Využití biologických přípravků v moderním zemědělství
13. 09. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 258x
Implementace precizního zemědělství do praxe mění vývoj zemědělství ve vztahu k životnímu prostředí. Nové technologie, senzorová technika, automatizace zpracování dat, cílený přístup zohledňující heterogenitu a skutečnou potřebu intenzity vstupů, umožňují optimalizaci zemědělských činností s cílem minimalizovat negativní dopady na krajinu a redukovat plošnou spotřebu minerálních hnojiv i přípravků na ochranu rostlin.
Spojení firem přináší komplexní služby v oblasti chytrého zemědělství
03. 09. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 195x
Zemědělsko-technologická firma Agri-Precision společně se sesterskou společností MJM Agro a rodinnou zemědělskou firmou AG info spojují své síly a společně nabízejí českým i slovenským farmářům služby širokého rozsahu, od chytrého softwaru po zemědělské roboty.
Osvědčená podzimní stimulace porostů ozimé řepky
Ozimá řepka je bezesporu náročnou plodinou na výživu a hnojení. Aby byl účinek hnojiv během podzimu dostatečný, a to zvláště při přísušku, vysokých teplotách nebo naopak za chladu a přemokření, osvědčilo se použití rostlinných biostimulantů s obsahem metabolitů půdních bakterií v období po vzejití porostů. Zajištěný stav výživy rostlin v listopadu je obrazem schopnosti porostů přezimovat nebo vegetovat ze zásobních látek v teplejší zimě.
Úskalí práce se zonalitou půdního bloku (2)
02. 09. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 388x
Dominantní postavení při tvorbě aplikačních map mají družicové snímky. Jejich rozlišení v současné době vychází z rastu 10 × 10 m (program Sentinel). Program Landsat nabízí rozlišení pixelů na úrovni rastru 30 × 30 m a společnost Planet Labs poskytuje snímky s rastrem 3 × 3 m. Jedná se nejen o mapy relativního výnosového potenciálu, ale rovněž o mapy půdní úrodnosti, povrchové teploty půdy apod.
Bylinky s.r.o.: Žádné problémy s plísní díky DryGairům
29. 08. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 235x
Společnost Bylinky s.r.o., která je součástí mezinárodní skupiny Spisa, je jedním z největších producentů bylinek na krytých plochách v České republice. Bylinky vyrobené v Bylinkách jsou distribuovány po celé České republice a na Slovensku prostřednictvím obchodních řetězců, jako jsou Lidl, Kaufland a Albert. Díky takto rozsáhlé distribuční síti je včasná dodávka zdravých rostlin klíčovým aspektem podnikání.
Smart Farming na agrosalónu Země Živitelka
27. 08. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 253x
Odborný doprovodný program 50. ročníku mezinárodní zemědělské výstavy se v mnoha tématech věnoval Smart Farmings - chytrému zemědělství. Prezentace moderních řešení pěstování plodin a péče o půdu v podobě přednášek, diskuzních panelů a workshopů byla náplní každodenního setkávání odborníků se zemědělskou veřejností.
Technologie pěstování řepky v aridní oblasti založená na časném setí
18. 08. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 360x
Výnosová stabilita řepky v rámci ČR je zvláště v suchých oblastech více zatížena výrazným relativním kolísáním mezi různými ročníky. Tento jev má více příčin, z nichž nejpodstatnější je vliv změny průběhu počasí nejen v době zakládání porostů, ale i v celé vegetační době vyžadující změnu přístupu nejen k založení porostů, ale i změnu přístupu k řešení škůdců, k regulaci růstu a celkovému vedení porostu řepky.
Plečkování jako součást moderního zemědělství
07. 08. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 605x
Systémy mechanické likvidace plevelů jsou mezi zemědělci stále více oblíbené. Nabízejí totiž řešení, jak redukovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin, snižovat reziduální zátěž půdy herbicidy, podporují lepší hospodaření s vodou a v případě vzniku škraloupu umožňují dostat do půdy potřebný vzduch. Následující článek popisuje zkušeností členů SIUZ s využitím pleček v různých plodinách.
