BASF
BASF
BASF

AGRA

Choroby

Zdravotní stav jetele lučního v ČR s přihlédnutím ke krčkovým a kořenovým hnilobám a jejich původcům, houbám rodu Fusarium

Zdravotní stav jetele lučního v ČR s přihlédnutím ke krčkovým a kořenovým hnilobám a jejich původcům, houbám rodu Fusarium

06. 08. 2020 Ing. Miroslava Strejčková a kol. Choroby Zobrazeno 2521x

Jetel luční je pro dobytek chutná, dobře stravitelná pícnina s vysokým obsahem dusíkatých látek a vodorozpustných cukrů. Jeho předností je pomalé stárnutí hmoty, nižší lignifikace. Je výbornou předplodinou a dobrým přerušovačem úzkých osevních sledů, které je možné v posledních desetiletích na polích vidět.

Plíseň slunečnice v České republice

Plíseň slunečnice v České republice

31. 07. 2020 Doc. RNDr. Michaela Sedlářová, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 3110x

Slunečnice je v současnosti pěstována v ČR na rozloze kolem 20 tis. ha, přičemž největší škody v porostech působí houbové choroby. Plíseň slunečnice plodinu poškozuje již při vzcházení, působí systémové infekce a vede k vysokým ztrátám výnosu buď již v dané sezoně, nebo trvalými oosporami z posklizňových zbytků, které mohou zamořit půdu pozemku na řadu let.

Limagrain
Energen

Slabý nárůst kořenů limituje výnos porostů pšenice

Na cca 50 % výměry pšenic jsou porosty, které jsou stále silně nevyrovnané s velkým nepoměrem nadzemní části a kořenů. Ty nemají často objem ani potřebný výkon. Nevyrovnaným porostům se silným hlavním stéblem a slabšími odnožemi můžeme pomoci.

Povětrnostní podmínky pro pěstování brambor a prognóza plísně bramboru v roce 2019

Povětrnostní podmínky pro pěstování brambor a prognóza plísně bramboru v roce 2019

28. 07. 2020 RNDr. Tomáš Litschmann, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 2516x

Po výjimečně teplém a suchém roce 2018 došlo v loňském roce k mírnému zlepšení povětrnostních podmínek z hlediska pěstování brambor. I když nenastal jejich návrat do mezí, jaké se vyskytovaly v minulosti, tak alespoň do stavu, jaký tu byl v posledních několika letech. Bylo o něco méně horkých dnů a naopak více dnů se srážkami, přesto k ideálním povětrnostním podmínkám bylo ještě daleko a zřejmě se jich jen tak brzy nedočkáme.

Limagrain

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

Integrovaná ochrana luskovin proti houbovým chorobám

Integrovaná ochrana luskovin proti houbovým chorobám

27. 07. 2020 Mgr. Eliška Ondráčková; Agritec Plant Research s.r.o., Šumperk Choroby Zobrazeno 3632x

Všeobecně je integrovaná ochrana rostlin (IOR) součástí správné praxe v ochraně rostlin. Podle platných předpisů o rostlinolékařské praxi (zákon č. 326/2004 Sb., Vyhláška č. 205/2012 Sb.) je definována jako „souhrn opatření, která udržují používání přípravků a ostatních dostupných metod ochrany rostlin na úrovních, které lze z hospodářského a ekologického hlediska odůvodnit, přičemž je kladen důraz ...

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Popolavá hniloba slnečnice ročnej na Slovensku

Popolavá hniloba slnečnice ročnej na Slovensku

20. 07. 2020 Doc. Ing. Peter Bokor, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Choroby Zobrazeno 1968x

Popolavá hniloba (popelavá hniloba slunečnice), spôsobená patogénom Macrophomina phaseolina, patrí medzi veľmi rozšírené choroby poľných plodín, vrátane slnečnice.

Ochrana obilnin proti fuzariózám klasu

Ochrana obilnin proti fuzariózám klasu

20. 07. 2020 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Praha Choroby Zobrazeno 2079x

Fuzária působí nejen značné výnosové ztráty, ale současně mají velmi významný vliv na snižování kvality zemědělských produktů. Právě s rostoucími požadavky na kvalitu se stále častěji setkáváme s tlakem na maximální snížení výskytu fuzárií. Produktem metabolizmu fuzárií jsou mykotoxiny, které zůstávají ve sklizeném produktu a mohou působit problémy při zpracování zrna pro krmivářské a potravinářské účely.

Klasová fuzária v pšenici ozimé k 15. 7. 2020 - Čechy

Klasová fuzária v pšenici ozimé k 15. 7. 2020 - Čechy

18. 07. 2020 Ing. Milena Bernardová; ZS Kluky Choroby Zobrazeno 2434x

Ve dnech 10.–15. 7. 2020 byl proveden průzkum na napadení pšenic klasovými fuzárii (růžovění klasů pšenice) na 62 lokalitách v Čechách, v rámci projektu MSD (monitoring, signalizace, doporučení).

