Užitečné organizmy (57): Parazitoidi kříska révového
29. 11. 2024 Škůdci Zobrazeno 196x
Křísek révový (Scaphoideus titanus) je invazní druh původem ze Severní Ameriky. Přímé škody sáním na révě jsou zanedbatelné, ale jako další savé druhy škůdců je významným přenašečem chorob. Ve vinicích se považuje za nejdůležitějšího šiřitele karanténního původce fytoplazmového zlatého žloutnutí révy, které mohou přenášet i další křísi.
Užitečné organizmy (56): Parazitoidi žilnatek
23. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 314x
Žilnatky zatím patří mezi méně známé škůdce, kteří budou postupně nabývat na významu. Přímé škody sáním jsou většinou nevýznamné, důležitá je jejich schopnost přenosu fytoplazem. U některých chorob jsou nejvýznamnějšími přenašeči fytoplazem z planých druhů rostlin na pěstované druhy, kde se mohou uplatnit i méně výkonní přenašeči z dalších skupin savého hmyzu.
Škůdci a choroby lesa v návaznosti na klimatickou změnu (1): Kůrovci rodu Pityokteines na jedlích v ČR
19. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 543x
Ačkoli porosty jedle bělokoré (Abies alba Mill.) představují jen zhruba setinu našich lesů, její význam coby původní dřeviny je neoddiskutovatelný. Z pohledu měnícího se klimatu je podstatná i odolnost jedlových porostů vůči nedostatku srážek či význam pro dřevozpracující průmysl. Do budoucna je proto na území ČR počítáno s výrazným navýšením jejího zastoupení.
Podzimní ošetření řepky s novinkami od INNVIGO
10. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 87x
Insekticidní a následná fungicidní ochrana porostů řepky je po jejím vzejití jedním z nejdůležitějších zásahů pro ochranu porostu. V posledních letech díky klimatickým změnám a zákazům některých insekticidních účinných látek sílí tlak škůdců zvláště v podzimním období, kdy k nejvýznamnějším škůdcům řepky patří bezesporu dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala).
Ochrana řepky ozimé proti podzimním škůdcům
03. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 338x
V současné době patří řepka ozimá k plodinám, které jsou z hlediska ochrany proti hmyzím škůdcům velmi náročné. Je to dáno především její velkou pěstitelskou plochou v České republice a omezováním účinných látek insekticidů, které lze použít pro minimalizaci škodlivosti u hlavních hmyzích škůdců.
Nová rizika antikoagulantních nástrah na hlodavce
01. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 439x
Myši, potkani a krysy - označovaní jako synantropní hlodavci - patří mezi významné škůdce v zemědělských a potravinářských provozech a skladech. Působí zde škody okusem a kontaminací (trus, chlupy) uskladněných komodit a krmiv. Představují také významný zdroj patogenů (bakterie, viry, parazité), které jsou nebezpečné pro zdraví lidí a hospodářských zvířat. Další významné škody způsobují na konstrukcích budov (např.
Užitečné organizmy (55): Parazitoidi voskovky zavlečené
27. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 356x
V minulém dílu seriálu byly představeny nejvýznamnější čeledi parazitující křísy. Invazní i expandující teplomilné druhy křísů a jimi přenášené choroby nabývají postupně na významu, proto je důležité znát nejen nové škůdce, ale i jejich nepřátele.
Virová onemocnění maliníku (2): Přenašeči virů maliníku - mšice
26. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 297x
Hmyz je největší skupinou bezobratlých, kteří působí jako přenašeči (tzv. vektory) rostlinných virů. Kromě hmyzu jsou také běžnými vektory rostlinných virů roztoči a háďátka.
Včasné zjištění škůdců ve skladovaných komoditách
19. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 380x
Letošní a minulý rok vypadá z pohledu problémů se skladištními škůdci, jako výjimečný. V řadě skladů zůstávalo či zůstává obilí ze sklizně z předchozí sezony. V těchto podmínkách bude velmi složité připravit sklady a provést kvalitní sanitaci spojenou s dezinsekčními zásahy. Proto lze předpokládat, že nové obilí bude naskladněno do skladů s vysokou iniciální populací skladištního hmyzu a roztočů.
