Nejnovější články
Možnosti opravných herbicidních zásahů v ozimé pšenici na jaře
20. 04. 2021 Plevele Zobrazeno 33x
V posledních letech výrazně vzrostly plochy ozimé pšenice ošetřené proti plevelům již v podzimním období (zejména časné postemergentní ošetření), což je způsobeno především dobrou účinnosti používaných herbicidů. Vláhové podmínky totiž bývají, z hlediska působení většiny herbicidů, v tomto období velmi příznivé.
Hnojenie repky na jar a počas vegetácie
19. 04. 2021 Hnojení Zobrazeno 137x
Na regeneráciu rastlín po zime a rast na začiatku jarnej vegetácie má významný vplyv stav rastlín pred zimou, ich prezimovanie a zásoba živín v nepoškodených častiach rastlín na začiatku jari. Optimálna výživa, realizovaná cez racionálne hnojenia je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktorý rozhoduje o výške dosiahnutých úrod a samozrejme aj o ekonomike pestovania nielen repky olejnej.
Pokroky ve šlechtění řepky ozimé LG
Řepka se v posledních dvou desetiletích stala u nás a v celé Evropě významnou tržní plodinou. Řepkový olej hraje zásadní roli v potravinářském využití a jeho spotřeba a tím i význam řepky vzrostl zejména kvůli kontroverznímu povinnému přimíchávání metylesteru řepkového oleje do motorových paliv. Díky svému významu a rozšíření se řepka stala klíčovou plodinou ve šlechtitelských programech mnoha firem. Právě na řepce máme možnost sledovat rychlost pokroku v získávání nových užitečných vlastností.
Jaro se blíží, co na to obilniny
19. 04. 2021 Plevele Zobrazeno 23x
Mezi prvotní jarní ochranná opatření při pěstování obilnin patří herbicidní ošetření a regulace růstu. Loňský podzim na velké části našeho území panovali deště a velmi komplikovali setí, proto na mnoha zemědělských podnicích byl problém obilniny vůbec zasít. Pokud se to přeci jen s vypětím sil podařilo, tak se často nestihlo tradiční podzimní herbicidní ošetření.
Carboneg - přináší ročně až 15000 Kč/ha pro šetrně hospodařící zemědělce
Carboneg je projekt, který v kooperaci se zemědělci usiluje o zlepšení kvality zemědělské půdy a zvýšení její odolnosti. Pomocí začlenění principů regenerativního zemědělství do systému hospodaření dojde k posílení zdraví půdy a zároveň je do ní uložen uhlík z atmosféry v podobě rozličné organické hmoty. Snaha o navýšení podílu uloženého CO2 v půdě je finančně odměněna. Zdroje jsou získány od velkých firem, které se snaží dosáhnout uhlíkové neutrality, jejichž záměr je přivedl k tomuto projektu.
Efektivní výživa jarních plodin s důrazem na ječmen
18. 04. 2021 Hnojení Zobrazeno 102x
Umět pružně reagovat na změnu je v dnešní době základem úspěchu. Počasí, pandemie, legislativní změny a další vnější vlivy jsou často důvodem, proč věci neběží podle plánu. Tady platí, že čím víc informací a možností máme, tím lépe se dokážeme přizpůsobit a uspět.
Nobelova cena za chemii v roce 2020 za CRIPSR-Cas9
18. 04. 2021 Osivo a sadba Zobrazeno 80x
Genové inženýrství a zejména editace genomu právě prochází bouřlivou revolucí. Jakou máme šanci, že si touto technologií polepšíme a neuškodíme? Negativní důsledky postupujících klimatických změn - narůstající horko a sucho, šířící se nové choroby a škůdci aj. mohou pomoci podstatněji zmírnit (kromě dalších opatření) také nové metody genetického inženýrství a zejména nově objevená editace genomu.
Úponkové odrůdy hrachů Limagrain
17. 04. 2021 Osivo a sadba Zobrazeno 106x
Hrách je v ČR tradiční plodinou využívanou k potravinářským, krmným i pícninářským účelům. Hrách kromě poutání vzdušného dusíku významně zlepšuje půdní strukturu a celkovou úrodnost půdy. Je to jedna z plodin, které velice pomohlo zavedení tzv. greeningu. Pozdější úprava bohužel vyloučila aplikaci přípravků na ochranu rostlin do těchto porostů.
