Sady a vinice
Integrovaná ochrana sadů během května
18. 05. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 417x
Zatímco měsíc duben považujeme za počátek vegetační sezony, v květnu již dění v přírodě nabírá na daleko větší intenzitě. Fenologický vývoj ovocných druhů se urychluje a řada z nich vstupuje do květu. Odtud se vlastně odvozuje název měsíce a v jeho etymologii bezesporu hrají roli právě sady, jež od nepaměti významně vytváří obraz celé naší krajiny.
Vliv aplikace Albit Max spolu s fungicidy nebo mimokořenovými hnojivy na révu vinnou
06. 05. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 4739x
V letošním roce pokračuje projekt sledování působení stimulujícího přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav révy vinné. Sledování a vyhodnocování běží již čtvrtým rokem, a navíc bylo rozšířeno o další vinohrad. V každém roce sledování působení Albitu Max pozitivně působil na všech pozorovaných odrůdách révy vinné v porovnání s kontrolní neošetřenou variantou.
Luxus, Kalbex a Inka - špičkové pšenice pro každého agronoma
Doba, kdy bylo možné pouze volit mezi výnosem a kvalitou, je pryč. Moderní agronomie si žádá odrůdy, které zvládnou obojí - a ještě více. Pšenice nové generace ze Selgenu přinášejí řešení nejen pro náročné pěstitele, ale i pro měnící se klimatické a ekonomické podmínky. Seznamte se s trojicí – Luxus, Kalbex a Inka, která nastavuje nový standard.
Integrovaná ochrana sadů v dubnu
19. 04. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 613x
Zatímco je březen měsícem, kdy se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku, v dubnu již přichází jaro v mnohem intenzivnější a trvalejší podobě. Průměrné denní teploty (7,8 °C) vymezují nástup vegetace sezony a s ní také stále větší aktivitu organizmů, s nimiž se v sadech setkáváme. Úhrny dubnových srážek se příliš neliší od předcházejícího měsíce, a v rámci území ČR se pohybují kolem 40 mm.
Absolut-ně efektivní pšenice
Kvalita zrna potravinářské pšenice z posledních 2 ročníků vykazovala nižší obsah bílkovin v zrnu. Naplno se projevilo, jak je důležité dbát na rozložení rizik při pěstování potravinářské pšenice i volbu konkrétní odrůdy. Řešením je určitě volba odrůd s kvalitu E, ale tato kvalita je zpravidla vykoupena o něco nižším výnosovým potenciálem. Kvalitou na úrovni (často i nad úrovní) elitních odrůd, a přitom vynikající výnos zrna srovnatelný s nejvýnosnějšími „A" pšenicemi poskytuje středně raná německá odrůda s názvem Absolut.
Ochrana ovoce proti chorobám s BASF
01. 04. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 412x
V roce 2024 došlo k rozšíření přípravků Scala® a Sercadis® do peckovin. Nedávné rozšíření etikety bylo I u biologicého přípravku Seifel®. Nedávná rozšíření registrace proběhlo u přípravku Serifel®, kde došlo k rozšíření do peckovin a bobulovin. Firma BASF má široké portfolio přípravků pro ošetření jádrovin.
Energen - Fruktus s posledním fungicidem
Energen Fruktus Plus s posledním fungicidem do klasu jarního ječmene podporuje tok asimilátů do klasu. Výsledkem je lepší plnění zrna, zvýšení objemové hmotnosti, zvýšení podílu předního zrna a naředění dusíku v zrnu. Výsledek je podobný jako při používání Aktivátoru do pšenic. Rozdíl je v tom, že Aktivátor navíc podporuje zvýšení dusíkatých látek, což je výhodné pro pšenice a nikoli pro sladovnické ječmeny.
Integrovaná ochrana sadů v březnu 2025
18. 03. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 1144x
Měsíc březen považujeme za období postupného probouzení se přírody ze zimního spánku, a i v sadech můžeme v této době počítat se stále patrnějšími známkami nastupujícího jara. Zatímco v 1. polovině března často převažuje spíše zimní počasí, ve 2. polovině měsíce pravidelně dochází k nárůstu teplot a k urychlení začátku vegetace.
Vliv aplikace Albit Max spolu s fungicidy nebo mimokořenovými hnojivy na révu vinnou
V letošním roce pokračuje projekt sledování působení stimulujícího přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav révy vinné. Sledování a vyhodnocování běží již čtvrtým rokem, a navíc bylo rozšířeno o další vinohrad. V každém roce sledování působení Albitu Max pozitivně působil na všech pozorovaných odrůdách révy vinné v porovnání s kontrolní neošetřenou variantou.
Ochrana sadů v zimním období a v předjaří
22. 02. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 798x
I když zimní měsíce určitě nepovažujeme za nejdůležitější období v ochraně sadů, jejich samotný průběh má bezesporu dopad na přítomnost škodlivých organizmů. Sadům bezesporu prospívá „normální“ průběh zimy s přítomností sněhové pokrývky a s většími mrazy, neboť odpovídá přirozeným podmínkám pro většinu ovocných druhů a pomáhá k redukci přezimujících škůdců.
