Výživa a stimulace
Porosty ozimé pšenice a řepky z první poloviny března 2025
19. 03. 2025 Stimulace Zobrazeno 47x
V posledních dnech do mnoha míst v ČR a SR spadlo od 12 do 40 mm srážek. Dusík, který čekal na povrchu půdy se po srážkách začal přemisťovat do kořenové zóny. Současně přišlo ochlazení, které bude ještě pár dní trvat a v podstatě by mělo trochu otužovat porosty. Růstová fáze porostů není většinou tak daleko, aby mrazy způsobily velké škody.
Vliv hnojení statkovými a minerálními hnojivy na odezvu přístupného fosforu a draslíku
15. 03. 2025 Hnojení Zobrazeno 291x
Polní výživářský pokus v Praze-Ruzyni patří mezi nejstarší stacionární polní pokusy v České republice a svým významem se řadí mezi dlouhodobé pokusy provozované v Evropě i ve světě. Tyto pokusy byly založeny v roce 1955 a první sklizně proběhly v roce 1956. Zprvu byl pokus na 9 honech, současně je na 4 honech. Na každém honu jsou pokusné parcely s rozdílnými variantami statkového a minerálního hnojení.
Porosty ozimé pšenice a řepky z první poloviny března 2025
V posledních dnech do mnoha míst v ČR a SR spadlo od 12 do 40 mm srážek. Dusík, který čekal na povrchu půdy se po srážkách začal přemisťovat do kořenové zóny. Současně přišlo ochlazení, které bude ještě pár dní trvat a v podstatě by mělo trochu otužovat porosty. Růstová fáze porostů není většinou tak daleko, aby mrazy způsobily velké škody...
Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů v České republice - zhodnocení a výhled
07. 03. 2025 Legislativa Zobrazeno 273x
Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů (NAP) je strategický dokument České republiky, jehož cílem je minimalizace negativních dopadů používání pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí. Tento plán byl vytvořen na základě požadavků evropských směrnic, konkrétně směrnice 2009/128/ES, která stanovuje rámec pro udržitelné používání pesticidů v členských státech Evropské unie.
Analyzování půd pro potřeby hnojení zemědělských plodin
06. 03. 2025 Hnojení Zobrazeno 781x
Využívání analytických výstupů zemědělských laboratoří je již mnoho let naprosto nezbytnou součástí rozhodovacích procesů řídících pracovníků prosperujících zemědělských podniků. Současné zemědělské laboratoře již zdaleka nejsou zaměřeny pouze na zemědělce, ale mají široké portfolio analýz, které využívají běžní občané, obce i firmy podnikající mimo zemědělství.
Novinky ze segmentu biostimulantů od společnosti Innvigo
03. 03. 2025 Stimulace Zobrazeno 199x
Společnost Innvigo Vám tento rok přináší dva nové přípravky ze segmentu biostimulátorů, které byly vyvinuty pro zkvalitnění zdravotního stavu vašich kulturních plodin.
Jak snížit dopady abiotických stresů na plodiny
03. 03. 2025 Stimulace Zobrazeno 323x
V souvislosti s rostoucím významem změn klimatu lze očekávat poklesy výnosu pěstovaných plodin, které budou způsobeny vlivem abiotických stresorů, a to navzdory rozvoji šlechtitelských programů i eventuálnímu budoucímu nasazení geneticky modifikovaných organizmů.
Práce s porosty ozimů v přísušku až hlubokém suchu
28. 02. 2025 Stimulace Zobrazeno 1702x
Pokud se podíváme na mapky z portálu Intersucha, tak vidíme, že na Moravě a Slovensku bude dopad nedostatku vláhy velmi silný. Pokud to spojíme s tím, že máme vysoké procento porostů obilnin, které byly vyseté velmi pozdě, tak díky vláhovému průběhu jara ztrácíme čas pro dobré odnožování a obecně pro kvalitní nárůst hmoty všech ozimých obilnin.
Využití synergie křemíku, draslíku a bóru v intenzivním zemědělství (2)
26. 02. 2025 Výživa a stimulace Zobrazeno 188x
Pokračování seriálu o využití synergie křemíku, draslíku a bóru v intenzivním zemědělství, jehož první část věnující se křemíku a draslíku byla obsažena v listopadovém vydání Agromanuálu. Nyní se zaměříme na bór a aminokyseliny, které mají významnou roli v metabolizmu rostlin.
