BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Nejnovější články

Rostliny používají „trojského koně“ v boji proti útokům plísní

Rostliny používají „trojského koně“ v boji proti útokům plísní

14. 06. 2024 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 87x

Vědci z University of California v Riverside objevili tajnou molekulární zbraň, kterou rostliny používají k napadení buněk útočící plísně šedé. Pokud jste někdy viděli chlupatý kousek ovoce ve vaší lednici, viděli jste plíseň šedou. Je to agresivní houba, která infikuje více než 1 400 různých druhů rostlin, téměř všechno ovoce, zeleninu a mnoho květin.

Musketeer® plus Nikita®: Nové kompletní odplevelení kukuřice

Musketeer® plus Nikita®: Nové kompletní odplevelení kukuřice

13. 06. 2024 Ing. Jiří Vašek; Adama Plevele Zobrazeno 71x

Další vlna vypadávání osvědčených účinných látek brzy postihne i herbicidy v kukuřici. Letos končí S-metolachlor, další rok vypadnou látky jako terbuthylazine či sulcotrione. To nutí praxi se přizpůsobit a nacházet jiná řešení. Jedno takové bude k dispozici už i letos - Musketeer® Plus Nikita®.

Limagrain
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Možnosti využití biostimulantů pro stabilizaci výnosů

Možnosti využití biostimulantů pro stabilizaci výnosů

13. 06. 2024 Ing. Alena Bezdíčková, PhD.; Ditana spol. s r. o. Stimulace Zobrazeno 188x

Zemědělská činnost je velice rozmanitá a faktorem, který se nejvýznamnější měrou podílí na variabilitě jednotlivých pěstitelských ročníků, je počasí. Dnes snad již nikdo nepochybuje o měnícím se klimatu. Klimatická změna se projevuje v nejrůznějších formách. Mimo jiné dochází ke zvyšování průměrných měsíčních i ročních teplot, tedy k celkovému oteplování planety.

Balíček Slape® Trio a Stemper®: Nová ekonomicky výhodná nabídka

Balíček Slape® Trio a Stemper®: Nová ekonomicky výhodná nabídka

12. 06. 2024 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 103x

V letošní obtížné sezoně Adama nabízí novou ekonomicky výhodnou nabídku dvou produktů, které spolu funkčně souvisí stejným načasováním aplikace. Širokospektrálním fungicidním zásahem, který na jaře udrží rychle se vyvíjející listovou plochu obilnin zdravou a požadavkem správně zregulovat porost obilnin tak, aby jeho výnos nebyl znehodnocen pozdějším polehnutím a stal se tak chloubou a radostí úspěšného pěstitele.

Pěstování svazenky vratičolisté

Pěstování svazenky vratičolisté

12. 06. 2024 Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D., Mgr. Helena Hutyrová, Ing. Karla Kolaříková Technologie pěstování Zobrazeno 207x

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia Benth.) je nejpěstovanějším kulturním druhem z čeledi stružkovcovitých (Hydrophyllaceae). Je to jednoletá bylina, která dobře prokořeňuje půdu.

Pevná konstanta pro zdraví a energii obilnin

Pevná konstanta pro zdraví a energii obilnin

11. 06. 2024 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 114x

V podobě fungicidu Cayunis® přichází na trh nový fungicid, který přináší inovativní přístup k úspěšnému řešení širokého spektra houbových chorob pro podporu tvorby výnosů za různých povětrnostních podmínek. Tento fungicid naplní očekávání z pohledu vysoké účinnosti a ekonomiky fungicidního zásahu ve všech oblastech při různé intenzitě pěstování obilnin.

Prognóza výskytu stéblolamu na obilninách a způsoby ochrany

Prognóza výskytu stéblolamu na obilninách a způsoby ochrany

11. 06. 2024 Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 221x

Ztráty na výnosech způsobené chorobami pat stébel mohou dosahovat více než 30 %. Úspěšnou chemickou ochranu v posledních letech komplikuje omezování dostupných fungicidních přípravků Evropskou unií a vznik rezistentních kmenů patogenů vůči účinným látkám fungicidů. Základem spolehlivé strategie ochrany obilnin proti stéblolamu, nejzávažnější chorobě pat stébel obilnin, se jeví pěstování odolných odrůd.

Listová hnojiva a novinky od společnosti Innvigo

Listová hnojiva a novinky od společnosti Innvigo

10. 06. 2024 Ing. Jaromír Šuk; INNVIGO Agrar CZ s.r.o. Hnojení Zobrazeno 130x

Také v letošním roce společnost Innvigo přináší pestrou nabídku speciálních kapalných a rozpustných listových hnojiv s širokým využitím v řadě plodin, mezi něž patří i letošní novinky CuProte a Nano Active Forte.

