Hnojení
Aplikace dusíkatých hnojiv pro rozklad slámy
01. 09. 2023 Hnojení Zobrazeno 450x
Sláma obilnin představuje jednu z možností, jak vracet organickou hmotu zpět do půdy. Její nevýhodou je ale vysoký poměr uhlíku k dusíku (dále jen C:N), proto jsou pro podporu jejího rozkladu používána dusíkatá hnojiva, která tento poměr přibližují vhodným hodnotám pro půdní mikrobiální aktivity, tedy 20–30:1.
Jak zajistit kvalitní pšenici? Zkontrolujte, zda se v půdě nachází síra
29. 08. 2023 Hnojení Zobrazeno 340x
Výnos zrna pšenice a koncentrace bílkovin v jejích zrnech závisí na odpovídající půdní úrodnosti. Aplikace hnojiv obsahujících síru na tvrdou pšenici může mít mnoho výhod. Dostatečné množství síry je nutné pro růst a vývoj pšenice, protože síra je nezbytná pro syntézu aminokyselin, proteinů a chlorofylu. Síra je důležitou složkou enzymů zapojených do metabolizmu dusíku a nedostatek síry může snížit asimilaci dusíku.
Využití bilancí živin z polního pokusu VÚRV pro určení dávek minerálních hnojiv (2): Draslík
28. 07. 2023 Hnojení Zobrazeno 322x
Tento příspěvek navazuje na první částu, která pojednávala o bilanci fosforu z dlouhodobého polního pokusu VÚRV v Praze-Ruzyni. Je v ní podrobně popsána i charakteristika stanoviště, pro tento článek je dobré připomenout, že půdní typ a subtyp je hnědozem luvická a skupina půdního druhu je na rozhraní středně těžká až těžká půda.
Agrility - moderní platforma pro monitoring porostů
Moderní platforma agrility® je určena pro vzdálený monitoring porostů od společnosti Limagrain. Po více jak desetiletém vývoji je dnes běžně využívaná aplikace Harvest, která vyhodnocuje současný stav porostu kukuřice na siláž. Současně predikuje optimální termín sklizně na siláž při sušině 32%. Aplikace pro kukuřice nabízí také seťovou mapu (Density), přehled vývoje porostu (Vegetation) a předpověď výnosu (Yield).
ICL PotashpluS - draselno-síranové hnojivo pro chytrou výživu rostlin
06. 07. 2023 Hnojení Zobrazeno 284x
Ve stínu neustále rostoucích cen dusíku i dalších živin nezbývá dnes pěstitelům mnoho možností, jak si zachovat konkurenceschopnost. Jednou z cest je použití moderních technologií výživy rostlin, které vycházejí z detailních rozborů půdy a živiny dávkují přesně podle potřeb konkrétní plodiny a místa.
Využití bilancí živin z polního pokusu VÚRV pro určení dávek minerálních hnojiv (1) - Fosfor
27. 06. 2023 Hnojení Zobrazeno 275x
Předpokladem pro dlouhodobé úspěšné hospodaření je udržování dobré půdní úrodnosti. Většina doporučení ve výživě rostlin vychází ze sledování časových změn obsahu přístupných živin (viz AZZP) a jejich bilancování. Abychom získali výchozí podklady k jejich určení, využíváme výsledky z dlouhodobých přesných polních pokusů Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze.
Výživa a hnojení máku setého: Ověřené postupy a vývoj nových hnojiv
13. 06. 2023 Hnojení Zobrazeno 770x
Hnojení je třeba chápat jako významnou součást pěstitelských technologií všech intenzivně pěstovaných plodin, mezi které patří v ČR bezesporu i mák setý. Snahou každého pěstitele máku je vytvořit vhodnými agrotechnickými zásahy optimální podmínky pro dobrý růst a vývoj rostlin po celou dobu vegetace za účelem dosažení rentabilní produkce.
Možnosti hnojení brambor dusíkem během vegetace
31. 05. 2023 Hnojení Zobrazeno 1181x
Výši výnosů u brambor můžeme ovlivnit několika faktory. K těm nejdůležitějším, které mají vliv zejména na jejich stabilitu, patří optimální zásobení živinami, především dusíkem.
