Výživa a stimulace
Výživa a hnojenie ozimnej pšenice na jeseň
26. 09. 2018 Hnojení Zobrazeno 11527x
Efektívne a racionálne hnojenie porastov poľných plodín predstavuje komplikovaný proces analytickej práce, výsledky ktorej sa viac či menej úspešne uplatňujú v technologickom procese výživy rastlín, ktorá sa v podmienkach Slovenska podieľa na realizácii genetického potenciálu pestovanej plodiny približne 35%.
Prínos ošetrenie repky ozimnej prípravkami Galleko v sezóne 2017/18
16. 09. 2018 Stimulace Zobrazeno 1803x
V minulom čísle sme hovorili o výhodách jesenného ošetrenia repky ozimnej prípravkom Galleko koreň. Zamerali sme sa predovšetkým na zloženie tohto produktu a jeho pozitívne účinky na rastliny. Dnes sa pozrieme, ako sa darilo jemu ale aj ďalším prípravkom Galleko, v porastoch repky ozimnej, v práve ukončenej sezóne.
Hnojení ozimé řepky na podzim
05. 09. 2018 Hnojení Zobrazeno 5079x
Úspěšné pěstování ozimé řepky se neobejde bez zajištění odpovídající výživy. Přestože je řepka na poli téměř celý rok (srpen až červenec), období příjmu živin je mnohem kratší a je výrazně ovlivněno průběhem počasí a dalšími faktory (chorobami, škůdci, půdními vlastnostmi).
Galleko koreň - zabezpečí vynikajúci štart repiek
16. 08. 2018 Stimulace Zobrazeno 2029x
Repka olejná už v tomto období zmizla z našich polí. Napriek medziročným výkyvom v úrodách a predajných cenách, zostáva naďalej významnou hospodárskou plodinou. Čo nevidieť znova obsadí významné hektáre jak v Českej tak aj Slovenskej republike.
Pokusy se stimulací sóji v roce 2017
26. 07. 2018 Stimulace Zobrazeno 1721x
V uplynulém roce, podobně jako v předchozích letech, jsme velkou pozornost věnovali stimulaci sóji. Jednak jsme stimulovali (mořili) osivo za účelem zvýšení jeho vitality a produkčního potenciálu, jednak jsme založené a vegetující porosty sóji ošetřovali různými biologicky aktivními přípravky.
Galleko® špeciál - kvalitné oziminy s kvalitným štartom
17. 07. 2018 Stimulace Zobrazeno 1793x
Jarná sezóna sa blíži k svojmu finále. Začína žatva. Na bilancovanie a vyhodnocovanie je ešte priskoro. No už teraz je zrejmé, že na mnohých podnikoch ovplyvnil celkový ekonomický výsledok najmä priebeh počasia. Neskoré otvorenie jari, nedostatok zrážok, rekordné teploty - to všetko sa „podpíše“ pod výsledky jarín. No ani oziminy to nemali v tomto roku ľahké.
Prípravky Galleko, alebo keď nám počasie nepraje
19. 06. 2018 Stimulace Zobrazeno 1527x
V minulých článkoch sme zvykli hovoriť o jednotlivých prípravkoch Galleko a ich pozitívnych účinkoch a ekonomických prínosoch pri pestovaní jednotlivých druhov plodín. Aktuálne je našim spoločným menovateľom problém, s ktorým sa momentálne potykajú poľnohospodári ako v Čechách, tak aj na Slovensku, a tým problémom je nedostatok zrážok - sucho.
Fungování formulovaných listových hnojiv YaraVita - Suspense nebo chelát na list?
06. 06. 2018 Hnojení Zobrazeno 2365x
Na trhu se objevuje celá škála listových hnojiv v různých formách. Z fyzikálního hlediska jde o suspenze nebo pravé roztoky, po chemické stránce to jsou hlavně cheláty, sírany, a také oxidy příp. hydroxidy. Mezi jednotlivými formami listových hnojiv mohou být pochopitelně rozdíly jak v rychlosti příjmu, tak množství přijatých živin a rovněž délce trvání účinku takového hnojiva.
Výživa a hnojení ječmene křemíkem
05. 06. 2018 Hnojení Zobrazeno 2678x
Křemík patří z pohledu výživy polních plodin mezi užitečné prvky. Tvoří hlavní složku zemské kůry. Zde se nachází v silikátových minerálech, které se chemickým i fyzikálním zvětráváním postupně rozpadají, což vede k uvolnění křemíku a jeho transformaci do jílovitých minerálů, případně může být absorbován kořeny rostlin.
