Limagrain
Limagrain
Limagrain

Chemap Agro s.r.o.

Technologie pěstování

Role mikroorganizmů v udržitelném zemědělství

Role mikroorganizmů v udržitelném zemědělství

17. 09. 2020 Doc. Ing. Petra Lovecká, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 4364x

Od 60. let dvacátého století se hovoří o trvale udržitelných formách zemědělství, kde je kromě sociálního a ekonomického hlediska zdůrazňováno zejména hledisko ekologické. Hledají se a aplikují metody a postupy, jejichž cílem je zachování životního prostředí a zemědělské krajiny bez ohrožení zemědělských výnosů.

Vše je a bude jinak, než jak jsme se učili

Vše je a bude jinak, než jak jsme se učili

04. 09. 2020 Ing. Ladislav Černý, Ph.D.; AGROTECHNIK, spol. s r.o., Mirovice Technologie pěstování Zobrazeno 3806x

Tlak na zemědělskou prvovýrobu stoupá ve všech směrech. Legislativní změny se sice plíží pozvolna, ale už je cítíme v plné síle. Není třeba je jmenovat, byl by to seznam na stránku. Společenský všeobecný blahobyt a sociální systém státu decimuje lidské zdroje, a z toho plyne: pracovat se nevyplatí, šikovně drancovat stát to je to pravé.

Proseeds
Limagrain

Vyvážené silážní hybridy pro zdravé a spokojené krávy

Ačkoliv výměra zemědělské půdy každoročně stále klesá, pro podniky s živočišnou výrobou tvoří pole oseté kukuřicí základní prvek krmivové základny a její výměra se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Nejen proto, ale i kvůli bioplynovým stanicím se kukuřice v posledních letech ustálila v popředí nejpěstovanějších plodin.

Objevte novou aplikaci FARMI pro zemědělce

Objevte novou aplikaci FARMI pro zemědělce

23. 08. 2020 Zuzana Horáková; SOUFFLET AGRO a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 5334x

Digitální technologie ovlivňují svět kolem nás všech a ten zemědělský není výjimkou. V životě (nejen) profesionálních zemědělců zaujímají moderní aplikace stále důležitější místo a FARMI, nová aplikace pro všechny zemědělce, byla vytvořena na základě jejich přání a požadavků. Na francouzském trhu byla spuštěna v roce 2017 a od té doby ji denně používá více než 10 000 zemědělců.

Rozklad slámy kukuřice

Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě

Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.

Řepka ozimá - složitost pěstování aneb „Řepka za politiky nemůže“

Řepka ozimá - složitost pěstování aneb „Řepka za politiky nemůže“

22. 08. 2020 Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Technologie pěstování Zobrazeno 16982x

V poslední době jsme svědky útoku laické veřejnosti - spíše by bylo vhodnější označení neinformované veřejnosti - proti řepce ozimé a jejím pěstitelům. Je to škoda, protože je zdokumentováno, že tato hospodářská plodina se pěstuje v Českých zemích významněji od roku 1820.

Evropský rekord v robotickém setí řepky

Evropský rekord v robotickém setí řepky

12. 08. 2020 Ing. Václav Jirka; Leading Farmers CZ, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 3756x

Polní robot Agrointelli Robotti se secím strojem Kverneland Monopill právě dokončil setí řepky na 30 ha poli v Královéhradeckém kraji, čímž po krátké době vytvořil opět nový, minimálně plošný evropský rekord, v robotické zemědělské operaci.

První zcela autonomní testovací platforma v Evropě

První autonomní testovací platforma v Evropě

21. 07. 2020 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 3608x

VIDEO YouTube - Společnost Leading Farmers CZ zkušebně propojila robotický nosič Robotti s půdní testovací platformu Veris MSP3. Tímto spojením vznikla první skutečně komerčně použitelná a zcela autonomní testovací platforma v Evropě. Testování proběhlo na pozemcích ZD Dolní Újezd u Litomyšle, kde aktivně spolupracují na ověřování této technologie.