Vliv hnojení dusíkem a sírou na výnos a olejnatost u řepky ozimé
24. 05. 2023 Hnojení Zobrazeno 563x
Neustále zpřísňování emisních limitů má přímý dopad na zemědělskou produkci v České republice. Před 40 lety jsme nemuseli dodávat síru do zemědělské půdy, ale v důsledku odsíření uhelných elektráren došlo ke snížení jejího spadu téměř pětkrát. Právě opomíjené hnojení sírou má hlavní vliv nejen na výnosové parametry, ale i zdravotní stav a kvalitu produkce u řepky ozimé.
Nutrino™ Maxx
21. 05. 2023 Hnojení Zobrazeno 397x
EOSDA Crop Monitoring je moderní služba k on-line sledování pěstovaných plodin s funkcemi pro informovaná rozhodnutí. Výhody umělé inteligence jsou dnes dostupné i při obhlídce pěstovaných plodin agronomem, farmářem, konzultantem či vlastníkem půdy.
Výsledky agrochemického zkoušení půd a jejich využití v praxi
22. 04. 2023 Hnojení Zobrazeno 454x
Informace o stavu zásobenosti živinami a hodnotě výměnné půdní reakce je základním předpokladem pro stanovení účelného hnojení, popřípadě úpravy půdní reakce vápněním. Celostátní pravidelné zkoušení půd nabízí využití těchto výsledků jak zemědělským podnikatelům, tak vlastníkům půdy.
Využití zeolitů jako součást hnojiv
10. 04. 2023 Hnojení Zobrazeno 723x
V posledních letech roste zájem o využití přírodních minerálních látek v zemědělství a při ochraně životního prostředí. Mezi tyto látky patří bezesporu zeolity. Díky svým jedinečným fyzikálním a chemickým vlastnostem (vysoká sorpční kapacita, iontová výměna a selektivita, strukturní a tepelná stabilita) je lze použít, mimo jiné, i při výrobě minerálních hnojiv.
Olsenova metoda pro stanovení přístupného fosforu na karbonátových půdách a následné hnojení
21. 03. 2023 Hnojení Zobrazeno 526x
V současné době při používání metody Mehlich 3 pro stanovení tzv. přístupného fosforu (Ppř) opět vystupuje do popředí problematika stanovení Ppř v karbonátových a případně alkalických půdách s pH nad 7,2, které zaujímají 11,8 % výměry zemědělské půdy v ČR.
Nutrino™ - roztokové hnojivo s řízeným uvolňováním dusíku
11. 03. 2023 Hnojení Zobrazeno 566x
Lze předpokládat, že někteří agronomové budou i nadále pochybovat o smysluplnosti dalšího nákupu dusíkatého hnojiva pro přihnojení v průběhu vegetace. Proto je užitečné si připomenout, jaká je návratnost investice do dusíkatých hnojiv.
Hnojenie repky na jar a ďalej vo vegetácii
08. 03. 2023 Hnojení Zobrazeno 641x
Dosiahnutá úroda semena repky ozimnej je výsledkom komplexnej interakcie medzi pôsobením genotypu, pôdy, počasia ako aj agronomických operácií počas vývojových štádií rastlín. Úrodu determinuje najmä počet rastlín na jednotku plochy, počet šešúľ na rastline, počet semien v šešuli a HTS. Repka ozimná patrí medzi poľnohospodárske plodiny, ktoré veľmi dobre reagujú na úroveň výživy a hnojenia.
Využití dusíku rostlinami ozimé řepky
04. 03. 2023 Hnojení Zobrazeno 741x
Úspěšnost pěstování ozimé řepky je určena především dosaženým výnosem semen, případně obsahem oleje v semenech. Proces utváření výnosu řepky je ale velmi variabilní a závisí na genetických předpokladech pěstovaných odrůd, environmentálních a agronomických faktorech, jakož i interakcích mezi nimi. Z pohledu výživy je stále nejdůležitější živinou dusík.
Snížené hnojení: Historický přehled vývoje metodik pro hnojení orných půd draslíkem vypracovaných VÚRV
30. 11. 2022 Hnojení Zobrazeno 847x
Po roce 1989 z ekonomických důvodů nastalo omezování nákupu průmyslových hnojiv a z tohoto důvodu poklesla úroveň hnojení. Začal pokles obsahu živin v půdě, a tím i pokles úrodnosti půd. Z tohoto důvodu bylo nutno řešit, na jakou úroveň může poklesnout hnojení, aby rostlinná výroba hlavně plnila svoji společenskou funkci.
