BASF
BASF
BASF

AGRA

Osivo a sadba

Novinky, které zaujaly na polních dnech

Novinky, které zaujaly na polních dnech

03. 10. 2023 Ing. Pavel Stehlík; VP Agro, spol. s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 40x

Červnové polní dny jsou tradiční přehlídkou odrůd obilnin. Pěstitelé mají možnost porovnat stav svých porostů s těmi v jiných oblastech, případně i vedených v rozdílných intenzitách pěstování. Jsou zde představovány i novinky v odrůdovém sortimentu. Níže si dovolím upozornit na ozimé pšenice ze šlechtění RAGT.

Plná sada medailí

Plná sada medailí

02. 10. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 73x

Mimořádná novinka pšenice ozimé, kterou letos uvádí firma SAATEN-UNION na český trh, je již nyní v podvědomí většiny návštěvníků polních dnů. Odrůda Pallas se totiž předvedla v celé své kráse. Nejen vynikající výnosy zdravého zrna, ale také špičkové potravinářské parametry odrůda Pallas již prokázala v registračních zkouškách ČR a v prvním roce SDO, o čem je možno se přesvědčit v ročence ÚKZÚZ na straně 36.

Proseeds
„BECKY“ opět sype

„BECKY“ opět sype

30. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 150x

Přinášíme první skvělé výsledky ze sklizní jedničky v množení ozimých ječmenů, a to odrůdy Beckenbauer. Ozimý ječmen Beckenbauer zaujal pěstitele již v předešlých dvou sezónách nejen svými výsledky z pokusů a registračního řízení, ale zejména výnosy z běžných ploch. Tyto „Beckyho“ vystřelily na 1. místo jako nejmnoženější šestiřadý ozimý ječmen v ČR za rok 2023. První výsledky z probíhajících sklizní naznačují, že nejinak tomu bude i letos.

Limagrain

Agrility - moderní platforma pro monitoring porostů

Moderní platforma agrility® je určena pro vzdálený monitoring porostů od společnosti Limagrain. Po více jak desetiletém vývoji je dnes běžně využívaná aplikace Harvest, která vyhodnocuje současný stav porostu kukuřice na siláž. Současně predikuje optimální termín sklizně na siláž při sušině 32%. Aplikace pro kukuřice nabízí také seťovou mapu (Density), přehled vývoje porostu (Vegetation) a předpověď výnosu (Yield).

Ozimé ječmeny SAATEN-UNION v praxi přesvědčily

Ozimé ječmeny SAATEN-UNION v praxi přesvědčily

25. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 204x

Na farmě v Čejkovicích máme lehčí půdy a hrozí zde přísušky. Potřebujeme tady ranou odrůdu. SU Ellen je z našeho pohledu i přes svoji ranost velmi výkonná.

Královna českých polí mezi pšenicemi

Královna českých polí mezi pšenicemi

23. 09. 2023 Ing. Jana Černá, Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s. r. o. Osivo a sadba Zobrazeno 247x

Mimořádně výnosná krmná a oplatková odrůda s dobrou zimovzdorností, velmi dobrou HTZ na úrovni 44 g, která je vhodná do všech pěstebních oblastí, pro setí po obilnině a navíc toleruje horší pěstební podmínky a pozdní setí.

„Devatero přikázání“ pro omezení námele v zrnu žita

„Devatero přikázání“ pro omezení námele v zrnu žita

21. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 167x

Abychom mohli maximálně eliminovat výskyt námele ve sklizeném zrnu žita, je třeba znát hlavní faktory, které se podílí na jeho výskytu. Mezi ty nejvýznamnější jistě patří vlhko a chlad v době kvetení. Stejně tak negativně působí extrémní vysoké teploty, sucho a bezvětrné počasí. Tyto podmínky brání přenosu pylu na bliznu. Na hluchém místě se pak tvoří sklerocia námele.

Novinka zvládla první rok na desítku

Novinka zvládla první rok na desítku

17. 09. 2023 Ing. Marcela Shejbalová, Ing. Petr Shejbal; VP AGRO, spol s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 230x

Nová krmná ozimá pšenice RGT Revolver patří mezi naše TOP odrůdy, které máme pro letošní rok nachystané pro český trh. Jedná o velmi slibný materiál, který předchází pověst velmi výnosné C odrůdy.

Vývoj ploch ozimého ječmene v České republice

Vývoj ploch ozimého ječmene v České republice

11. 09. 2023 Ing. Tomáš Břicháček; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 250x

Podíváme-li se zpětně několik let do přehledu množitelských ploch ÚKZÚZ, je evidentní, že povětšinou největší množitelské, a tedy i pěstební plochy ozimého ječmene zaujímají odrůdy ze sortimentu firmy SAATEN-UNION. Oslovil jsem proto produktového manažera pro obilniny, Ing. Luďka Novotného, aby nám přiblížil situaci s ozimým ječmenem na českém trhu.

