erozně ohrožených (SEO). Vodní erozi pozorujeme především u plodin pěstovaných v širokých řádcích před zapojením porostu. Během erozního procesu dochází k odnosu ornice. Na mírně erozně ohrožených půdách (MEO), je nutné použít nějakou z půdoochranných technologií.

Výsevky jarního ječmene a výnosy

Výsevky jarního ječmene a výnosy

05. 05. 2018 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 11384x

Kvalitní osivo je prvořadým předpokladem pro využití výnosového potenciálu pěstovaných odrůd a k dosažení rentabilních výnosů zrna. Kvalita osiva ovlivňuje polní vzcházivost, úplnost a vyrovnanost porostu. U ječmene a dalších obilnin je důležité docílení optimální hustoty, porosty by neměly být příliš řídké ani přehoustlé. Nižší počet rostlin jsou obilniny schopné kompenzovat vyšším odnožením, ale jen do určité míry.

Agrovital - ochrání, prodlouží a podpoří účinnost přípravků na ochranu rostlin

Agrovital - ochrání, prodlouží a podpoří účinnost přípravků na ochranu rostlin

05. 05. 2018 Ing. Martin Běhal; AgroProtec spol. s r.o. Technologie pěstování Zobrazeno 3700x

Používání pomocných látek v oblasti ochrany rostlin je standardní opatření, které zvyšuje potenciál přípravků na ochranu rostlin. V současné době je registrována celá řada smáčedel na bázi alkoholů, minerálních i rostlinných olejů, organosilikonů i acrylamidů. Tato „smáčedla“ jsou chemické sloučeniny, které snižují povrchové napětí aplikovaných kapalin, a proto se využívají jako smáčedla.

Meteorologická síť ISIDOR

Meteorologická síť ISIDOR

27. 04. 2018 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D.; Česká zemědělský univerzita v Praze Precizní zemědělství Zobrazeno 7142x

Na základě spolupráce Centra precizního zemědělství při ČZU v Praze a firmy EMS Brno byl v letošním roce zahájen projekt ISIDOR. Cílem projektu je tvorba meteorologické sítě automatických meteorologických stanic zajišťující v první fázi monitoring teploty vzduchu a srážek s následnou interpolací hodnot vyjádřenou mapou srážek a teploty vzduchu.

Zpevnění pšenice ozimé na začátku sloupkování

Zpevnění pšenice ozimé na začátku sloupkování

21. 04. 2018 Ing. Petr Ort, Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Technologie pěstování Zobrazeno 5851x

Regulace růstu pšenice ozimé patří k velmi důležitým opatřením nejen v intenzivních technologiích pěstování. Regulací rozumíme celkové ovlivnění porostu vedoucí ke zvýšení odolnosti poléhání a zkrácení stébla. Poléhání obilnin je limitujícím faktorem pěstování, protože v jeho důsledku dochází k přímým ztrátám na výnose a ke znehodnocení kvality produkce.

Úvaha o změnách počasí a pěstování

Úvaha o změnách počasí a pěstování

13. 04. 2018 Ing. Karel Říha; Brno Technologie pěstování Zobrazeno 5363x

Mezi odbornou i laickou veřejností se stále uvažuje o zvyšování vlivu sucha na naši přírodu. Je faktem, že příroda zahrnuje také to, čemu se říká zemědělská výroba. V zemědělské výrobě se v poslední době velmi výrazně objevila formulace „zemědělské sucho“, které má vyjadřovat stupeň sucha, který už polní plodiny nerozdýchávají a podstatně nebo zcela snižují výnos. Prostě je neoddiskutovatelný fakt, že na něj musí zemědělství nějak zareagovat.

Stav letošních porostů řepky a první jarní doporučení

Stav letošních porostů řepky a první jarní doporučení

03. 03. 2018 Ing. David Bečka, Ph.D., Prof. Jan Vašák, CSc., Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 5770x

Podzim 2017 se v mnohém lišil od podzimu 2016. Pokud podzim 2016 charakterizujeme jako problematický z pohledu špatného a nerovnoměrného vzcházení, vysokého tlaku škůdců (dřepčíci, pilatka, mšice aj.), ale i chorob (virózy), pak podzim 2017 můžeme označit za ideální z pohledu vzcházení a nízkého výskytu škůdců.

Projevy současných systémů hospodaření v pedopatologii

Projevy současných systémů hospodaření v pedopatologii

02. 03. 2018 Doc. Ing. Eduard Pokorný, Ph.D., Ing. Jan Bílovský, Jitka Podešvová; Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o. Technologie pěstování Zobrazeno 4802x

Na půdu se dnes díváme jako na dynamicky vyvážený, otevřený i uzavřený systém. Co si pod tím představit?

Ako porozumieť javom fialového zafarbenia a nerovnomerného rastu mladej kukurice

Ako porozumieť javom fialového zafarbenia a nerovnomerného rastu mladej kukurice

24. 02. 2018 Ing. Marek Jakubec; Pioneer Hi-Bred Slovensko Technologie pěstování Zobrazeno 4652x

Pri vzchádzaní kukurice nie je nijako nezvyčajné, keď majú mladé rastliny fialkastý odtieň alebo nerovnomerný skorý rast. Niektorým pestovateľom kukurice takéto javy spôsobujú starosti. No vždy keď sa fialová farba stratí - zvyčajne po fáze šiesteho listu - zmiznú aj obavy pestovateľov.

Technologické postupy zakládání porostů vícedruhových směsí meziplodin

Technologické postupy zakládání porostů vícedruhových směsí meziplodin

11. 12. 2017 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 8593x

V souvislosti se změnou pěstebních technologií polních plodin a vývojem legislativních opatření se opět dostává do popředí pěstování vícedruhových porostů meziplodin. Z historického hlediska jsou samozřejmě vícekomponentní směsi meziplodin v Evropě dlouhodobě využívány. V dnešní době jsou intenzivně používány zejména v Rakousku, v Německu, ve Francii a ve Švýcarsku.

Polní dny Sója 2017

Polní dny Sója 2017

18. 09. 2017 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Technologie pěstování Zobrazeno 6439x

Sója s postupně se zvyšující plochou pěstování, se zařadila mezi tradiční plodiny na našich polích. Podrobné seznámení i představení aktuálních výsledků pokusů umožnilo všem návštěvníkům polních dnů zdokonalení v pěstování této plodiny.

Proč (ne)pěstovat strništní meziplodiny?

Proč (ne)pěstovat strništní meziplodiny?

26. 08. 2017 Prof. Ing. Václav Kohout, DrSc., RNDr. Dana Kohoutová, CSc.; Praha Technologie pěstování Zobrazeno 7357x

Zhodnotíme-li zastoupení strništních meziplodin na orné půdě v posledních 15 letech, zjistíme podstatný pokles ploch ve většině větších zemědělských podniků, zvláště v nížinných oblastech Čech.

Výzkum a praktické využití travní biomasy jako obnovitelného zdroje energie

Výzkum a praktické využití travní biomasy jako obnovitelného zdroje energie

22. 08. 2017 Ing. Jan Frydrych a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 5097x

Významnou součástí obnovitelných zdrojů energie je travní biomasa. Pěstování trav pro energii rozšiřuje možnosti potenciálu jejího využití pro průmyslové účely. Dosavadní poznatky nabízejí možnost využít suchou biomasu trav spalováním a vlhkou zpracovat anaerobní digescí na bioplyn a hnojivý substrát.

1 .. 5 6 7 8 9 10 11 12
detail