Technologie pěstování
FOTOREPORTÁŽ - Robotti Tour 2021
27. 08. 2021 Precizní zemědělství Zobrazeno 3942x
V rámci Robotti Tour 2021 byl prováděn robotický výsev řepky olejky autonomním robotem Agrointelli Robotti s přesným secím strojem na rozteč řádků 45 cm. Zařazené snímky přinášejí ukázku práce na jednotlivých pozemcích a společnostech, kam Tour během srpna 2021 zavítala.
Odstranění zhutnění v kolejových stopách ve chmelnicích
24. 08. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3396x
Zhutnění kolejových stop ve chmelnicích je dlouhodobým problém primárně spojeným s přejezdy mechanizačních prostředků při provádění agrotechnických operací. Obecně je provázeno celou řadou negativních vlivů na půdu, které následně vedou k narušení jejích přírodních a agrotechnických funkcí.
Řepky na míru
Do setí řepky je nyní ještě spousta času, avšak v našich končinách se ujal zvyk porozhlédnout se okolo, jak která řepka vypadá a přemýšlet o budoucích kandidátech na výsev už teď. Můžeme dokázat, že nabídka odrůd řepky společnosti Limagrain je komplexní a zahrnuje hybridy vhodné do všech podmínek a na každé pole.
Základy zpracování půdy (5): Orba (I.)
04. 08. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 25003x
Orba je jednou ze základních operací konvenčního zpracování půdy. Během orby dochází k nakypření půdy, čímž se zvyšuje pórovitost orničního profilu, zejména podíl nekapilárních pórů nepravidelných tvarů. Orba za optimální půdní vlhkosti přispívá k drobení půdy na menší půdní agregáty a ovlivňování agregátového uspořádání půdy. V důsledku orby je půda zároveň obracena.
Energen - 4 roky spolupráce na suchém jihu Moravy na Statku Miroslav
Aktuálně se jaro posunulo do období nižších teplot a v předpovědi příštích 14 dní by teploty neměly být nadprůměrné. To by mělo podporovat mírný pomalejší růst porostů pšenic a řepek. Což je výhodné zvláště pro slabší porosty, protože takovýto průběh počasí by mohl porosty mírně morforegulovat. Na většině území již spadly nějaké srážky, a to pomohlo k pohybu dusíku do zóny kořenů.
BASF a Bosch spojili síly pro digitalizaci zemědělství
02. 08. 2021 Precizní zemědělství Zobrazeno 3885x
Společný podnik s rovným podílem 50:50 společností Bosch a BASF Digital Farming, zaměřený na technologie pro digitalizaci zemědělství, získal souhlas všech příslušných orgánů a byl zaregistrován jako Bosch BASF Smart Farming (BBSF) GmbH se sídlem v německém Kolíně nad Rýnem.
GREEN ON – unikátní spojení výživy a stimulace rostlin
Společnost NOVUM CZech, s.r.o. získala výhradní zastupení pro distribuci listových hnojiv GREEN ON od německé firmy Phytoplanta pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Tyto produkty se vyznačují velmi vysokou přijatelností živin, snadnou manipulací, zcela bezproblémovou mísitelností s přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva jsou koncipována svým složením na míru každé plodině.
Pěstování podplodin v kukuřici a jejich potenciál pro uplatnění v zemědělské praxi
08. 07. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 5806x
V minulých letech jsme se zaměřovali na možnosti pěstování kukuřice s podsevem luskovin, či jiných půdopokryvných plodin. Byl uveden článek o zkušenostech našich kolegů z Výzkumného institutu CIMMYT (The International Maize and Wheat Improvement Center ) v Mexiku, kteří poukazují ve svých pokusech na příznivé působení bezorebných technologií s ponecháváním posklizňových zbytků, a také na podpůrný efekt podplodin do kukuřice.
Pěstitelská technologie máku od vzejití ke sklizni
02. 07. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 7576x
Mák patří mezi plodiny náročné na živiny. Při zakládání porostu by již půda měla být dostatečně zásobená živinami. V případě nedostatečného zásobení fosforem, volíme hnojivo Amofos, které aplikujeme před předseťovou přípravou.