Proč jsou naše žita nejžádanější

Proč jsou naše žita nejžádanější

08. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 252x

Ozimá žita jsou v poslední době velmi žádaná. Na tomto vývoji se podepisuje jak trend zdravého životního stylu (například větší poptávka po pečivu s obsahem žitné mouky), tak také větší využívání žita pro výrobu kvalitní senáže pro živočišnou výrobu a bioplynové stanice. Podívali jsme se tedy, jak jsou s nabídkou hybridních žit SAATEN-UNION spokojeni naši farmáři a proč jim dávají přednost.

V jednoduchosti je síla

V jednoduchosti je síla

07. 09. 2023 Ing. Luděk Novotný; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 198x

V době plné nejistot často hledáme něco, o co bychom se mohli opřít a čemu můžeme důvěřovat. Spolehlivá genetika, kterou nabízí společnost SAATEN-UNION, je tou pravou jistotou pro každého českého farmáře.

Raný šampión s rezistencí

Raný šampión s rezistencí

06. 09. 2023 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 250x

Po delší době se pěstitelé potýkali s průběhem počasí, který způsobil vyšší napadení obilnin širším spektrem listových chorob, ať už to byly listové skvrnitosti nebo infekce rzí plevovou a klasovými chorobami. Proti většině chorob se dá zasáhnout fungicidními přípravky, ale často jen preventivně a pouze za předpokladu, že počasí (mokro, déšť, vítr….) a další okolnosti dovolí vjet aplikační technice na pole.

Široký sortiment ozimých ječmenů

Široký sortiment ozimých ječmenů

02. 09. 2023 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Česká republika, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 195x

Ozimý ječmen je tradiční plodinou českých polí. V loňském roce se sklízelo v ČR 122,6 tis. ha této plodiny, v tom letošním to má být podle odhadu ČSU již téměř 129 tis. ha. Využití nachází zejména jako krmná plodina, ale i jako surovina pro sladovnický průmysl. S ohledem na ranost je velmi oblíbenou předplodinou pro řepku ozimou.

Průkazný výnosový přínos hybridní pšenice v praxi a pokusech

Průkazný výnosový přínos hybridní pšenice v praxi a pokusech

01. 09. 2023 Ing. Pavel Ježek, Ph.D.; SAATEN-UNION CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 163x

Fenoménem hybridů je heteroze, tedy celý soubor vylepšených agronomických vlastností zajišťujících silnější, výkonnější a plodnější rostliny. O výnosovém přínosu pěstitelské praxi svědčí zkušenosti z běžných ploch a pokusů. Spolu s nejpěstovanějším hybridem Hyking jsou v nabídce v České republice „tříáčková“ Hymalaya, velmi raný a chlebový Hydrock a světový osinatý unikát SU Hycardi.

Mořidlo Vibrance Gold: Špičková fungicidní ochrana a podpora obilnin za všech podmínek

Mořidlo Vibrance Gold: Špičková fungicidní ochrana a podpora obilnin za všech podmínek

26. 08. 2023 Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.; Syngenta Osivo a sadba Zobrazeno 517x

Každá vegetační sezóna je pro polní plodiny v něčem náročná, a každý rok čelí zemědělci mnoha výzvám. Ať už jde o sucho, nebo naopak srážky, které jsou sice vítané, ale v občas komplikují naplánovanou práci.

Trio vítězných odrůd - RGT Reform, Viriato a RGT Ponticus

Trio vítězných odrůd - RGT Reform, Viriato a RGT Ponticus

24. 08. 2023 Ing. Pavel Stehlík; VP AGRO, spol. s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 222x

Pěstují se v ČR již několik sezon, stále jsou ve výborné kondici a pro pěstitele jsou nepostradatelné. Trio ozimých pšenic - RGT Reform, Viriato a RGT Ponticus - ve svém sortimentu těžko nachází konkurenci. A jak se ve sportu říká: Vítězná sestava se nemění.

Selgen slaví 30 let

Selgen slaví 30 let

23. 08. 2023 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 235x

Na tradičním jarním semináři ve Stupicich představila společnost Selgen nejenom svoji historii, kdy letos slaví 30 let samostatné činnosti, ale také aktuální nabídku odrůd pro podzimní osev, včetně praktické ukázky rostlin na poli.

Odrůdy žita ozimého, 2023

Odrůdy žita ozimého, 2023

22. 08. 2023 Ing. Milan Nečas; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Brno Osivo a sadba Zobrazeno 269x

Středně raná hybridní odrůda. Rostliny jsou nízké, středně odolné proti poléhání. Zrno středně velké. Přednosti: Vysoká objemová hmotnost.

