Dozrávání a sklizeň vojtěšky seté
27. 11. 2024 Sklizeň Zobrazeno 223x
Vojtěška setá (Medicago sativa L.) je víceletá jetelovina. Využívá se jako pícnina a poskytuje 2 až 6 sečí kvalitní píce s vysokým obsahem bílkovin. Je vhodná do sušších teplejších oblastí a je to zlepšující plodina, která na kořenech vytváří hlízky pro nitrifikační bakterie a obohacuje tak půdu o vzdušný dusík. Jako jetelovina má podobně jako jetel luční velký význam pro správné střídání plodin. Je to také léčivá bylina a medonosná plodina.
Hodnocení technologických linek na sklizeň píce
04. 10. 2024 Sklizeň Zobrazeno 685x
Pícniny jsou velmi důležitým krmivem rostlinného původu. Jedná se o nepostradatelné objemné krmivo, které má rozhodující podíl na výrobě a kvalitě masa, mléka a dalších živočišných produktů. Kvalita sklizené píce má významný podíl nejenom na zdraví, ale též na užitkovosti.
Dozrávání a sklizeň jetele nachového
18. 09. 2024 Sklizeň Zobrazeno 432x
Jetel nachový (Trifolium incarnatum L.) je ozimá jetelovina, která se využívá jako ozimá či jarní meziplodina na zelené hnojení či na píci, a také jako ozimá pastevní plodina, přísev do pastevních porostů a do meziřádků v sadech a vinicích. Je to medonosná a protierozní plodina a u nás se pěstují hlavně semenné porosty, které se sklízí na semeno.
Konzervace kukuřičné siláže a aspekty snížení fermentačních ztrát
10. 08. 2024 Skladování Zobrazeno 774x
Výživa zvířat, resp. přežvýkavců, představuje požadavek, aby zvíře bylo schopno předloženou siláž přijmout v maximální míře podle aktuálního obsahu bachoru. Vlastní objem bachoru je také závislý na tělesném rámci daného plemene, jako jeden z nejhlavnějších ukazatelů selekčního tlaku v chovu dojnic.
Agrovital a SuperAgrovital - pojistka vašeho výnosu
30. 06. 2024 Sklizeň Zobrazeno 100x
V následujících několika týdnech v době dozrávání řepkových porostů se budou dotvářet kvantitativní i kvalitativní parametry výnosu. Po odkvětu řepka začíná ztrácet listovou plochu, často se jedná o fenologickou záležitost (listy přirozeně žloutnou a asimiláty se přesouvají do generativních orgánů), ale v posledních letech vlivem napadení řapíků krytonoscem čtyřzubým často dochází k masivnímu usychání listů již na konci kvetení.
Jak vybírat konzervační přípravky pro statková krmiva?
10. 05. 2024 Skladování Zobrazeno 604x
Výběr konzervačních přípravků k usměrnění fermentačního procesu konzervovaných krmiv se stává limitujícím faktorem ekonomické efektivnosti chovu skotu a zejména dojnic. Tato situace vzniká z toho důvodu, že za poslední roky se mléčná užitkovost výrazně zvýšila a ukázalo se že, kvalita konzervovaných krmiv zásadně ovlivňuje produkční účinnost celé směsné krmné dávky (TMR).
Řízená atmosféra - jedna z cest ochrany skladů proti škůdcům
20. 03. 2024 Skladování Zobrazeno 887x
Skladištní škůdci jsou zásadním problémem ve všech provozech, kde se nakládá s rostlinným materiálem ať už se jedná o farmy, nebo sklady dodavatelů a zpracovatelů. Na semináři uspořádaném při příležitosti 10 let úspěšné spolupráce Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. a Podravky-Lagris a.s. v oblasti řízených atmosfér a rezistence škůdců byly prezentovány laboratorní výsledky i zkušenosti z praxe.
Nutričně vyvážená a kvalitní siláž
12. 03. 2024 Skladování Zobrazeno 969x
Výsledek pěstování silážní kukuřice je značně ovlivněn dosaženou kvalitou konzervované hmoty. Pouze kvalitní hmota může přinést požadovaný přínos pro zvířata a významně ovlivnit celkový ekonomický výsledek podniku. Společnost Limagrain uspořádala na podzim 2023 na několika místech České republiky semináře, zaměřené na kvalitu a výrobu kukuřičné siláže.