Novinky v pěstitelské technologii jarního sladovnického ječmene
25. 05. 2018 Listová hnojiva Zobrazeno 3302x
Poloprovozní pokusy ve sladovnickém ječmenu v roce 2017 navazovaly na předešlé ročníky 2014 až 2016. Varianty vycházejí z intenzifikačních prvků ověřených v maloparcelkových pokusech.
Galleko® prípravky a ich prínos pri pestovaní maku
15. 05. 2018 Stimulace Zobrazeno 1897x
Mak siaty patrí medzi olejniny, ktoré majú historickú tradíciu pestovania na našom území. V minulosti sme patrili medzi popredných pestovateľov tejto plodiny v rámci celej Európy a Česká republika si toto prvenstvo drží aj naďalej.
Porovnání různých způsobů výživy a podpůrných přípravků u kukuřice
14. 05. 2018 Listová hnojiva Zobrazeno 2530x
Dusíkaté hnojení ke kukuřici je hlavním prvkem při výživě kukuřice. Jak postupovat pro navýšení výnosů? Klademe si otázku, jestli rozdělit dávku dusíku nebo aplikovat všechen dusík najednou, eventuálně v jaké formě? Na trhu je množství moderních dusíkatých a kombinovaných hnojiv, se kterými pěstitel nemá zkušenosti a obává se vyšší ceny, někdo zas dá přednost klasické výživě s využitím amofosu pod patu a močovinou.
Stimulace osiva sóji biologicky aktivními látkami
30. 04. 2018 Stimulace Zobrazeno 1760x
Jedním ze základů, jak dosáhnout vysoké a kvalitní produkce sóji, je dobře vyvinutý a zdravý kořenový systém, na kterém se nachází mnoho hlízek symbiotických bakterií pomáhajících poutat vzdušný dusík. Prvním předpokladem vytvoření kvalitního kořenového systému je zdravé a vitální osivo. Tento faktor, ale hraje klíčovou roli při úspěšném pěstování všech zemědělských plodin.
Nevyzpytatelné hnojení sírou u jarního ječmene
25. 04. 2018 Hnojení Zobrazeno 2618x
Jarní ječmen, obdobně jako jiné plodiny, vyžaduje pro své fyziologické procesy síru. S ohledem na funkce síry v rostlinách je však otázkou, jak může síra ovlivnit výnos a následnou kvalitu zrna právě u sladovnického ječmene. Najít odpovědi na tyto otázky se soustředí vědecké studie. V tomto příspěvku se pokusíme dosavadní poznatky shrnout a interpretovat pro praktické využití.
Hnojení ozimé řepky na jaře je důležité, ale také celkem složité
23. 04. 2018 Hnojení Zobrazeno 4805x
Ozimá řepka již na podzim vytváří dobře zakořeněné rostliny a značnou biomasu nadzemní hmoty. Pochopitelně za předpokladu, že je včas a dobře založený porost, „přeje“ počasí, jsou dobré půdní vlastnosti a nebude výrazně poškozena škůdci. Takový dobrý porost přijme během podzimního růstu 25–30 % z celkové potřeby dusíku, obdobně tomu může být i u síry nebo bóru. U ostatních živin jako např.
Výživa a regenerace ozimů s CHEMAP AGRO
19. 04. 2018 Listová hnojiva Zobrazeno 1926x
Až do poslední dekády letošního února se jevil stav ozimých plodin jako velmi uspokojivý. Především u porostů, které se podařilo zaset v agrotechnickém termínu. Pouze u části později setých obilnin bylo zřejmé, že budou vyžadovat zásahy k podpoře odnožování. Prudké ochlazení na konci února ovšem situaci změnilo, zvlášť v lokalitách bez sněhové pokrývky.
Galleko a kukurica v roku 2017 - získajte z hektára viac
18. 04. 2018 Stimulace Zobrazeno 1496x
Rok 2017 môžeme v súvislosti s pestovaním kukurice nazvať aj „rokom značného stresu“. Pozrieme sa teda bližšie na jeden z hlavných faktorov, ktorý sa podpísal pod uvedený stav - počasie. Po studenej zime rýchlo nastúpila jar s vysokými teplotami a v počiatočných fázach aj dobrými vlahovými podmienkami. Druhú polovicu apríla a začiatok mája poznačilo studené počasie a výrazný pokles teplôt.
