Sledování působení přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav vinné révy
01. 08. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 311x
V letošním roce pokračoval projekt ohledně sledování působení přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav vinné révy. Sledování a vyhodnocování běží již třetím rokem a dále se plánuje s jeho pokračováním, uvažuje se i o rozšíření o další vinohrad. Už v prvním roce přídavky Albitu Max k fungicidním přípravkům prokázal pozitivní působení na porost.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v červnu
18. 06. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 785x
Červen je kalendářně prvním letním měsícem a tomu odpovídá i počasí, jež v tomto období můžeme očekávat. Dlouhodobý teplotní normál získaný z údajů z let 1991–2020 představuje pro celé území ČR 16,5 °C a srážkový úhrn 82 mm. Odchylky od naměřených průměrů mohou být výrazné - jako příklad lze uvést rok 2019, kdy teploty dosáhly 20,7 °C a spadlo 152 mm.
OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY
Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v květnu
22. 05. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 690x
Květnové počasí se v rámci celé ČR vyznačuje průměrnou teplotou 13,1 °C a srážkovým úhrnem 70 mm. Mezi jednotlivými regiony nacházíme poměrně velké rozdíly. Nejnižší teplotní průměr byl naměřen v kraji Karlovarském (11,6 °C), nejvyšší naopak na jižní Moravě (14,4 °C). Květnové úhrny srážek se pohybují v rozmezí 61 mm (jižní Morava) až 90 mm (kraj Moravskoslezský).
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v sadech v měsíci dubnu
27. 04. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 708x
Duben je měsíc, kdy již musíme být připraveni na plný nástup vegetace. Dlouhodobý teplotní průměr v rámci celé ČR představuje 8,5 °C s regionálními odchylkami, jež činí i více než +/- 1 °C. V Jihomoravském kraji dubnový průměr dosahuje 9,9 °C; naopak v kraji Libereckém 7,6 °C. Tyto rozdíly, pokud k nim dojde v aktuálním roce, se projevují i několikatýdenním rozdílu ve fenologickém vývoji ovocných druhů i škodlivých organizmů.
Ochrana ovoce s BASF v roce 2024
03. 04. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 852x
Pro ovocnáře je jedním z prvních opatření zásah proti padlí jabloňovému. Tady je důležitá včasnost a preciznost provedení, zrovna tak volba přípravku. Z klasických kontaktních fungicidů nabízí BASF Kumulus® WG na bázi elementární síry. Zajišťuje rychlý a spolehlivý účinek, proto je vhodný zejména pro první aplikace, ale lze jej zařadit kdykoli v průběhu vegetace, buď samostatně nebo v kombinaci s ostatními fungicidy.
Ochrana ovocných sadů v březnu
24. 03. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1150x
S příchodem měsíce března se příroda pomalu začíná probouzet ze zimního spánku. I když plný nástup jara očekáváme většinou až v dubnu, postupně zahajujeme systematickou ochranu sadů. Oproti únoru, kdy by se územní teploty podle dlouhodobého normálu (1981–2010) měly držet pod bodem mrazu (-0,9 °C), činí březnový průměr +2,9 °C. Dubnový teplotní průměr dosahuje +7,9 °C, což zároveň odpovídá plnému „rozjezdu“ vegetace.
Ochrana sadů v zimním období a v předjaří
23. 03. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 636x
S blížícím se jarem postupně zahajujeme přípravu na novou vegetační sezonu. S prodlužujícími se dny a vzrůstem teplot zaznamenáváme stále patrněji životní projevy obyvatel sadů z řad členovců i obratlovců. Naší pozornosti neujde zvonivý hlas sýkory koňadry, kosí zpěv, a také přelétající hejna kvíčal. Na polích se objevují skřivani a v zamokřených místech čejky.
Ochrana ovocných sadů v červenci a srpnu
17. 07. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1496x
S letními měsíci se dostáváme do druhé poloviny sezony a u některých ovocných druhů již probíhá sklizeň. I když jsme rozhodující situace v ochraně rostlin řešili v jarním období, v červenci a v srpnu stále ještě musíme věnovat pozornost řadě škodlivých organizmů.