Půdní organická hmota - od rostlin zpět k rostlinám
26. 02. 2025 Výživa a stimulace Zobrazeno 560x
Rostliny a další živé organismy daly půdě historické dědictví v podobě půdní organické hmoty. Při hospodaření na zemědělské půdě můžeme obsah organické hmoty pomalu měnit, a to snižovat či zvyšovat. Obecně je cíleno na zvyšování jejího obsahu v půdě. S ohledem na složitost přeměn organických látek v rostlinách, v půdě či při technologických postupech získávání organických hnojiv, to však nemusí být jednoduché.
Hnojenie repky na jar a ďalej vo vegetácii
24. 02. 2025 Hnojení Zobrazeno 479x
Napriek tomu, že v jeseni 2023 sme mali na Slovensku a v Čechách veľmi dobré porasty repky, priemerná úroda semena 2,74 t/ha v ČR, ktorá sa v roku 2024 dosiahla, je najnižšia za posledných 21 rokov. Na Slovensku v roku 2024 sa podľa odhadov dosiahla priemerná úroda semena 2,7 t/ha, čo je o cca 14 % menej ako 10 ročný priemer. Úrodu determinuje najmä počet rastlín na jednotku plochy, počet šešúľ na rastline, počet semien v šešuli a HTS.
Jak získat maximum z dusíkatých hnojiv?
16. 02. 2025 Hnojení Zobrazeno 257x
Efektivní využití dusíku je stěžejním pilířem moderního zemědělství. Dusík je klíčovým prvkem růstu plodin, ale jeho efektivní využití často naráží na výzvy - od nepříznivého počasí a ztrát z půdního profilu až po ekonomický tlak. Corteva Agriscience nabízí 3 řešení, která pomáhají optimalizovat výživu dusíkem: Utrisha N, Cellerate MoZn a N-Lock Super.
Jarní bodová injektážní aplikace dusíku u ozimé pšenice
27. 01. 2025 Výživa a stimulace Zobrazeno 585x
V rámci vývoje systémů regeneračního hnojení ozimých obilnin dochází k opětovnému využívání bodových injektážních aplikací kapalných hnojiv, především dusíkatých. Výrazný zájem o tyto technologické postupy lze pozorovat především v euroasijské a asijské části světa, kde regenerativní přihnojení v podmínkách kontinentálního klimatu představuje mnohdy jedinou aplikaci dusíku během vegetace.
Jak digestát transformuje zemědělské ekosystémy aneb cesta od odpadu k udržitelnosti
17. 01. 2025 Hnojení Zobrazeno 826x
Je možné využít digestát jako alternativní organické hnojivo, které je zároveň přínosné pro půdu, životní prostředí i zemědělce samotného? Ano! Tímto způsobem je možné podpořit udržitelné metody v zemědělství a zároveň podpořit cirkularitu využitím zbytkového materiálu z bioplynových stanic.
Využití synergie křemíku, draslíku a bóru v intenzivním zemědělství
11. 01. 2025 Výživa a stimulace Zobrazeno 370x
V intenzivním zemědělství se klade důraz na maximalizaci výtěžku a efektivity s co největším ziskem na malé ploše. S vysokými nároky na moderní technologie, hnojení a pesticidní látky. Výzvou pro zemědělce se v posledních letech stává změna klimatických podmínek (nárůst teplot, sucho, extrémní srážky, změny výskytu škůdců a chorob), která přináší nové inovace v pěstitelských technologiích.
Možnosti pro zlepšení růstu a vývoje ozimých obilnin a řepky v podzimním období
02. 01. 2025 Výživa a stimulace Zobrazeno 292x
Po zasetí nových porostů ozimých obilovin a řepky a jejich odplevelení, nastává období, kdy je vhodné sledovat jejich růst a vývoj a soustředit se na přípravu porostu pro jejich úspěšné přezimování. Agronomické zkušenosti nás již naučily, že každé pole je jiné a ke každému porostu je potřeba přistupovat s individuální péčí.
Formy půdní organické hmoty a jejich význam pro akumulaci uhlíku v půdě
27. 12. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 608x
Půdní organická hmota je tvořena velmi různorodou směsí látek od odumřelých částí rostlin v různém stupni rozkladu až po mikrobiální biomasu, která vzniká mikrobiálním rozkladem rostlinných zbytků. Půdní organická hmota má velký význam pro fungování půd a celých ekosystémů. Významně ovlivňuje fyzikální a chemické vlastnosti půd, např. schopnost půd zadržovat vodu. Udává se, že půdní organická hmota zadrží asi 10× tolik vody, kolik sama váží.
