BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

Zdravá půda - téma 2. konference Živá krajina

Zdravá půda - téma 2. konference Živá krajina

06. 01. 2023 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Technologie pěstování Zobrazeno 2143x

Nejvýznamnější událost o regenerativním zemědělství v České republice je opět tu! Druhý ročník celorepublikové konference Živá krajina představí 16 řečníků, mezi kterými bude i přední americký expert na regenerativní zemědělské systémy pan Timothy LaSalle, významný půdní mikrobiolog doc. Ladislav Miko a řada inspirativních českých jmen.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - Leden a únor 2023

Aktuální přehled ochrany polních plodin - Leden a únor 2023

06. 01. 2023 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2916x

Stav a přezimování ozimů je ovlivňováno sklizní předplodiny, kvalitou zpracování půdy, termínem setí, rychlostí vzcházení, zapojením a celkovou kondicí rostlin i zdravotním stavem porostu na počátku zimy, ale významný vliv má zejména průběh počasí.

Limagrain
Energen

Začínáme přicházet o vodu - ochrana systémem Energen

V tomto článku se budeme věnovat několika aktuálním doporučením. Dominantně chceme hovořit o tom, že mnoho porostů je v ve vláhovém bodu zlomu, (někde i hluboko za ním), kdy jim hrozí ztráta vody díky regionálně nedostatečným srážkám. Dle portálu Intersucho i dle předpovědí je před námi většinově další minimálně 14denní přísušek s pouze drobnými srážkam

Novinky u Soufflet Agro

Novinky u Soufflet Agro

04. 01. 2023 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 1498x

Po dvou letech společnost Soufflet Agro opět uspořádala seminář ve středočeských Liblicích, v krásném zámku, který je konferenčním centrem Akademie věd ČR. Podrobně byla představena situace na trhu se sladovnickým ječmenem a nová pěstitelská doporučení pro hlavní polní plodiny. Pozornost byla také věnována dotacím a novinkám ve společné zemědělské politice.

Limagrain

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - Leden a únor 2023

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - Leden a únor 2023

03. 01. 2023 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2336x

Předjaří a časné jaro je nevhodnějším obdobím k prohlídce a případně i ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stadiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví apod.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Kukuřice a cukrovka na polním dnu ve Slovči

Kukuřice a cukrovka na polním dnu ve Slovči

30. 12. 2022 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha Osivo a sadba Zobrazeno 2006x

Odrůdové pokusy si mohli prohlédnout účastníci 29. polního dne, který uspořádala firma VP Agro, spol. s r. o. společně s cukrovary Tereos TTD, a.s. a hostitelským podnikem Zemědělskou společností Sloveč. V odrůdových pokusech s kukuřicí se porovnávaly přes tři desítky kukuřičných hybridů s množstvím novinek. Pokusy s cukrovkou se kromě odrůd mimo jiné zaměřovaly na různé možnosti ošetřování a hnojení porostů i na nové technologie pěstování.

Sója edamame odolná vůči škůdcům a chorobám

Sója edamame odolná vůči škůdcům a chorobám

28. 12. 2022 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Osivo a sadba Zobrazeno 1416x

Podle vědců Agricultural Research Service (ARS) a University of Illinois Urbana-Champaign (UIUC) je nyní k dispozici sedm nových genetických zdrojů sóji edamame pro použití při šlechtění komerčních odrůd, které budou odolné hmyzu a chorobám.

Zrnové hybridy kukuřice pro efektivní produkci zrna i v suchu

Zrnové hybridy kukuřice pro efektivní produkci zrna i v suchu

27. 12. 2022 Ing. Jaroslav Novotný; Pioneer Osivo a sadba Zobrazeno 1424x

Kukuřice pro produkci suchého zrna je jednou z hlavních plodin v teplejších oblastech ČR. Oteplování klimatu má za následek rozšiřování ploch kukuřice pěstované pro produkci zrna. Napomáhají tomu i nové směry šlechtění. Firma Pioneer jak první začala šlechtit hybridy kukuřice tolerantní vůči suchu. Tyto elitní hybridy jsou zařazené do kategorie tzv. Optimum® AQUAmax®.

Choroby brukvovitých olejnin: Nádorovitost kořenů brukvovitých

Choroby brukvovitých olejnin: Nádorovitost kořenů brukvovitých

23. 12. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1220x

Nádorovitost kořenů brukvovitých je choroba způsobena půdním patogenem Plasmodiophora brassicae z říše Protozoa, oddělení Plasmodiophoromycota. Patogen napadá všechny rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae), z brukvovitých olejnin řepku olejku, hořčici setou, brukev řepák olejný (řepice olejná). V České republice se vyskytuje ojediněle, ve větší míře v severních Čechách a na severní Moravě.

