Škůdci
Blýskáček řepkový a jeho škodlivost
29. 03. 2012 Škůdci Zobrazeno 14368x
Dospělci blýskáčka řepkového Meligethes aeneus (Fabricius) přezimují v půdě v hloubce několika centimetrů nebo pod zbytky rostlin, v opadaném listí apod. na orné půdě i mimo ní. Na jaře se brouci živí pylem na květech mnoha bylin a dřevin. Brouků během jara na rostlinách postupně přibývá. Někteří brouci totiž opouštějí místo přezimování i o několik týdnů později než první jedinci.
Bzunka ječná a zelenuška žlutopásá
25. 09. 2011 Škůdci Zobrazeno 9149x
Živočišnými škůdci jsou obilniny poškozovány nepravidelně a většinou se hospodářsky významný výskyt objevuje jen na některých porostech. Významné ztráty způsobené škůdci plošně v rámci celé ČR jsou ojedinělé. O to větší škody mohou způsobit jednotlivým pěstitelům, pokud se zcela nečekaně objeví ve velkém množství na jeho pozemcích.
Květilka zelná - nebezpečný škůdce ozimé řepky
05. 08. 2011 Škůdci Zobrazeno 13273x
Květilka zelná (Delia radicum) patří do řádu dvoukřídlého hmyzu (Diptera) a čeledi květilkovití (Anthomiidae). Svým vzhledem připomíná mouchu domácí, je šedé barvy s délkou okolo 6 mm. Vajíčka jsou bílá, podlouhlá a samička je klade ke kořenovému krčku nebo do jeho blízkosti. Larvy jsou žlutobílé, beznohé, bezhlavé a jsou 7 až 8 mm dlouhé. Má tři generace během roku a přezimuje jako kukla v půdě.
Křísek polní – nebezpečný přenašeč viróz obilnin
05. 08. 2011 Škůdci Zobrazeno 12152x
Kvůli schopnostem přenášet virus zakrslosti pšenice - Wheat dwarf virus (WDV) je křísek polní právem řazen mezi závažné škůdce obilnin, kde působí škody především na ozimé pšenici. Jeho význam je o to větší, že se, jako jeden z našich nejhojnějších druhů křísků a široký polyfág lipnicovitých rostlin (Poaceae), běžně vyskytuje na nejrůznějších zatravněných místech po celém území naší republiky.
Makovicoví škůdci a jejich regulace
05. 06. 2011 Škůdci Zobrazeno 7964x
Česká republika patří mezi nejvýznamnější pěstitele a exportéry potravinářského máku na světě. V roce 2010 činila celková plocha pěstovaného máku 51 tisíc hektarů. V porovnání s předchozími roky je vidět pokles osetých ploch. Vrcholem byl rok 2008 s celkem 70 tisíci hektary pěstovaného máku. V dalších letech vlivem především klesajících výkupních cen máku klesaly v závislosti s tím i oseté plochy.
Šešulový škodcovia repky a ochrana proti nim
20. 05. 2011 Škůdci Zobrazeno 9080x
Ochrana proti škodcom v tohtoročnej pestovateľskej sezóne opäť naberie na význame a to najmä v porastoch, ktoré boli siate na konci a po agrotechnickom termíne. Slabé a riedke porasty sa budeme snažiť všetkými dostupnými prostriedkami podporiť v raste, aby v čase vyšších cien poskytli solídnu úrodu. Rozhodnutie, či podnik vloží svoje prostriedky do účinnej ochrany urobí nakoniec v ideálnom prípade agronóm sám.
Bejlomorka kapustová a krytonosec šešulový – významní škůdci řepky
20. 05. 2011 Škůdci Zobrazeno 9677x
Vysoká koncentrace pěstování řepky v České republice a malý počet plodin zastoupených v osevních postupech způsobuje zvýšený výskyt některých plevelů, chorob a škůdců. Toto jsou ideální podmínky pro rozšíření dnes již velmi významných škůdců řepky, mezi které patří bejlomorka kapustová a krytonosec šešulový a kteří dokáží velmi výrazně ovlivnit výnos řepky a tím celou ekonomiku jejího pěstování.