Galleko - osvedčené prípravky pre jarnú regeneráciu repky ozimnej
15. 04. 2018 Stimulace Zobrazeno 1545x
Pri pohľade z okna sa človeku ani nechce veriť, že vonku na poliach práve panuje pani Zima. Znova sa tak len potvrdzuje staré známe a pre poľnohospodárov charakteristické: „Rok roku nie je bratom“. Minulý rok boli holomrazy a obavy z ich vplyvu na založené porasty repky ozimnej. Prevládali očakávania z vymrznutia slabších a menších jedincov. Tento rok je zatiaľ oveľa miernejší a dáva nádej na prežitie aj slabším a menším repkám.
Novinka pro jarní regeneraci - Aucyt Start
03. 04. 2018 Listová hnojiva Zobrazeno 2569x
Především pro později seté, slabší, méně odnožené nebo z jakéhokoliv důvodu poškozené či retardované porosty ozimů přináší společnost Chemap Agro v letošním roce novinku v přípravku Aucyt Start.
Biostimulace v kritických obdobích výnosotvorných prvků
28. 03. 2018 Stimulace Zobrazeno 1976x
Rané fáze vývoje zásadním způsobem ovlivňují následný růst rostlin po celé vegetační období s návazností na výnos a hospodářský výsledek. Cílem zde je sjednocení porostu a podpora tvorby mohutného kořene s bohatým kořenovým vlášením. Biostimulace je velmi efektivní cestou k dosažení cílů v těchto fázích.
Hnojení jarního ječmene
23. 02. 2018 Hnojení Zobrazeno 9160x
Jarní ječmen vyžaduje téměř stejné množství živin jako ozimá pšenice, ale jeho osvojovací schopnosti a jsou výrazně nižší. To platí zejména v počátečních fázích růstu. Později, při vytváření zrna, již některé živiny zase doplnit nemůžeme. Při plánování potřeby hnojení proto musíme být u této plodiny pečlivější, tak abychom zajistili dostatečnou výživu v průběhu celé vegetace.
Začněte posouvat hranice výnosu
15. 02. 2018 Stimulace Zobrazeno 1767x
Budoucnost ochrany rostlin v Evropě? Otázka, za jejíž správné zodpovězení by management nejedné společnosti udělil tučnou odměnu. Vzhledem k rostoucím omezením použití pesticidů se zdá, že bude hodně dozelena.
N-Lock - efektivní hnojení nejenom kukuřice
08. 02. 2018 Hnojení Zobrazeno 2800x
Po suchu v roce 2017 se řada podniků se silnou živočišnou výrobou či s bioplynovými stanicemi o vysokém výkonu koukla pěkně na dno silážním žlabům. Díky úspěšnému roku 2016 to neznamenalo žádné dramatické ekonomické dopady, nicméně je pravděpodobné, že plocha zejména silážní kukuřice v roce 2018 vzroste. Tam, kde v rámci osevních postupů či díky dalším omezením (svahy apod.
Změny fyzikálních vlastností půdy po aplikaci digestátu
29. 01. 2018 Hnojení Zobrazeno 7623x
Digestát s bioplynem reprezentují konečné produkty anaerobní digesce. Výsledkem je na metan bohatý plyn, který je využíván k produkci elektřiny, zatímco digestát může být zhodnocen v zemědělství. Na rozdíl od dobře prozkoumaných biomas, jako je vyhnilý kal a kompost, působení digestátu na půdní prostředí z hlediska fyzikálních vlastností není moc dobře známé.
Prípravky Galleko a ich prínos pri pestovaní jarného jačmeňa
15. 01. 2018 Stimulace Zobrazeno 1831x
Máme tu nový rok. Prichádza čas na tradičné ohliadnutie sa za odchádzajúcim rokom. Aký teda bol rok 2017? Na začiatku nás potrápila zima oveľa nižšími teplotami, než na aké sme boli zvyknutí z predchádzajúcich rokov. Niektorí sa potešili aj bohatej snehovej prikrývke. Nezriedka sa v rámci ČR a SR objavili aj holomrazy. Nízke teploty i prízemné mrazy nás však potrápili aj oveľa neskôr - na prelome apríla a mája.