Drôtovce - nebezpečný škodcovia vzchádzajúcich rastlín kukurice a ich regulácia morením osiva

Drôtovce - nebezpečný škodcovia vzchádzajúcich rastlín kukurice a ich regulácia morením osiva

21. 12. 2022 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta, s.r.o. Nitra Škůdci Zobrazeno 2877x

Drôtovce, larvy kováčikov (čeľaď Elateridae), sú najnebezpečnejší pôdny škodcovia jarných plodín, ktoré ničia už vzchádzajúce rastliny kukurice. V posledných rokoch je ich význam na vzostupe. Príčiny zvýšených škôd súvisí s minimalizačným spracovaním pôdy a zmenou štruktúry rastlinnej výroby. Zvýšenie plôch kukurice vytvára väčšie množstvo nerozložených rastlinných zvyškov čo poskytuje dostatok potravy pre drôtovce počas ich viacročného vývinu.

Aktuální situace v kůrovcové kalamitě v roce 2021/22

Aktuální situace v kůrovcové kalamitě v roce 2021/22

19. 12. 2022 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.; Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Škůdci Zobrazeno 1321x

Současná, již pátá kalamita, způsobená přemnožením lýkožroutem smrkovým - Ips typographus (L.), započala v roce 2003. Nyní se nacházíme v třetí etapě této kalamity, která započala v roce 2015 (2016) a nabyla svým objemem extrémních hodnot. Ty dosáhly více než desetinásobku ročního objemu evidovaného kůrovcového dříví v předchozím období. To sebou nese řadu problémů při jejím zpracování a potlačení dalšího nárůstu.

Nové hybridy kukuřice KWS pro rok 2023

Nové hybridy kukuřice KWS pro rok 2023

18. 12. 2022 Ing. Josef Maňásek, Ph.D.; KWS OSIVA s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1130x

Pro pěstitele kukuřice jsme, tak jako každý rok, připravili nové hybridy pro zásev v roce 2023. Jedná se o čtyři materiály, přičemž dva jsou pro silážní využití a dva na zrno.

Do nové kukuřičné sezóny 2023 silnější

Do nové kukuřičné sezóny 2023 silnější

17. 12. 2022 Ing. Karel Neckář, Ph.D.; VP AGRO, spol. s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1376x

Společnost VP AGRO, která exkluzivně zastupuje šlechtitelkou společnost RAGT, přináší pro novou pěstitelskou sezónu kukuřice tradičně širokou a ucelenou řadu silážních a zrnových hybridů. RAGT patří dlouhodobě k předním šlechtitelům kukuřice v Evropě a jejímu intenzivnímu šlechtění se věnuje 60 let, během kterých přinesla na trh stovky hybridů.

Nově registrované hybridy kukuřice, 2022

Nově registrované hybridy kukuřice, 2022

17. 12. 2022 Ing. Marek Povolný; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 1397x

Na základě výsledků registračních zkoušek bylo v roce v roce 2022 v ČR nově registrováno celkem 46 hybridů kukuřice z toho 25 hybridů na siláž a 21 hybridů na zrno. Aktuálně je v ČR zaregistrováno celkem 345 hybridů kukuřice 15 udržovatelů.

Choroby a škůdci lichořeřišnice

Choroby a škůdci lichořeřišnice

16. 12. 2022 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Ochrana obecně Zobrazeno 3780x

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) je kříženec, ale rodičovské druhy nejsou přesně známy. Za místa původního výskytu jsou považovány oblasti táhnoucí se od Argentiny až po Mexiko. Její pěstování v Evropě je sice doloženo od roku 1684, ale jméno Tropaeolum majus jí dal až v roce 1753 Carl v. Linné v díle Species Plantarum.

Pěstitelský ročník 2021/22

Pěstitelský ročník 2021/22

15. 12. 2022 Ing. Antonín Šandera; Rudka Ochrana obecně Zobrazeno 846x

Ročník 2021/22 ukázal na pokračování trendu variability pěstitelských podmínek meziročně i regionálně. Redefinice pěstitelských oblastí, změny v pěstitelských technologiích se stávají nutností, stejně jako schopnost resortu zemědělství vypořádat se s těmito výzvami legislativně.

Novela zákona o rostlinolékařské péči z pohledu přípravků na ochranu rostlin

Novela zákona o rostlinolékařské péči z pohledu přípravků na ochranu rostlin

14. 12. 2022 tisková zpráva MZe Legislativa Zobrazeno 1893x

Novela rostlinolékařského zákona přinese od 1. července 2023 změny v označování přípravků na ochranu rostlin, procesu vzájemného povolování, ale i povinnosti elektronické evidence používání přípravků a další. Cílem novely je především zabránit falšování přípravků a zlepšit jejich dostupnost.