S technologií strip-till nejen na svahy
02. 06. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 5350x
První zmínku o technologii strip-till jsem zachytil již na vysoké škole v předmětu základní agrotechnika II. Přednášející zde probíral některé nové technologie ze zahraničí a o technologii strip-till byla malá zmínka prostřednictvím obrázku, kde byl vyobrazen stroj Orthman (americká verze - hodně zbytečného matriálu a poměrně těžký stroj do našich podmínek).
Hluboké kypření půdy v ose budoucích řádků cukrové řepy
28. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3947x
Obstát v silné světové konkurenci třtinového cukru a v tlaku evropských zpracovatelů cukrové řepy vyžaduje trvalé zvyšování jejího výnosu a optimalizaci pěstitelských nákladů. Jednou z cest při snižování nákladů je uplatňování principů precizního zemědělství a zavádění těchto postupů do praxe.
Vliv podsevů v kukuřici z hlediska omezení eroze
26. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 5030x
Přibližně polovina orné půdy je v České republice potenciálně ohrožena vodní erozí. Během jediné erozní události může být spláchnuto až několik cm půdy a dojít k její nenávratné ztrátě. A naopak tvorba jednoho centimetru půdy přirozeným půdotvorným procesem může trvat až stovky let.
Základy zpracování půdy (4): Mechanizační prostředky pro provedení podmítky a mělkého zpracování půdy
25. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 8064x
Mechanizační prostředky určené pro provedení podmítky jsou zároveň využívány i při zpracování půdy v systémech využívajících mělkého zpracování půdy bez uplatnění orby. Z hlediska požadavků na kvalitu práce kypřičů při mělkém zpracování půdy platí obdobné požadavky jako při provedení podmítky.
Mulčovaná sláma a kompost jako možná součást řešení eroze u brambor
20. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 4456x
Jedním z problémů soudobého pěstování brambor je nevyhovující průběh počasí, s nerovnoměrným rozložením srážek vysoké intenzity během vegetačního období. Projevy jako je mohutné splavování ornice nevsáknutou vodou z prudkých dešťů, lze považovat za jasný důkaz extremizace počasí na území ČR.
Vliv vodního stresu na vodní režim brambor
19. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3811x
Lilek brambor patří mezi rostliny, které se na území ČR pěstují již od roku 1632 a jeho pěstební plocha je v rámci jednotlivých let relativně stabilní, jak dokládá tabulka 1. Z ní vyplývá, že nejvyšší pěstební plocha brambor byla v roce 2018, kdy činila 28 893 ha, z toho v zemědělském sektoru 22 889 ha a v sektoru domácností 6 004 ha.
Cílené výsevy meziplodin do meziřadí chmelnice (2)
13. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3714x
Testování stroje a založení porostů meziplodin do meziřadí proběhlo 28. 4. 2020 na lokalitě Kozojedy. Obrázek 1 ukazuje samotný kypřič a zachycuje jeho práci ve chmelnici. V rámci ověřování kypřiče byly vysety směsi velkosemenných a drobnosemenných druhů, kdy semena byla uložena ve dvou nezávislých zásobnících.
Základy zpracování půdy (3): Mělké zpracování půdy
04. 05. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 5043x
Jedná se o zpracování horní vrstvy půdy až do hloubky 0,2 m, které na rozdíl od podmítky, zajišťuje vytvoření optimálních půdních vlastností pro následný vývoj kulturních rostlin. V zemědělské praxi se však mělké kypření provádí spíše do hloubky 0,1 m.
Mobilní aplikace fencee Cloud umožňuje kontrolovat a monitorovat elektrické ohradníky odkudkoliv na světě
26. 04. 2021 Precizní zemědělství Zobrazeno 9604x
Česká firma uvádí na trh světově unikátní technologii ovládání elektrických ohradníků značky fencee na dálku. Díky mobilní aplikaci nebo webového rozhraní tak máte svoji úrodu, pozemky či zvířata v ohradách pod kontrolou odkudkoliv na světě.
Pohled nejen na jaro 2021 na našich polích
22. 04. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3486x
Slezl sníh a otevírá se jaro 2021. Bude jiné než ty, co si pomatujeme a to po všech stránkách. Nároky na zdravotní bezpečnost stoupají se sílící pandemií, zároveň stoupají ceny rostlinných komodit. Je to důsledek tvoření rezerv světových velmocí. Ohrožení sklizně 2021 je obrovské s ohledem na lidské zdroje v našich firmách, které jsou nenahraditelné (poprvé není a nebude hlavní nepřítel počasí).
