Hnojení
Novela zákona o hnojivech
12. 06. 2025 Hnojení Zobrazeno 423x
Od 1. dubna 2025 vstoupila v platnost novela zákona o hnojivech (č. 156/1998 Sb.), která přináší několik zásadních změn. Zemědělci mohou nově navážet hnůj, kompost či separát digestátu přímo na pozemek až 14 dní před aplikací, aniž by to bylo považováno za uložení. Není tedy nutný souhlas vodoprávního úřadu, pokud je splněna podmínka aplikace do 2 týdnů a nedochází k ohrožení životního prostředí.
Kvalitativní přihnojení ozimé pšenice dusíkem
22. 05. 2025 Hnojení Zobrazeno 471x
Přihnojení ozimé pšenice dusíkem na konci sloupkování–začátku metání zvyšuje obsah bílkovin v zrnu a při příznivých podmínkách u některých odrůd také HTZ, a tím i výnos zrna. Ve srovnání s předcházejícím hnojením může být vyšší využití dusíku rostlinami, které je však značně závislé na následných srážkách.
Luxus, Kalbex a Inka - špičkové pšenice pro každého agronoma
Doba, kdy bylo možné pouze volit mezi výnosem a kvalitou, je pryč. Moderní agronomie si žádá odrůdy, které zvládnou obojí - a ještě více. Pšenice nové generace ze Selgenu přinášejí řešení nejen pro náročné pěstitele, ale i pro měnící se klimatické a ekonomické podmínky. Seznamte se s trojicí – Luxus, Kalbex a Inka, která nastavuje nový standard.
Efektivní hnojení brambor
17. 04. 2025 Hnojení Zobrazeno 798x
V tradiční bramborářské oblasti ČR jsou brambory pěstovány v technologii s odkameňováním, která je spojena s intenzivní aerací půdy a mineralizací organické hmoty, a má vysoké nároky na vracení organické hmoty do půdy. Proto je zpravidla na podzim zaoráván hnůj nebo jiná statková a organická hnojiva. Minerální hnojiva jsou aplikována na jaře před sázením plošně nebo při sázení přímo do hrůbku.
Absolut-ně efektivní pšenice
Kvalita zrna potravinářské pšenice z posledních 2 ročníků vykazovala nižší obsah bílkovin v zrnu. Naplno se projevilo, jak je důležité dbát na rozložení rizik při pěstování potravinářské pšenice i volbu konkrétní odrůdy. Řešením je určitě volba odrůd s kvalitu E, ale tato kvalita je zpravidla vykoupena o něco nižším výnosovým potenciálem. Kvalitou na úrovni (často i nad úrovní) elitních odrůd, a přitom vynikající výnos zrna srovnatelný s nejvýnosnějšími „A" pšenicemi poskytuje středně raná německá odrůda s názvem Absolut.
Využití mikrogranulovaných hnojiv při výsevu cukrové řepy
01. 04. 2025 Hnojení Zobrazeno 432x
Základním předpokladem vysoké produkce bulev cukrové řepy je v jarním období především časné založení porostu a jeho vysoká vzešlost, která zajišťuje optimální počet rostlin (100–105 tis. rostlin/ha). Ta vychází ze vzdálenosti výsevu v řádku (17–21 cm) a přípravy půdy pro setí, při které šetříme zimní vláhu ve vrchní vrstvě půdy, tak nezbytnou pro rovnoměrné vzejití a růst mladých rostlin.
Energen - Informace o polních dnech, kde se můžeme potkat
V letošním roce budeme pořádat Polní den na Farmě Král a budeme se moci potkat na dalších dvou polních dnech, kde budeme hosty a na které Vás také pozveme. Jednotlivé polní dny budeme ještě připomínat v krátkých emailových zpravodajích.
