První jarní doporučení k řepce ozimé
19. 04. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 6058x
V srpnovém a zářijovém suchu, kdy padaly teplotní rekordy, porosty řepky velmi špatně vzcházely. Podzim 2016 byl zprvu velmi suchý, od října začalo pršet a nastaly problémy se setím ozimé pšenice. Deštivý konec podzimu způsobil zvýšení podílu vody v pletivech, a tím potenciální větší riziko poškození mrazem.
Medax® Max - maximální flexibilita bez omezení
13. 04. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 4735x
V minulém článku jsme vám představili novinku mezi růstovými regulátory, Medax® Max. Optimální poměr dvou účinných látek (trinexapac-ethyl + prohexiadione ve formě vápníku) v nové WG formulaci zaručuje pěstitelům hned několik výhod. V čem spočívá inovace proti stávajícím přípravkům na trhu?
Osvědčená podzimní stimulace porostů ozimé řepky
Ozimá řepka je bezesporu náročnou plodinou na výživu a hnojení. Aby byl účinek hnojiv během podzimu dostatečný, a to zvláště při přísušku, vysokých teplotách nebo naopak za chladu a přemokření, osvědčilo se použití rostlinných biostimulantů s obsahem metabolitů půdních bakterií v období po vzejití porostů. Zajištěný stav výživy rostlin v listopadu je obrazem schopnosti porostů přezimovat nebo vegetovat ze zásobních látek v teplejší zimě.
Alternativní využití luskovin (2) - morfologická variabilita hrachu setého a rolního
10. 04. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 5217x
V souvislosti s alternativním využitím luskovin hraje důležitou roli znalost rozdílů biologických vlastností jednotlivých druhů. Mezidruhové a vnitrodruhové odlišnosti mohou zásadním způsobem ovlivnit využitelnost daného rostlinného druhu či odrůdy pro stanovený pěstitelský cíl.
Zakládání porostů máku - známé skutečnosti a možnosti podpory vzcházení rostlin
27. 03. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 14659x
Mák byl v roce 2016 v České republice pěstován na ploše cca 35,5 tis. ha, což je o cca 8,6 % více než v roce 2015 (tab. 1).
Medax® Max - nejflexibilnější regulátor růstu bez omezení
15. 03. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 5898x
Regulátory jsou používány k aplikacím s cílem dosáhnout kratších a silnějších stébel a k prevenci polehnutí obilnin. Použití růstových regulátorů je proto zásadní pro plné dosáhnutí výnosového potenciálu obilnin předcházením ztrát způsobených polehnutím a následným napadením houbovými chorobami. To vše zajišťuje rychlou a snadnou sklizeň vysoce kvalitních obilnin.
Alternativní využití luskovin (1) - důvody a cíle
10. 03. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 6603x
Půdní úrodnost je dlouhodobě diskutovanou otázkou. Obecně je vnímána jako schopnost půdy zajistit optimální podmínky pro vývoj rostlin po dobu jejich setrvání na stanovišti. Cílené působení člověka na zemědělskou půdu se samozřejmě projevuje změnou této schopnosti a vede ke vzniku tzv. umělé úrodnosti půdy.
Jak úspěšně pěstovat hrách
14. 02. 2017 Technologie pěstování Zobrazeno 15231x
Vážení pěstitelé hrachu, po uveřejnění článku na jaře 2016, který vznikl jako přepis mého rozhovoru s úspěšným pěstitelem hrachu Salamanca, jsem byl nesčetněkrát požádán pěstiteli, abychom tento článek zopakovali, protože obsahuje základní informace, díky kterým v letošním roce mnozí úspěšně sklidili vysoký výnos hrachu Salamanca a Astronaute. Asi by nebylo rozumné jej pouze stroze opakovat.
Utužení půdy při předseťové přípravě a setí kukuřice
12. 12. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 9207x
Se změnou technologií základního zpracování půdy a s vývojem secích strojů se naskýtá otázka, jaké cíle a význam má v současné době předseťová příprava půdy. V zemědělské praxi je celoplošná předseťová příprava stále vnímána jako základ kvalitního založení porostů.