Nový insekticídny systém pre pestovateľov repky a maku
17. 04. 2021 Škůdci Zobrazeno 122x
Úspešné pestovanie ozimnej repky je náročné na zvládnutie jarnej insekticídnej ochrany. Zvýšená intenzita a skrátený interval striedania osiatych plôch vytvára vhodné podmienky pre výskyt významných škodcov tejto plodiny. V priebehu minulého roka došlo k ukončeniu autorizácie insekticídnych účinných látok thiacloprid a chlorpyrifos, ktoré v kombináciách s pyretroidnou zložkou tvorili významný pilier ochrany porastov repiek.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2021
16. 04. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 318x
Na jádrovinách škodí v tomto období zejména padlí jabloně, strupovitost jabloně a strupovitost hrušně, dále jsou tu svilušky a různé druhy mšic, obaleči pupenoví - na koncích letorostů sbalené listy; mladé plůdky jabloní po odkvětu poškozují pilatka jablečná, pilatka hrušková a zobonosky. Na hrušních škodí také rzivost hrušně a mera skvrnitá.
Protest proti omezování ochrany - Prohlášení produkčních zemědělských podniků Kroměřížska
16. 04. 2021 Management Zobrazeno 178x
Prakticky každý měsíc se dovídáme, že ÚKZÚZ ruší, restringuje a neprodlužuje platnost pesticidů, často ucelených skupin účinných látek. Tato opatření mají za následek jediné – zhoršují postavení produkčních zemědělců na Kroměřížsku a v celé naší zemi.
Carboneg - přináší ročně až 15000 Kč/ha pro šetrně hospodařící zemědělce
16. 04. 2021 Management Zobrazeno 464x
Carboneg je projekt, který v kooperaci se zemědělci usiluje o zlepšení kvality zemědělské půdy a zvýšení její odolnosti. Pomocí začlenění principů regenerativního zemědělství do systému hospodaření dojde k posílení zdraví půdy a zároveň je do ní uložen uhlík z atmosféry v podobě rozličné organické hmoty. Snaha o navýšení podílu uloženého CO2 v půdě je finančně odměněna.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - duben a květen 2021
15. 04. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 625x
U zapojených porostů ozimé pšenice na vyšší hladině hnojení je předpoklad škodlivého výskytu chorob: padlí pšenice, feosferiové skvrnitosti pšenice (braničnatky plevové) a septoriové skvrnitosti pšenice (braničnatky pšeničné), hnědé rzivosti pšenice (rzi pšeničné) a dalších. Rozvoj chorob v porostech bude zvláště záležet na dalším průběhu počasí. U citlivých odrůd sledujte výskyty chorob a včas proveďte ošetření.
Základy zpracování půdy (2): Podmítka (II.)
14. 04. 2021 Mechanizace Zobrazeno 240x
Včasnost provedení podmítky je základní podmínkou pro omezení zrát půdní vláhy a přímé a nepřímé regulace plevelů, ale i ostatních funkcí podmítky. Při opoždění podmítky o 10 dní může dojít ke ztrátám 20–30 mm vody (Kohout a kol., 1993).
Houbové choroby řepky ozimé a stonkoví krytonosci
13. 04. 2021 Škůdci Zobrazeno 328x
V odborné literatuře a dalších zdrojích se setkáváme s informacemi o tom, že pokud je silnější napadení stonků řepky larvami stonkových krytonosců, je následně zjišťováno i silnější napadení houbovými chorobami. Abychom si mohli ověřit/doložit tyto informace, je nutné, aby se v jednom roce vyskytli silně jak škůdci - krytonosec řepkový a čtyřzubý, tak i choroby - zejména hlízenka obecná (bílá hniloba řepky).
Integrovaná ochrana ovoce nejen v roce 2021
13. 04. 2021 Sady a vinice Zobrazeno 154x
Nová vegetační sezona je opět za dveřmi, což je příležitost k zamyšlení nad tím, co můžeme očekávat v ochraně ovoce v roce 2021 a možná i s určitou perspektivou v letech dalších.
Pokroky ve šlechtění řepky ozimé LG
13. 04. 2021 Osivo a sadba Zobrazeno 384x
Řepka se v posledních dvou desetiletích stala u nás a v celé Evropě významnou tržní plodinou. Řepkový olej hraje zásadní roli v potravinářském využití a jeho spotřeba a tím i význam řepky vzrostl zejména kvůli kontroverznímu povinnému přimíchávání metylesteru řepkového oleje do motorových paliv.
Cílené výsevy meziplodin do meziřadí chmelnice (1)
12. 04. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 213x
Problematice ozelenění meziřadí chmelnic v České republice je věnována značná pozornost především na výzkumné úrovni. Za primární důvody vedoucí k tvorbě vegetačního pokryvu půdy mezi řádky chmelových rostlin lze samozřejmě považovat potřebu stabilizace půdní úrodnosti na základě aktivního působení kořenových systémů meziplodin v meziřádcích, vnos vytvořené biomasy porosty jako zeleného hnojení a snížení ...