Vliv hnojení statkovými a minerálními hnojivy na odezvu přístupného fosforu a draslíku
15. 03. 2025 Hnojení Zobrazeno 626x
Polní výživářský pokus v Praze-Ruzyni patří mezi nejstarší stacionární polní pokusy v České republice a svým významem se řadí mezi dlouhodobé pokusy provozované v Evropě i ve světě. Tyto pokusy byly založeny v roce 1955 a první sklizně proběhly v roce 1956. Zprvu byl pokus na 9 honech, současně je na 4 honech. Na každém honu jsou pokusné parcely s rozdílnými variantami statkového a minerálního hnojení.
Vliv aplikace Albit Max spolu s fungicidy nebo mimokořenovými hnojivy na révu vinnou
V letošním roce pokračuje projekt sledování působení stimulujícího přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav révy vinné. Sledování a vyhodnocování běží již čtvrtým rokem, a navíc bylo rozšířeno o další vinohrad. V každém roce sledování působení Albitu Max pozitivně působil na všech pozorovaných odrůdách révy vinné v porovnání s kontrolní neošetřenou variantou.
Analyzování půd pro potřeby hnojení zemědělských plodin
06. 03. 2025 Hnojení Zobrazeno 1080x
Využívání analytických výstupů zemědělských laboratoří je již mnoho let naprosto nezbytnou součástí rozhodovacích procesů řídících pracovníků prosperujících zemědělských podniků. Současné zemědělské laboratoře již zdaleka nejsou zaměřeny pouze na zemědělce, ale mají široké portfolio analýz, které využívají běžní občané, obce i firmy podnikající mimo zemědělství.
PROFYTO - Obchodní značka vybraných přípravků na ochranu rostlin
Díky neustálému tlaku společnosti a státních orgánů na snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin se snižuje množství registrovaných účinných látek a v některých případech bývá i problematická jejich dostupnost. V případě některých chorob a škůdců se už nyní dostáváme do situace, kdy velmi těžko hledáme účinné a efektivní řešení, protože zastoupení účinných látek jednoduše chybí.
Hnojenie repky na jar a ďalej vo vegetácii
24. 02. 2025 Hnojení Zobrazeno 723x
Napriek tomu, že v jeseni 2023 sme mali na Slovensku a v Čechách veľmi dobré porasty repky, priemerná úroda semena 2,74 t/ha v ČR, ktorá sa v roku 2024 dosiahla, je najnižšia za posledných 21 rokov. Na Slovensku v roku 2024 sa podľa odhadov dosiahla priemerná úroda semena 2,7 t/ha, čo je o cca 14 % menej ako 10 ročný priemer. Úrodu determinuje najmä počet rastlín na jednotku plochy, počet šešúľ na rastline, počet semien v šešuli a HTS.
Jak získat maximum z dusíkatých hnojiv?
16. 02. 2025 Hnojení Zobrazeno 505x
Efektivní využití dusíku je stěžejním pilířem moderního zemědělství. Dusík je klíčovým prvkem růstu plodin, ale jeho efektivní využití často naráží na výzvy - od nepříznivého počasí a ztrát z půdního profilu až po ekonomický tlak. Corteva Agriscience nabízí 3 řešení, která pomáhají optimalizovat výživu dusíkem: Utrisha N, Cellerate MoZn a N-Lock Super.
Jak digestát transformuje zemědělské ekosystémy aneb cesta od odpadu k udržitelnosti
17. 01. 2025 Hnojení Zobrazeno 1634x
Je možné využít digestát jako alternativní organické hnojivo, které je zároveň přínosné pro půdu, životní prostředí i zemědělce samotného? Ano! Tímto způsobem je možné podpořit udržitelné metody v zemědělství a zároveň podpořit cirkularitu využitím zbytkového materiálu z bioplynových stanic.
Hnojenie ozimnej pšenice na jeseň
20. 12. 2024 Hnojení Zobrazeno 648x
Pšenica ozimná je najintenzívnejšou a najplastickejšou obilninou, ktorú možno pestovať takmer vo všetkých pôdno-klimatických podmienkach. V rámci Európskej únie sa pestuje na 23 mil. ha s priemernou úrodou 5,5 t/ha v roku 2021 (FAO, 2022). Na Slovensku v roku 2023 sa pestovala na výmere 394 712 ha s priemernou úrodou zrna 6,2 t/ha a v Čechách na výmere 778 972 ha s priemernou úrodou 6,56 t/ha.