Integrovaná ochrana sadů v červnu
08. 06. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1663x
Červen je měsícem, kdy jarní počasí postupně nabývá letního charakteru. To potvrzují i statistiky ČHMÚ, podle nichž se červen vyznačuje průměrnými teplotami 17,6 °C a dlouhodobým úhrnem srážek 79 mm. Meziroční výkyvy se však od těchto hodnot mohou velmi lišit. Například v povodňovém roce 2013 spadlo 146 mm; naopak v roce 2019 úhrn srážek činil jen 53 mm.
Integrovaná ochrana sadů v květnu
17. 05. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1793x
Květen je měsícem, kdy vývoj fenologických fází ovocných druhů, a také škodlivých organizmů spějí kupředu velmi rychlým tempem. Průměrné denní teploty stoupnou na 13 °C a srážkové úhrny (70 mm) se začínají blížit letním měsícům. V první polovině měsíce se počasí stále ještě vyznačuje „aprílovými“ výkyvy, což přináší střídání letních dnů s poklesy pod bod mrazu.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v dubnu
19. 04. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1532x
Zatímco v měsíci březnu se sady začínají pomalu probouzet k životu ze zimního spánku, duben představuje období, kdy se vegetační sezona rozjíždí naplno. Dlouhodobé průměrné dubnové teploty činí v měřítku celého území ČR 7,8 °C a mohou se objevit i letní dny s maximy přesahující 20 °C. Na druhou stranu proměnlivost dubnového počasí pravidelně přináší dny s mrazy a se sněhovou nadílkou.
Řešení v ochraně révy
02. 04. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1612x
Hospodářsky významnou chorobu padlí je třeba sledovat od začátku vegetace. V průběhu května by měly následovat první zásahy proti padlí révovému, zhruba kolem 4.–5. listu na vyrašených letorostech. Lze aplikovat klasický Kumulus® WG (síra, 3,0 kg/ha) nebo Sercadis® (pro začátek období postačí dávka 0,09 l/ha).
Integrovaná ochrana sadů v měsíci březnu
12. 03. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1533x
Měsíc březen je obdobím, kdy se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku a první známky života zaznamenáváme i v sadech. Dlouhodobý teplotní normál pro území ČR činí v březnu 3,2 °C a úhrn srážek 46 mm. Jelikož se zahájení vegetace a počátek aktivity škůdců a patogenů se odvíjí od průběhu zimy, pokusme se shrnout, co se doposud odehrálo v té letošní.
Co nás čeká v integrované ochraně ovoce v roce 2023
20. 02. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 1751x
Nová vegetační sezona se opět blíží, a tak se zkusme zamyslit nad tím, co nás opět čeká v ochraně ovocných sadů. Především je třeba zmínit, že ovocnářství samotné prochází nyní velkou zkouškou, za kterou stojí růst cen energií, pohonných hmot a nízké výkupní ceny ovoce. Zároveň došlo k výraznému zvýšení nákladů na výživu, což u řady podniků vedlo k omezení aplikací hnojiv.
Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2022
13. 01. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2538x
Výskyt chorob i abiotikóz ovlivňuje především počasí. Charakter napadení porostů se každoročně mění a odpovídá vhodnosti podmínek pro jednotlivé patogeny nebo poruchy během vegetačního období. Výskyt ovlivňují také lokalita a stav porostu, geneticky daná i aktuální vnímavost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů infekce.
Ochrana ovoce v integrované produkci během září a října
18. 09. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 1340x
S koncem léta zahajujeme sklizeň hlavního sortimentu jádrovin, jež podle odrůd probíhá většinou až do poloviny nebo konce měsíce října. Na řadu postupně přichází ranější podzimní odrůdy, jak např. Gala, Šampion, Bohemia, Rubinola, pak postupně přicházejí na řadu pozdnější a zimní odrůdy. Sklízíme také pozdní odrůdy slivoní, jako jsou Gabrovská, Jojo, Valjevka, Tophit, později Elena, Prezenta a Prezident.