Rezistence skladištních škůdců v ČR a EU
13. 12. 2023 Skladování Zobrazeno 1529x
Skladištní škůdci jsou širokou skupinou škodlivých organizmů, do které patří hlodavci či drobní členovci (hmyz, roztoči), kteří poškozují a kontaminují potraviny a další produkty uložené ve skladech nebo skladovacích zařízeních. Mají negativní dopady na zemědělský a potravinářský průmysl a distribuční řetězce komodit a potravin.
Co se děje během skladování řepy a jak průběh optimalizovat
20. 11. 2023 Skladování Zobrazeno 2819x
V poslední řepné kampani 2022/23 jsme se potýkali s významným problémem při skladování řepy. V první polovině prosince přišly silné mrazy a řepa na hromadách namrzla. V druhé polovině měsíce kolem Vánoc následovalo extrémní oteplení - téměř ke 20°C. Tyto dvě události pak společně s vyšším podílem zahlinění na ukládkách vedly k pohromě. Nahnilá řepa se rychle kazila.
Arrest Plus®: Přirozeně dozrají a nevypadnou
10. 06. 2023 Sklizeň Zobrazeno 1032x
Arrest Plus® je inovovaný a vylepšený pomocný prostředek k omezení předsklizňových a sklizňových ztrát určený pro řepku olejku, slunečnici, sóju, luskoviny a len. Účinně brání samovolnému pukání a praskání šešulí nebo lusků a zároveň omezují vypadávání semen před a během sklizně. Umožňuje přirozené dozrávání plodin bez nutnosti desikace. Biologicky snadno odbouratelný.
Objemná krmiva pro správnou výživu
14. 12. 2022 Sklizeň Zobrazeno 1643x
Výživa skotu v době rostoucích nákladů byla ústředním tématem odborného semináře Objemná krmiva 2022, který uspořádala firma KWS Osiva dne 19. října v Kulturním domě ve Větrném Jeníkově. Zajištění dostatku objemných krmiv úzce souvisí s pěstovanými plodinami a také je nutné správné načasováním jednotlivých zásahů včetně sklizně, která je rozhodujícím faktorem pro následnou výživu skotu.
Ochrana obilního zrna před škůdci ve skladech
23. 11. 2022 Skladování Zobrazeno 5344x
Uskladněné zemědělské komodity a potraviny mohou být během skladování infestovány celou řadou organizmů, jako jsou mikroorganizmy, členovci a hlodavci. Jsou tak jedním z nejčastějších bio-kontaminantů skladovaných surovin a potravin. Skladištní škůdci se mohou vyskytovat v celém výrobním řetězci potravin od farmy až k finálnímu spotřebiteli.
Správný proces kompostování a skladování významně ovlivňuje počet klíčivých semen plevelů v kompostech
21. 10. 2022 Skladování Zobrazeno 3659x
Monitoringem počtu klíčivých semen plevelů vyskytujících se v registrovaných kompostech se zabývá třetím rokem Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Cílem testování je ověření, zda procesem kompostování dochází k eliminaci zárodků nežádoucích organizmů včetně semen plevelů. Posuzován je i vliv složení zakládky kompostu na počet a druhovou skladbu vzešlých plevelů.
Pohled na stav silážních porostů a silážování
01. 10. 2022 Sklizeň Zobrazeno 5198x
Každá sezóna je pro zemědělce originálem a vyžaduje „originální“ přístup. Zemědělská prvovýroba není montovna v uzavřeném a roboticky nastaveném tempu. Proto se opět vracím k probíhající (proběhlé) sezóně pěstování kukuřic na siláž.
Kvalita siláží a sena a příčiny zhoršené kvality
27. 09. 2022 Sklizeň Zobrazeno 3914x
Výroba objemných krmiv je jednou z nejtěžších a nejnáročnějších operací v každém zemědělském podniku. Tato krmiva jsou vyráběna hlavně pro výživu hospodářských zvířat (85–90 %) nebo se vyrábějí pro zpracování v bioplynové stanici. Nejvíce se z konzervovaných krmiv využívá kukuřičná siláž, siláže z travních porostů a seno. Každá operace při výrobě objemných krmiv je velmi důležitá pro správnou fermentaci a jakost krmiva.