Polní dny Sója 2016
17. 11. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 5788x
Tradiční akcí pro pěstitele i zájemce o pěstování sóji jsou pořádané polní dny konané pod záštitou časopisu Agromanuál na třech lokalitách v rámci České republiky.
Vliv hlubokého kypření půdy s hnojením do depa na produkci cukrové řepy
01. 11. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 7210x
Cukrová řepa je plodina, která je náročná na půdní a klimatické podmínky. Půda a její kvalita patří mezi rozhodující faktory při jejím pěstování. Je snaha, aby vlastní pěstování cukrové řepy přispívalo ke zvyšování půdní úrodnosti. Proto musí být využívány postupy příznivé pro půdu.
Zpracování půdy přispívající k omezení odtoku vody a smyvu zeminy
14. 10. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 6640x
Vodní eroze je v podmínkách České republiky nejvýznamnějším typem degradace půdy. Podle zjištění Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i. je více než polovina výměry zemědělské půdy ČR ohrožena vodní erozí a desetina výměry erozí větrnou. Na odolnost půdy vůči vodní erozi působí více faktorů, některé z nich lze účinně ovlivnit zpracováním půdy a setím.
Vláhové nároky cukrové řepy
12. 09. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 5445x
Cukrová řepa je z hlediska vlivu na půdu a možnosti aplikace organických hnojiv považována za důležitou okopaninu teplejších oblastí. V předchozích letech, zejména díky kvótám, představovala jednu z ekonomicky zajímavých plodin. I v období uvolnění trhu zájem zemědělců o její pěstování neklesá. Loňský rok však opět potvrdil, že, kromě půdních podmínek a zvládnuté agrotechniky, může být limitujícím faktorem jejího pěstování voda.
Pěstování řepky olejky v pásech
02. 08. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 8690x
Při zavádění technologie pěstování kukuřice do pásů před několika roky jsme si položili otázku, zdali je možné v pásech pěstovat i řepku olejku. Na doporučení výrobce strojů striptill firmy SLY jsme navštívili farmáře ve Francii, kteří tuto technologii již roky uplatňují a mají s ní jen ty nejlepší zkušenosti.
Zakládání porostů a hnojení kukuřice v sušších oblastech
09. 05. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 9893x
Kukuřice patřila v loňském roce k polním plodinám, které byly nejvíce postiženy suchem. Na dosažené výnosy mělo významný vliv hospodaření s vodou v půdě a způsob aplikace minerálních hnojiv. Při zpracování půdy a zakládání porostů kukuřice je nutné co nejvíce omezit ztráty vody z půdy a zároveň co nejlépe zadržet vodu z dešťových srážek.
Nová půdoochranná opatření při pěstování brambor
30. 03. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 9155x
Eroze půdy probíhá v přírodě přirozeně bez vážných škodlivých důsledků. V zemědělské krajině však může hrozit riziko mnohonásobně zrychlené eroze, která má za následek vážné a nevratné poškození krajiny, ztrátu půdní úrodnosti svažitých pozemků a další dopady.
Monitoring zemědělského sucha v České republice
23. 03. 2016 Technologie pěstování Zobrazeno 6520x
Za posledních 170 let se průměrná roční teplota na území ČR zvýšila o 1,3 °C, zatímco roční úhrny srážek se nemění. Důsledkem je vyšší výpar a častější výskyt nedostatku vláhy v půdě, což označujeme jako zemědělské sucho. To se v posledních letech v naší republice stává nejvýznamnějším hydrometeorologickým extrémem redukující výnos polních plodin.
Praktické zkušenosti s hlubokým kypřením půdy
28. 07. 2015 Technologie pěstování Zobrazeno 15942x
Hluboké kypření se v dnešní době stává velkým fenoménem a to z několika důvodů. Mezi hlavní důvody patří úspora času a financí. Za další lze považovat ochranu proti vodní erozi a úsporu vláhy. Mnoho zemědělců, kteří využívají nebo využívali minimalizaci, zjistili, že se potýkají s půdním utužením. Půdní utužení se však může objevit i u těch, kteří zpracovávají půdu konvenčně - orbou. Při orbě se půdní utužení tvoří pouze v hlubší vrstvě půdy.