Ochrana proti škůdcům cukrovky po ukončení moření osiva neonikotinoidy

Ochrana proti škůdcům cukrovky po ukončení moření osiva neonikotinoidy

10. 06. 2024 Prof. RNDr. Ing. František Kocourek, CSc.; Ing. Jaromír Chochola, CSc. Škůdci Zobrazeno 210x

Od počátku 90. let byla technologie pěstování cukrovky v Evropě, včetně ČR založena na moření osiva neonikotinoidy. Očekává se, že zákaz moření osiva cukrovky neonikotinoidy od roku 2024 bude zásahem do technologie pěstování s negativními dopady na efektivitu pěstování cukrovky a udržení dosahovaných výnosů. Současně se očekávají zásadní změny v ochraně proti škůdcům vzcházející cukrovky a proti přenašečům virů žloutenek cukrovky.

Romeo si plodiny zamilují

Romeo si plodiny zamilují

09. 06. 2024 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 99x

Nový fungicid Romeo se zcela unikátní účinnou látkou a ojedinělým mechanizmem působení můžete využít k ochraně řepky olejlky, hořčice, révy vinné, zeleniny, jahodníku, jabloní, bylin, okrasných rostlin a trávníků proti houbovým patogenům a na celkové posílení odolnosti rostlin.

Účinná a selektivní ochrana kukuřice proti nežádoucímu zaplevelení

Účinná a selektivní ochrana kukuřice proti nežádoucímu zaplevelení

08. 06. 2024 Ing. Antonín Vaculík, Ph.D.; Corteva Agriscience Plevele Zobrazeno 106x

Pěstování kukuřice není tak náročné na počet pesticidních vstupů jako u některých jiných polních plodin. Právě proto je však volba účinného a vysoce selektivního herbicidu jedním ze základních kamenů úspěšného pěstování této plodiny. Vzhledem k tomu, že se jarní období v posledním období vyznačuje teplým a suchým průběhem počasí, má tento jev mimo jiné za následek odklon od používání čistě preemergentně aplikovaných herbicidů.

Nová generace řepky se skokovým nárůstem výnosu

Nová generace řepky se skokovým nárůstem výnosu

07. 06. 2024 Ing. Adam Čáslava; Lidea Czechia, s.r.o Osivo a sadba Zobrazeno 108x

V letošním roce šlechtitelská společnost Lidea uvádí na trh přelomovou generaci hybridů řepky, se skokovým nárůstem výnosového potenciálu, efektivnějším využitím dusíku, geneticky podmíněnou rezistencí vůči viru žloutenky vodnice a s lepší odolností podzimním škůdcům. To významně posouvá výnosový potenciál hybridů a zároveň zvyšuje jeho stabilitu i v méně příznivých podmínkách.

Ochrana porostů máku setého proti vyskytujícím se hmyzím škůdcům

Ochrana porostů máku setého proti vyskytujícím se hmyzím škůdcům

07. 06. 2024 Ing. Pavel Kolařík, Ing. Karla Kolaříková; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 302x

Mák setý se zařadil k plodinám, u kterých musíme dbát zvýšené pozornosti při jejich pěstování. Dobře zvolený pozemek, výběr odrůdy či vhodná příprava půdy jsou důležité před samotným založením porostu. V technologii pěstování patří k těm jednodušším operacím.

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

06. 06. 2024 Ing. Jaroslav Mach, Ing. Petr Král; EGT systém spol. s r.o. Stimulace Zobrazeno 1087x

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Kagura - osvědčené odplevelení kukuřice

Kagura - osvědčené odplevelení kukuřice

06. 06. 2024 Ing. Dušan Sem; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 143x

Pro postemergentní odplevelení porostů kukuřice jste v loňském roce mohli poprvé využít nový přípravek Kagura z dílny společnosti Sumi Agro. Jedná se o vysoce selektivní herbicid se dvěma účinnými látkami se širokým plevelohubným záběrem.

Výskyt chorob obilnin a možnosti fungicidní ochrany

Výskyt chorob obilnin a možnosti fungicidní ochrany

06. 06. 2024 Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 118x

Obilniny se pěstují na téměř 55 % orné půdy v České republice. V roce 2023 bylo oseto obilninami na našem území podle Českého statistického úřadu 1 326 tis. ha. Obilniny jsou pěstovány ve všech výrobních oblastech a jsou také důležitými předplodinami pro následné plodiny. To je pádný důvod, proč se zabývat obilninami. Výše jejich výnosu závisí na celkové kondici a zdraví porostů. Zdravotní stav může být ovlivněn řadou faktorů.