Svazenka shloučená
31. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 534x
Druhým kulturním druhem z rodu svazenek je svazenka shloučená (Phacelia congesta Hook.). Je u ní registrována jediná odrůda Fiona, která byla vyšlechtěná ve Výzkumném ústavu pícninářském Troubsko.
Velká konference o regenerativním zemědělství
15. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 663x
Doporučení a nové poznatky pro systém hospodaření, který se zaměřuje na zlepšení zdraví půdy a ekosystémů, zazněly na konferenci v Koutech na Havlíčkobrodsku. Tu pořádala koncem května již podruhé společnost SOUFFLET AGRO. Hlavními hosty byli Antonio Pereira a Gaëtan Bouchot z Francie, kteří prezentovali zkušenosti s 10 lety hospodaření regenerativním způsobem. Zaměřili se hlavně na plodiny, které se pěstují i u nás, tzn.
Úskalí práce se zonalitou půdního bloku (1)
05. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 813x
Rozvoj technologií umožňujících specifikaci variability půdního bloku (PB) či jeho dílu (DPB) je spojen se vznikem značného počtu mapových podkladů, které jednak dokládají prostorové rozmístění klasifikačních zón daného parametru a zároveň poskytují potřebné informace pro variabilní plánování agrotechnických opatření ve vztahu daným zónám.
Ochrana půdy proti vodní erozi hlubokým rýhováním mezi řádky v širokořádkových plodinách
02. 07. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 6369x
Jednou z možností protierozní ochrany půdy je vlastní postup, který byl prezentován na konferenci o kukuřici v Jílovém již v roce 1983. Jedná se o výsev žita do každého meziřadí kukuřice upraveným secím strojem, který současně seje kukuřici i žito v jedné operaci.
Čím zlepšit konkurenční schopnost jarního ječmene?
28. 06. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 818x
Jarní ječmen byl v roce 2023 průměrně výnosnou plodinou, přičemž některé oblasti se potýkaly více než jiné i s tím, aby dosáhly i požadovaných parametrů sladovnické kvality. Oproti roku 1990 poklesla plocha jeho pěstování o 42,5 % a pokud porovnáme celkovou sklizeň z roku 1990 se skutečností posledních let, vidíme nezadržitelnou tendenci poklesu. Co je příčinou nejen poklesu plochy pěstování, ale i poklesu výnosu zrna?
Neprodukční plochy v kolejových stopách
21. 06. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 612x
Ozelenění pásů kolejových stop postřikovače pro rovnoměrné rozptýlení neprodukčních ploch v intenzivních zemědělských oblastech vychází z nápadu členů Spolku pro inovace a udržitelné zemědělství. Význam těchto pásů spočívá v důmyslném propojení úhorových neprodukčních ploch v podobě pravidelných pásů v produkčních plodinách.
Pěstování sóji s v širších řádcích s využitím pomocných plodin
19. 06. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 576x
S rozšiřováním ploch sóji a zároveň neustále narůstajícím tlakem na snižování vstupů (zejména přípravků na ochranu rostlin) se zachováním vysoké a efektivní produkce, je nutné také ověřit její pěstování v širších řádcích. Tím vzniká prostor pro mechanickou kultivaci během vegetace. Dále je u sóji třeba hledat možnosti ochrany proti erozi (např. kapkové erozi - obr. 1 a 2), kterou je silně ohrožena.
Pěstování svazenky vratičolisté
12. 06. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1654x
Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia Benth.) je nejpěstovanějším kulturním druhem z čeledi stružkovcovitých (Hydrophyllaceae). Je to jednoletá bylina, která dobře prokořeňuje půdu.
Kompletní služby pro variabilní aplikace
30. 05. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 522x
S technologiemi, které šetří čas, peníze a v praxi opravdu fungují, se mohli seznámit účastníci dubnového semináře na statku Kumberk poblíž Plzně, pořádaném společnostmi Varistar, Dagros a Newia. Přednášky s ukázkami techniky se věnovaly preciznímu zemědělství a přínosu variabilních aplikací pro praxi.
Půdoochranná opatření s důrazem na zadržení vody v hrůbcích při pěstování brambor
29. 05. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 575x
Brambory jsou v České republice pěstovány většinou na svažitých pozemcích. Na nich může docházet ke ztrátám a degradaci půdy vodní erozí, a to zejména v období, kdy povrch půdy není dostatečně chráněn rostlinným pokryvem. To platí zejména v případě nevhodně zvolených pěstebních postupů. Snižování projevů vodní eroze je součástí legislativních opatření. Brambory jsou z důvodu rizika vodní eroze považovány za nebezpečnou plodinu.