Stav řepek a agronomická doporučení pro jaro 2014
17. 02. 2014 Technologie pěstování Zobrazeno 10300x
I přes opožděné žně se podařilo většinu ploch ozimé řepky zasít v agrotechnickém termínu. Porosty nám vzešly včas a vyrovnaně. Se vzcházením nebyly problémy ani na Moravě, jižním a východním Slovensku. Vlivem sucha, ale i nižších teplot se na přelomu září a října růst zastavil, následně pokračoval až od poloviny října. Řepky oproti předchozím dvěma podzimům ale nepřerůstaly.
Hodnocení obsahu dusíku, vlhkosti půdy, životaschopnosti a obsahu cukrů u ozimých obilnin v letošní zimě
14. 02. 2014 Technologie pěstování Zobrazeno 8939x
V polovině ledna, před ochlazením, které pak trvalo asi 14 dnů, jsme provedli odběry půd za účelem zjištění obsahu minerálního dusíku v půdě. Odběry byly provedeny na třech lokalitách, zahrnujících okresy Kroměříž, Prostějov a Uherské Hradiště. Zjištěné výsledky jsme srovnávali s dlouhodobým normálem (40letá řada výsledků z odběrů prováděných u Kostelce u Holešova).
Souhrn poznatků o přezimování ozimů v ČR na jaře 2012
14. 03. 2012 Technologie pěstování Zobrazeno 13652x
V minulých dnech jsme zaměřili pozornost na stav přezimování ozimých plodin. Mrazivé počasí od 25. ledna do poloviny února a rovněž absence sněhu na části území především v nížinách byly prvními neblahými signály o možných poškozeních ozimů.
Bleskový průzkum životaschopnosti ozimé pšenice a ozimé řepky na střední Moravě
18. 02. 2012 Technologie pěstování Zobrazeno 9286x
Letošní zima byla po dlouhou dobu takřka přímořského rázu. Porosty ozimů, které především v moravských oblastech strádaly z počátku podzimu nevídaným nedostatkem srážek, postupem času dokázaly využít dlouhodobé vysoké vlhkosti ovzduší i při nepatrných srážkových úhrnech a většinou vytvořily zapojené porosty. Ozimé řepky díky mírnému podzimu vstoupily do vegetačního klidu v optimálních fázích růstu, často až v nadmíru bujném růstu.
Úspěšné přezimování řepky s Caryxem
09. 09. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 9195x
Caryx je nový inovativní fungicid s morforegulačním účinkem, který pomůže vašim porostům řepky dobře překlenout zimní období a zaručuje vitální nástup porostů v předjaří. Podzimní aplikace je významným intenzifikačním opatřením v pěstitelské technologii, které dlouhodobě přináší výnosový efekt cca 10 % navíc oproti neošetřené kontrole.
Předsklizňové aplikace a aplikace na strniště
20. 05. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 11021x
Žně již klepou na dveře a všichni si pamatujeme, jak probíhala sklizeň v roce 2010. Nepříznivé počasí neustále komplikovalo sklizňové práce ve všech oblastech České republiky a ty se pak natahovaly, čímž se snižoval výnos a kvalita sklizené produkce. I v letošním roce bude důležité dosáhnout dobrých kvalitativních parametrů sklizených produktů, protože pouze kvalitní obilí se bude dobře prodávat.
Ochrana proti polehnutí = základ výnosu a kvality jarního sladovnického ječmene
15. 04. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 15106x
Oprávněné použití morforegulatorů má pozitivní vliv na: snížení polehnuti a lámavosti stébla, na výnos zrna, na kvalitu zrna (snížení výskytu porůstání, zahnědlých špiček, infekce fuzariózami a výskyt plísní), snadnost sklizně, výkonnost sklizňové techniky a výnosové ztráty. Efekt na potencionální výnos je závislý na termínu, ve kterém k poléhání dochází.
Oskeruše
19. 03. 2011 Technologie pěstování Zobrazeno 34661x
Cílem projektu je prosadit téměř zapomenutý a vzácný druh oskeruši domácí – jeřáb oskeruši (Sorbus domestica) – ovocný strom s řadou nej a se širokou ekologickou valencí do povědomí celé Evropy. Využít jeho krajinářského, potravinářského, lesnického i lékařského významu pro naši i příští generace v Evropě.