Napadení řepky ozimé hlízenkou obecnou a verticiliovým vadnutím k 15. 7. 2020 - Čechy

Napadení řepky ozimé hlízenkou obecnou a verticiliovým vadnutím k 15. 7. 2020 - Čechy

18. 07. 2020 Ing. Milena Bernardová; ZS Kluky Choroby Zobrazeno 1968x

Průzkum v porostech řepky byl proveden ve dnech 10.–15. 7. 2020 na 62 lokalitách v Čechách, v rámci projektu MSD (monitoring, signalizace, doporučení).

Ochrana pšenice proti fuzariózám klasu

Ochrana pšenice proti fuzariózám klasu

14. 07. 2020 Ing. Jana Chrpová, CSc., Ing. Jana Palicová, Ph.D., Ing. Jana Kozová; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 1576x

Fuzariózy klasu jsou nejvýznamnější klasovou chorobou pšenice. Vzhledem k tomu, že některé druhy rodu Fusarium jsou producenty mykotoxinů, dochází u napadeného zrna nejen k redukci výnosů, ale i ke snížení hygienické kvality zrna. K napadení porostů obilnin přispívá zúžení osevních postupů i zvýšené využití minimalizace nebo bezorebného zpracování půdy.

Choroby kukuřice (4): Houbové choroby kukuřice III.

Choroby kukuřice (4): Houbové choroby kukuřice III.

08. 07. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2249x

Kromě obecné listové spály kukuřice způsobené patogeny rodu Cochliobolus a Setosphaeria, o které jsem se zmínila v minulém čísle, můžeme na listech kukuřice pozorovat antraknózovou listovou spálu kukuřice, způsobenou vřeckovýtrusnou houbou Glomerella graminicola (a.: Colletotrichum graminicola). Patogen napadá kukuřici, čirok a trávy.

Fungicidní ochrana a stimulace sóji v roce 2019

Fungicidní ochrana a stimulace sóji v roce 2019

04. 07. 2020 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 1885x

Jelikož počasí na většině území ČR bylo velmi suché a teplé, výskyt a rozvoj houbových chorob byl jen ojedinělý a velmi nízký. Občas byl zaznamenán velmi slabý výskyt hlízenky (Sclerotinia sclerotiorum).

Všechno začíná osivem

Všechno začíná osivem

02. 07. 2020 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 1893x

Ochrana vašeho výnosu začíná u volby vhodného osiva. Kromě samotné odrůdy je dnes základem bohaté úrody také volba správného mořidla. Můžete mít nejúrodnější pole a nejlepší osivo, ale pokud ho nedokážete ochránit, je váš výnos ohrožen. Když se řekne mořidla od BASF, většině z vás se asi nejdříve vybaví Kinto® Duo nebo Systiva®.

Použití a vlastnosti Systivy

Použití a vlastnosti Systivy

02. 07. 2020 Ing. Václav Pavelka, Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 1557x

Přípravek Systiva® (Xemium® 333 g/l) pro fungicidní ošetření osiva je v praxi posledních let dobře známý z používání především v jarním, ale i ozimém ječmeni. Nyní se zaměřujeme na jeho používání také v ozimé pšenici, kde má velký potenciál. O Systivě se toho už hodně napsalo, proto jsem se rozhodl zaměřit na praktické uplatnění Systivy a očekávání.

Kompletní ochrana porostů brambor

Kompletní ochrana porostů brambor

01. 07. 2020 Ing. Jan Herman; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 2410x

Na základě nařízení EU o zákazu používání účinné látky diquat ke dni 4. 2. 2020 zmizely z našeho trhu přípravky k desikaci brambor. Jediný prostředek, který je v současné době možné k tomuto účelu použít, je herbicid Kabuki od společnosti Sumi Agro Czech. Ale nejen Kabuki tvoří naši nabídku do bramboru. V portfoliu najdete celou řadu dalších přípravků ke spolehlivé ochraně brambor po celou dobu vegetace.

Hospodářsky významné choroby řepky

Hospodářsky významné choroby řepky

25. 06. 2020 Ing. Tomáš Fiala; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 3831x

Řepka ozimá je podle dat Českého statistického úřadu druhou nejpěstovanější polní plodinou v České republice. Plocha osetá touto plodinou zaujímala v roce 2019 přibližně 380 tisíc ha, což je 15,4 % celkové osevní plochy u nás. Vyšší podíl v osevním postupu a frekvence pěstování s sebou nese, stejně jako v jiných plodinách, i vyšší riziko napadení škodlivými činiteli.

Aktuální výskyt rzí na pšenici

Aktuální výskyt rzí na pšenici

19. 06. 2020 Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i, Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 2096x

Před začátkem vegetační sezony si každoročně klademe otázku, jak se připravit na možné problémy s rozvojem chorob a jejich dopadem na zdraví porostů. K nejzávažnějším chorobám pšenice v České republice i v Evropě patří rzi. Jejich šíření je do značné míry odvislé od počasí a to nejen počasí u nás, ale i v oblastech kontinentu odkud se k nám šíří jejich spóry.