Objemná krmiva pro správnou výživu

Objemná krmiva pro správnou výživu

14. 12. 2022 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D., Ing. Vít Langmaier; Agromanuál Sklizeň Zobrazeno 1045x

Výživa skotu v době rostoucích nákladů byla ústředním tématem odborného semináře Objemná krmiva 2022, který uspořádala firma KWS Osiva dne 19. října v Kulturním domě ve Větrném Jeníkově. Zajištění dostatku objemných krmiv úzce souvisí s pěstovanými plodinami a také je nutné správné načasováním jednotlivých zásahů včetně sklizně, která je rozhodujícím faktorem pro následnou výživu skotu.

Po sezoně čistý postřikovač - jaro bez problémů

Po sezoně čistý postřikovač - jaro bez problémů

13. 12. 2022 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Česká společnost rostlinolékařská, Brno Mechanizace Zobrazeno 1151x

Čistá aplikační technika jak při střídání přípravků na ochranu rostlin, tak po ukončení práce nebo před kontrolním testováním. Očista zbaví postřikovač zbytků přípravků a nečistot. Neméně důležité je také vyčištění celého stroje po ukončení sezony a jeho přípravy na zazimování.

Budoucnost výsevu řepky

Budoucnost výsevu řepky

12. 12. 2022 Ing. Marcel Herout, Ph.D.; ZOD Olešník, KWS osiva s.r.o. Technologie pěstování Zobrazeno 1813x

Letošní rok zásevu řepky ozimé byl v duchu brzké aplikace organického hnojiva, kvalitní přípravy a osetí pozemků touto jednou z nejlépe prokořeňujících plodin. Ovšem pak se na mnoha místech stalo něco, co nikdo nečekal. Začalo pršet a přišlo místy tolik vody na tyto zaseté pozemky, že zemědělcům zbyly jen oči pro pláč.

Žhavé novinky v portfoliu kukuřice Syngenta

Žhavé novinky v portfoliu kukuřice Syngenta

11. 12. 2022 Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D.; Syngenta Czech s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1191x

Letošní sezona nám přinese mnoho zajímavých novinek v nabídce silážních hybridů, a to nejen samotných odrůd kukuřice, ale také úplně nový koncept MaxiMaize. Pojďme si představit naše novinky, ale také stávající hybridy, které velmi významně rostou v oblibě mezi pěstiteli, především u nové generace genetiky PowercellTM.

Ekonomika na vašich polích pod značkou Dekalb

Ekonomika na vašich polích pod značkou Dekalb

10. 12. 2022 Vít Košťál; Bayer s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1318x

Zrnová kukuřice se v České republice aktuálně pěstuje na zhruba 100 tis. ha a její plocha meziročně stále narůstá. Kromě vysokých výnosů je ale čím dál aktuálnější téma sklizňové vlhkosti zrna a následné náklady pro jeho dosoušení. Tyto faktory je třeba zohlednit výběrem nejvhodnějšího hybridu pro danou lokalitu.

Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2022

Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2022

09. 12. 2022 Ing. David Fryč; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Opava Škůdci Zobrazeno 1145x

Mšice každoročně způsobují značné škody na hospodářských plodinách. Jen málokdy jsou tyto ztráty způsobeny přímým sáním rostlin: listy, plody, květenství nebo kořeny. Většího významu, mšice nabývají jako vektoru rostlinných virů. Celosvětově je popsáno cca 5 000 druhů mšic, v České republice se druhová početnost uvádí na cca 780 druhů a nadále roste díky novým invazním druhům.

Kukuřice a slunečnice Syngenta ve Žlunicích

Kukuřice a slunečnice Syngenta ve Žlunicích

08. 12. 2022 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 1121x

Ve Žlunicích u Jičína společnost Syngenta tradičně pořádá podzimní představení hybridů slunečnice a kukuřice. Také v tomto roce se zájemci mohli seznámit s portfoliem vhodných materiálů do těchto podmínek včetně novinek připravených na příští sezonu.

Poškození polních plodin v roce 2022

Poškození polních plodin v roce 2022

07. 12. 2022 Ing. Vít Bittner; DLF Beet Seed ApS, ČR Ochrana obecně Zobrazeno 1202x

V roce 2022 se opět projevily hlavně vlivy počasí na výnosy a kvalitu polních plodin. Již delší dobu lze pozorovat významnější vliv škůdců na poškození polních plodin, než je tomu u chorob. Souvisí to především s mírnými zimami a nadnormálně vysokými teplotami s menším množstvím srážek v průběhu vegetace. Celkově však lze konstatovat, že rok byl z hlediska výnosů a kvality sklizené produkce mírně nadprůměrný.

Co přináší novela zákona o rostlinolékařské péči?

Co přináší novela zákona o rostlinolékařské péči?

06. 12. 2022 Ing. Vít Langmaier; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 1173x

Ve sbírce zákonů byla 22. září 2022 publikována novela zákona o rostlinolékařské péči č. 273/2022 Sb., kterou se mění znění původního zákona č. 326/2004 Sb.

1 .. 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 .. 111
detail