Klasická výživa a moderní trendy v kukuřici

Klasická výživa a moderní trendy v kukuřici

13. 07. 2020 Ing. Jaroslav Tomášek, Ph.D., Ing. Jan Brinar, Bc. Jakub Schamberger; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 3244x

Pěstování polních plodin procházelo během vývoje lidstva mnoha mezníky. Dalo by se říci, že jsme již prošli dlouhou cestou zkušeností a zemědělci jsou již dobře informováni o možnostech úspěšného pěstování kukuřice, této moderní obilniny.

Implementace inovované půdoochranné pěstební technologie cukrové řepy

Implementace inovované půdoochranné pěstební technologie cukrové řepy

09. 07. 2020 Prof. Ing. Josef Pulkrábek, CSc. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 2940x

Cukrová řepa je plodina, která je náročná na půdní a klimatické podmínky. Půda a její kvalita patří mezi rozhodující faktory při jejím pěstování. Je snaha, aby vlastní pěstování cukrové řepy přispívalo ke zvyšování půdní úrodnosti. Proto musí být využívány postupy příznivé pro půdu a mezi ně patří i využívání půdoochranných technologií.

Zkušenosti s produkty obsahující <i>Trichoderma asperellum</i> při pěstování kukuřice

Zkušenosti s produkty obsahující Trichoderma asperellum při pěstování kukuřice

13. 06. 2020 RNDr. Aleš Kuthan, CSc.; VP Agro, spol. s r.o. Technologie pěstování Zobrazeno 3798x

Nabízený sortiment biologických přípravků na ochranu rostlin je v současné době zatím značně omezený. Jedním z důvodů jsou legislativní pravidla Evropské unie aplikovaná také v našich právních normách a nařízeních. Stejně jako kterákoliv chemická účinná látka musí být biopesticid rovněž zařazen v registru povolených substancí.

Nové poznatky o možnostech pěstování luskovino-obilních směsek v ekologickém zemědělství

Nové poznatky o možnostech pěstování luskovino-obilních směsek v ekologickém zemědělství

27. 05. 2020 Ing. Igor Huňady, Ing. Marek Seidenglanz, Ph.D.; AGRITEC Plant Research s. r.o., Šumperk Technologie pěstování Zobrazeno 4512x

Jedno z aktuálních témat ekologického zemědělství v ČR je soběstačnost farem v produkci bílkovin pro výživu hospodářských zvířat. Z hlediska krmivářských parametrů mají luskovino-obilní směsky a z nich vyráběná konzervovaná krmiva (siláže) pro výživu přežvýkavců potenciál zvyšování krmné hodnoty základních krmných dávek.

Čmeláci a další hmyzí opylovatelé ve službách zemědělství

Čmeláci a další hmyzí opylovatelé ve službách zemědělství

11. 05. 2020 Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Technologie pěstování Zobrazeno 5662x

Výnos mnoha druhů zemědělských plodin, jejichž sklizňovou část představují plody nebo semena, ovlivňuje ve vysoké míře kvalita opylení jejich květů hmyzem. Týká se to většiny druhů ovocných dřevin v sadech, jahodníku, plodové zeleniny (rajčata, okurky, tykve aj.), máku, ale třeba také ostropestřce mariánského, který se v posledním desetiletí s 3–5 tisíci ha pěstební plochy stal nejpěstovanější léčivou rostlinou v ČR.

Vliv agrotechnických faktorů na výnos a kvalitu sladovnického ječmene v sušších podmínkách jižní Moravy

Vliv agrotechnických faktorů na výnos a kvalitu sladovnického ječmene v sušších podmínkách jižní Moravy

29. 04. 2020 Doc. Ing. Vladimír Smutný, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 4962x

V posledních letech se opakovaně setkáváme s výkyvy počasí v průběhu vegetace, které ovlivňují výnos i kvalitu produkce řady pěstovaných plodin. Výsledkem jsou dopady do ekonomiky pěstování, které mohou vyústit v rozhodnutí, že se taková plodina přestane pěstovat. Jedním z takových témat je pěstování sladovnického ječmene v sušších podmínkách jižní Moravy.