Užitečné organizmy (54): Parazitoidi křísů
05. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 461x
Podřád křísi (Auchenorrhyncha) je u nás zastoupen necelými 600 druhy. Pomocí sacího ústního sají rostlinné šťávy, u několika druhů se předpokládá vysávání mycelia hub. Přes vysoký počet druhů obsahuje podřád jen několik významných škůdců. Většina druhů neškodí, jsou potravně vázány na plané druhy rostlin nebo specifická stanoviště.
Posuny v citlivosti nosatčíků rodu Apion k účinným látkám insekticidů
04. 09. 2024 Škůdci Zobrazeno 366x
Porosty víceletých pícnin, a to hlavně dominantně pěstovaný jetel luční, jetel nachový a vojtěška setá, zaujímají svojí výměrou stále významné procento zemědělské půdy. Mají velmi mnoho důležitých funkcí v obhospodařované krajině. Tyto porosty i v současnosti představují bohatý zdroj potravy využívaný v živočišné výrobě. K dalším jeho významným benefitům patří hlavně přirozená fixace vzdušného dusíku pomocí hlízkových bakterií.
Bázlivec kukuřičný - první výsledky testování na rezistenci
28. 08. 2024 Škůdci Zobrazeno 491x
Citlivost dospělců bázlivce kukuřičného k registrovaným účinným látkám insekticidů monitorujeme na našich pracovištích již od roku 2019, přičemž od roku 2020 probíhá laboratorní testování, jehož výsledky jsou pěstitelům poskytovány prostřednictvím Rostlinolékařského portálu ÚKZÚZ.
Mandelinka bramborová a doporučení pro ochranu brambor
22. 08. 2024 Škůdci Zobrazeno 664x
Mandelinka bramborová představuje hlavního škůdce brambor, který je známý svou vysokou pohyblivostí a schopností rychle vyvinout rezistenci vůči insekticidům. Kdekoliv se vyskytuje, je považována za klíčového škůdce brambor, který způsobuje vážné škody okusem listů, často vedoucím až k úplné defoliaci a následnému snížení úrody.
Užitečné organizmy (53): Microgastrinae (III)
24. 07. 2024 Škůdci Zobrazeno 583x
Microgastrinae patří mezi nejčastěji používané lumčíky k biologické ochraně. Většina úspěšných introdukcí proběhla mimo Evropu, kde se uplatnily i druhy vyskytující se u nás. Např. proti klíněnce jabloňové (Phyllonorycter blancardella), která vytváří miny nejčastěji v listech jabloní (u nás zpravidla neškodí), se v severní Americe vysadil lumčík Pholetesor bicolor (starý název P. pedias).
Ochrana kukuřice proti bázlivci kukuřičnému v roce 2024
04. 07. 2024 Škůdci Zobrazeno 607x
Ochrana kukuřice proti vyskytujícím se hmyzím škůdcům je pro optimální vývoj rostlin zcela zásadní. Na počátku se při vzcházení rostlin můžeme setkat hlavně s kovaříkovitými brouky, a to především s jejich larvami (drátovci), v pozdější vývojové fázi se u kukuřice pěstované v monokultuře na kořenech vyvíjejí larvy bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera LeConte).
Hraboš polní jako stálé riziko pro zemědělskou praxi
03. 07. 2024 Škůdci Zobrazeno 919x
Problematika hraboše polního rezonovala mezi zemědělci celý loňský rok 2023 a jak se zdá, na řadě míst tomu zřejmě nebude jinak ani letos, alespoň v nadcházejícím jarním období. Klimatická změna se významně propisuje do přežívání a populační dynamiky hrabošů jak ve vegetační sezoně, tak i v zimním období, které bývalo v minulosti určitou jistotou z hlediska omezování a stabilizace populací tohoto škůdce.