Virová zakrslost ozimého ječmene

Virová zakrslost ozimého ječmene

05. 06. 2024 Ing. Josef Pozděna, CSc.; Náchod Choroby Zobrazeno 308x

V letošním jarním období bylo možné pozorovat nebývale vysoké ochoření ozimého ječmene žlutou virovou zakrslostí ječmene. Výskyty byly nejen v nížinných oblastech východních Čech, ale i v polohách s nadmořskou výškou kolem 450 m n. m.

Technologie BioAktiv CZ je odpovědí na zemědělské výzvy roku 2024

Technologie BioAktiv CZ je odpovědí na zemědělské výzvy roku 2024

04. 06. 2024 Mgr. Martin Maxa, Ing. Josef Basík; BioAktiv CZ Stimulace Zobrazeno 172x

Když přemýšlíme nad inovacemi našich produktů a agrotechnik, myslíme na globální i lokální kontext a výzvy, které jsou teprve za dveřmi a zemědělství jako takové budou ovlivňovat. Zároveň nezapomínáme na českého zemědělce, který se sice dokáže držet tradice zuby nehty, ale není mu cizí ani zavádění moderních technologií a přístupů ve výživě rostlin a instinkt přizpůsobení se. Co nás tedy s největší pravděpodobností v roce 2024 čeká?

Mirage® C: Nejen stéblolam na výbornou

Mirage® C: Nejen stéblolam na výbornou

03. 06. 2024 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 82x

Po loňském vypadnutí léty oblíbené účinné látky prochloraz vyvstala před pěstiteli ozimých obilnin otázka, která účinná látka může efektivně nahradit zásah na první jarní ozdravění porostu, a to zejména tam, kde hrozí napadení porostu pravým stéblolamem? Řešení ale tady je. Naštěstí ještě účinnější.

Vliv organických hnojiv na erozní parametry půdy

Vliv organických hnojiv na erozní parametry půdy

03. 06. 2024 Ing. Martin Císler; Česká zemědělská univerzita v Praze Hnojení Zobrazeno 384x

V České republice představuje půda klíčový faktor v rostlinné produkci, a proto je intenzivně zkoumána z hlediska její kvality a vlastností. Jako komplexní směs minerálních a organických látek disponuje půda pomalou regenerační schopností. Porušení tohoto regeneračního cyklu, způsobené například nevhodnou volbou osevních postupů, vede ke snížení obsahu organické hmoty v půdě a následné erozi.

Topsil - novinka pro sílu a odolnost

Topsil - novinka pro sílu a odolnost

02. 06. 2024 Ing. Jan Šamalík; CHEMAP AGRO s.r.o. Stimulace Zobrazeno 216x

V letošním roce uvádí společnost CHEMAP AGRO s.r.o. na trh nový přípravek s obchodním názvem Topsil. Přípravek patří do skupiny rostlinných biostimulantů a vznikl na základě spolupráce společnosti s pracovištěm růstových regulátorů na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tedy na základě stejné spolupráce jako již dříve vznikl úspěšný přípravek Aucyt® Start.

Akú antirezistentnú ochranu zvoliť proti blyskáčikom a šešuľovým škodcom repky?

Akú antirezistentnú ochranu zvoliť proti blyskáčikom a šešuľovým škodcom repky?

01. 06. 2024 Ing. Ján Hanuska; Bayer Škůdci Zobrazeno 77x

Po úspešnej ochrane proti krytonosovi štvorzubom a repkovom nadchádza obdobie, ktoré je typické výskytom blyskáčika repkového a ďalších škodcov na kvetoch a šešuliach repiek. Pre pestovateľov repky na ochranu proti stonkovým krytonosom tohto roku pribudol významný insekticíd vo forme prípravku Sivanto® Energy.

Moderní fungicidní ochrana cukrovky na bázi účinné látky Revysol®

Moderní fungicidní ochrana cukrovky na bázi účinné látky Revysol®

01. 06. 2024 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 196x

Cukrová řepa dokáže zajistit vysoké zisky, ale proto, abyste získali vysoký výnos a cukernatost, musíte této plodině zajistit intenzivní ochranu. Fungicidy Alonty® a Belanty® od společnosti BASF znamenají novou éru ochrany cukrové řepy poté, co jsme v roce 2020 přišli o registraci účinné látky epoxiconazole.

Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů

Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů

31. 05. 2024 Ing. Jaroslav Mach, Ing. Petr Král; EGT systém spol. s r.o. Stimulace Zobrazeno 1402x

Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.

Užitečné organizmy (52): Microgastrinae (II)

Užitečné organizmy (52): Microgastrinae (II)

31. 05. 2024 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 244x

Kokony lumčíků z podčeledi Microgastrinae mohou být ukryté v místě žíru housenky, ale u nemalé části druhů jsou nápadné, často viditelné z několika metrů. Tím se liší od většiny parazitoidů, kteří se naopak snaží ukrýt před zraky predátorů a parazitoidů.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 113
detail