BASF
BASF
BASF

AGRA

Ježatka kuří noha

Latinský název: Echinochloa crus-galli (L.) BEAUV.
Slovenský název: Ježatka kuria
Německý název: Hühner Hirse
Anglický název: Barnyard grass, Cockspur grass
Bayer kód: ECHCG
Limagrain

Čeleď

Lipnicovité - Poaceae

Klasifikace plevelu

Jednoletá pozdní jarní plevelná tráva.

Výskyt

Roste na vlhčích polích, zahradách, u cest, v příkopech, na rumištích, na obnažených dnech rybníků. Je velice nebezpečným plevelem širokořádkových plodin (okopanin, zelenin, kukuřice).

Popis rostliny

Rostlina je tmavozelená, lysá až roztroušeně chloupkatá, zakořeňuje hustou sítí svazčitých kořenů.

Stébla jsou přímá, kolénkatě vystoupavá, hladká, se slabě chloupkatými kolénky, 30 – 70 (10 – 100) cm vysoká. Ploché, 4 –15 mm široké listové čepele jsou drsné, se zřetelnými okrajovými žilkami a středem probíhá střední bělavá žilka. Jejich hladké a poněkud smáčklé pochvy jsou v horní části nafouklé. Jazýček je nahrazen řadou chloupků, ouška chybějí.

Lata bývá hustá, často převislá, tvořená hroznovitě utvářenými, často přetrhovanými lichoklasy. Jednokvěté, kratičce stopkaté, bledě zelené, často nafialovělé klásky jsou 3 – 4 mm dlouhé a na bázi mají několik štětinek.

Plodem je pluchatá obilka, která je asi 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká, na svrchní straně vypouklá, na vnitřní zploštělá, pískově žlutá, lesklá. Obilky bývají uzavřeny ve 3 nestejných, matných, žebernatých, draslavých plevách, z nichž dvě jsou ukončeny hrotem a třetí je osinatá.

Popis plodu

2 mm dlouhá a 1,5 mm široká, lesklá, žlutá pluchatá obilka, která je na svrchní straně vypouklá a na spodní zploštělá. Obilka je obalena ve třech nestejně velkých, žebernatých, matných a drsných plevách, dvě z nich jsou ukončeny hrotem a třetí má na konci osinu dlouhou 25 až 50 mm. Existují i tzv. bezosinné formy, ty mají osiny dlouhé jen 5 až 10 mm. V jednom gramu je obsaženo něco málo přes 500 obilek.

Doba květu

VI.– podzimu

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od června do podzimu. Na jedné rostlině dozrává několik tisíc obilek, které snadno vypadávají. Po dozrání jsou obilky dlouze dormantní a klíčí hromadně až následující rok později zjara a v létě při vyšších teplotách půdy, za příznivé vlhkosti. Mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou.

Obilky jsou rozšiřovány různými způsoby, nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy, balíčkovanou sadbou, závlahovou vodou apod.
Květenství

Květenství

detail