BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Choroby

Ramuláriová skvrnitost - tmavohnědá skvrnitost ječmene

Ramuláriová skvrnitost - tmavohnědá skvrnitost ječmene

13. 06. 2022 Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 1228x

V posledních dvou letech jsme zaznamenali na naší Zkušební stanici v Klukách vyšší výskyt ramuláriové skvrnitosti (podle nové terminologie tmavohnědé skvrnitosti ječmene). Tato choroba je způsobena patogenem Ramularia collo-cygni a vyskytuje se převážně na jarních a ozimých ječmenech. Běžně používané označení pro ramuláriovou skvrnitost je zkratka RCC.

Rezistence Botrytis cinerea vůči fungicidům používaných k ochraně jahodníku

Rezistence Botrytis cinerea vůči fungicidům používaných k ochraně jahodníku

12. 06. 2022 Ing. Pavlína Jaklová, Ph.D.; Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. Choroby Zobrazeno 1491x

Šedá hniloba jahod je hospodářsky velmi závažným onemocněním jahodníku, které je celosvětově rozšířené a dobře známé. V letech příznivých pro rozvoj napadení může způsobit významné ztráty na výnosu, a to zejména u náchylnějších odrůd. Chorobu způsobuje houba Botrytis cinerea, která je polyfágním patogenem napadajícím řadu kulturních i planých rostlin.

Limagrain
Energen

Plodiny, úhly pohledu a regenerace po mrazech

Ve druhé polovině dubna 2024 prochází porosty nízkými teplotami. Některým porostům teploty okolo 8 °C spíše prospějí, jiné budou pravděpodobně poškozené nočními mrazíky. Obecně by takovýto průběh teplot nebyl k tomuto datu nijak výjimečný, ale vzhledem k vývoji porostů, které jsou o měsíc napřed, to může být problém.

Rzi na pšenici na počátku vegetační sezony

Rzi na pšenici na počátku vegetační sezony

11. 06. 2022 Mgr. Alena Hanzalová Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 1394x

Výskyt rzí na pšenici je každoročně otázkou vhodných klimatických podmínek pro jejich šíření a změn v populacích rzí. Časné výskyty rzí, zejména rzi plevové, souvisí i s jejich přezimováním ve formě mycelia v ozimých porostech pšenice nebo na výdrolu. Mírná zima letošního roku právě takovému způsobu šíření nahrává. Přenos patogena z přezimujícího mycelia je potvrzen i u rzi pšeničné, u rzi travní zatím prokázán nebylo.

Limagrain

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

Choroby chřestu

Choroby chřestu

10. 06. 2022 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1298x

Chřest obecný (Asparagus officinalis L., Asparagaceae) je v současné době známý především jako lahůdková zelenina, ale po tisíciletí byl ceněný jako léčivá rostlina. Před více než 5 000 lety byl v Číně chřest (příbuzný současného chřestu) využíván při léčení kašle, problémů s močovým měchýřem a vředy.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Choroby řepky z hlediska hospodářské významnosti

Choroby řepky z hlediska hospodářské významnosti

03. 06. 2022 Ing. Tomáš Fiala, Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 1126x

Řepka ozimá je pro zemědělce v současné době jednou z mála plodin, jejíž pěstování je rentabilní a ziskové. I proto je po ozimé pšenici druhou nejpěstovanější ozimou plodinou (dle ČSU cca 350 tis. ha). Vysoký podíl jakékoliv plodiny v osevním postupu s sebou nese zvýšené riziko vyššího výskytu vyselektovaných plevelů, škůdců a houbových chorob. Maximální zastoupení řepky by v osevním postupu mělo dosahovat 12,5 %.

Nový všestranný fungicid do obilnin

Nový všestranný fungicid do obilnin

01. 06. 2022 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o., Praha Choroby Zobrazeno 1508x

V podobě fungicidu Hutton® Forte přichází na trh nový přípravek, který naplňuje požadavky na efektivnost současné fungicidní ochrany obilnin. Zejména v letošním roce bude třeba zohlednit účelnost, účinnost a ekonomiku fungicidního zásahu nejen s ohledem na intenzitu pěstování. Jeho všestrannost spočívá v rozsahu registrace z pohledu termínu a spektra chorob doplněná o dlouhodobé fyziologické působení s podporou vitality a tvorby výnosu.

Možnosti ochrany klasů obilnin od společnosti UPL

Možnosti ochrany klasů obilnin od společnosti UPL

01. 06. 2022 Ing. Petr Kabelka; UPL Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 1053x

V podmínkách České republiky je dlouhodobě nejpoužívanější a zaběhnutý systém dvojího fungicidního ošetření obilnin, a to v termínu T1, resp. fázi prvního kolénka a poté ochrana plně vymetaného klasu. I když technologie ochrany v termínech T2 a T3+ jsou rovněž poměrně časté, představují již relativně menší část. Vyšší intenzity pěstování jsou specifikem pouze některých regionů.

Propulse - fungicid s širokým uplatněním v ochraně rostlin

Propulse - fungicid s širokým uplatněním v ochraně rostlin

29. 05. 2022 Ing. Petr Ort; Bayer s.r.o., Praha Choroby Zobrazeno 1839x

Fungicidní přípravek Propulse je možné využít v řadě plodin. Vysokou míru účinnosti zajišťují dvě špičkové účinné látky - fluopyram (SDHI) a prothioconazole (triazolthion). Vzhledem k vynikající účinnosti proti řadě chorob má tento přípravek registraci do celé řady plodin. Propulse působí dlouhodobě, má preventivní, kurativní a eradikativní účinnost a vedle vlastního fungicidního účinku zvyšuje vitalitu rostlin a zlepšuje jejich odolnost stresu.

Výskyt a význam stéblolamu v ČR a odolnost odrůd ozimé pšenice

Výskyt a význam stéblolamu v ČR a odolnost odrůd ozimé pšenice

28. 05. 2022 Mgr. Jana Palicová, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 1264x

Stéblolam, jehož původci jsou Oculimacula yallundae a Oculimacula acuformis, je nejzávažnější chorobou pat stébel obilnin. Vyskytuje se převážně na pozemcích s vysokým zastoupením obilnin v osevním sledu, napadá pšenici, ječmen, oves, žito, tritikale, rýži a plané druhy trav.

První aplikace fungicidů v obilninách se blíží: Stačí si správně vybrat

První aplikace fungicidů v obilninách se blíží: Stačí si správně vybrat

11. 05. 2022 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 1414x

Společnost Adama může nabídnout pěstiteli kvalitní řešení, přitom za rozumnou cenu. Lze je sestavit přesně na míru zdravotnímu stavu porostu tak, aby porost byl řádně ochráněn proti všem hospodářsky důležitým chorobám, ale také řádně zregenerován a zachoval si vysoký výnosový potenciál směrem k vysokému výnosu. Stačí si správně vybrat.

Choroby nemají v řepce šanci

Choroby nemají v řepce šanci

11. 05. 2022 Ing. Jakub Řezanina; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 898x

V loňském roce jsme mohli poprvé vyzkoušet kombinaci fungicidů Intuity a Protiostar v ochraně řepky proti hlízence obecné. Nová hvězda Protiostar společně s Intuity tvoří nezlomný tandem.

Senzory připojené k rostlině umožňují nepřetržité sledování jejího zdraví

Senzory připojené k rostlině umožňují nepřetržité sledování jejího zdraví

10. 05. 2022 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 1158x

Vědci z North Carolina State University vyvinuly sestavu senzorů, která může být připojena k rostlinám, aby mohly být nepřetržitě sledovány choroby rostlin nebo jiné stresy, jako je poškození nebo extrémní teplota. Tým vědců vytvořil senzor připojitelný k rostlině, který neinvazivním způsobem sleduje stres a choroby rostlin měřením těkavých organických sloučenin (VOC) vylučovaných rostlinami.

Pojistěte si vysoký výnos řepky

Pojistěte si vysoký výnos řepky

01. 05. 2022 Ing. Helena Bochová; Syngenta Czech Choroby Zobrazeno 629x

Řepka ozimá je velmi náročnou plodinou na vstupy, a tak je dosažení vysokého výnosu opravdovou řeholí. Společnost Syngenta přináší v letošním roce na český trh nový fungicid Treso, který bude pro pěstitele řepky ozimé možností, jak si cestu k vysokému výnosu usnadnit.

Moudré možnosti ošetření proti hlízence v řepce

Moudré možnosti ošetření proti hlízence v řepce

01. 05. 2022 Ing. Pavel Hasman; Belchim Crop Protection Choroby Zobrazeno 876x

V nejbližších dnech začne kvést řepka, a to je vždy čas, kdy je potřeba ošetřit porosty proti hlízence obecné. Tato choroba způsobuje vysoké výnosové ztráty. Uvádí se, že i 20% napadení způsobuje ztráty přes 10 %, a proto je velmi důležité zvolit pro ošetření kvalitní řešení. Návratnost této investice je při dnešních cenách řepky totiž velmi vysoká.

Řešení ochrany řepky v květu pro jakoukoliv situaci

Řešení ochrany řepky v květu pro jakoukoliv situaci

01. 05. 2022 Ing. Petr Kabelka; UPL Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 778x

Řepka olejka je dlouhodobě jednou z hlavních, vysoce profitabilních plodin. Úroveň ochranných vstupů je poměrně vysoká, ale v případě této plodiny je opravdovou nutností. Navíc jakákoliv intenzifikace posunující výnosovou úroveň i o malý kousek výše je vždy rentabilní, berouce v potaz současnou, nevídaně příznivou cenu, jejíž výši si můžeme do značné míry pojistit budoucími kontrakty již nyní.

Fabulis® OD se loňském roce osvědčil

Fabulis® OD se loňském roce osvědčil

01. 05. 2022 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 1087x

Regulace růstu obilnin je velmi důležité opatření nejen v intenzivních technologiích pěstování. Regulací rozumíme celkové ovlivnění porostu vedoucí ke zvýšení odolnosti poléhání a zkrácení stébla. V kombinaci se vhodně zvolenou fungicidní ochranou vytvoříme nejlepší předpoklady pro bezproblémovou sklizeň s požadovanými parametry produkce.

Nový funkční balíček Mirage® C + Promino®: První zásah, to je základ

Nový funkční balíček Mirage® C + Promino®: První zásah, to je základ

12. 04. 2022 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 1068x

Masivní vypadávání tradičních účinných látek, které si pěstitel léta volil na efektivní ochranu obilnin před houbovými chorobami postihne i prochloraz. Letos tedy naposledy může pěstitel použít oblíbené přípravky, které jej obsahují, jako například Mirage® 45 ECNA nebo Kantik® s výhledem možnosti spotřebování zásob zřejmě až do roku 2023. Ale co pak dál? Jednou z nových možností je použít zajímavé řešení: balíček Mirage® C + Promino®.

Na vlně revyluce s BASF - zkušenosti s fungicidem Revycare®

Na vlně revyluce s BASF - zkušenosti s fungicidem Revycare®

02. 04. 2022 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Choroby Zobrazeno 1477x

Strategie ochrany obilnin před houbovými chorobami je založena na kombinaci účinných látek ze skupiny azolů s druhou účinnou látkou s odlišným způsobem účinku. Společnost BASF nabízí fungicid Revycare®, který obsahuje účinnou látku Revysol® z nejmodernější skupiny tzv. isopropanol-azolů v kombinaci s účinnou látkou pyraclostrobin, který patří mezi nejlepší strobiluriny.