Spolehlivá ochrana osiva - Fluarto, Flutrix, Triter

Spolehlivá ochrana osiva - Fluarto, Flutrix, Triter

19. 08. 2023 Ing. Jaromír Šuk; INNVIGO Agrar CZ s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 142x

Jedním z nejdůležitějších činitelů ovlivňujícím celkový průběh vegetace a výslednou sklizeň je kvalitní a zdravé osivo. Řadu chorob je možné eliminovat již v počátečních stádiích, a to kvalitním namořením osiva. Z chorob, kterým je tímto způsobem možné předcházet, jsou například problematické sněti. Společnost INNVIGO přináší hned tři kvalitní mořidla, která je možné využít.

Seznam doporučených odrůd tritikale ozimého, 2023

Seznam doporučených odrůd tritikale ozimého, 2023

18. 08. 2023 Ing. Milan Nečas; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Brno Osivo a sadba Zobrazeno 267x

Polopozdní odrůda. Rostliny nízké, středně odolné proti poléhání. Zrno je středně velké. Přednosti: Vysoký výnos v neošetřené variantě pěstování, odolnost proti napadení hnědou rzivostí tritikale (rzí žitnou a pšeničnou).

Kvalita sadebního materiálu pro obnovu kalamitních holin

Kvalita sadebního materiálu pro obnovu kalamitních holin

31. 07. 2023 Ing. Jan Leugner, Ph.D.; Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Výzkumná stanice Opočno Osivo a sadba Zobrazeno 228x

Obnova lesa na rozsáhlých kalamitních holinách je náročná a komplikovaná mnoha faktory. Za prvé, zhoršenými podmínkami pro obnovu lesa, např. výrazná teplotní amplituda, rychlý rozvoj buřeně, nevhodný vláhový režim, a to zejména stínomilných dřevin (buk, jedle).

Seznam doporučených odrůd pšenice ozimé 2023

Seznam doporučených odrůd pšenice ozimé 2023

21. 07. 2023 Ing. Vladimíra Horáková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 722x

Cílem Seznamu doporučených odrůd (SDO) je předložit pěstitelům nezávislé informace získané na základě hodnocení z polních odrůdových pokusů zakládaných v půdně klimatických podmínkách České republiky. Sleduje se výnos zrna, jakost zrna a agronomické vlastnosti (odolnost proti poléhání, odolnost proti vyzimování, odolnost proti chorobám). Důraz je kladen na stabilitu jednotlivých parametrů.

První registrovaná odrůda ozimého ovsa v ČR

První registrovaná odrůda ozimého ovsa v ČR

12. 07. 2023 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 280x

V posledních letech se stále více skloňuje klimatická změna. V České republice se objevují plodiny, které by dříve u nás ve volné půdě nerostly nebo by nedozrály anebo se do nedávna pěstovaly pouze ve sklenících. Většinou se jedná o zeleninové a ovocné druhy, ale změnu můžeme pozorovat i u polních plodin. Je to například mák ozimý nebo hrách polní ozimý, které můžeme vidět na polích a máme i registrované odrůdy.

Seznam doporučených odrůd ječmene ozimého, 2023

Seznam doporučených odrůd ječmene ozimého, 2023

12. 07. 2023 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 435x

Obdobně jako v jiných zemích Evropské unie i v České republice jsou vytvářeny Seznamy doporučených odrůd (SDO) hlavních polních plodin, jejichž cílem je usnadnit uživatelům orientaci v širokém sortimentu nabízených odrůd, poskytnout pěstitelům a zpracovatelům objektivní a nezávislé informace o odrůdách a jejich vhodnosti pro pěstební podmínky v České republice.

Jak se rozhodnout při výběru odrůd řepky ozimé?

Jak se rozhodnout při výběru odrůd řepky ozimé?

04. 07. 2023 Ing. Petr Shejbal, Ing. Marcela Shejbalová, Ing. Karel Sýkora, Ph.D.; VP AGRO s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 297x

V dlouhodobém horizontu je řepka, kromě svého přínosu v osevním postupu, jednou z nejzajímavějších komodit. Dlouhé roky se snažíme přinést pěstitelům odrůdy, které budou v co největší míře odolávat nástrahám počasí a budou pro agronomy co nejjednodušší v pěstitelských požadavcích.

Hitparáda odrůd SOUFFLET AGRO 2023

Hitparáda odrůd SOUFFLET AGRO 2023

03. 07. 2023 Ing. Filip Daněk; SOUFFLET AGRO a.s. Osivo a sadba Zobrazeno 343x

Velmi si vážíme důvěry, kterou vkládáte do pěstování odrůd pocházející z námi sestavované hitparády. Z aktuálního žebříčku připravených odrůd pro zásev na podzim 2023 si zajisté dokážete znovu vytipovat svého oblíbence anebo si rádi poslechnete i něco nového. Pokud by k tomu mohla motivovat i nějaká nápověda, stačí hledat v níže uvedených indiciích.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13
detail