Hnojenie ozimnej pšenice na jeseň
20. 12. 2024 Hnojení Zobrazeno 521x
Pšenica ozimná je najintenzívnejšou a najplastickejšou obilninou, ktorú možno pestovať takmer vo všetkých pôdno-klimatických podmienkach. V rámci Európskej únie sa pestuje na 23 mil. ha s priemernou úrodou 5,5 t/ha v roku 2021 (FAO, 2022). Na Slovensku v roku 2023 sa pestovala na výmere 394 712 ha s priemernou úrodou zrna 6,2 t/ha a v Čechách na výmere 778 972 ha s priemernou úrodou 6,56 t/ha.
Mapování půdních vlastností a ekonomické vyhodnocení variabilní aplikace zásobního hnojení
05. 12. 2024 Hnojení Zobrazeno 504x
Česká republika je v rámci EU charakteristická vyšší výměrou půdních bloků, za což bývá často kritizována. Vytvoření velkých pozemků znamenalo zvýšení jejich heterogenity, kterou nebylo možné tehdejšími prostředky řádně postihnout, a tak bylo k pozemkům přistupováno jednotně.
Zdroje dusíku pro budoucnost najdeš v minulosti
02. 12. 2024 Hnojení Zobrazeno 760x
Zkušenosti z let dávno minulých se střídáním pěstovaných plodin vyústily v sestavení osevních postupů se základním kamenem v podobě rostlin z čeledi bobovitých (Fabaceae). Právě tyto rostliny jsou charakteristické svou schopností biologické fixace dusíku, tedy zapojením vzdušného dusíku do biochemických procesů v rostlině, a poté jeho využitím při pěstování následných plodin.
Efektivní využití dusíku v zemědělství: N-Lock Super od Cortevy
21. 11. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 296x
Inovovaná formulace N-Lock Super, od společnosti Corteva Agriscience Czech s.r.o., přináší revoluci v používání tekutých organických hnojiv. Díky stabilizaci dusíku nejen snižuje náklady na hnojení, ale také chrání životní prostředí před znečištěním nitrátovým dusíkem. Tento produkt je ideální pro zemědělce s bioplynovými stanicemi či hospodářskými zvířaty, kteří hledají efektivní způsoby využití kejdy a digestátu.
Pro účinnou biostimulaci ozimů je kvalita rozhodující
19. 11. 2024 Stimulace Zobrazeno 403x
Společnost UPL je v oblasti biostimulace uznávaným a respektovaným lídrem. S více jak 50 lety zkušeností, vyvinula komplexní výrobní technologii GoActiv™, která zajišťuje spolehlivou a účinnou biostimulaci porostů, a dokáže účinně adresovat specifické výzvy současnosti, jako je garance kvality, udržitelnost, zvýšení produktivity pěstování a citlivý přístup k životnímu prostření.
Hnojení ozimé řepky a pšenice po různém zpracování půdy
03. 11. 2024 Hnojení Zobrazeno 742x
Dřívější sklizeň předplodin před setím ozimů má v letošním roce příznivý vliv na zakládání porostů ozimé řepky i pšenice. Zejména po časné orbě nebo hlubokém kypření (podrývání) se uvolní z půdní zásoby a posklizňových zbytků (např. po luskovinách) více živin než při pozdější sklizni.
Reakce ozimé řepky na hnojení
12. 10. 2024 Hnojení Zobrazeno 2056x
Ozimá řepka je plodina náročná na živiny, avšak ne vždy je naplněno očekávání dobrého výnosu při dobré úrovni hnojení nebo zásobě živin v půdě. Vliv na výnos má totiž mnoho faktorů. Mohou však být některé živiny pro ozimou řepku skutečně limitující? A je možné některými postupy před výsevem řepky či během podzimního období přispět k předpokladu dosažení vyššího výnosu?
Výnos se tvoří na podzim - připravte se včas
24. 09. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 272x
Žně jsou ve svém závěru a všichni hodnotíme a bilancujeme, jak vyšla letošní sezona. Pokud jde o výnosy, jsou velmi rozdílné dle regionů, avšak společný jmenovatel se u ozimů najde - mokrá zima a často uhnilé kořeny se projevily i do výnosů. Do celkového výsledku rozhodně zasáhly i dubnové mrazy a slabá insekticidní ochrana.
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
24. 09. 2024 Hnojení Zobrazeno 7607x
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků. Sláma vykazuje široký poměr C:N (60–70:1), vyšší obsah celulózy (35-40 %) a také ligninu (4-8 %) a naopak malý obsah škrobu a jednodušších cukrů (1–6 %), a tím se jedná o input organických látek do půdy s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin.