Užitečné organizmy (46): Mšicomaři (I)
12. 09. 2023 Škůdci Zobrazeno 1099x
Mšicomaři patří mezi známější parazitoidy díky své schopnosti přeměnit napadené mšice v nápadné mumie, které jsou v kolonii zdravých mšic nepřehlédnutelné. Některé druhy se množí a vysazují do skleníků k ochraně porostů proti mšicím.
Insekticidní účinky esenciálního oleje z fenyklu obecného na hmyz
30. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 1218x
Rok od roku se snižuje počet povolených účinných látek insekticidních přípravků syntetického původu, proto je důležité se poohlédnout po možných alternativách. Mezi takové alternativy patří mikrobiální přípravky (přípravky na bázi entomopatogenních bakterií a virů), či přípravky na bázi rostlinných látek neboli botanické pesticidy. V současné době jsou některé takové přípravky dostupné jak v České republice, tak i v ostatních zemích EU.
OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY
Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“
Moderní trend v monitoringu výskytu a ochraně před zavíječem kukuřičným
29. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 931x
Přesná a vypovídající indikace výskytu škůdce v porostu není často nejjednodušší. Náročný je bezesporu monitoring náletu motýlů zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis). Díky programu Smapp Lab se však zavíječi blýská na horší časy.
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.
Poškození lesních porostů bobrem a možnosti eliminace škod
21. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 1576x
Bobr je rozšířen po větší části severní polokoule v říčních a lužních nivách. V současnosti rozlišujeme dva samostatné druhy, a to bobra kanadského (Castor canadensis) ze severní Ameriky a bobra evropského (Castor fiber), který žije v Evropě a Asii. Dříve byly považováni pouze za podruhy jednoho druhu
Postupy biologické ochrany proti molicím na plodové zelenině ve skleníku
17. 08. 2023 Škůdci Zobrazeno 2982x
Mezi obávané savé škůdce plodové zeleniny ve skleníku řadíme molice. V těchto porostech se objevují pravidelně. Pravděpodobnost jejich výskytu během pěstebního cyklu je téměř 100%. Nejčastěji jde o druh molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum), avšak s dovozem sadbového materiálu ze zahraničí se k nám příležitostně dostává také molice bavlníková (Bemisia tabaci), jejíž neevropské populace jsou ...
Užitečné organizmy (45): Lumčíkovití
22. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1559x
Lumčíkovití (Braconidae) jsou v naší fauně zastoupeni asi 850 druhy, ale předpokládá se výskyt více než 1 500 druhů, v Evropě dokonce 3 500 druhů. U této čeledi je faunisticky lépe než ČR prozkoumáno Slovensko, kde dlouhá léta působil M. Čapek. U nás ještě hodně druhů na své objevení teprve čeká. Lumčíci patří mezi významné regulátory zemědělských a lesních škůdců, někteří se chovají a vysazují jako bioagens do skleníků i venkovních plodin.
Posuny v citlivosti insekticidů u hmyzích škůdců víceletých pícnin
19. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 995x
U porostů víceletých pícnin (vojtěška setá, jetel luční) se vyskytuje celá řada hmyzích druhů, kteří svou činností snižují množství a kvalitu sklizeného produktu. Aby došlo k zabránění takovýchto ztrát, je nutno tyto semenné porosty ošetřovat pomocí dostupných insekticidů. V posledních letech vlivem omezování a restrikcí účinných látek dochází k neustálému úbytku volby dostupné a zároveň i efektivní chemické ochrany.
Monitoring rezistence hlodavců vůči antikoagulantním rodenticidům v ČR
18. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1550x
Rodenticidy patří mezi dominantně používané nástrahy proti synantropním hlodavcům (myš domácí, potkan obecný, krysa obecná) v zemědělských a potravinářských provozech i v komunální sféře. V současné době je pro použití v rodenticidech schváleno osm různých antikoagulantních účinných látek (ú. l.), které mají stejný mechanizmus účinku, ale liší se mírou své toxicity.
Obnova kalamitních holin po kůrovcové kalamitě
10. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1170x
Současnou kalamitu členíme obvykle do tří etap, které se liší příčinami i rozsahem. První dvě etapy se nevymykaly z rámce předchozích velkých kalamit, třetí etapa se vymyká všem parametrům a má zcela katastrofické dopady na naše lesy a jejich budoucnost.
Hodnocení vzorků na přítomnost skladištních škůdců ve vztahu k reklamacím
08. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1056x
Skladované obilí je citlivé k napadení mnoha druhy skladištních škůdců. V příznivých podmínkách dochází k rychlému rozvoji populací těchto škůdců, což sebou přináší negativní dopady pro skladovatele. Škůdci totiž patří mezi hlavní biotické faktory negativně ovlivňující kvalitativní parametry zrna používaného pro potravinářské (sladovnický ječmen, potravinářská pšenice pro mlýny) i krmné účely.
Fix-IT - tak trochu jinak proti savým škůdcům
05. 07. 2023 Škůdci Zobrazeno 1092x
Vloni jsme uvedli na trh zcela nový produkt Fix-IT s jedinečným, fyzikálním, způsobem účinku. Jedná se o pomocný prostředek sloužící k velmi rychlé kontrole savých škůdců ve všech plodinách. Nepodléhá povinné evidenci pesticidů a lze použít i v ekologické produkci.
Mšice na cukrovce
30. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1281x
Mšice patří stále k závažným škůdcům cukrovky. Způsobují přímé škody sáním, ale jejich nebezpečnost spočívá především ve schopnosti přenášet vir žloutenky řepy (BYV) a vir mírného žloutnutí řepy (BMYV).
Měnící se škodlivost a dynamika letu zavíječe kukuřičného
29. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1270x
Zavíječ kukuřičný je v posledních letech velmi diskutovaným škůdcem. Ještě před patnácti lety se věřilo, že technologie dokonalého drcení posklizňových zbytků kukuřičné hmoty tohoto škůdce vyžene na pomyslný okraj seznamu škůdců kukuřice.
Motýl Chloridea virescens - riziko pro řadu plodin v Evropě
25. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1199x
Výskyt motýla Chloridea virescens je dosud znám pouze na americkém kontinentu, kde je polyfágním škůdcem hospodářsky významných plodin, zejména bavlníku, kukuřice, rajčat a tabáku. Tento druh byl vyhodnocen ve studii EPPO o rizicích škůdců spojených s dovozem plodů rajčat jako potenciální hrozba pro pěstování této plodiny.
Možnosti ochrany proti klopuškám z čeledi Miridae u semenných porostů vojtěšky seté
24. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1295x
Vojtěška setá se stále řadí k plodinám, které zaujímají významné místo v rámci pěstovaných zemědělských plodin. Její bonus spočívá především jako významný přerušovač osevních sledů - zlepšuje půdní strukturu, pomocí hlízkových bakterií fixuje vzdušný dusík, omezuje erozi a slouží jako přirozený areál výskytu pro celou řadou hmyzích druhů - užitečných (obr. 1) včetně opylovačů ale i škodlivých.
Užitečné organizmy (44): Parazitoidi štítenky zhoubné
20. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1414x
Štítenka zhoubná (Diaspidiotus perniciosus, dříve řazena do rodu Quadraspidiotus) patří mezi nejškodlivější druhy štítenek u nás i z celosvětového hlediska. Pochází z východní Asie, odkud se rozšířila pomocí člověka do celého světa. V ČR byla zjištěna již ve třicátých letech, ale vyšší škodlivost se projevila až po druhé světové válce, zejména na ovocných stromech.
Bázlivec kukuřičný - první výsledky testování na rezistenci
19. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1163x
Již od roku 2019 monitorujeme citlivost bázlivce kukuřičného k registrovaným účinným látkám insekticidů. V letech 2020 až 2022 již probíhalo plnohodnotné laboratorní testování.