Historie a současnost plevelových společenstev na orné půdě
09. 04. 2021 Plevele Zobrazeno 270x
Plevelová společenstva jsou ovlivňována celou řadou faktorů, které na ně působí krátkodobě i dlouhodobě. Proto procházejí stále poměrně složitým vývojovým cyklem. Plevelné rostliny doprovázející plodiny od počátku zemědělství patří mezi nejproblematičtější škodlivé činitele v zemědělství, na jejichž eliminaci bylo vždy vynakládáno obrovské množství energie.
Green Deal a jeho dopad na slovenské poľnohospodárstvo
08. 04. 2021 Legislativa Zobrazeno 401x
Stratégia „z farmy na stôl“ a stratégia o biodiverzite sú súčasťou dlho očakávanej Európskej zelenej dohody a mali by slúžiť na napĺňanie jej celkových cieľov. Obe stratégie sa navzájom koherentne dopĺňajú, pričom ústrednou myšlienkou je udržateľnosť potravinových systémov, rovnováha medzi prírodou, potravinovými systémami a biodiverzitou, ochrana zdravia ľudí a životného prostredia za súčasného zvyšovania konkurencieschopnosti Európskej únie.
Speciální řešení pro speciální plodiny
07. 04. 2021 Sady a vinice Zobrazeno 101x
Portfolio BASF pro ochranu speciálních plodin je široké. Novinkami pro rok 2021 jsou přípravky Tessior® a Copac® Wg. Velmi používaným přípravkem pěstitelů zeleniny je fungicid Signum®, který obsahuje účinné látky boscalid a pyraclostrobin. Obě látky působí systémově, vykazují preventivní i kurativní účinek.
Jak jsou na tom české a slovenské populace řepkových škůdců s citlivostí k insekticidům?
06. 04. 2021 Škůdci Zobrazeno 430x
Rok 2020 byl charakteristický neobyčejně vysokým výskytem stonkových krytonosců. O tom, jestli šlo o extrémní projev, který se již nebude jen tak opakovat, anebo naopak o poněkud důraznější potvrzení trendu (výskyty rostou ve skutečnosti již dlouho), se dozvíme již brzy.
Včely a ochrana rostlin
05. 04. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 407x
Má-li pěstitel dosáhnout kvalitní úrody, neobejde se bez používání chemických přípravků. Nemůže podcenit ochranu rostlin před škůdci a nemocemi, stejně jako hnojení a některé další zásahy. Spektrum ochranných prostředků a přístupy při jejich používání doznaly v posledních desetiletích mnoho pozitivních změn. Jsou dnes podstatně šetrnější k necílovým organizmům, tedy k okolní přírodě, kam patří i užitečný hmyz.
Nebezpečný pro škůdce, bezpečný pro svět
03. 04. 2021 Škůdci Zobrazeno 406x
Japonský výraz pro životodárnou kapalinu, bez níž by život na Zemi tak jak ho známe neexistoval, zní Mizu. Stejné slovo se nově objevuje v názvu špičkového a bezpečného insekticidu, bez kterého by ochrana plodin byla mnohem náročnější. Mospilan Mizu 120 SL, seznamte se prosím…
Druhová pestrost a škodlivost plevelů v jarním ječmenu
02. 04. 2021 Plevele Zobrazeno 410x
Jarní ječmen patří k našim dlouhodobě nejpěstovanějším jarním plodinám. Díky své vysoké odnožovací schopnosti a rychlému počátečnímu růstu má poměrně vysokou konkurenční schopnost proti plevelům. Jeho konkurenční schopnost se projevuje především vůči jednoletým dvouděložným plevelům.
Slovenská příloha Agromanuálu
01. 04. 2021 Management Zobrazeno 16183x
Pro čtenáře Agromanuálu na Slovensku od roku 2009 vycházejí pravidelné regionální přílohy, které jsou vkládány do časopisu. Tyto regionální přílohy obsahují doporučení pro ochranu rostlin a ošetřování porostů dle slovenských podmínek. Čtenáři tak v 5 vydáních naleznou to nejvhodnější řešení ochrany rostlin, registrované pro použití dle současné slovenské legislativy.
LG Ambassador - zkušenosti pěstitelů
01. 04. 2021 Osivo a sadba Zobrazeno 1811x
LG Ambassador je žhavou novinkou loňského roku. Je to středně raný hybrid s hustě nasazenými, pevnými šešulemi a velmi vysokým výnosem semen. Vedle rezistence virové žloutence vodnice má ještě jednu zajímavou vlastnost. Je poměrně přizpůsobivý podmínkám stanoviště i dostupnosti živin, vykazuje vysoký koeficient efektivity využití dusíku N-flex. A jaká je zkušenost pěstitelů z různých částí naší republiky?