Fungicidní ochrana v pšenici ozimé: Zkušenosti z monitoringu chorob a pokusů

Fungicidní ochrana v pšenici ozimé: Zkušenosti z monitoringu chorob a pokusů

10. 06. 2020 Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 2154x

Změna klimatu, oteplování a větší sucho by mohlo v laikovi evokovat myšlenku, že musí ubývat chorob (rozhodně houbových chorob) a tudíž i potřeba ošetření fungicidními přípravky. Dedukce je to logická, ale ne zcela správná a situace je složitější. Pokusme se nyní vysvětlit konkrétní vývoj počasí, vývoj plodin - v tomto případě pšenice ozimé, napadení patogeny a dále shrnout možnosti fungicidní ochrany.

Choroby kukuřice (3): Houbové choroby kukuřice II.

Choroby kukuřice (3): Houbové choroby kukuřice II.

08. 06. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2339x

Choroba obecná listová spála kukuřice může být způsobena patogeny Setosphaeria turcica, Cochliobolus carbonum a Cochliobolus heterostrophus.

Pro zdravý porost řepky a vysoký výnos

Pro zdravý porost řepky a vysoký výnos

07. 06. 2020 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o., Praha Choroby Zobrazeno 1463x

Je stav nouze. Zdá se, že celý svět se zastavil. Na přírodu máme však spolehnutí, ta se nezastavila a nezastaví. Porosty po mírné zimě jsou všechny téměř v dobré kondici. Kdyby nebylo hrabošů, byla by pole téměř bez nedostatků. Určitě máme mnoho“ ale“, kdy jedním z nich je určitě nedostatek vláhy. Další opatření, která nás budou do budoucna limitovat, bude také úbytek účinných látek.

Choroby měsíčku lékařského

Choroby měsíčku lékařského

05. 06. 2020 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3809x

Měsíček lékařský (Calendula officinalis L., Asteraceae) údajně pocházející ze Středomoří a Východní Asie, se rychle rozšířil po celém světě jako léčivá i okrasná rostlina. Jeho léčivé účinky byly využívány již starými řeckými, indickými a arabskými kulturami.

Výskyt stéblolamu a odolnost odrůd ozimé pšenice

Výskyt stéblolamu a odolnost odrůd ozimé pšenice

03. 06. 2020 Mgr. Jana Palicová, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 2548x

Choroby pat stébel patří mezi významná houbová onemocnění převážně na pozemcích s častým zastoupením obilnin v osevním sledu. Nejzávažnější ztráty na výnosech způsobuje stéblolam (až 30 %), a to vlivem poškození cévních svazků a poleháním.

Efektivní fungicidní ochrana obilnin v různých pěstitelských podmínkách

Efektivní fungicidní ochrana obilnin v různých pěstitelských podmínkách

30. 05. 2020 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Praha Choroby Zobrazeno 1897x

Fungicidní ochrana obilnin se stala jedním z nejvýznamnějších a nejefektivnějších opatření v pěstitelských technologiích. Základem úspěchu je využití přípravků, které jsou schopné zabezpečit fungicidní ochranu odpovídající intenzitě pěstování v nejrůznějších podmínkách. Široké spektrum účinnosti a flexibilní použití jsou proto základní podmínkou, kterou musí splňovat vhodný fungicid.

Choroby kukuřice (2): Houbové choroby kukuřice I.

Choroby kukuřice (2): Houbové choroby kukuřice I.

19. 05. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3373x

Jednou z nejrozšířenějších chorob kukuřice je obecná snětivost kukuřice (starším názvem sněť kukuřičná), kterou způsobuje Ustilago maydis. Patogen je houbového původu z oddělení Basidiomycota (houby stopkovýtrusné). Choroba se vyskytuje ve všech oblastech, kde se kukuřice pěstuje.

Belchim uvádí novou účinnou látku isofetamid v přípravku Kenja

Belchim uvádí novou účinnou látku isofetamid v přípravku Kenja

16. 05. 2020 Ing. Pavel Hasman; BELCHIM Crop Protection Czech Republic Choroby Zobrazeno 2782x

Ochrana řepky proti hlízence je jedním ze základních opatření prováděných na jaře v průběhu kvetení. Choroba způsobuje vysoké výnosové ztráty. I v posledních suchých letech, kdy byl zaznamenán její nižší výskyt, porosty ošetřené proti hlízence dosahují vyššího výnosu. Novinkou v této ochraně je zcela nová účinná látka isofetamid.

Propulse, Tilmor, Prosaro k fungicidní ochraně máku setého

Propulse®, Tilmor®, Prosaro® k fungicidní ochraně máku setého

02. 05. 2020 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 2010x

Mák je plodina typická pro Českou republiku, která patří k nejvýznamnějším producentům. Zároveň je mák jako plodina extrémně citlivý na téměř všechny vstupy. Registrace nových přípravků k ochraně proti jakýmkoli patogenům je náročná, vzhledem k výjimečnosti pěstování v rámci Evropy, tudíž není plně podporována.

1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 .. 16
detail