Současné intenzivní odrůdy obilnin nelze pěstovat bez regulátorů růstu
20. 04. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3727x
Výnosy obilnin v České republice v průměru stále mírně rostou. Zvyšuje se výnosový potenciál jednotlivých odrůd, stejně jako kvalita agrotechniky. Plynulému nárůstu výnosu brání hlavně rozmary počasí a v posledních letech především častý nedostatek srážek ve vegetačním období. Se zvyšující se výnosností nových odrůd také stoupá význam regulátorů růstu a jejich správné používání. Bez jejich použití nelze docílit špičkového výnosu.
Základy zpracování půdy (2): Podmítka (II.)
14. 04. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 6069x
Včasnost provedení podmítky je základní podmínkou pro omezení zrát půdní vláhy a přímé a nepřímé regulace plevelů, ale i ostatních funkcí podmítky. Při opoždění podmítky o 10 dní může dojít ke ztrátám 20–30 mm vody (Kohout a kol., 1993).
Cílené výsevy meziplodin do meziřadí chmelnice (1)
12. 04. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 3716x
Problematice ozelenění meziřadí chmelnic v České republice je věnována značná pozornost především na výzkumné úrovni. Za primární důvody vedoucí k tvorbě vegetačního pokryvu půdy mezi řádky chmelových rostlin lze samozřejmě považovat potřebu stabilizace půdní úrodnosti na základě aktivního působení kořenových systémů meziplodin v meziřádcích, vnos vytvořené biomasy porosty jako zeleného hnojení a snížení ...
Zakládání porostů jarního máku
31. 03. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 13804x
Mák setý, s průměrnou hmotností tisíce semen 0,55 g, patří mezi drobnosemenné plodiny. U těch obecně platí, že výborná kvalita osiva společně s precizně provedenou předseťovou přípravou půdy patří mezi rozhodující faktory předurčující dobrý výnos a tedy příznivou ekonomiku pěstování.
Vertikální zemědělství
21. 03. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 6556x
Vertikální farmy se svým počítačem řízeným prostředím bez půdy se mohou jevit jako sci-fi, ale podle nových výzkumů, z kterých se stanovily základní způsoby zajištění potravin pro naše talíře, pro ně existuje ekologický a ekonomický důvod.
Doporučení pro jarní agrotechniku ozimé řepky
12. 03. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 6860x
Osevní plochy řepky od roku 2018 (411,8 tis. ha) mírně klesají. Ne jinak tomu bude i v letošní sezoně, kdy podle zatím předběžných odhadů klesne výměra o 15 až 20 tis. ha. Stav porostů před nástupem zimy byl na většině území velmi dobrý. Nejhorší řepky má severní Morava, kde vlivem srážek porosty špatně vzcházely a rostly.
Základy zpracování půdy (1): Podmítka (I.)
10. 03. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 12058x
Do skupiny pracovních operací prováděných v rámci základního zpracování půdy náleží podmítka, orba, mělké zpracování půdy, hlubší zpracování půdy bez jejího obracení a pracovní operace související s kypřením podorničních vrstev půdního profilu.
Medax® Max - regulátor růstu obilnin s maximální flexibilitou
09. 03. 2021 Technologie pěstování Zobrazeno 4498x
K nejsložitějším disciplínám v ochraně rostlin patří bezesporu aplikace růstových regulátorů. Nejsložitější je tato aplikace proto, že vyžaduje správné rozhodnutí o použití v době, kdy musíme vycházet ze znalostí odrůdy, přípravy půdy, termínu setí, úrovně nastavené výživy a vývojových fází obilnin. Kromě toho podle povětrnostních podmínek máme na tento zásah většinou málo času (nízké teploty v předjaří, déšť a vítr nebo pokročilá vývojová fáze).
Precizní zemědělství nabízí široké možnosti
05. 03. 2021 Precizní zemědělství Zobrazeno 6336x
Naši pěstitelé stále hledají nové možnosti jak zvyšovat výnosy a zároveň co nejvíce snižovat náklady. Jednu z cest představuje precizní zemědělství, kdy se porosty v různých částech jednoho pole vysévají, hnojí a ošetřují rozdílně podle kvality půdy a předpokládaných výnosů.