Empartis® - nový fungicidní standard v časné ochraně obilnin

Empartis® - nový fungicidní standard v časné ochraně obilnin

01. 04. 2022 Ing. Petr Kabelka; UPL Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 1106x

Segment časné fungicidní ochrany v brzké době zaznamená zásadní změnu a tou bude ukončení používání účinné látky prochloraz, která byla v zemědělské praxi pro první, ať již preventivní nebo časně kurativní zásahy v T1 s oblibou požívána dlouhé roky. Pomyslné smrákání na touto účinnou látkou již není žádným tajemstvím a dotýká se i společnosti UPL a jejího fungicidu Vuvuzela® jejíž prodej byl z tohoto důvodu ukončen ke konci loňského roku.

Choroby řepy: Listové choroby řepy (4)

Choroby řepy: Listové choroby řepy (4)

18. 03. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1497x

V předešlých článcích jsem se zabývala patogeny způsobující listové skvrnitosti. Ke konci vegetace můžeme na listech řepy pozorovat příznaky napadení tzv. černěmi - houbami rodu Alternaria, Cladosporium a Stemphylium (říše Fungi, oddělení Ascomycota). Vyskytují se ve všech oblastech pěstování řepy, nezpůsobují závažné ztráty na výnosu.

Nové druhy houbových patogenů na dřevinách a okrasných rostlinách IV.  Patogeny okrasných rostlin

Nové druhy houbových patogenů na dřevinách a okrasných rostlinách IV. Patogeny okrasných rostlin

09. 03. 2022 Mgr. Karel Černý, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 1913x

Cesta ke zdomácnění nepůvodních houbových patogenů je velmi náročná, jakkoliv se jí člověk paradoxně svými aktivitami snaží usnadnit, seč může. Invadující patogeny musí překonat celou řadu více či méně obtížně prostupných bariér - od bariéry geografické, přes bariéru fytosanitární, environmentální bariéry v umělých habitatech cílové destinace (obvykle zahradnická centra, skleníky, zahradnictví), posléze ...

Tango® Flex - Nová konstelace úspěchu

Tango® Flex - Nová konstelace úspěchu

09. 03. 2022 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Choroby Zobrazeno 1554x

V roce 2021 společnost BASF zavedla novou řadu nejmodernějších fungicidů na bázi účinné látky Revysol (mefentriflukonazol). Pro časnou jarní aplikaci od fáze konce odnožování až po praporcový list je bezesporu ideální volbou fungicid Tango Flex (balíček Revystar + Flexity).

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

07. 03. 2022 Ing. Stanislav Malík; BASF spol s r.o. Choroby Zobrazeno 1172x

Fungicid Flexity obsahuje účinnou látku metrafenon.Tato fungicidní látka se systémovým působením patří do skupiny tzv. benzofenonů (fungicidní skupina B6). Z této skupiny je metrafenon jedinou účinnou látkou, která se v našich podmínkách používá v ochraně obilnin proti houbovým chorobám, je tedy velmi vhodná jako základ antirezistení strategie.

Principy biologické ochrany proti houbovým chorobám rostlin

Principy biologické ochrany proti houbovým chorobám rostlin

04. 03. 2022 Mgr. Dominik Bleša, Mgr. Pavel Matušinský, Ph.D., Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek, Bc. Kateřina Blažková; Agrotest fyto, s. r. o., Kroměříž Choroby Zobrazeno 1447x

Houby a houbám podobné organizmy jsou nejvýznamnějšími patogeny rostlin způsobující každoročně velké ztráty na zemědělských produktech. Pro zajištění kvalitní produkce nezávadných potravin je vhodné houbové patogeny, ale i jiné škůdce redukovat, a to pomocí správných agronomických a dalších pěstebních postupů s využitím pesticidů.

Choroby řepy: Listové choroby řepy (3)

Choroby řepy: Listové choroby řepy (3)

22. 02. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2233x

Na listech řepy cukrovky můžeme pozorovat nejen listové skvrnitosti nebo padlí, ale také rzivost a plísňovitost řepy. Obě jmenované choroby se vyskytují zřídka a nezpůsobují závažné ztráty na výnosu řepy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16
detail