Letošní nadějné řepky potřebují péči a intenzitu

Letošní nadějné řepky potřebují péči a intenzitu

25. 04. 2020 Ing. David Bečka, Ph.D., Prof. Ing. Jan Vašák, CSc. Technologie pěstování Zobrazeno 4438x

Podzim 2019 byl z pohledu vzcházení porostů řepky ideální. Po zasetí se většinou dostavily srážky a porosty rychle a jednotně vzcházely. Z pohledu škůdců se jednalo o průměrný podzim.

Robotti seje rekordy

Robotti seje rekordy

20. 04. 2020 Ing. Václav Jirka; Leading Farmers CZ, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 4169x

První z autonomních polních robotů Agrointelli Robotti nasazených do provozu v českém zemědělství zasel 20 ha kukuřice u Slovče na Nymbursku. Tento výkon je dosavadním evropským rekordem v robotickém setí, který bude hned v dalších dnech překonán setím na Olomoucku.

Pro větší uplatnění precizního zemědělství

Pro větší uplatnění precizního zemědělství

24. 02. 2020 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha Precizní zemědělství Zobrazeno 4653x

Dosahovat stabilně vysokých výnosů a zároveň snižovat náklady lze pomocí metod precizního zemědělství. Zatímco při konvenčním hospodaření se seje, hnojí i ošetřuje celý pozemek jednotně, nové technologie umožňují hospodařit na různých částech jednoho pole odlišně. Pěstitel může využít variabilní hnojení, setí i ochranu rostlin.

FRUCHTLAND - ÚRODNÁ ZEMĚ - koncept integrace agrikultury

FRUCHTLAND - ÚRODNÁ ZEMĚ - koncept integrace agrikultury

15. 02. 2020 Prof. Ing. Fritz J. Häni, DrSc., Peter Fischer Technologie pěstování Zobrazeno 3807x

V roce 2020 oslaví Centrum Paula Klee / Zentrum Paul Klee (ZPK) v Bernu patnáctileté výročí vzniku. Paul Klee považoval proces růstu a vývoje v přírodě za vzor pro umění. V přírodě ho rovněž fascinovalo napětí vztahu mezi jeho zákonitostmi a nepravidelností, iregularitou.

Využití pomocných plodin v ozimé řepce

Využití pomocných plodin v ozimé řepce

05. 02. 2020 Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 6387x

Využití pomocných plodin v ozimé řepce je dlouhodoběji ověřovaná technologie. Obecně je uplatnění pomocných plodin v porostech ozimé řepky spojováno s možností omezení dodatkových vstupů vznikajících mimo zemědělský systém (minerální hnojiva, pohonné hmoty a pesticidy).

Využívejme více půdoochranné technologie

Využívejme více půdoochranné technologie

30. 12. 2019 Ing. Milan Vach, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Praha Technologie pěstování Zobrazeno 8128x

Jedním z nejpalčivějších problémů a současně úkolů našeho zemědělství je snaha o maximální uchování vláhy v půdě. Proto se stále více rozšiřují minimalizační a půdoochranné technologie, které se v současné době využívají na cca 250 tis. ha orné půdy. Dochází při nich ke snížení intenzity a hloubky zpracování půdy, snížení počtu mechanických zásahů a zároveň je efektivně využívána organická hmota.

Sója stále perspektivní

Sója stále perspektivní

16. 12. 2019 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Technologie pěstování Zobrazeno 4672x

Tradiční akcí pro zájemce o pěstování sóji jsou Polní dny sója pořádané na konci léta Přemyslem Štrancem a naším vydavatelstvím na třech místech po celé České republice. Zájem o tuto plodinu trvá již několik let, ale po období neustálého růstu ploch nastal mírný pokles. Vedle nepříznivého vývoje greeningu se tak na poklesu podepsalo také nevhodné počasí, které v loňském ani letošním roce sóje nesvědčilo.