Mapování půdních vlastností a ekonomické vyhodnocení variabilní aplikace zásobního hnojení
05. 12. 2024 Hnojení Zobrazeno 707x
Česká republika je v rámci EU charakteristická vyšší výměrou půdních bloků, za což bývá často kritizována. Vytvoření velkých pozemků znamenalo zvýšení jejich heterogenity, kterou nebylo možné tehdejšími prostředky řádně postihnout, a tak bylo k pozemkům přistupováno jednotně.
Zdroje dusíku pro budoucnost najdeš v minulosti
02. 12. 2024 Hnojení Zobrazeno 1002x
Zkušenosti z let dávno minulých se střídáním pěstovaných plodin vyústily v sestavení osevních postupů se základním kamenem v podobě rostlin z čeledi bobovitých (Fabaceae). Právě tyto rostliny jsou charakteristické svou schopností biologické fixace dusíku, tedy zapojením vzdušného dusíku do biochemických procesů v rostlině, a poté jeho využitím při pěstování následných plodin.
Hnojení ozimé řepky a pšenice po různém zpracování půdy
03. 11. 2024 Hnojení Zobrazeno 893x
Dřívější sklizeň předplodin před setím ozimů má v letošním roce příznivý vliv na zakládání porostů ozimé řepky i pšenice. Zejména po časné orbě nebo hlubokém kypření (podrývání) se uvolní z půdní zásoby a posklizňových zbytků (např. po luskovinách) více živin než při pozdější sklizni.
Reakce ozimé řepky na hnojení
12. 10. 2024 Hnojení Zobrazeno 2970x
Ozimá řepka je plodina náročná na živiny, avšak ne vždy je naplněno očekávání dobrého výnosu při dobré úrovni hnojení nebo zásobě živin v půdě. Vliv na výnos má totiž mnoho faktorů. Mohou však být některé živiny pro ozimou řepku skutečně limitující? A je možné některými postupy před výsevem řepky či během podzimního období přispět k předpokladu dosažení vyššího výnosu?
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
24. 09. 2024 Hnojení Zobrazeno 8389x
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků. Sláma vykazuje široký poměr C:N (60–70:1), vyšší obsah celulózy (35-40 %) a také ligninu (4-8 %) a naopak malý obsah škrobu a jednodušších cukrů (1–6 %), a tím se jedná o input organických látek do půdy s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin.
Vliv hnojení minerálními hnojivy na olejnatost řepky ozimé
30. 08. 2024 Hnojení Zobrazeno 1363x
Řepka ozimá (Brassica napus) patří mezi nejdůležitější polní plodiny České republiky. V roce 2023 byla pěstována na 363 041 hektarech a bylo sklizeno celkem 1,3 milionů tun s průměrným výnosem 3,58 t/ha. Olejnatost sklizených semen se pohybuje mezi 40 a 48 % a je hlavním ukazatelem kvality semen řepky. Přestože není v ČR vyšší olejnatost při výkupu zohledňována, tak při olejnatosti nižší než 42 % mohou výkupci uplatnit srážky z ceny.
Žito vychytá dusičnany a zachytí uhlík pro výrobu bioenergie
16. 08. 2024 Hnojení Zobrazeno 1348x
Ozimé žito je ceněno pro svou všestrannost. Je zdrojem zrna, píce a také může krýt půdu před větrnou a vodní erozí. Tím ale výhody ozimého žita nekončí. Série studií zahájených v roce 2015 týmem z Agricultural Research Service (ARS) a spolupracovníky z univerzity naznačuje, že založení krycí plodiny ozimého žita mezi kukuřici a sóju může snížit ztráty dusičnanů, vázat uhlík a poskytnout zdroj obnovitelného bioplynu.