PROFYTO - Obchodní značka vybraných přípravků na ochranu rostlin
Díky neustálému tlaku společnosti a státních orgánů na snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin se snižuje množství registrovaných účinných látek a v některých případech bývá i problematická jejich dostupnost. V případě některých chorob a škůdců se už nyní dostáváme do situace, kdy velmi těžko hledáme účinné a efektivní řešení, protože zastoupení účinných látek jednoduše chybí.
Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2024
15. 01. 2025 Sady a vinice Zobrazeno 854x
Výskyt škodlivých činitelů ovlivňuje především počasí. V důsledku jeho proměnlivosti se mění i výskyt chorob a abiotikóz. Výskyt ovlivňují také lokalita a stav porostu, geneticky daná i aktuální vnímavost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů infekce.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům během září a října
31. 10. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 541x
Přelom léta a podzimu je spojen s postupným ukončováním ochrany proti škodlivým činitelům v sadech. I když většina zásahů proběhla v předchozích měsících, stále před námi zůstávají některá důležitá témata.
Sledování působení přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav vinné révy
01. 08. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 641x
V letošním roce pokračoval projekt ohledně sledování působení přípravku Albit Max na vývoj a zdravotní stav vinné révy. Sledování a vyhodnocování běží již třetím rokem a dále se plánuje s jeho pokračováním, uvažuje se i o rozšíření o další vinohrad. Už v prvním roce přídavky Albitu Max k fungicidním přípravkům prokázal pozitivní působení na porost.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v červnu
18. 06. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1646x
Červen je kalendářně prvním letním měsícem a tomu odpovídá i počasí, jež v tomto období můžeme očekávat. Dlouhodobý teplotní normál získaný z údajů z let 1991–2020 představuje pro celé území ČR 16,5 °C a srážkový úhrn 82 mm. Odchylky od naměřených průměrů mohou být výrazné - jako příklad lze uvést rok 2019, kdy teploty dosáhly 20,7 °C a spadlo 152 mm.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v květnu
22. 05. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1358x
Květnové počasí se v rámci celé ČR vyznačuje průměrnou teplotou 13,1 °C a srážkovým úhrnem 70 mm. Mezi jednotlivými regiony nacházíme poměrně velké rozdíly. Nejnižší teplotní průměr byl naměřen v kraji Karlovarském (11,6 °C), nejvyšší naopak na jižní Moravě (14,4 °C). Květnové úhrny srážek se pohybují v rozmezí 61 mm (jižní Morava) až 90 mm (kraj Moravskoslezský).
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v sadech v měsíci dubnu
27. 04. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1508x
Duben je měsíc, kdy již musíme být připraveni na plný nástup vegetace. Dlouhodobý teplotní průměr v rámci celé ČR představuje 8,5 °C s regionálními odchylkami, jež činí i více než +/- 1 °C. V Jihomoravském kraji dubnový průměr dosahuje 9,9 °C; naopak v kraji Libereckém 7,6 °C. Tyto rozdíly, pokud k nim dojde v aktuálním roce, se projevují i několikatýdenním rozdílu ve fenologickém vývoji ovocných druhů i škodlivých organizmů.
Ochrana ovoce s BASF v roce 2024
03. 04. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1342x
Pro ovocnáře je jedním z prvních opatření zásah proti padlí jabloňovému. Tady je důležitá včasnost a preciznost provedení, zrovna tak volba přípravku. Z klasických kontaktních fungicidů nabízí BASF Kumulus® WG na bázi elementární síry. Zajišťuje rychlý a spolehlivý účinek, proto je vhodný zejména pro první aplikace, ale lze jej zařadit kdykoli v průběhu vegetace, buď samostatně nebo v kombinaci s ostatními fungicidy.
Ochrana ovocných sadů v březnu
24. 03. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1885x
S příchodem měsíce března se příroda pomalu začíná probouzet ze zimního spánku. I když plný nástup jara očekáváme většinou až v dubnu, postupně zahajujeme systematickou ochranu sadů. Oproti únoru, kdy by se územní teploty podle dlouhodobého normálu (1981–2010) měly držet pod bodem mrazu (-0,9 °C), činí březnový průměr +2,9 °C. Dubnový teplotní průměr dosahuje +7,9 °C, což zároveň odpovídá plnému „rozjezdu“ vegetace.
Ochrana sadů v zimním období a v předjaří
23. 03. 2024 Sady a vinice Zobrazeno 1261x
S blížícím se jarem postupně zahajujeme přípravu na novou vegetační sezonu. S prodlužujícími se dny a vzrůstem teplot zaznamenáváme stále patrněji životní projevy obyvatel sadů z řad členovců i obratlovců. Naší pozornosti neujde zvonivý hlas sýkory koňadry, kosí zpěv, a také přelétající hejna kvíčal. Na polích se objevují skřivani a v zamokřených místech čejky.