Bioinženýrstvím zlepšená fotosyntéza zvyšuje výnosy potravinářských plodin
03. 05. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 515x
Výzkumníci pracující na projektu RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency) poprvé prokázali, že multigenové bioinženýrství fotosyntézy zvyšuje v polních pokusech výnos významné potravinářské plodiny sóji. Po více než deseti letech práce na dosažení tohoto cíle společný tým vedený University of Illinois pomocí transgenoze upravil rostliny sóji, aby zvýšil účinnost fotosyntézy, což mělo za následek vyšší výnosy bez ztráty kvality.
Pěstování minoritních olejnin: Lnička setá
29. 04. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1205x
Lnička setá (Camelina sativa L. Crantz) je stará kulturní plodina známá už od doby bronzové. Přestože byla dříve poměrně rozšířená, tak se postupně stala okrajovou plodinou pěstovanou pouze na malých plochách. V posledních letech se zájem o ni obnovuje, zejména kvůli vysokému obsahu kyseliny linoleové v oleji.
Pomocné plodiny - proč je používat a jak na to
26. 04. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1284x
Pomocné plodiny jsou inovačním prvkem moderních osevních postupů, přičemž tento pojem označuje meziplodiny seté společně s hlavní plodinou. Meziplodiny mají celou řadu nesporných předností a jejich spojení s precizními postupy hospodaření odkrývají další.
Přehled povětrnostních podmínek pro pěstování brambor v roce 2023
25. 04. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 779x
„Počasí naruby“ - tak by se dal označit průběh povětrnostních podmínek při pěstování brambor ve většině bramborářských oblastí našeho státu. V obdobích, kdy by byl vhodnější nižší úhrn srážek a suchá půda, tak pršelo, naopak v měsících, kdy by byly srážky žádoucí, jich bylo méně. To vše se následně odrazilo na průběhu polních prací a růstu plodin.
Regenerativní zemědělství - novinky a zkušenosti
31. 03. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1158x
Zájemci o regenerativní zemědělství z řad široké odborné veřejnosti a praxe se sešli koncem ledna v aule České zemědělské univerzity v Praze na konferenci s názvem Živá krajina. Akce byla organizována projektem Carboneg, vedeným Václavem Kurelem. Moderátorem dne se stal Dalibor Tomko.
Jarní práce u řepky jsou za dveřmi
23. 03. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1164x
Osevní plochy ozimé řepky v ČR meziročně klesly o 35,6 tis. ha na předpokládaných 344 tis. ha. Pokles zaznamenaly také ozimé obilniny, u kterých se plocha snížila o 35,0 tis. ha na 939 tis. ha. O 39,4 tis. ha klesla ozimá pšenice a o 3,3 tis. ha se snížila výměra ozimého ječmene. Naopak mírně narostly plochy žita (o 4,4 tis. ha) a tritikale (o 3,3 tis. ha). Pokles ploch ozimé řepky hlásí i největší její pěstitel v Evropě - Německo o 4,7 % (tj.
Architektura porostu a zakládání plodin do širších řádků
29. 02. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 1194x
Změny podmínek vyvolané klimatickou, společenskou i politickou poptávkou, vedou zemědělce k hledání nových pěstebních postupů. Rychlý rozvoj moderních technologií posouvá zemědělství kupředu, a různé inovace, jako např. setí plodin do širších řádků s cílem lépe hospodařit s vodou, jsou dále rozvíjeny a postupně zdokonalovány.
Pěstování ředkve olejné
26. 02. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1864x
Ředkev olejná (Raphanus sativus L. convar. oleifera Pers.) je velmi variabilní plodina patřící do čeledi brukvovité (Brassicaceae). Ředkev olejná je jednou z forem ředkve seté. Řadí se mezi nejstarší kulturní plodiny, známé už ze starověku, kdy se pěstovala kvůli oleji ze semen a v Asii také pro saze na výrobu tuší. Dnes je rozšířená téměř po celém světě.