Okénko do zahraničí: Vystavení včel insekticidům ovlivňuje velikost jahod
03. 06. 2023 Škůdci Zobrazeno 1944x
Neonikotinoidové insekticidy aplikované na kvetoucí plodiny mohou mít negativní dopad na včely s důsledky pro opylování plodin. Nová studie z Lund University ve Švédsku ukazuje, že včely samotářky, které při shánění potravy z květů řepky přijímaly pesticid clothianidin, byly pomalejší. Navíc jahody opylované těmito včelami byly menší.
Vlastnosti pesticidů aplikovaných do květu řepky a jejich vliv na včely
21. 05. 2023 Škůdci Zobrazeno 1763x
Ochrana řepky v období květu proti chorobám i škůdcům se stala běžnou součástí pěstování řepky. Řepka je hojně navštěvována včelami a dalšími druhy opylovačů, a proto je výběr registrovaných přípravků v tomto období omezen z hlediska ochrany opylovačů.
Makadlovka řepná na cukrovce
10. 05. 2023 Škůdci Zobrazeno 1200x
Makadlovka řepná (Scrobipalpa ocellatella) je teplomilný druh, který škodí na řepě v posledních deseti letech. Početnost i škodlivost se do roku 2019 postupně zvyšovaly, cílená ochrana spolu s nepříznivým počasím snížily výskyt v letech 2020–2021 pod práh škodlivosti. V loňském nadprůměrně teplém a v některých oblastech i suchém roce došlo znovu ke slabému poškození porostů, které od vyšších škod zachránil příchod srážek koncem srpna a v září.
Užitečné organizmy (43): Nepřátelé roztočů
01. 05. 2023 Škůdci Zobrazeno 1293x
Roztoče využívá k vývoji larev pouze několik rodů chalcidek ze dvou čeledí. Nejvíce informací je o parazitoidech klíšťat a predátorech vlnovníků, o parazitoidech hospodářsky nevýznamných roztočů se neví téměř nic.
Řepka, škůdci, řešení
21. 04. 2023 Škůdci Zobrazeno 1656x
Účinná ochrana řepky proti škůdcům je jedním ze základních předpokladů jejího úspěšného pěstování. Snižující se počet insekticidních účinných látek a klimatické změny projevující se vysokými teplotami a dlouhým obdobím beze srážek především v období zakládání porostů řepky, jsou příčinou přemnožení některých škůdců, kteří způsobují na porostech řepky významné škody.
Invazní druhy škůdců versus občanská věda
21. 04. 2023 Škůdci Zobrazeno 1710x
Nepůvodní (invazní a zejména karanténní) škůdci představují vážnou hrozbu nejen pro zemědělství a lesnictví, ale také značnou zátěž pro krajinu a často mají negativní socio-ekonomické dopady. Tito nepůvodní škůdci se v poslední době rozšířili v celosvětovém měřítku.
Morava v ohrožení hrabošů - bude se opakovat kalamita z let 2019–2020?
05. 04. 2023 Škůdci Zobrazeno 1944x
Od nástupu poslední gradace hraboše polního uplynuly čtyři roky a je velice pravděpodobné, že by se mohla situace na většině moravských polích v tomto roce velice podobat roku 2019 respektive roku 2020. Scénáři kalamitního roku nahrává průběh počasí, a to nejen zimy, ale i nadprůměrně teplému průběhu roku předešlého.
Volba vhodného insekticidu na jarní ošetření řepky
05. 04. 2023 Škůdci Zobrazeno 1038x
Ochrana řepky proti škůdcům na jaře je asi jedním z nejdůležitějších úkolů pro zajištění zdravého porostu, a tím později kvalitního výnosu. Bohužel s restrikcí účinný látek nám pro ochranu zůstaly jen látky ze skupiny pyrethroidů a jediný zástupce ze skupiny neonikotinoidů, účinná látka acetamiprid.