Sklizeň lnu bez desikantů
19. 09. 2022 Sklizeň Zobrazeno 2613x
Len setý olejný (Linum usitattissimum L.) se pěstuje pro získání semen obsahujících 35–45 % tuku, tj. lněného oleje pro potravinářské i průmyslové využití. Vedlejším produktem je lněný stonek (také nesprávně nazývaný sláma), který obsahuje asi 30 % krátkého vlákna vhodného pro průmyslové netextilní využití.
Rodenticidní přípravky - dvojí režim používání
12. 09. 2022 Skladování Zobrazeno 2506x
Rodenticidy jsou chemické přípravky určené k hubení škodlivých druhů hlodavců. Na trhu se používají ve dvou odlišných režimech - buď jako přípravky na ochranu rostlin, nebo jako biocidy. V obou režimech probíhají odlišné procesy registrace účinných látek a povolování konkrétních přípravků. Tyto procesy probíhají na úrovni Evropské unie a dále jednotlivých členských států.
Možnosti desikace slunečnice - výsledky pokusů z roku 2021
11. 09. 2022 Sklizeň Zobrazeno 1871x
Významným světovým producentem slunečnice je Ukrajina. S ohledem na současnou situaci v této zemi je pravděpodobné, že produkce slunečnice bude v letošním a možná i následných letech snížena, což může být určitá příležitost pro pěstitele v ostatních evropských zemích, včetně těch z ČR.
Monitoring kvality pšenice na Slovensku
04. 04. 2022 Sklizeň Zobrazeno 3707x
Kvalitu zrna ovplyvňujú dominantným spôsobom odroda a podmienky pestovania. Podmienky pestovania, predovšetkým priebeh počasia počas vegetačnej doby, zohrávajú veľmi významnú úlohu pri tvorbe technologickej kvality. Agrotechnické postupy a úroveň minerálnej výživy majú následne aditívny vplyv na technologickú kvalitu a môžu potlačiť alebo naopak zvýrazniť geneticky daný potenciál odrody.
Skladování cukrovky
07. 12. 2021 Skladování Zobrazeno 2757x
Řepná kampaň je vyvrcholením celoročního úsilí v pěstování cukrovky. V roce 2020 se ukázalo, že i přes veškerou péči věnovanou řepě na poli během vegetace, může dojít v průběhu kampaně k mnoha událostem, které vedou ke zhoršení konečného výsledku. Zvláště v ročnících, které během vegetace vypadají velmi nadějně, je škoda, když ztráty v závěru, při skladování a dodávce, očekávaný výsledek sníží.
Možnosti desikace slunečnice po restrikci diquate
03. 10. 2021 Sklizeň Zobrazeno 3727x
Česká republika leží na severozápadním okraji evropské oblasti vhodné pro pěstování slunečnice. Pěstitelé proto musí vybírat především ze sortimentu velmi raných a raných odrůd, které mohou ve zdejších klimatických podmínkách včas dozrát. Přesto bývá v chladnějších a vlhčích letech nutné vegetaci slunečnice řízeně ukončit pomocí desikantů.
Předčasné ukončení vegetace u brambor
12. 09. 2021 Sklizeň Zobrazeno 6122x
Ukončení vegetace u brambor před přirozeným odumřením natě provedené desikací nebo jinými způsoby, nejčastěji mechanicky, nazýváme předčasné nebo též umělé. Jedná se o technologický prvek, který má dlouhodobou tradici. Není to však opatření pouze pro velkovýrobu, ale svůj význam má v některých aspektech i pro malopěstitele.
Co ovlivňuje kvalitu kukuřice pro siláž
01. 03. 2021 Sklizeň Zobrazeno 7305x
Bez kukuřice si v současné době již nedovedeme intenzivní živočišnou výrobu představit. Díky vyšlechtěným hybridům s širokou škálou čísla FAO je možné si u osivářských firem vybrat vhodný hybrid prakticky pro každou výrobní oblast.
Principy skladování brambor
11. 12. 2020 Skladování Zobrazeno 11180x
Posklizňová úprava sklizených brambor zahrnuje oddělení příměsí - kameny, zemina, nať, a také oddělení nestandardních hlíz, a tak vytvořit podmínky pro minimalizaci ztrát při dlouhodobém skladování a udržení kvality hlíz. Při dodání brambor po sklizni přímo spotřebiteli je do posklizňové úpravy ještě zahrnuto třídění podle velikosti hlíz.