Využití variabilních aplikací ve společnosti Agra Řisuty s.r.o.

Využití variabilních aplikací ve společnosti Agra Řisuty s.r.o.

27. 11. 2019 Ing. Vítěslav Krček Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze, Ing. Jan Semrád; Agrinova Services, s. r. o. Precizní zemědělství Zobrazeno 6262x

Každý agronom si je vědom výnosové variability pozemků v rámci jednoho půdního bloku. Jde o přirozený stav, se kterým se v České Republice bohužel příliš nepracuje. Avšak právě efektivní využití variability jednotlivých honů je jednou z největších příležitostí, jak významně zlepšit ekonomiku rostlinné výroby a snížit ekologickou zátěž způsobenou nehospodárným využíváním hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

Využití bezpilotních prostředků ve sběru dat a řízení vstupů

Využití bezpilotních prostředků ve sběru dat a řízení vstupů

22. 11. 2019 Doc. Ing. Milan Kroulík, Ph.D. a kol. Precizní zemědělství Zobrazeno 6215x

Pořízení snímků pozemků nebo jakéhokoliv zájmového území z výšky přináší ve většině případů zajímavé informace a souvislosti, kterých si při obchůzce jen stěží povšimneme. Vysokou popularitu proto získává obor, který nese název dálkový průzkum Země, zkráceně DPZ. Tuto skutečnost umocňují stále více dostupnější snímky satelitní a technika bezpilotních prostředků.

Pěstování luskovin (7) - Vikve a směsky

Pěstování luskovin (7) - Vikve a směsky

18. 11. 2019 Ing. Miroslav Houba, CSc.; Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin, z.s. Technologie pěstování Zobrazeno 12574x

Rozsáhlý rod Vikev (Vicia) zahrnuje kolem 140 druhů. Patří k nim zemědělsky využívané (pícniny), ale převážná většina jsou jednoleté i vytrvalé druhy rostoucí na loukách, pastvinách, mezích, lesních světlinách apod. Mnoho vikví je řazeno mezi plevele.

Přehled aktivit společností působících v oblasti precizního zemědělství, 2020

Přehled aktivit společností působících v oblasti precizního zemědělství, 2020

01. 11. 2019 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 4859x

Podrobný přehled činností hlavních společností působících na českém trhu v oblasti precizního zemědělství, umožňující porovnání šíře nabídky prováděných analýz a navazujících služeb. Obsahuje také možnosti vzájemného propojení a se zemědělskou technikou, kdy může být využíváno prostředků obsažených v zemědělské mechanizaci, nebo naopak za pomoci vlastního řešení, nezávislého na použité technice.

My Data Plant

My Data Plant

01. 11. 2019 Tomáš Driml; Kleffmann Group, s.r.o Precizní zemědělství Zobrazeno 6307x

Co je to My Data Plant? Služba poskytující Mapy stavu porostu, Aplikační mapy hnojení dle stavu porostu i Zonaci půdních rozdílů pro variabilní setí a základní hnojení na základě jedinečné analýzy multispektrálních satelitních snímků. K čemu je to dobré? Aktuální mapy stavu porostu získáte automaticky v online Portálu My Data Plant v průměru každých 10 dní, v sezóně obvykle častěji.

Agdata

Agdata

01. 11. 2019 Ing. Jiří Musil; Agdata s.r.o. Precizní zemědělství Zobrazeno 6693x

Ačkoliv již dlouhé roky vídáme na farmách moderní traktory s autopiloty a centimetrovou přesností, automatické krmné nebo dojící roboty a další užitečné technologie, samotné řízení farem je často vedeno papírově, v lepším případě pomocí systémů instalovaných na lokálních počítačích náchylných k částečným nebo v mnoha případech úplným ztrátám dat.

1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
detail