Kohoutci - škůdci obilnin
19. 05. 2011 Škůdci Zobrazeno 19258x
Patrně nejnápadnějšími škůdci v zelených porostech obilí jsou drobní brouci kohoutek černý Oulema melanopus a kohoutek modrý Oulema galleciana. Oba druhy jsou zařazeni v zoologickém systému do čeledi mandelinkovitých (Chrysomelidae).
Blýskáček řepkový
20. 03. 2011 Škůdci Zobrazeno 12058x
Poškození řepky olejky blýskáčkem řepkovým [blýskáčik repkový] (Melighetes aeneus) se projevuje nepravidelně vykousanými otvory do poupat, která následně opadávají. Šešule se netvoří nebo se stáčejí.
Krytonosec kořenový - škodlivost a ochrana
01. 03. 2011 Škůdci Zobrazeno 10094x
Česká republika v posledních několika letech získala pověst „makové velmoci“ a to především z důvodů složité byrokratické situace při pěstování této plodiny v ostatních evropských zemích. Z důvodu toho jsou kladeny vysoké požadavky na kvalitu a kvantitu sklizeného produktu.
Žraví škůdci zeleniny (1.)
23. 01. 2008 Škůdci Zobrazeno 33267x
Zelenina, stejně jako ostatní plodiny, bývá napadána řadou škůdců, kteří znehodnocují konzumní části. V některých případech mají vliv na snížení kvality poškozené rostliny, jindy rostlinu zcela zničí. V současné době, kdy zákazník požaduje zboží prvotřídní kvality, nelze výskyt škůdců podceňovat.
Jak omezit škodlivost plžů
23. 01. 2008 Škůdci Zobrazeno 12892x
V České republice se na větší ploše než v západní Evropě ujaly minimalizační, tzv. půdoochranné pěstitelské systémy (s omezenou kultivací půdy) z důvodu zdražování pohonných hmot, snížení pracovních sil v prvovýrobě, a tím potřeby zvýšení produktivity práce atd. Minimalizační systémy však s sebou nesou mnoho negativ. Začíná sílit tlak škůdců a chorob, které dříve silně omezovala tradiční orba.
Slimáci a nový škůdce - plzák španělský
22. 03. 2006 Škůdci Zobrazeno 34680x
Kromě našich plžů se na škodách na zahradních i polních kulturách začíná podílet i plzák španělský. V některých oblastech České republiky se v důsledku vlhkého počasí v průběhu několika minulých let objevil silný výskyt slimáků, kteří způsobují výrazné škody v porostech ozimé řepky, lokálně bylo zaznamenáváno i poškození vzcházejících porostů ozimých obilnin a cukrovky i máku.
Škodlivost plžů
22. 03. 2006 Škůdci Zobrazeno 10778x
V polních kulturách způsobují slimáci výrazné škody zejména v porostech ozimé řepky. Lokálně bylo zaznamenáváno i poškození vzcházejících porostů ozimých obilovin, cukrovky i máku. U zahradních plodin způsobují škody zejména v zelinářství, na jahodách a na okrasných rostlinách. Poškozují nadzemní a často i podzemní části mnoha druhů rostlin.
Škůdci ve skladech
14. 11. 2005 Škůdci Zobrazeno 48683x
V zemědělských skladech budovách a provozech je možné se setkat s celou paletou chorob a škůdců, kteří jsou buď vyhraněně skladištní a nebo škodí jak v porostech tak i ve skladovaných produktech. Tyto škůdci nezpůsobují jen ekonomické ztráty na obilí, ale vlivem jejich působení dochází k nenávratnému hygienickému poškození.
Podzimní ochrana řepky proti škůdcům
25. 08. 2005 Škůdci Zobrazeno 12716x
Výskyt a škodlivost podzimních škůdců kolísá podle ročníku, lokality a dalších faktorů, které působí na výskyt škůdců. Nezanedbatelný význam ve vzrůstajícím počtu populací těchto škůdců má také nárůst ploch pěstované řepky. Zejména v teplejších oblastech, které jsou méně vhodné k pěstování řepky, dochází k napadení dřepčíky a krytonosci. Významné jsou škody hlavně pokud je dlouhodobě teplé a suché počasí v období vzcházení řepky.