Úspěšné ošetření kukuřice proti zavíječi
29. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 45x
Vypěstovat potřebné množství zelené hmoty a zrna kukuřice bez mykotoxinů začíná pro agronoma výběrem správného hybridu pro jeho oblast a končí posledním aplikačním zásahem proti zavíječi kukuřičnému. Housenky zavíječe poškozují kukuřici žírem ve stoncích způsobujícím jejich následné lámání a dále žírem v palicích, které jsou následně napadány houbovými chorobami a zvýšení obsahu mykotoxinů v zrnu.
Škodlivost zavíječe kukuřičného a nové možnosti jeho sledování
25. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 973x
S měnícím se klimatem a koncentrací ploch se významná poškození zavíječem kukuřičným začínají objevovat i např. na jižním okraji Vysočiny. Za vyšším tlakem tohoto škůdce stojí chyba jak ve zpracování posklizňových zbytků silážní kukuřice, ve které může zavíječ dokonat svůj vývoj, tak ve špatně směřované nebo zcela podceněné ochraně.
Genetický boj s hmyzími škůdci
24. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 602x
Nové genetické techniky včetně převratné technologie CRISPR-Cas9 otevírají zcela nové možnosti i pro ochranu zemědělských plodin před hmyzími škůdci. Do arzenálu budoucnosti patří i vlohy šířené v populaci škůdců tzv. mutagenní řetězovou reakcí.
Změny ve vývoji rezistence mšice broskvoňové vůči insekticidům v ČR
19. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 579x
Mšice broskvoňová je ve světě nejvýznamnějším přenašečem virových chorob. U nás patří k hlavním přenašečům virů na sadbových bramborách, cukrovce, řepce a na zelenině. Od roku 2016 u nás působí přímé škody na řepce na podzim. Ochrana proti ní se stává na všech uvedených plodinách obtížnou. Mšice broskvoňová selektuje rychle rezistenci vůči širokému spektru účinných látek insekticidů.
Hraboš - nechtěná stálice našich polí
17. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 681x
Je těžké psát o škůdci, jehož výskyt je v posledních letech tak častý a zároveň se neopakovat. Dříve byly gradace hraboše časté jednou za deset let. Od 90. let se interval zkrátil na jednou za cca 5 let. Nyní na sebe gradace plynule navazují, trvají 2 a více let a po roce klidu opět populace začnou narůstat.
Ochrana proti škůdcům cukrovky po ukončení moření osiva neonikotinoidy
10. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 1004x
Od počátku 90. let byla technologie pěstování cukrovky v Evropě, včetně ČR založena na moření osiva neonikotinoidy. Očekává se, že zákaz moření osiva cukrovky neonikotinoidy od roku 2024 bude zásahem do technologie pěstování s negativními dopady na efektivitu pěstování cukrovky a udržení dosahovaných výnosů. Současně se očekávají zásadní změny v ochraně proti škůdcům vzcházející cukrovky a proti přenašečům virů žloutenek cukrovky.
Ochrana porostů máku setého proti vyskytujícím se hmyzím škůdcům
07. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 719x
Mák setý se zařadil k plodinám, u kterých musíme dbát zvýšené pozornosti při jejich pěstování. Dobře zvolený pozemek, výběr odrůdy či vhodná příprava půdy jsou důležité před samotným založením porostu. V technologii pěstování patří k těm jednodušším operacím.
Akú antirezistentnú ochranu zvoliť proti blyskáčikom a šešuľovým škodcom repky?
01. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 452x
Po úspešnej ochrane proti krytonosovi štvorzubom a repkovom nadchádza obdobie, ktoré je typické výskytom blyskáčika repkového a ďalších škodcov na kvetoch a šešuliach repiek. Pre pestovateľov repky na ochranu proti stonkovým krytonosom tohto roku pribudol významný insekticíd vo forme prípravku Sivanto® Energy.
Užitečné organizmy (52): Microgastrinae (II)
31. 05. 2024 Škůdci Zobrazeno 649x
Kokony lumčíků z podčeledi Microgastrinae mohou být ukryté v místě žíru housenky, ale u nemalé části druhů jsou nápadné, často viditelné z několika metrů. Tím se liší od většiny parazitoidů, kteří se naopak snaží ukrýt před zraky predátorů a parazitoidů.