N-Lock Super - pomocník od Cortevy
20. 11. 2022 Hnojení Zobrazeno 554x
Od začátku letošního roku se zemědělci potýkají s vysokými cenami průmyslových hnojiv a zatím to nevypadá, že by se to mělo zlepšovat. Každý zemědělec bude zřejmě přemýšlet, jaká nakoupit hnojiva a jak zefektivnit jejich použití. Ti zemědělci, kteří mají přístup i k organickým hnojivům, zvláště tekutým (digestát, kejda, močůvka atd.), zřejmě využijí přípravek N-Lock Super, a tím ušetří nejen náklady na hnojení.
Význam půdní organické hmoty pro úrodnost půd
16. 11. 2022 Hnojení Zobrazeno 1206x
O půdě, jako neobnovitelném přírodním zdroji, se v poslední době hovoří čím dál častěji, a to v nejrůznějších souvislostech. Aktuálně je to zejména otázka produkce dostatečného množství kvalitních a cenově dostupných potravin, což se stává narůstajícím globálním problémem ve více směrech (nedostatek či významné zdražování vstupů, resp. inflace obecně, zemědělské sucho, válka na Ukrajině…).
Hnojenie ozimnej pšenice na jeseň
28. 10. 2022 Hnojení Zobrazeno 1377x
Pri súčasných, turbulentných podmienkach poľnohospodárskej prvovýroby, najmä ekonomickej povahy, vystupuje do popredia otázka racionalizácie dávok živín s dôrazom na ich maximálnu efektivitu. Bez akýchkoľvek pochybností je možné konštatovať, že problematika vlahového deficitu je v posledných rokoch najdiskutovanejšou témou poľnohospodárskej praxe, no samozrejme i príslušnej vedeckej komunity.
Malá velká nanohnojiva
21. 09. 2022 Hnojení Zobrazeno 866x
Na tvrzení, že na velikosti záleží, se kromě každého rybáře či provozovatele vozidla typu SUV shodnou také všichni, kdo se zabývají nanomateriály. V případě nanomateriálů však platí, že menší je lepší. Nanohnojiva tedy mají ambici být lepší než hnojiva. Důvodů, proč by tomu tak mělo být, je víc. Stejně tak, jako nezodpovězených otázek.
Vplyv hnojív obohatených lignitom na kvantitatívne a kvalitatívne parametre zrna pšenice ozimnej
19. 08. 2022 Hnojení Zobrazeno 690x
Medzi najdôležitejšie intenzifikačné a racionalizačné zásahy pri pestovaní obilnín patrí výživa a hnojenie. Vo výžive pšenice má osobitné postavenie dusík, ktorý je popri agroekologických podmienkach prostredia limitujúcim faktorom úrody za predpokladu, že aj ostatné živiny sú optimalizované.
Historický přehled vývoje metodik pro intenzivní hnojení orných půd draslíkem vypracovaných VÚRV (1)
04. 08. 2022 Hnojení Zobrazeno 778x
Hlavním posláním intenzivního hnojení draslíkem je zvýšení hladiny draslíku v půdě a následná jeho stabilizace po delší období. Rostlina využívá pro svoji výživu hlavně draslík z půdní zásoby. Z tohoto důvodu metodiky výživy rostlin draslíkem byly zaměřeny k plnění této funkce.
Možnosti snížení hnojení ozimů dusíkem při zachování výnosu
02. 08. 2022 Hnojení Zobrazeno 6100x
Mikrobiální půdní prostředky umožnují zlepšit výživu rostlin a při vhodném použití lze snižovat dávky živin při zachování výnosové hladiny. Na příkladu řepky ozimé je níže v článku uvedeno, jak lze pomocí prostředku FREE N100® snížit dávku dusíku o 40 kg/ha a tím zlepšit ekonomiku pěstování.
Využijte drahá hnojiva efektivně
01. 08. 2022 Hnojení Zobrazeno 9743x
Aktuální situace v zemědělství testuje naše schopnosti v podnikání, pěstování a chovu. V takové turbulentní době je třeba znát své řemeslo a umět včas reagovat na zásadní změny, jako jsou ceny hnojiv a komodit, nebo legislativní změny.
Reakce brambor pro výrobu škrobu na aplikace hnojiva Lyckeby koncentrát
23. 06. 2022 Hnojení Zobrazeno 1085x
Pěstování brambor v České republice má dlouholetou tradici. V roce 2021 byly brambory pro výrobu škrobu pěstovány na ploše 5 577 hektarů a jsou státem podporovány jako citlivá plodina. Agrotechnika brambor je z hlediska organizace a používané mechanizace složitá a ekonomicky nákladná plodina.