Ochrana ovocných sadů v červenci a srpnu
17. 07. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2138x
S letními měsíci se dostáváme do druhé poloviny sezony a u některých ovocných druhů již probíhá sklizeň. I když jsme rozhodující situace v ochraně rostlin řešili v jarním období, v červenci a v srpnu stále ještě musíme věnovat pozornost řadě škodlivých organizmů.
Integrovaná ochrana sadů v červnu
08. 06. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2686x
Červen je měsícem, kdy jarní počasí postupně nabývá letního charakteru. To potvrzují i statistiky ČHMÚ, podle nichž se červen vyznačuje průměrnými teplotami 17,6 °C a dlouhodobým úhrnem srážek 79 mm. Meziroční výkyvy se však od těchto hodnot mohou velmi lišit. Například v povodňovém roce 2013 spadlo 146 mm; naopak v roce 2019 úhrn srážek činil jen 53 mm.
Integrovaná ochrana sadů v květnu
17. 05. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2702x
Květen je měsícem, kdy vývoj fenologických fází ovocných druhů, a také škodlivých organizmů spějí kupředu velmi rychlým tempem. Průměrné denní teploty stoupnou na 13 °C a srážkové úhrny (70 mm) se začínají blížit letním měsícům. V první polovině měsíce se počasí stále ještě vyznačuje „aprílovými“ výkyvy, což přináší střídání letních dnů s poklesy pod bod mrazu.
Ochrana sadů proti škůdcům a patogenům v dubnu
19. 04. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2403x
Zatímco v měsíci březnu se sady začínají pomalu probouzet k životu ze zimního spánku, duben představuje období, kdy se vegetační sezona rozjíždí naplno. Dlouhodobé průměrné dubnové teploty činí v měřítku celého území ČR 7,8 °C a mohou se objevit i letní dny s maximy přesahující 20 °C. Na druhou stranu proměnlivost dubnového počasí pravidelně přináší dny s mrazy a se sněhovou nadílkou.
Řešení v ochraně révy
02. 04. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2354x
Hospodářsky významnou chorobu padlí je třeba sledovat od začátku vegetace. V průběhu května by měly následovat první zásahy proti padlí révovému, zhruba kolem 4.–5. listu na vyrašených letorostech. Lze aplikovat klasický Kumulus® WG (síra, 3,0 kg/ha) nebo Sercadis® (pro začátek období postačí dávka 0,09 l/ha).
Integrovaná ochrana sadů v měsíci březnu
12. 03. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2342x
Měsíc březen je obdobím, kdy se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku a první známky života zaznamenáváme i v sadech. Dlouhodobý teplotní normál pro území ČR činí v březnu 3,2 °C a úhrn srážek 46 mm. Jelikož se zahájení vegetace a počátek aktivity škůdců a patogenů se odvíjí od průběhu zimy, pokusme se shrnout, co se doposud odehrálo v té letošní.
Co nás čeká v integrované ochraně ovoce v roce 2023
20. 02. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 2756x
Nová vegetační sezona se opět blíží, a tak se zkusme zamyslit nad tím, co nás opět čeká v ochraně ovocných sadů. Především je třeba zmínit, že ovocnářství samotné prochází nyní velkou zkouškou, za kterou stojí růst cen energií, pohonných hmot a nízké výkupní ceny ovoce. Zároveň došlo k výraznému zvýšení nákladů na výživu, což u řady podniků vedlo k omezení aplikací hnojiv.
Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2022
13. 01. 2023 Sady a vinice Zobrazeno 3677x
Výskyt chorob i abiotikóz ovlivňuje především počasí. Charakter napadení porostů se každoročně mění a odpovídá vhodnosti podmínek pro jednotlivé patogeny nebo poruchy během vegetačního období. Výskyt ovlivňují také lokalita a stav porostu, geneticky daná i aktuální vnímavost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů infekce.
Ochrana ovoce v integrované produkci během září a října
18. 09. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 1981x
S koncem léta zahajujeme sklizeň hlavního sortimentu jádrovin, jež podle odrůd probíhá většinou až do poloviny nebo konce měsíce října. Na řadu postupně přichází ranější podzimní odrůdy, jak např. Gala, Šampion, Bohemia, Rubinola, pak postupně přicházejí na řadu pozdnější a zimní odrůdy. Sklízíme také pozdní odrůdy slivoní, jako jsou Gabrovská, Jojo, Valjevka, Tophit, později Elena, Prezenta a Prezident.
Ochrana ovocných dřevin v červnu
01. 06. 2022 Sady a vinice Zobrazeno 2125x
Z pohledu meteorologických podmínek se v červnu postupně dostáváme do letního období. Dlouhodobý teplotní normál pro tento měsíc činí 17,8 °C a srážkový úhrn 79 mm. V posledních letech bývají pravidelným jevem velké meziroční výkyvy počasí, takže se objevují horká období téměř beze srážek, vydatné přívalové i dlouhodobé deště i výrazná ochlazení.