Ochrana ovocných dřevin v červnu
01. 06. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 1385x
Z pohledu meteorologických podmínek se v červnu postupně dostáváme do letního období. Dlouhodobý teplotní normál pro tento měsíc činí 17,8 °C a srážkový úhrn 79 mm. V posledních letech bývají pravidelným jevem velké meziroční výkyvy počasí, takže se objevují horká období téměř beze srážek, vydatné přívalové i dlouhodobé deště i výrazná ochlazení.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům během května
01. 05. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 1068x
Květen je měsícem, kdy dochází k rychlému rozvoji vegetace, což je podmíněno nárůstem průměrných teplot. Ty dosahují 13 °C a srážkové úhrny v dlouhodobém měřítku činí 70 mm. Rychle se střídají fenologické fáze a k životu se probouzí řada zástupců škůdců a patogenů.
Řešení ochrany révy vinné a ovoce rozšířené o novinky
05. 04. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 3898x
Společnost BASF působí na českém trhu již 30 let a nabízí přípravky do mnoha plodin – včetně portfolia do révy vinné a ovoce. BASF v roce 2022 nabízí ke svému osvědčenému portfoliu novinky Belanty® a Serifel®.
Ochrana ovocných dřevin během dubna
01. 04. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 1487x
Zatímco březen je měsícem, kdy se příroda pomalu probouzí ze zimního klidu, v dubnu se již vegetace rozbíhá naplno. Průměrné denní teploty (7,8 °C) se na území ČR postupně blíží k hranici, kterou považujeme za počátek vegetační sezony. Úhrny dubnových srážek bývají nižší a pohybují se kolem 40 mm. Půda je již natolik prohřátá a rozmrzlá, že i krátkodobá ochlazení se sněhovou pokrývkou nemohou plný nástup jara zastavit.
Ochrana ovocných sadů v březnu
02. 03. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 1041x
Březen je měsíc, kdy se příroda pomalu začíná probouzet k životu a nejinak je tomu i v ovocných sadech. Oproti únoru, kdy se územní teploty podle dlouhodobého normálu (1981–2010) stále drží pod bodem mrazu (-0,9 °C), činí březnový průměr +2,9 °C.
Nové druhy houbových patogenů na dřevinách a okrasných rostlinách III. - Zdomácnělé patogeny lesních dřevin
02. 02. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 2109x
Posledním a vpravdě kruciálním testem, kterým invazní patogeny procházejí na cestě ke zdomácnění, je jejich adaptace na naše domácí dřeviny a přírodní prostředí. Obě tyto bariéry - tj. rezistence potenciálních nových hostitelů a přírodní (zejména klimatické) poměry představují zkoušku velmi náročnou a prochází jí úspěšně pravděpodobně jen velmi malý počet introdukčních událostí.
Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2021
28. 01. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 4205x
Výskyt chorob i abiotikóz ovlivňuje především počasí. V důsledku proměnlivosti počasí se každoročně mění podmínky pro šíření i výskyt v porostech. Výskyt ovlivňují také charakter lokality a porostu, aktuální vnímavost hostitele nebo jeho částí a množství zdrojů infekce.
Meziřadí vinic - využití pro regionální vegetaci jižní Moravy
20. 10. 2021 Sady a vinice Zobrazeno 2659x
Velice významnou součástí zemědělství jižní Moravy je pěstování vinné révy a následná výroba vína. V roce 2008 činila ekonomická hodnota komodity réva vinná určené k výrobě vína 1,022 miliard Kč, což představuje podíl pouze necelé procento (0,87 %) na hodnotě celkové zemědělské produkce České republiky (Český statistický úřad, 2010).
Choroby a škůdci dřínu
06. 10. 2021 Sady a vinice Zobrazeno 5041x
Dřín obecný (Cornus mas, Cornaceae) je již od středověku známý jako léčivá rostlina. Využívány byly především plody, zejména na žaludeční potíže, horečky, proti vykašlávání krve či k odstranění ledvinových kamenů.