Sledování časových změn obsahu živin v půdě z polního výživářského pokusu (1): Fosfor
05. 08. 2024 Hnojení Zobrazeno 1106x
Polní výživářský pokus v Praze-Ruzyni (VÚRV) patří mezi nejstarší stacionární polní pokusy v ČR. Svým významem se řadí mezi dlouhodobé pokusy provozované v Evropě i ve světě. Výsledky pokusu jsou používány při řešení mnoha výzkumných úkolů a záměrů, jejichž hlavními výstupy jsou metodiky výživy rostlin a ochrana životního prostředí.
Uplatnění mikrobiologických prekurzorů na přeměně posklizňových zbytků v půdě
17. 07. 2024 Hnojení Zobrazeno 7324x
Rostlinné zbytky semenných plodin, které vstupují do půdy, jsou přítomnými mikroorganizmy obtížně přeměňovány na jednodušší organické látky a minerální živiny. Je tomu tak proto, že sláma obilnin vykazuje vysoký obsah uhlíku (35–45 % suš.) a malý obsah dusíku (0,5–0,8 % suš.), který omezuje nástup procesu mineralizace. Poměr C:N je tedy široký mezi 70–60:1 a u samotného strniště až 80:1.
Potenciál odrůdy čiroku Ruzrok pro zelené biofumigační hnojení
10. 07. 2024 Hnojení Zobrazeno 1635x
V posledních letech silně vzrostlo využití čiroku v osevních postupech za účelem zeleného hnojení ke snížení zamoření půdy háďátky a podpoře růstu následné plodiny. Důvodem, proč je čirok účinný při biologické fumigaci proti hálkotvorným kořenovým háďátkům (Meloidogyne spp.), je to, že uvolňuje durin, kyanogenní glykosid nacházející se v epidermálních pletivech jeho listů.
Vliv hnojení na produkci píce jetelotravních směsí s příměsí netradičních jetelovin
08. 07. 2024 Hnojení Zobrazeno 1314x
Celkový obsah dusíku v orniční vrstvě půd v České republice se pohybuje v rozmezí 0,1 až 0,2 %, může však kolísat ve značném rozmezí (0,03–0,5 %). To znamená, že se v ní vyskytuje asi 3 000–9 000 kg N/ha, ale jenom 1–2 % jsou dostupné rostlinám ve formě NH+4 a NO-3.
Listová hnojiva a novinky od společnosti Innvigo
10. 06. 2024 Hnojení Zobrazeno 1119x
Také v letošním roce společnost Innvigo přináší pestrou nabídku speciálních kapalných a rozpustných listových hnojiv s širokým využitím v řadě plodin, mezi něž patří i letošní novinky CuProte a Nano Active Forte.
Vliv organických hnojiv na erozní parametry půdy
03. 06. 2024 Hnojení Zobrazeno 1492x
V České republice představuje půda klíčový faktor v rostlinné produkci, a proto je intenzivně zkoumána z hlediska její kvality a vlastností. Jako komplexní směs minerálních a organických látek disponuje půda pomalou regenerační schopností. Porušení tohoto regeneračního cyklu, způsobené například nevhodnou volbou osevních postupů, vede ke snížení obsahu organické hmoty v půdě a následné erozi.
Specifika hnojení jarního ječmene
16. 05. 2024 Hnojení Zobrazeno 1795x
Jarní obilniny (obecně) jsou v osevních postupech důležitou skupinou plodin. Někdy však zůstávají trochu opomenuté ve výživě rostlin. To je nežádoucí, zejména u jarního ječmene. Jaké jsou jeho nároky na živiny a na co bychom neměli zapomínat s ohledem na současné poznatky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím příspěvku.
Intenzivně v kukuřici s hnojivy od Chemap Agro
15. 05. 2024 Hnojení Zobrazeno 521x
V aktuální technologii pěstování kukuřice se stále častěji využívají možnosti doplňkové aplikace listových hnojiv zaměřených především na dodávku zinku. Jejich využívání však není v takovém rozsahu, jako u jiných polních plodin. Historicky je to dáno zejména absencí aplikačního partnera. V posledních letech se situace mění, stále více je využívána insekticidní ochrana proti zavíječi či bázlivci.